Archiwum marzec 2022

Destynacje wakacyjne
30.03.2022 20:42 Przykre incydenty pomiędzy polskimi i rosyjskimi turystami w destynacjach wakacyjnych

Tegoroczne wakacje będą naprawdę ciężkie dla obywateli Rosji. Wyjazd do większości uwielbianych przez nich destynacji wakacyjnych został zablokowany z powodu obowiązujących sankcji. W pozostałych miejscach nie są oni mile widziani przez turystów innych narodowości.W destynacjach wakacyjnych coraz częściej zdarzają się bójki z rosyjskimi turystami. W niektórych w tych wydarzeniach uczestniczyli Polacy. Obywateli innych krajów świata nie chcą spędzać urlopu w tych samych ośrodkach co Rosjanie.

pociąg
30.03.2022 13:44 Ruch kolejowy wstrzymany. Finlandia podjęła decyzję o zawieszeniu połączeń z Rosją

W wyniku inwazji na Ukrainę Rosja musi liczyć się teraz z licznymi, wymierzonymi w jej kierunku sankcjami. Te mają zarówno wymiar finansowy, gospodarczy, sportowy, kulturowy, jak i transportowy. Teraz o wiele trudniej jest się dostać do tego kraju, szczególnie w inny sposób niż prywatnym samochodem.Jeszcze do niedawna obywatele Rosji mogli liczyć na ciekawe połączenie kolejowe do Finlandii, ale ogłoszono, że i ono zostanie tymczasowo zawieszone.

Branża Turystyczna Polska
29.03.2022 14:00 Turyści odwołują przyjazdy do Polski z powodu wojny na Ukrainie. Rząd podejmie działania

Trwająca na Ukrainie wojna wpływa nie tylko na ludzi z tego kraju i Rosjan, którzy obejmowani są coraz to kolejnymi sankcjami. Jak można było przypuszczać, odbije się ona także na naszym narodzie. Szczególnie ucierpi branża turystyczna, o czym już poinformował wiceminister sportu i turystyki.Andrzej Gut-Mostowy nie tylko przedstawił niepokojące dla całej branży dane, ale także przytoczył pomysł, którego realizacja mogłaby nieco pomóc w zmianie tego niekorzystnego dla Polaków trendu.

Turcja
29.03.2022 12:11 Kryzys tureckiej branży turystycznej w związku z odpływem rosyjskich i ukraińskich turystów

Branża turystyczna bardzo ucierpiała w ostatnich latach w wyniku pandemii. Choć wydaje się, że tego roku w wielu miejscach odżyje, raczej nie będzie to miało miejsce w rejonach, które żyły z ukraińskich i tureckich turystów. Na wojnie bardzo ucierpi bowiem Turcja.Ze względu na wiele czynników kraj ten był najkorzystniejszym miejscem wypoczynku dla wyżej wspomnianych narodów. Tego lata z tych krajów do Turcji przyjedzie jednak znacznie mniej turystów, niż początkowo zakładano.

turyści Polska
28.03.2022 21:54 Polska branża turystyczna zagrożona przez wojnę w Ukrainie. Niepokojące doniesienia

Napływają niepokojące doniesienia w związku z wojną na Ukrainie. Wiele wskazuje na to, że przyjdzie się nam mierzyć z kolejnymi konsekwencjami ostatnich wydarzeń. Ucierpi także polska gospodarka turystyczna.W ostatnich tygodniach europejskie linie lotnicze zaobserwowały znaczny spadek zainteresowania podróżnych lotami do Polski. Kolejne przedsiębiorstwa transportowe zawieszają połączenia z miastami, a Minister Sportu i Turystyki ogłosił, że polska gospodarka turystyczna może znacznie ucierpieć. Wszystkiemu winna wojna na Ukrainie, która zdestabilizowała Europę.

LOT
28.03.2022 14:08 W maju LOT uruchomi egzotyczną trasę. Polscy turyści zachwyceni

Nie ma wątpliwości, że linie lotnicze LOT nie należą do tych, które mogą pochwalić się największą ofertą dotyczącą kursów. Nie oznacza to jednak, że polski przewoźnik się nie rozwija. Wręcz, przeciwnie, stara się ten stan rzeczy zmienić i właśnie dodał do swojego repertuaru kolejny, ciekawy kierunek.Jest to część planu dotyczącego otwierania się na nowy kierunek turystyczny dla Polaków. Już wcześniej ogłoszono, że wznowiono loty do tego kraju.

Kasy biletowe
28.03.2022 12:54 "Pytanie na śniadanie": ekspertka ostrzegła polskich turystów przed podróżami do Brazylii i Peru

W programie "Pytanie na Śniadanie" poruszane są najróżniejsze tematy. W ostatnim wydaniu opowiadano o wyjazdach do Ameryki Południowej. W studio pojawiła się podróżniczka, która mówiła o swoich przeżyciach związanych z wycieczkami do tamtejszych krajów. Nie były to przyjemne historie.Turystka skupiła się na kwestiach bezpieczeństwa w Brazylii i Peru. Jak się okazuje, nie są to najlepsze kierunki na wczasy, jeśli nie chcemy się martwić o swoje zdrowie i kosztowności.

Agata Bromberek
28.03.2022 11:56 Agata Bromberek prowadzi biuro podróży. Zrelacjonowała zetknięcie z rosyjskimi turystami

Jak ze względu na sankcje zmienił się ruch rosyjskich turystów? Czy wciąż tak chętnie udają się oni na wakacje pomimo licznych utrudnień? Jak się okazuje, Rosjanie starają sobie radzić z nową rzeczywistością. O tym, jak wyglądają teraz ich wakacje w Turcji opowiedziała Agata Bromberek.Jest ona założycielką biura podróży w Turcji, w której mieszka od blisko dwóch dekad. W rozmowie z serwisem "Onet" wytłumaczyła, jak zmieniły się zachowania Rosjan na wczasach.

Wynajem
28.03.2022 11:14 Tiktokerka wynajęła mieszkanie turystom. Teraz narzeka, że wynieśli nawet papier toaletowy

Krótkoterminowy wynajem mieszkań może okazać się bardzo dochodowym interesem, ale wiąże się też ze sporym ryzykiem. W końcu nigdy nie wiadomo, kogo tak naprawdę przyjmujemy pod swój dach. O niezbyt przyjemnych gościach opowiedziała właśnie tiktokerka, Anna Pearce.Kobieta nie tylko prowadzi media społecznościowe, ale także zajmuje się wynajmowaniem mieszkań w ramach Airbnb. Choć sama chce dla swoich gości jak najlepiej, ci czasami aż za bardzo to wykorzystują.

Samolot
28.03.2022 09:02 Rosyjskie linie lotnicze otwierają nowe połączenia międzynarodowe

Raptem kilkanaście dni temu najpopularniejsze, rosyjskie linie lotnicze Aerofłot zawiesiły wszystkie międzynarodowe połączenia za wyjątkiem tych lecących na Białoruś. Wynikało to z sankcji nałożonych przez europejskie państwa, które niemalże w komplecie zakazały samolotom z Rosji używania ich przestrzeni powietrznej. Ten stan rzeczy właśnie się zmienia.Jak się okazuje, przewoźnik postanowił nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości i uruchomił kilka połączeń międzynarodowych, które na przykład dowiozą Rosjan na wakacje.

Portfel Canva
27.03.2022 14:24 Największe rosyjskie lotnisko dokonało poważnej redukcji etatów

Rosja ze względu na swoją agresję względem Ukrainy została przez wiele państw obarczona sankcjami, które mocno odbijają się na tamtejszym społeczeństwie. Wyjątkowo ucierpiała branża lotnicza. Poinformowano bowiem o tym, że największe rosyjskie lotnisko znacząco tnie etaty.Ze względu na bestialską politykę zagraniczną swojego kraju, wielu Rosjan już pozostało bez pracy, a inni zostali wysłani na przymusowe urlopy.

Wenecja
27.03.2022 10:36 Agresywne mewy atakują ludzi w Wenecji. Turystom rozdano pistolety

Wenecja zmaga się z problemem, jakim jest agresywne zachowanie ptaków. Zwierzęta stały się namolne i coraz częściej zdarza im się atakować mieszkańców oraz turystów. Weneckie hotele postanowiły się z nimi rozprawić przy pomocy... pistoletów na wodę.Wenecja to znane na całym świecie miasto karnawału, kanałów, gondolierów i miłości. Nie ma drugiego miasta na świecie, które przyciągało tylu turystów spragnionych dobrej zabawy. Niestety, agresywne mewy mogą pokrzyżować plany niejednego podróżnika.

rosyjscy turyści
26.03.2022 21:09 Rosjanie chcą uniknąć konsekwencji sankcji? Pojawiły się informacje o nietypowych ofertach biur podróży

Sankcje międzynarodowe, nałożone na Rosję, mają wpływ na możliwości turystyczne jej obywateli. Rosyjscy turyści, jak donoszą prorosyjskie media, mieli znaleźć jednak sposób na obejście trudności w podróżowaniu.Kilka dni temu informowaliśmy, jakie problemy napotykają Rosjanie, chcący podróżować za granicę. Problemem jest nie tylko rekordowo niski kurs rubla, ale też niedziałające za granicą karty Visa i Mastercard. Czy turyści z Rosji znaleźli na to sposób?

Kraków
26.03.2022 13:24 Turyści z zagranicy odwołują podróże do Krakowa. Wiemy, czego się obawiają

Kraków od dawna jest jednym z najciekawszych miejsc dla zagranicznych turystów. Szczególnie wiosną i latem jest ich w tym mieście mnóstwo. Jak się jednak okazuje, nadchodzące miesiące mogą być pod tym względem wyjątkowo biedne. Wszystko przez to, co dzieje się na Ukrainie.Okazuje się bowiem, że krakowska branża hotelarska bardzo ucierpi przez wojnę, choć nie jest nią bezpośrednio dotknięta. Niewiele pomagają nawet przybywający uchodźcy.

Park Narodowy Gór Stołowych
25.03.2022 04:30 Wędrowanie po Tatrach po zmroku surowo zabronione

Tatrzański Park Narodowy poinformował o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu wędrowania po górskich szlakach po zmroku aż do świtu. Decyzja jest bezpośrednio związana ze zwierzętami i bezpieczeństwem turystów.Jak co roku, w życie wchodzi rozporządzenie zakazujące wędrówek po Tatrach nocą. Tym razem jednak obowiązuje miesiąc wcześniej, niż zwykle.

Jaworzyna Krynicka
24.03.2022 22:24 Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Zakopane dawno temu zyskało miano "Zimowej stolicy Polski" i od tego czasu jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o kurorty narciarskie w Polsce. Jeżeli chcemy jednak uniknąć tłumów przy wyciągach, możemy wybrać inne miejsce.

polskie podróżniczki
24.03.2022 22:24 Polskie podróżniczki, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Pokazały nam świat i zapisały się w historii

Polskie podróżniczki, które zapisały się na kartach historii lub dopiero ją tworzą. Są dziennikarkami, reportażystkami, graficzkami, sportowcami, a nawet elektroniczkami. Przedstawiamy pięć kobiet, które przybliżyły nam odległe miejsca na świecie.fot. Instagram/ @martyna.world, Wikimedia Commons/ domena publiczna, PIOTR PIWOWARSKI/East News

Polska znosi obostrzenia
24.03.2022 22:24 Zmiany w Polsce już od poniedziałku. Koniec z kwarantanną po powrocie z zagranicy

Polski rząd znosi kolejne obostrzenia. Następne zmiany będą dotyczyć m.in. turystyki. Do tej pory podróżujący musieli liczyć się z konsekwencjami wylotu za granicę. Podczas czwartkowej konferencji zapowiedziano m.in. koniec kwarantanny dla osób przylatujących do Polski. Kolejne kraje luzują obostrzenia po pandemii Covid-19. Mimo że ciągle odnotowuje się przypadki nowych zakażeń koronawirusem, stale rośnie liczba zaszczepionych, a wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie. Polska dołączyła do m.in. do Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Irlandii i innych krajów Europy, które podejmują zdecydowane działania w tej kwestii.

-RVT- 5
24.03.2022 22:22 Słowackie Tatry tej zimy? Czemu nie!

Jeśli jesteś fanem sportów zimowych lub szukasz idealnego miejsca na ferie dla całej rodziny, wybierz region tuż przy polskiej granicy — Wysokie Tatry na Słowacji. 24 kilometry znakomicie przygotowanych tras oraz gwarancja śniegu przez 5 miesięcy w roku – brzmi dobrze, prawda? W najlepszych ośrodkach narciarskich Wysokich Tatr sięgniesz chmur dzięki nowoczesnym kolejkom linowym i wyciągom na jednym skipassie! 5,5-kilometrowa trasa carvingowa, znakomite restauracje oraz trasa slalomowa z pomiarem czasu- to właśnie znajdziesz w Tatrzańskiej Łomnicy. Wybierasz się na ferie z dziećmi? Koniecznie odwiedź teren Jeziora Szczyrbskiego. Fantastycznie przygotowane 9 km tras zadowoli całą rodzinę. Dla początkujących i maluchów znajdziesz ogrodzone place do nauki jazdy na nartach, a dla tych spragnionych wymagających atrakcji nowoczesny snowpark. Miłośnicy biegówek mają tu do dyspozycji ponad 20 km tras biegowych, z którego mogą korzystać przez cały sezon zimowy. Niezależnie od Twojego poziomu, wymarzona trasa czeka na Ciebie! Jeśli zawsze chciałeś zacząć przygodę z nordic walking to jezioro Szczyrbskie będzie do tego znakomitym miejscem! Tutaj swoją siedzibę ma Centrum Nordic Walking- jedyny akredytowany ośrodek szkoleniowy Nordic Walking na Słowacji! Skorzystasz tutaj z pomocy instruktorów, którzy nie tylko nauczą Cię właściwej techniki, ale i zarażą pasją do tego sportu.

sz
24.03.2022 22:21 Wyjazd do Wieliczki - to musisz zobaczyć po drodze!

Wieliczka jest niewielkim miastem, znajdującym się zaledwie o 15 km od Krakowa. Często jest odwiedzana przy okazji zwiedzania krakowskich atrakcji. Odpowiadamy dziś na pytanie – co warto zobaczyć w Wieliczce i jej okolicach? Gdzie warto się zakwaterować na czas podróży i jaki typ noclegu będzie najlepszy?[Artykuł sponsorowany]

Czarter jachtu w Chorwacji jesienią?
24.03.2022 22:20 Czarter jachtu w Chorwacji jesienią?

Ciepły kocyk, herbatka i Netflix – to dla wielu osób definicja jesieni. Zastanawiałeś się kiedyś, czy można ten czas spędzić inaczej? Można! Chorwacja to region coraz chętniej odwiedzany przez turystów, także jesienią. To właśnie tu piękne widoki przeplatają się z doskonałymi warunkami do pływania i żeglowania, a temperatura jest przyjemna nawet u schyłku sezonu. Poznaj powody, dla których warto postawić na jesienny czarter jachtu w Chorwacji.

Infekcje intymne
24.03.2022 22:19 Niespodzianki przywiezione z podróży, czyli infekcje intymne na wakacjach. Sprawdź, jak się ich pozbyć

Infekcje intymne to częsty problem wśród kobiet, a okres wakacyjny szczególnie sprzyja jego występowaniu. Co możemy zrobić, by przykre dolegliwości ustąpiły? O czym należy pamiętać, by uchronić się przed zakażeniem w przyszłości?

EN 01488121 0067
24.03.2022 22:18 Pożary w Grecji. Tysiące osób ewakuowanych, wśród nich turyści

Czwartego dnia pożarów na północ od stolicy Grecji ewakuowano tysiące mieszkańców i turystów przebywających w Atenach. Strażacy w nocy z czwartku na piątek walczyli, aby ogień nie rozprzestrzenił się do zaludnionych obszarów i historycznych miejsc. Polska ambasada wydała pilny apel do turystów.Pożary w Grecji. Straż przybrzeżna na wyspie Eubea na Morzu Egejskim ewakuowała setki ludzi drogą morską. W tym celu przeprowadziła masową operację z użyciem łodzi patrolowych i prywatnych jednostek.Pożar przedarł się także przez obszary leśne zaledwie 20 km na północ od stolicy Grecji. Zniszczeniu uległy kolejne domy. Ekipy składające się z kilkuset strażaków wykopały rowy przeciwpożarowe, dzięki którym udało się ugasić płomienie - podaje agencja AP.

samoloty rosyjskie
23.03.2022 22:24 Coraz mniej samolotów rosyjskich. Sankcje dają się we znaki, a podróże są coraz trudniejsze

Rosyjskie samoloty są konfiskowane za granicą. Minister transportu Witalij Sawielew poinformował o stracie 78 maszyn. Jest to skutek międzynarodowych sankcji, nałożonych na Rosję po ataku na Ukrainę.Rosyjskie linie lotnicze mają coraz poważniejsze problemy. Mierzą się nie tylko z zamknięciem nieba nad USA czy krajami Unii Europejskiej, ale też z odcięciem dostaw samolotów oraz części i usług. Wiele krajów, od których Rosja dzierżawiła swoje maszyny, domaga się ich zwrotu lub nie zgadza na korzystanie z nich.

kopiec Kościuszki
23.03.2022 22:24 Poruszający gest solidarności z Ukrainą. Flaga na Kopcu Kościuszki robi wrażenie

Kopiec Kościuszki w Krakowie jest jednym z miejsc bardzo licznie odwiedzanych przez turystów. Z jego szczytu roztacza się malowniczy widok na miasto. Od niedawna znajduje się tam też element, ukazujący solidarność z walczącą Ukrainą. Kilka dni temu internet obiegło magiczne zdjęcie.Kopiec na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa powstał w 1823 roku. Jest hołdem dla Tadeusza Kościuszki, który był związany z tym miastem i został pochowany na Wawelu. Kopce krakowskie stawiano jako symbol trwałości i niezniszczalności, podkreślając, że takiej formy nie zniszczą wrogowie.

Miley Cyrus EA
23.03.2022 22:24 Piorun uderzył w samolot, którym leciała Miley Cyrus. Pilne lądowanie awaryjne

Miley Cyrus podróżowała do stolicy Paragwaju, kiedy w samolot, którym leciała, uderzył piorun. W sieci pojawiły się nagrania z tamtego momentu - mogą budzić lęk. Maszyna była zmuszona do awaryjnego lądowania.Amerykańska piosenkarka leciała do Asunción - stolicy Paragwaju, znajdującej się przy granicy z Argentyną. Niestety, w pewnym momencie na trasie lotu rozpętała się gwałtowna burza, która zmusiła pilota do nieplanowanego lądowania.

Polacy planują wakacje za granicą
23.03.2022 22:24 Rosjanie mają nikłe szanse na miłe wakacje w tym roku. Nowe informacje są mało optymistyczne

Obywatele Rosji, planujący w tym roku wakacje, muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Niespodziewanie ich szanse na udany, tani urlop bardzo zmalały. Przyczyną tego stanu rzeczy są nie tylko międzynarodowe sankcje.Wojna, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, poskutkowała zdecydowanymi sankcjami, nakładanymi na agresora przez wiele państw na świecie. Ich konsekwencje poczują także rosyjscy turyści. Będą musieli liczyć się nie tylko z bardzo drogimi kosztami urlopu.

Martyna Wojciechowska EA
23.03.2022 22:24 Martyna Wojciechowska przedstawiła wyjątkowy zakątek Europy. Zdjęcia są imponujące

Martyna Wojciechowska pokazała w mediach społecznościowych niezwykły zamek, znajdujący się w Portugalii. Pałac Pena został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, otrzymał też tytuł najpiękniejszego zamku w Europie. Nie wszyscy jednak podzielają zachwyt budowlą.Pałac Pena znajduje się na jednym ze szczytów nad portugalskim miastem Sintra, na zachód od Lizbony. Powstał w XIX wieku, na zlecenie króla Ferynanda II i jest uznawany za jeden z niezwykłych zabytków okresu romantyzmu w Portugalii.

ceny biletów lotniczych
23.03.2022 01:00 Ceny biletów lotniczych poszybowały w górę. Powodem jest wzrost cen ropy

Wzrost cen ropy sprawił, że linie lotnicze zostały zmuszone do reaktywacji dopłat paliwowych. Oznacza to, że ceny biletów lotniczych wzrosną. Z jakimi kosztami należy się liczyć? Wszystko zależy od konkretnego przewoźnika.Wojna, jaką wywołała Rosja, atakując zbrodnie Ukrainę, wpływa też na ceny paliwa na świecie. Wzrost kosztów zmusił wiele linii lotniczych do wprowadzenia opłat paliwowych. Czy dotyczy to także polskich linii? Poniżej zamieszczamy dane dotyczące najważniejszych przewoźników.

podróżni
22.03.2022 22:24 Tłumy nad polskim morzem. Wiosna daje się we znaki, turyści przybywają licznie

Choć wiosna dopiero się rozpoczęła, turyści przybywają tłumnie nad polskie morze już od kilku tygodni. W niedzielę 20 marca niemalże brakowało już miejsc na molo. Takie widoki przywodzą na myśl środek sezonu wakacyjnego. Turyści przyjęli tę rzeczywistość z wielkim zdumieniem.

Krupówki
22.03.2022 22:24 Zakopane: od 23 marca zaczną się wielkie utrudnienia dla kierowców, turyści powinni wiedzieć

Sezon zimowy w zasadzie dobiegł już końca, ale to wcale nie oznacza, że Zakopane nie może liczyć na turystów. Ci zjeżdżają do miasta niemalże przez cały rok. Teraz muszą być jednak przygotowani na pewne utrudnienia. To samo tyczy się zresztą mieszkańców, bo problem dotknie wszystkich.O co dokładnie chodzi? Kłopotliwe okażą się nowe ustalenia w ruchu drogowym w mieście. Wszystko przez remont newralgicznego dla komunikacji miejsca.

Ryanair
21.03.2022 22:23 Ryanair odwołał loty do Chorwacji. Dotyczy też polskich lotnisk, są nowe terminy

Chorwacja od wielu lat pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów w okresie wakacyjnym. Kiedyś najłatwiej było się tam dostać po prostu samochodem. Teraz można już liczyć na loty, ale część z tych, które miały odbyć się przy udziale linii lotniczych Ryanair, została przełożona na późniejszy termin.Wstępny plan przewoźnika zakładał bowiem, że jego samoloty będą kursowały do Zagrzebia i Zadaru już w tym miesiącu. Jak się jednak okazuje, w przypadku drugiego z miast było to niemożliwe do zrealizowania, z czego na pewno nie jest zadowolona część urlopowiczów.

samolot do Polski
21.03.2022 14:39 Katastrofa lotnicza w Chinach. Niestety najprawdopodobniej nikt nie przeżył

Niestety media przekazały najgorszą z możliwych informacji, na ten moment nie ma śladu osób, które przeżyły katastrofę samolotu, do której doszło dziś na południu Chin. Na pokładzie Boeinga 737 linii China Eastern znajdowało się ponad 130 osób. Jest to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza od ponad dekady.

lot samolotem, czego nie robić
21.03.2022 13:30 Kod SSSS na biletach lotniczych. Co oznacza?

Na kartach pokładowych możemy znaleźć wiele rozmaitych informacji. Niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, co oznacza większość z nich. Oprócz standardowych informacji pojawiają się nieznane przez spore grono osób symbole. Należy do nich między innymi kod SSSS, który może stanowić spory problem podczas podróży do i ze Stanów Zjednoczonych.

samolot
21.03.2022 11:50 Alarm bombowy w samolocie Wizz Air. Lotnisko Chopina zostało zamknięte na kilka godzin

Na pokładzie samolotu linii Wizz Air, który leciał z Kutaisi do Warszawy miała znajdować się bomba. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w sobotę wieczorem. Lotniska zostały niezwłocznie poinformowane o tym fakcie, w akcji brały udział myśliwce wojskowe, które towarzyszyły maszynie podczas lotu, a gdy osiadła na ziemi, zamknięto na kilka godzin lotnisko Chopina w Warszawie, zaś pirotechnicy przejęli sprawę w swoje ręce.

Kurort w Egipcie
20.03.2022 19:49 Egipt: rosyjscy turyści natknęli się na ukraińskich, doszło do awantury w kurorcie

Niektórzy z rosyjskich i ukraińskich turystów dowiedzieli się o wojnie podczas urlopu w egipskich kurortach. Egzotyczne miejscowości pochłonięte zostały awanturami i bójkami.Gdy w naszej strefie geograficznej panował środek zimy, wielu turystów wybrało się do odległych państw, by choć na chwilę poczuć promienie parzącego słońca oraz wypocząć w piasku nadmorskich kurortów. Rosyjscy i ukraińscy turyści nie przypuszczali, że w czasie relaksacyjnych wakacji ich powrót do rzeczywistości i codziennych obowiązków będzie niemożliwy.Rozpoczęta z dnia na dzień wojna na terenie Ukrainy zaskoczyła cały świat. Rosyjskie wojska wkroczyły na teren naszych wschodnich sąsiadów, niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie. Wielu z obywateli Ukrainy uciekło w obawie przed rozwojem konfliktu. Egipskie kurorty i miejsca publiczne stały się areną agresji na tle narodowościowym.

kobieta w masce
20.03.2022 13:49 Koniec uciążliwych restrykcji. Nowe zasady już od 1 kwietnia we Włoszech

Włochy ogłaszają koniec większości ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Restrykcje będą stopniowo wycofywane. Nowe zasady wejdą w życie już z początkiem przyszłego miesiąca. Poinformowano o przebiegu kolejnych zmian. Włochy dołączyły do krajów, które planują stopniowe odchodzenie od obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Kroki w tym kierunku mają podjąć m.in. Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Holandia, Szwajcaria, Norwegia i Dania. Według informacji kolejne obostrzenia sanitarne mają być zdejmowane w ciągu najbliższych miesięcy, pomimo wzrostu zakażeń. Ustalono, że wariant Omikron stanowi coraz mniejsze zagrożenie, m.in. dzięki zwiększającemu się stale wskaźnikowi szczepień. Z oficjalnych danych wynika, że do tej pory zaszczepiło się 84% Włochów, zaś 65% przyjęło dawkę "przypominającą".

Projekt bez tytułu
19.03.2022 19:38 Turcja: rosyjscy turyści mają problemy z płatnościami w kurortach z powodu sankcji

Ze względu na prowadzone przez Rosję działania wojenne na Ukrainie, Zachód wprowadził sankcje, które dotykają zwykłych obywateli. Rosyjscy turyści mają poważne problemy. Wielu z nich nie może powrócić do kraju. Z powodu wprowadzonych przez Zachód sankcji Rosjanie mają utrudnienia w płatnościach kartami bankowymi. W związku z tym rosyjscy turyści, przebywający na wakacjach w Turcji nie mają możliwości powrotu do kraju.

Trasa rosyjskiego Ił-76
19.03.2022 11:48 Rosyjski samolot nad Polską mimo sankcji. Wiadomo, w jakim celu się pojawił

W czwartek zarejestrowano rosyjski samolot nad Polską. Pomimo sankcji, olbrzymi transportowiec, Iliuszyn Ił-76 pojawił się w przestrzeni powietrznej naszego kraju. Poznaliśmy powód. Odkąd Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę, kraje Europy odcięły się od agresora, a kolejne międzynarodowe korporacje wycofują swoje działalności z terenu Federacji. Na przełomie lutego i marca, w ramach kolejnych sankcji świat powoli zamykał swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskiego lotnictwa.

podróżni
18.03.2022 22:24 Apel Komisarza unijnego ws. ograniczeń. Didier Reynders chce ich zniesienia dla podróżnych

Czy podróżni mogą spodziewać się zniesienia ograniczeń covidowych? Najnowsze oświadczenie komisarza unijnego, Didiera Reyndersa, daje na to nadzieję. Mężczyzna zachęca w nim te państwa Unii Europejskiej, w których nadal obowiązują ograniczenia na podróże z powodu pandemii, do zdjęcia zakazów.Komisja Europejska przyjęła niedawno drugi raport, dotyczący skutków wprowadzenia unijnego certyfikatu covidowego. Do tej pory wydanych zostało 1,7 miliarda tych dokumentów. Jak jego działanie ocenia sam komisarz Reynders?

pieniądze odwołane wakacje
18.03.2022 13:10 Żerują na uchodźcach. Ceny noclegów w Polsce są niezwykle wygórowane. Przykre informacje

Już blisko 2 miliony uchodźców znalazło schronienie na terenie naszego kraju. W sieci cały czas pojawiają się ogłoszenia. Noclegi w Polsce proponuje wiele ośrodków i osób prywatnych. Niestety, w takiej sytuacji nie każda dłoń okazuje się pomocna. Kolejne miasta ostrzegają przed wyzyskiem ze strony najmujących. Według informacji Straży Granicznej, od 24 lutego 2022 roku zarejestrowano już 1,97 miliona przejść przez polsko-ukraińską granicę. W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polacy pokazali, że potrafią się zjednoczyć, a na wschód ruszyły całe kordony samochodów, które dostarczyły do punktów niezbędne środki i zaoferowały transport do wybranych miast. Wiele osób udostępniło uciekającym dach nad głową i wszelkie niezbędne środki.

screen
17.03.2022 14:20 Niespotykane sceny na dworcu w Jarocinie. Podróżni nie mogli uwierzyć

Pasażerowie, którzy oczekiwali na dworcu na swój pociąg, doświadczyli czegoś niezwykłego. W pewnym momencie na peron wbiegły piękne jelenie, które w bardzo szybkim czasie pragnęły przedostać się na drugą stronę. Jeden z podróżnych zdecydował się nagrać całe zdarzenie i wrzucić do sieci. Widok dosłownie zwala z nóg.

lot samolot
17.03.2022 13:02 Pasażerowie z Rosji obchodzą ograniczenia. Węzły transferowe są luką

Zachodnie kraje, w związku z sytuacją panującą na Ukrainie, której prowodyrem jest Rosja, postanowiły wstrzymać loty, niektóre linie lotnicze oferują znacznie więcej połączeń do Moskwy. Lukę stanowią węzły transferowe poza UE. Dwa z nich znajdują się na Bałkanach.

Polska na mapie
17.03.2022 11:01 Tłumy w przygranicznych miejscowościach. "Recepcjonistki nie były na to przygotowane"

W związku z tragiczną sytuacją w Ukrainie także po naszej stronie granicy możemy zauważyć niespotykane wcześniej sytuacje. Obiekty noclegowe i hotele nigdy wcześniej nie miały takiego obłożenia. Nie wszyscy byli przygotowani na taki obrót spraw.

kolej rozkład jazdy
17.03.2022 09:17 Awaria na kolei. W Polsce są spore problemy z opóźnieniami oraz zmianami w kursowaniu

W czwartek z samego rana nastąpiła ogromna awaria na kolei. Duże opóźnienia zdecydowanie utrudniają podróże po Polsce. Niektóre pociągi niestety w ogóle nie wyjadą w planowane trasy. Powodem mają być usterki urządzeń służących do sterowania w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za ruch. W PKP PLK zebrał się sztab kryzysowy.

flight-g2b1ab8631 1280
17.03.2022 08:16 Podróż rosyjskimi samolotami znacznie się wydłuża. Ograniczenia dają się we znaki

W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów czołowa linia lotnicza została niemal całkowicie uziemiona. Restrykcje, które obowiązują na terenie Europy, Ameryki i Kanady znacznie pogarszają jakość podróży. Cierpią na tym zarówno linie lotnicze, jak i pasażerowie. Dochodzi do sytuacji, w których zwykły lot przedłuża się o wiele godzin.

turyści
16.03.2022 20:43 Rosyjscy turyści utknęli na światowych lotniskach. Sankcje uniemożliwiają im powrót

Rosyjscy obywatele koczują na lotniskach na całym świecie. Z powodu sankcji, a także odłączenia rosyjskich banków od systemów MasterCard i Visa większość turystów nie może wrócić do domu. Władze na Kremlu, póki co nie reagują na problemy ich obywateli.Tysiące Rosjan zmaga się z poważnymi problemami dotyczącymi powrotu do swojej ojczyzny. Turyści koczują na lotniskach całego świata. Wygasające wizy i niesamowicie wysokie ceny biletów lotniczych, na które nie stać podróżnych, to nie jedyny problem, jaki mają obywatele Rosji. Kreml nie reaguje.

Paszport
16.03.2022 13:54 Oblężenie punktów paszportowych w Polsce. Wojewodowie wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu

W obliczu wojny trwającej za naszą wschodnią granicą pojawiło się mnóstwo chętnych, którzy składają teraz do urzędów wnioski paszportowe. Punkty te są tak oblegane w ostatnich dniach, że zdecydowano się na zmianę terminów, w których są otwarte, by wszyscy mogli załatwić potrzebne sprawy.Warto podkreślić, że taka decyzja wypłynęła odgórnie, choć w każdym z województw nowe zasady funkcjonowania punktów paszportowych będą nieco inne. Jak będzie to teraz wyglądało?

Czarnogóra
16.03.2022 11:39 Czarnogóra znosi obowiązek testu dla turystów z Polski

Do grona tych, które łagodzą obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, dołącza Czarnogóra. Osoby zaszczepione nie są już zobowiązane do wykonywania testów na koronawirusa. Czy dotyczy to również osób niezaszczepionych?Coraz więcej państw luzuje restrykcje pandemiczne. Ministerstwo Zdrowia Czarnogóry zdecydowało się na poluzowanie zasad wjazdowych. Poniżej przedstawiamy obecne wymogi wobec osób przyjeżdżających z Polski.

Polska na mapie
15.03.2022 14:43 Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej

Eksperci ds. trendów podróżniczych z ForwardKeys podali, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zagranicznych wyjazdów mieszkańców Stanów Zjednoczonych do większości państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, gwałtownie zmalała. Czy turyści będą teraz omijać nasz kraj w związku z sytuacją panującą w Ukrainie?Pandemia koronawirusa to nie jedyny czynnik, który odcisnął piętno na branży turystycznej i spowodował spadek liczby zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Po przeszło dwóch latach większość krajów całkowicie znosi lub luzuje obostrzenia epidemiczne, wydarzenia za wschodnią granicą to kolejny cios dla polskiej turystyki.

Odloty
15.03.2022 11:09 Turyści z Polski coraz częściej podróżują do Kenii

Wśród polskich turystów coraz bardziej popularne stają się podróże do Kenii. Ci, co są żądni wrażeń, a także miłośnicy przyrody wybierają właśnie ten egzotyczny kierunek. Jednak pojawia się pytanie, czy jest tam bezpiecznie?Kenia jest jednym z największych i najpiękniejszych krajów Afryki. Przyciąga turystów zapierającymi dech w piersi widokami oraz bogactwem zwierząt, które można spotkać podczas Safari. Jest atrakcyjna także ze względu na ogromne różnice kulturowe. Jednak nie jest tam całkiem bezpiecznie.

Bem Ewa EN
15.03.2022 01:00 Ewa Bem postanowiła polecieć do USA. Na miejscu czeka na nią córka

Ewa Bem dojrzała do trudnej decyzji o podróży do stanów Zjednoczonych. Artystka chce odwiedzić swoją córkę Gabrysię, która mieszka w Nowym Jorku. Mogła zrobić to już dawno, ale było coś, co jej na to nie pozwalało.Ewa Bem jest jedną z najpopularniejszych wokalistek jazzowych w Polsce. W 2017 roku nazywana "pierwszą damą polskiego jazzu" artystka przeżyła cios. Po ciężkiej walce z chorobą nowotworową zmarła jej 39-letnia córka, Pamela, osieracając dwójkę dzieci. Artystka postanowiła wtedy zrobić sobie przerwę w karierze. Do koncertowania wróciła w 2021 roku.

lotnisko
14.03.2022 22:24 Samolot Romana Abramowicza wylądował w Izraelu

Prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów przyleciały do Izraela, w tym samolot należący do Romana Abramowicza. Czyżby to był sposób bogaczy z Rosji na przeczekanie kryzysu do momentu, aż nadejdą dla nich korzystniejsze czasy?Znaczna większość europejskich państw nałożyła dotkliwe sankcje na Rosję. Jedną z nich jest zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Izrael jednak od początku uchylał się od przyłączenia do tych działań.

samolot
14.03.2022 22:24 Do Moskwy leciało 209 pasażerów. Poinformowano o alarmie bombowym na pokładzie, samolot zawrócono

Lecący do Moskwy z Belgradu samolot linii Air Serbia musiał zawrócić z powodu zagrożenia bombowego. Maszyna awaryjnie lądowała niedługo po starcie, po tym, jak załoga została poinformowana, że na pokładzie znajduje się bomba.W piątek o godzinie 15.15 swój lot rozpoczęli pasażerowie samolotu Airbus A330-200 linii Air Serbia. Podróż z Belgradu do Moskwy została jednak przerwana. Zaraz po starcie Kapitan samolotu zdecydował o natychmiastowym zawróceniu i maszyna awaryjnie lądowała na lotnisku macierzystym w celu bezpiecznej ewakuacji pasażerów.

turystka
14.03.2022 22:23 Pracownik greckiego hotelu wyjawił zatrważającą prawdę o turystach z Rosji

Na Rosję zostały nałożone sankcje w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę. Dlatego obecnie Rosjanie zmuszeni są zmniejszyć swoją aktywność, jeżeli chodzi o podróże. Jacy byli rosyjscy turyści? "Rosjanie często zadzierali nosa" - wspomina animator czasu wolnego. Rosjanie stanowili dużą część turystów, którzy byli źródłem zysków dla hoteli, biur podróży i linii lotniczych. Obecnie rosyjskim turystom nie tylko trudno jest powrócić z zagranicznych wakacji, ale także nie jest im łatwo na nie wyjechać. W związku z nałożonymi na Rosję sankcjami za prowadzenie działań wojennych na terenie Ukrainy przestrzeń powietrzna m.in. krajów UE, Kanady i stanów Zjednoczonych została dla Rosji zamknięta. Co więcej, karty kredytowe rosyjskich obywateli przestały działać, ponieważ rosyjskie banki zostały wyłączone z systemu SWIFT.

Zakopane
14.03.2022 11:20 Zakopane: turyści odwołują rezerwacje, hotelarze zaniepokojeni

Skutki trwającej na Ukrainie wojny zaczynają być widocznie także w branży turystycznej na Podhalu. Powodem zmniejszonej liczby turystów są rosnące ceny mediów czy paliwa. Dodatkowo goście z zagranicy po prostu boją się przyjeżdżać do Polski.Sytuacja na Ukrainie i związana z nią niepewność oraz rosnące ceny mediów czy paliwa odbija na się na polskiej branży turystycznej. Jak mówi Emilia Glista z agencji Joint System, która wspomaga podhalańską branżę hotelarską w pozyskiwaniu klientów, w ostatnich dniach wiele turystów z zagranicy anulowało swoje pobyty. "Niektórzy mówili, że po prostu boją się do nas przyjechać".

koń
14.03.2022 10:38 Niesamowita rzeźba z piasku na plaży. Koń wygląda jak żywy

Koń znajdujący się na zdjęciu wygląda jak żywy, ale to wyglądająca tak realistycznie rzeźba z piasku, której autorem jest Andoni Bastarrika. Jego niesamowite dzieła z piasku podziwiane są przez ludzi na całym świecie!Andoni Bastarrika jest artystą, który z piasku potrafi stworzyć cuda. Jego rzeźby zachwycają turystów. Obok wyrzeźbionego przez niego, wyglądającego jak żywe zwierzę konia przechodnie nie mogli przejść obojętnie i robili sobie z nim zdjęcia.

Projekt bez tytułu (3)
14.03.2022 09:01 Sankcje dotknęły rosyjskich turystów. Utknęli na Bali

Sankcje, jakie zachód nałożył na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę, dotykają zwykłych Rosjan. Przekonał się o tym rosyjski turysta Konstantin Iwanow, który podczas pobytu na Bali, nie mógł wypłacić pieniędzy z indonezyjskiego bankomatu. Jak sam przyznał, pozostaje mu znaleźć pracę w Indonezji.Podróżujący obywatele Rosji odczuli na własnej skórze sankcje Zachodu. Rosjan przebywających za granicą spotykają trudności związane z płatnościami kartami bankowymi oraz znajdowaniem lotów. Ich transakcje zostały zablokowane. Mogą korzystać jedynie z gotówki lub transakcji kryptograficznych.

z ostatniej chwili
13.03.2022 22:23 Rosjanie nie mogą wylecieć z Kuby. Sankcje dały się mocno we znaki

Media informują, że około 6 tysięcy obywateli i obywatelek Rosji nie jest w stanie opuścić Kuby. Wszystko w związku z agresją na Ukrainę oraz wprowadzeniem sankcji przez Unię Europejską, a także inne kraje świata (między innymi USA i Kanadę).

Korea Poludniowa
13.03.2022 14:58 Dobra nowina dla podróżujących do Korei Południowej. Obowiązkowa kwarantanna do likwidacji

Ze względu na panującą na całym świecie pandemię międzynarodowe podróże były dużo trudniejsze do zorganizowania, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe do realizacji. Zaczyna się to powoli zmieniać, gdyż kraje coraz chętniej rezygnują z kolejnych obostrzeń. Korea Południowa nie zamierza być wyjątkiem.Tamtejszy rząd już ogłosił zniesienie restrykcji. Dzięki temu podróż do Korei Południowej będzie znacznie łatwiejsza. Przede wszystkim nie będzie wiązała się z przymusową kwarantanną.

cockpit-g0aeb7a92c 1280
12.03.2022 14:26 Rosyjski rząd uruchomił akcję lotów ewakuacyjnych. Połączenia wiodą absurdalnymi trasami

Wielu rosyjskich turystów zostało odciętych od możliwości powrotu do ojczyzny po tym, jak wiele państw zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Przygotowano więc dla nich loty ewakuacyjne z kurortów w Azji i na Karaibach. Ze względu na sankcje, trasy przelotów są jednak kuriozalne.Agresja Rosji wobec Ukrainy poskutkowała wprowadzeniem sankcji dla kraju agresora. Doszło do zamknięcia przestrzeni powietrznej m.in. przez Unię Europejską, USA i Kanadę oraz zablokowania rosyjskich kart Visa i Mastercard poza terenem Federacji Rosyjskiej.Wielu rosyjskich turystów zostało tym samym odciętych od możliwości powrotu do swojego kraju. Rząd zdecydował się zatem na uruchomienie lotów ewakuacyjnych, które można śledzić m.in. na stronie flightradar24.com. W wyniku sankcji loty musiały ulec znacznemu wydłużeniu, a trasy rosyjskich jednostek, stały się wręcz kuriozalne.

airbnb
12.03.2022 12:23 Użytkownicy Airbnb zarezerwowali prawie pół miliona noclegów w Ukrainie. "To 15 milionów dolarów dla gospodarzy"

Użytkownicy platformy Airbnb masowo rezerwują noclegi u ukraińskich gospodarzy, mimo że nie mają zamiaru się u nich pojawić. W ten sposób do kieszeni Ukraińców trafiło już 15 milionów dolarów, a kwota dalej rośnie.Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę, cały świat zjednoczył się w pomocy ofiarom wojny. Sposób na wsparcie finansowe znaleźli również użytkownicy platformy Airbnb, służącej do rezerwacji noclegów, m.in. w mieszkaniach osób prywatnych.

Seszele
12.03.2022 10:54 Polak spotkał Rosjan na wakacjach. "Nic sobie nie robili z obecności innych"

Podczas gdy rosyjskie wojska atakują Ukrainę, wielu Rosjan w najlepsze korzysta z wakacji, a ich jedyną niedogodnością jest brak możliwości płatności kartą. Czytelnik Onetu w liście do redakcji opowiedział o swoich wrażeniach ze spotkania.Agresja Putina na Ukrainę spowodowała, że wielu turystów pozostało poza granicami Rosji. Jeden z czytelników Onetu, który kilka dni temu wrócił z rejsu na Seszelach, opowiedział o zachowaniu Rosjan na wakacjach. Polak opowiada, że przybył na miejsce 26 lutego, czyli dwa dni po inwazji. Według jego relacji w całym porcie tylko dwie załogi były z krajów Unii Europejskiej, a pozostałe wszystkie jachty i katamarany zarezerwowane były dla Rosjan. Zachowanie turystów pozostawiało niestety wiele do życzenia.

people-ge8ef0b863 1280
11.03.2022 17:53 Dwie duże linie lotnicze zawieszają swoje połączenia z Rosją

Tureckie tanie linie Pegasus oraz narodowy przewoźnik Kazachstanu Air Astana, ogłosiły w piątek zawieszenie wszystkich swoich połączeń do Rosji. Z komunikatów obu linii wynika, że jest to pośrednio związane z sankcjami nałożonymi na ten kraj.W piątek dwie duże linie lotnicze poinformowały swoich klientów o zawieszeniu wszystkich połączeń do Rosji. Obie pochodzą z krajów, które nie wprowadziły większych sankcji wobec tego państwa.

Adam Wicher
11.03.2022 17:01 Odwiedź Funzeum i poczuj magię światła i kolorów

W Gliwicach powstało nowe miejsce, gdzie można wraz z rodziną lub przyjaciółmi spędzić czas na zabawie i rozrywce. 26 i 27 lutego odbyło się wielkie otwarcie Funzeum. O tym, co czeka zwiedzających, opowiedział nam dyrektor obiektu Adam Wicher.Wioleta Piróg, turyści.pl: Skąd pomysł na stworzenie takiego centrum rozrywki? Dyrektor Funzeum, Adam Wicher: Pomysły są z całego świata, tylko nikt do tej pory w ten sposób tego nie połączył, więc zainspirowaliśmy się tym, co dzieje się w Japonii, w Stanach Zjednoczonych, w Europie, ale rozbudowaliśmy znacznie strefę zabawy dla dzieci. Mam dziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu parku rozrywki i wiem, jak ważne jest to, żeby zająć dzieci. Również jako rodzic trójki wiem, jak cenne są chwile, kiedy można w spokoju usiąść i wypić kawę, podczas gdy dzieci się czymś zajmują, dlatego bardzo mocno rozbudowaliśmy strefę dziecięcą, która jak widać, świetnie się sprawdza. Jaki jest motyw przewodni Funzeum? Kolor i światło to jest nasz motyw przewodni. Zwiedzanie zaczyna się od strefy koloru: siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Później przechodzimy do ekspozycji związanej ze światłem, odbiciem światła, lustrami. Technologia, jaką widzimy teraz przed sobą, czyli łąka, po której biegają zwierzątka, jest projekcją komputerową. Efekt ten osiągnęliśmy dzięki połączeniu światła z procesorem komputera. Jak to działa? Mamy trzy opcje tła: łąkę, ocean i las, które wyświetlane są na dużej powierzchni ściany. Po łące biegają różne zwierzęta, które wcześniej pokolorowały na kartkach dzieci. Nasz pracownik za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie skanuje dziecięce kolorowanki, a następnie ożywia pokolorowane zwierzęta i wypuszcza na łąkę, po której swobodnie biegają. Dzieci są zachwycone, że ich obrazki ożywają. Tak. Naszym dzieciom brakuje wyzwań i dostają wszystko na tacy, a pewne rzeczy trzeba odkryć. Bardzo ważnym elementem jest dla nas także inspiracja. Na przykład tutaj dzieci widzą, że wpływają na rzeczywistość. Coś malują i mają wpływ na to, jak wygląda świat. Mam nadzieję, że nam tutaj wyrosną kolejni wspaniali graficy. Wystawa kolorów została stworzona z myślą o robieniu zdjęć? Tak, nie zapominamy o instagramerach, influencerach, a także o tym, jaką potęgą są social media. Są takie miejsca na świecie, które są skupione wyłącznie na selfie. Wykorzystując to, że mamy kolory, to staraliśmy się, żeby te kolory były atrakcyjne do zdjęcia, bo samo robienie zdjęć okazuje się świetną zabawą dla wielu. Zdjęcia są wspomnieniem, przeżyciem, czymś, do czego się wraca. Oczywiście od czasu do czasu elementy wystawy będą zmieniane. Staraliśmy się, żeby scenki były ładne i inspirujące. Dużą rolę odgrywa tutaj także sztuka… Na jednej ze ścian mamy grafikę Dawida Ryskiego. To znany artysta, który pochodzi z naszego rodzinnego miasta Puław. Grafika ma nawiązania lokalne m.in. do palmiarni gliwickiej. Z kolei w strefie fluorescencyjnej znajduje się ściana pomalowana przez Natalię Kacperek, początkującą artystką z Gliwic. Czy jesteście otwarci na kolejnych młodych artystów? Chcemy być przestrzenią dla młodych artystów. Zapraszamy wszystkie osoby, które mają jakieś szalone pomysły. Im bardziej szalone, tym lepiej! Ścian mamy dużo. Może jest ktoś, kto chciałby coś wyrzeźbić, ale brakuje mu sceny. My chętnie będziemy galerią waszych prac. Chcemy je pokazać ludziom. Podczas zabawy piękno jest też bardzo istotne. Piękno inspiruje i pokazuje, że są możliwości. Jak się postarasz, to możesz. Naszym celem poza oferowaniem rozrywki jest także, aby dzieciaki troszeczkę inaczej spojrzały na świat. Na co dzień wydaje nam się, że kolory nie są ważne, dopóki nie dostaniemy zielonego kotleta. Wtedy dopiero okazuje się, że jednak kolory są bardzo istotne i wpływają na to, jak się zachowujemy i jak postrzegamy rzeczywistość. Całkowity zysk z biletów zakupionych w dniach otwarcia obiektu zostanie przekazany na pomoc uchodźcom z Ukrainy? Sytuacja na Ukrainie nas zaskoczyła dwa dni przed otwarciem, dlatego wraz ze współpracownikami podjęliśmy szybką i stanowczą decyzję, że całkowity zysk z biletów zakupionych w dniach otwarcia obiektu zostanie przekazany na zbiórkę "SOS UKRAINA" organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną. Przeżywamy to wszyscy, to jest bardzo blisko, to są nasi znajomi, kilku podwykonawców, którzy tutaj pracowali, jest z Ukrainy. Mamy uchodźców na granicy, potrzeba o nich zadbać. Oni czekają, szukają miejsca, gdzie się mogą schronić i trzeba im jak najszybciej pomóc.Zobacz zdjęcia:Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]ły polecane przez redakcję Turysci.pl: Rosyjska organizacja wydała komunikat do wszystkich Rosjan. Chodzi o wyjazdyPolskie MSZ wydało pilny komunikat. Chodzi o Rosję i BiałoruśCo się dzieje teraz w Rosji? Pociągi oblężone, ludzie próbują się wydostaćźródło: Turysci.pl

Вагит Алекперов
11.03.2022 15:38 Jacht właściciela Łukoila zniknął z radarów. Mógł złamać przepisy

Jacht należący do właściciela firmy Łukoil, Wagita Alekperowa, zniknął z radarów. Jeżeli system śledzenia maszyny został wyłączony celowo, naruszył w ten sposób międzynarodowe przepisy morskie. Media podejrzewają, że zniknięcie łodzi ma związek z zamrażaniem majątków rosyjskich oligarchów.Galactica Super Nova, jacht należący do prezesa Łukoil Wagita Alekperowa, 1 marca dopłynął z Barcelony do Tivatu w Czarnogórze. Następnego dnia jednostka zniknęła z radarów - wynika z danych firmy MarineTraffic, zajmującej się monitorowaniem ruchu na wodzie.Jak donoszą VesselFinder i VesselsValue, automatyczny system śledzenia znany jako AIS, przestał wysyłać sygnały wkrótce po wypłynięciu. Mimo że minęło już dziewięć dni, łódź do tej pory nie zaktualizowała swojej lokalizacji.

EN 01514199 1923
11.03.2022 13:07 Hotelarze chcą systemowego wsparcia w organizacji noclegów dla uchodźców

Hotelarze masowo zaoferowali pomoc uchodźcom z Ukrainy, oferując im darmowy nocleg i wyżywienie. Niestety, pomoc wiąże się z kosztami, a wiele obiektów nie jest w stanie jednocześnie prowadzić działalności charytatywnej i zarobkowej. Dlatego branża oczekuje od rządu systemowego wsparcia w organizacji udzielania noclegów uchodźcom.Inwazja Rosji na Ukrainę jest wielką tragedią dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy masowo ruszyli w poszukiwaniu schronienia poza granicami swojego kraju. Polacy nie pozostali obojętni na ich krzywdę i wyciągnęli do nich pomocną dłoń. Ogromnym wsparciem wykazali się również właściciele hoteli, którzy udostępniają bezpłatnie swoje pokoje, wyżywienie, organizują zbiórki rzeczowe, przekazują wsparcie finansowe i potrzebne produkty, a nawet pomagają sprowadzać do Polski rodziny swoich ukraińskich pracowników.

airport-g29b86d154 1280
11.03.2022 11:05 Turkish Airlines zawiesza sprzedaż biletów do państw trzecich dla Rosjan

Turkish Airlines zawiesiły od 10 marca sprzedaż Rosjanom biletów na loty z Turcji do krajów trzecich - poinformowały wczoraj wieczorem ukraińskie media. Rosyjskie Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki przekazało, że powodem może być blokada rosyjskich kart płatniczych w systemach Visa i Mastercard. Jeszcze niedawno informowaliśmy, że Turkish Airlines planuje dalszy rozwój w Rosji i zwiększenie liczby swoich połączeń z tym krajem. Wczoraj poinformowano jednak, że sprzedaż biletów na połączenia do państw trzecich została dla Rosjan zablokowana.

8d8de7b8-7bc4-4aab-bfad-3c36cdad94da (1)(1)
10.03.2022 10:31 Co się dzieje na Dworcu Centralnym? Wolontariuszka opowiedziała nam o swojej pracy

Do naszego kraju przybyła ludność Ukrainy, która liczy na pomoc w czasie trwania wojny. Polskie dworce przestają radzić sobie z licznymi przybyszami. Porozmawialiśmy z wolontariuszką, Marceliną Podniestrzańską, która wspiera potrzebujących sąsiadów. Opowiedziała nam o obecnej sytuacji na dworcach oraz o potrzebach, które nadal nie są zapewnianie przez decyzyjne osoby.Wydarzenia z 24 lutego 2022 roku zmieniły bieg historii i na zawsze pozostaną w pamięci obecnych oraz przyszłych pokoleń. Nad ranem wojska rosyjskie najechały terytorium naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina stanęła w ogniu bombardowań i ostrzałów. Ludność cywilna w przerażeniu opuszczała domostwa, by odnaleźć schronienie dla siebie i bliskich.Nasz kraj od momentu rozpoczęcia wojny przyjął największą ilość uciekinierów, zapewniając im wsparcie i pierwszą pomoc. Polacy codziennie wykazują się solidarnością z pokrzywdzonymi wschodnimi sąsiadami. W mediach społecznościowych ogłaszają się chętni do zapewnienia tymczasowego noclegu przybywającym matkom z dziećmi, a nawet organizacji dalszego transportu.

Lotnisko
08.03.2022 18:11 Wymachiwał ukraińską flagą przed rosyjskim samolotem. Pracownik lotniska został zawieszony

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym pracownik izraelskiego lotniska dawał sygnały rosyjskiemu samolotowi przy pomocy ukraińskiej flagi. Chociaż film cieszy się dużym poparciem wśród Internautów, mężczyzna został zawieszony w pracy.Po tym, jak wojska rosyjskie napadły na Ukrainę, rządy i obywatele kilkudziesięciu państw na całym świecie wspólnie potępiły działania Kremla. Na całym świecie odbywają się protesty przeciwko wojnie, jednak wiele osób decyduje się wyrażać swoją solidarność indywidualnie.Tak było jakiś czas temu na lotnisku w Izraelu, gdzie jeden z pracowników dawał znaki rosyjskiemu samolotowi z floty Aerofłotu przy pomocy flagi Ukrainy. Wideo z tego zdarzenia bardzo szybko obiegło media społecznościowe.

flight-g2b1ab8631 1280
08.03.2022 15:32 LOT obniża ceny biletów dla Ukraińców

PLL LOT oferuje niższe ceny biletów oraz elastyczne zasady zwrotu dla Ukraińców — poinformował we wtorek narodowy przewoźnik. W komunikacie czytamy, że oferta dotyczy podróży z Polski, Rumunii, Węgier i Słowacji i będzie ważna do 31 maja br.PLL LOT wyciągnął rękę do uchodźców z Ukrainy, którzy chcą przedostać się do innego państwa. Polski narodowy przewoźnik zaoferował znaczne zniżki oraz inne udogodnienia dla pasażerów z ukraińskim paszportem.

wallet-g4f50406f0 1280
08.03.2022 13:21 Ile będą kosztować wakacje 2022? "Należy się spodziewać, że ceny wzrosną"

Chociaż w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą niewielu Polaków myśli o wyjazdach, to najbliższe dwa tygodnie będą jednak decydujące jeżeli chodzi o koszty wakacji. – Jeśli okaże się, że obecny niski kurs złotego i ogromny wzrost cen ropy nie będzie chwilowym wahnięciem, tylko stałym trendem, ceny wyjazdów mogą pójść mocno w górę – ostrzegają biura podróży.Ostatnie lata nie były lekkie dla branży turystycznej, która jeszcze nie otrząsnęła się z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Ten rok miał być dla sektora powrotem do normalności, jednak agresja Rosji na Ukrainę ponownie doprowadziła do spadku popytu.Problem jest jednak nie tylko z popytem. Odnotowywane są obecnie rekordowo wysokie ceny ropy oraz szalejące kursy walut, przede wszystkim bardzo mocne osłabienie złotego. To wszystko wpływa na wzrost cen wakacyjnych wycieczek.

Aeroflot
08.03.2022 11:22 Koniec międzynarodowych lotów Aerofłotu. Od dzisiaj z zagranicznych kierunków zostaje Mińsk

Rosyjskie narodowe linie lotnicze Aerofłot od dzisiaj wstrzymują loty międzynarodowe z wyjątkiem połączenia do Mińska. Decyzja dotyczy wszystkich linii lotniczych w grupie Aeroflot, w tym Rossiya i Aurora. Od dzisiaj rosyjskie linie lotnicze Aerofłot nie będą wykonywać już żadnych połączeń międzynarodowych z wyjątkiem lotów do Mińska. Wcześniej połączenia przewoźnika zostały usunięte z Sabre, globalnego systemu dystrybucji.

airport-g6d76c37af 1280
07.03.2022 17:57 Londyn-Luton. Polacy czekali na swoje bagaże ponad 2 godziny. Co się stało?

Wielu pasażerów podróżujących w weekend na lotnisko Londyn-Luton musiało czekać na bagaż rejestrowany ponad 2 godziny. Najmocniej dotknęło to pasażerów linii Wizz Air, w tym wielu Polaków. Linia wyjaśnia, co było powodem opóźnienia.Lotnisko Londyn-Luton jest jednym z najpopularniejszych wśród pasażerów podróżujących z Polski, ponieważ latają na nie aż trzy tanie linie – Wizz Air, Ryanair i easyJet. W weekend podróżnych czekało jednak niemiłe zaskoczenie - okazało się, że taśmy nie jeżdżą, a na horyzoncie nie ma ani jednej walizki.

fire-brigade-g02101d4d1 1280
07.03.2022 17:20 Zakopane. Pożar w dawnym ośrodku wypoczynkowym. Jedna osoba ciężko ranna

Nocą z soboty na niedzielę wybuchł pożar w budynku dawnego domu wypoczynkowego "Panorama" w Zakopanem. Ogień został zaprószony przez osoby w kryzysie bezdomności, mieszkające w pustostanie. Jedna z nich została poważnie poparzona i została przewieziona do szpitala. Pożar w opuszczonym domu wypoczynkowym "Panorama" w Zakopanem wybuchł ok. północy. Na miejsce wezwanych zostało kilka zastępów - z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem oraz jednostek ochotniczych z powiatu tatrzańskiego.

houses-g849d1c425 1280
07.03.2022 16:01 Włosi skonfiskowali jachty i wille rosyjskich oligarchów

Włoska policja skonfiskowała wille i jachty należące do czterech rosyjskich oligarchów, którzy znaleźli się na liście sankcji Unii Europejskiej – informuje Reuters. Ich wartość szacowana jest na co najmniej 140 mln euro (ok. 686 mln zł)Włosi przejęli jachty należące do Giennadija Timczenki, który ma bliskie związki z Władimirem Putinem oraz do Aleksieja Mordaszowa, piątego na liście najbogatszych rosyjskich biznesmenów, akcjonariusza koncernu turystycznego TUI. Obie jednostki cumowały w portach w północnych Włoszech.

świeczka (10)
07.03.2022 13:32 Nocne interwencje w Tatrach. Nie żyje mężczyzna, który spadł z 400 metrów

Ratownicy TOPR w niedzielę odnaleźli pod progiem Litworowym ciało poszukiwanego turysty, który najprawdopodobniej poślizgnął się i spadł 400-metrowym odcinkiem. Z kolei dzisiaj w nocy polscy wspinacze potrzebowali pomocy w rejonie Gerlacha.Ratownicy TOPR otrzymali w sobotę ok. godziny 21 zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny, który miał wybrać się na wycieczkę w rejon Czerwonych Wierchów. Po raz ostatni kontaktował się z rodziną telefonicznie w sobotę w południe z Kopy Kondrackiej, później kontakt z nim się urwał.

lotnisko Winnica
07.03.2022 11:41 Lotnisko w Winnicy zniszczone przez Rosjan. Jeszcze kilka lat temu można było tam latać z Polski

Lotnisko w Winnicy w środkowej Ukrainie zostało zniszczone po wystrzeleniu w nie 8 rosyjskich rakiet – poinformowała Rada Najwyższa Ukrainy. Jeszcze kilka lat temu lądowały tam samoloty z Polski.Rosjanie ostrzelali lotnisko w Winnicy w niedzielę wczesnym popołudniem. Na port lotniczy spadło w sumie osiem rakiet. Jak donoszą ukraińskie media, obiekt został niemal całkowicie zniszczony.

Tirana city hall - Skanderbeg square
06.03.2022 18:21 Europejskie stolice zmieniają nazwy ulic, przy których znajdują się ambasady Rosji

Od poniedziałku ulica prowadząca do ambasady rosyjskiej w Tiranie zostanie przemianowana na ulicę Wolnej Ukrainy. Wcześniej podobną decyzję podjęły inne europejskie stolice, między innymi Praga, Wilno i Ryga.Europejskie stolice zmieniają nazwy swoich ulic w geście solidarności z Ukrainą zaatakowaną przez Federację Rosyjską. Nowe nazwy odnoszą się do Ukrainy oraz bohaterskiej walki Ukraińców.

aircraft-g2a66adc22 1280
06.03.2022 17:34 Tureckie linie lotnicze zwiększają liczbę lotów do Rosji

Linia lotnicza Turkish Airlines ogłosiła w niedzielę, że zwiększa liczbę lotów do Rosji na kilku trasach. Wcześniej na podobny krok zdecydowała się Air Serbia.Turcja nie zdecydowała się na wprowadzenie zakazu połączeń z Rosją, na czym korzysta tamtejszy narodowy przewoźnik. Turkish Airlines, który z powodu zmniejszonej konkurencji i dużego popytu, ściąga do siebie mnóstwo ruchu z i do Rosji. Turcja stała się tym samym ważnym hubem przesiadkowym dla mieszkańców tego kraju.

Алексей Мордашов
06.03.2022 16:00 Rosyjski oligarcha próbuje ratować swój majątek manewrując udziałami w popularnym biurze podróży

Rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow, największy z udziałowców biura podróży TUI, kilka dni temu skrytykował wojnę w Ukrainie, ale najwyraźniej nie ma zamiaru respektować sankcji nałożonych na siebie przez Unię Europejską. Jak podaje Bloomberg, najbogatszy Rosjanin w celu ratowania swojego majątku wykonał serię transferów swoimi udziałami w biurze podróży.Rosyjscy oligarchowie, którzy zostali objęci sankcjami Unii Europejskiej, drżą o swoje olbrzymie majątki. Wśród nich jest Aleksiej Mordaszow, najbogatszy Rosjanin, który posiada jedną trzecią udziałów w biurze podróży TUI. Pozostałe dwie trzecie akcjonariuszy to inwestorzy prywatni i instytucjonalni z Niemiec, UE, Wielkiej Brytanii i USA.

ec-cash-g809de653d 1280
06.03.2022 14:23 Rosyjscy turyści mają problemy w Tajlandii. Hotele i kurorty nie akceptują ich kart płatniczych

Hotele i kurorty w tajlandzkich prowincjach Phuket i Krabi przestały akceptować karty płatnicze turystów z Rosji. Powodem jest wykluczenie siedmiu głównych rosyjskich banków z globalnego systemu finansowego SWIFT.W efekcie nałożonych na Rosję sankcji siedem głównych rosyjskich banków zostało wykluczonych z globalnego systemu finansowego SWIFT. Z tego powodu rosyjscy turyści nie są w stanie płacić rachunków kartą kredytową.

airport-g700d9229a 1280
06.03.2022 12:57 Nawet tysiąc Ukraińców utknęło na Zanzibarze. Władze Tanzanii pracują nad planami ewakuacji

Nawet tysiąc ukraińskich turystów utknęło na archipelagu Zanzibar na Oceanie Indyjskim po tym, jak Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych. Władze Tanzanii zobowiązały się do zapewnienia im ochrony.W związku z inwazją Rosji a Ukrainę władze w Kijowie zdecydowały się na zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych. Niektórzy Ukraińcy mają teraz problem, aby powrócić do domów.- Moje dzieci i moi rodzice są w Ukrainie. Ja jestem z mężem i chcę wrócić do domu. Moje dzieci i mój mąż chcą bronić naszego kraju - mówi Maryna, turystka z Ukrainy, cytowana przez Africanews.com.

EN 01515454 0190
06.03.2022 10:22 Tysiące Rosjan opuszcza kraj. Fińskie koleje zwiększają liczbę połączeń z Petersburga

Tysiące Rosjan opuściło swój kraj od momentu napaści na Ukrainę. Fiński przewoźnik kolejowy VR zapowiedział zwiększenie liczby pociągów relacji Helsinki - Petersburg. Bilety na najbliższe kilka dni są wyprzedane.Duży ruch panuje również na przejściu granicznym Vaalimaa-Torfjanowka. Jak informuje BBC, chociaż nie ma tam tłumów, cały czas ktoś przejeżdża. Rosjanie obawiają się stanu wojennego, który, według plotek krążących w Rosji, miałby stłumić protesty przeciwko inwazji na Ukrainę.

saeroflot-g96208f35b 1280
05.03.2022 17:59 Aerofłot zawiesza wszystkie loty międzynarodowe

Aerofłot, największa rosyjska linia lotnicza, poinformowała w sobotę o zawieszeniu wszystkich swoich lotów międzynarodowych od 8 marca. Wyjątkiem są jedynie połączenia lotnicze z Białorusią. Decyzja zapadła po nałożeniu na Rosję sankcji w reakcji na agresję tego kraju na Ukrainę.Aerofłot w wydanym przez siebie komunikacie jako przyczynę zawieszenia połączeń międzynarodowych podał nowe okoliczności utrudniające wykonywanie lotów. Wszystkie trasy krajowe oraz loty do Białorusi pozostaną bez zmian.

Polska
05.03.2022 16:27 Turyści w Tatrach zapłacą więcej za bilety. TPN wprowadził nowy cennik

Od początku marca obowiązuje nowy cennik biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści, którzy chcą korzystać z tatrzańskich szlaków, będą musieli zapłacić więcej.Od 1 marca br. wzrosły ceny biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nowy cennik można już znaleźć na oficjalnej stronie internetowej TPN.

samolot
05.03.2022 14:51 Washington Post: rosyjscy oligarchowie mogą obejść zakaz lotów? Jest luka w przepisach

Jak zauważa Washington Post, rejestry amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa dot. zagranicznych właścicieli samolotów zarejestrowanych w USA są często niekompletne. Stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i może być furtką dla rosyjskich oligarchów.Władze Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów w ramach pakietu sankcji nałożonych na ten kraj w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Amerykański dziennik Washington Post znalazł jednak poważną lukę w przepisach, z której mogą skorzystać rosyjscy oligarchowie.

aeroflot
05.03.2022 12:29 Aerofłot ma poważny problem. Traci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów

Firma technologiczna Sabre rozwiązała umowę dystrybucyjną z Aerofłotem - narodowym przewoźnikiem i największą linią lotniczą Federacji Rosyjskiej. Tym samym przewoźnik utraci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów.Sabre Corporation ogłosiła rozwiązanie umowy dystrybucyjnej z Aerofłotem, przewoźnikiem należącym w większości do rosyjskiego rządu. Firma poinformowała, że podjęła już kroki w celu usunięcia treści dotyczących linii lotniczych ze swojego Globalnego Systemu Dystrybucji (GDS).

Prom Bałtyk
05.03.2022 10:46 Bałtyk. Trwają poszukiwania pasażera, który wypadł za burtę promu do Gdyni

Trwają poszukiwania mężczyzny, który wypadł na Bałtyku za burtę promu Stena Vision, płynącego w kierunku Gdyni. Do wypadku doszło w sobotę około ośmiu mil morskich na północ od Rozewia.Poszukiwania mężczyzny w Bałtyku prowadzone są z lądu i z powietrza. Człowieka za burtą zauważył pracujący na jednostce ochroniarz. - Załoga promu wyrzuciła poszkodowanemu koło ratunkowe z pławką świetlną - poinformował rzecznik SAR Rafał Goeck.

traveler-gd3bdb80ff 1280
04.03.2022 17:56 Rosyjska organizacja turystyczna opublikowała listę "bezpiecznych państw"

Rosyjska organizacja turystyczna Rostoursm opublikowała listę "bezpiecznych państw", do których obywatele Rosji będą mogli pojechać na tegoroczne wakacje. Lista jest bardzo krótka, ponieważ większość krajów zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przez większość państw zachodu. W odpowiedzi rosyjskie władze odpowiedziały tym samym. Rosyjska organizacja turystyczna Rostoursm opublikowała więc listę państw, do których Rosjanie wciąż mogą jeździć bez ograniczeń.

airport-g8588a8bc9 1280
04.03.2022 17:06 Grecja zmienia zasady wjazdu. Formularze lokalizacyjne nie będą już potrzebne

Od 15 marca podróżni wybierający się do Grecji nie będą już zobowiązani do wypełniania formularza lokalizacyjnego PLF (Passenger Locator Form). Wciąż jednak konieczne będzie okazanie certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu na koronawirusa.Rząd Grecji na początku lutego zniósł obowiązek wykonywania testów przed wjazdem dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Teraz zapowiadane są kolejne ułatwienia dla zagranicznych turystów.

holidays-g8c6b7756e 1280
04.03.2022 15:08 MSZ rekomenduje Polakom opuszczenie terytorium Rosji i Białorusi

MSZ odradza obywatelom polskim wszelkie podróże do Rosji i Białorusi, a tym, którzy już się tam znajduje radzi szybki wyjazd dostępnymi środkami komercyjnymi i prywatnymi. Ma to związek z agresją Rosji na Ukrainę oraz nałożonymi z tego powodu sankcjami.MSZ odradza wszelkie podróże do Federacji Rosyjskie w związku z agresją tego kraju na Ukrainę i związanym z nią zawieszeniem połączeń lotniczych oraz bardzo ograniczonymi możliwościami podróży powrotnej do Polski drogą lądową.

EN 01515454 0177
04.03.2022 13:35 Szybkie pociągi z Rosji do Finlandii wypełnione po brzegi. "Myślałyśmy, że się nie wydostaniemy"

Poranny pociąg z Sankt Petersburga do Helsinek był pełen Rosjan, którzy chcieli wydostać się z Rosji - poinformował portal Onet. Sytuacja jest efektem zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.Agresja Rosji wymierzona w Ukrainę doprowadziła do zamknięcia europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów z państwa agresora. Rosjanie, którzy chcą wydostać się z kraju, muszą poszukiwać naziemnych środków transportu.Szybkie pociągi na trasie Sankt Petersburg – Helsinki zaczęły ponownie kursować w grudniu zeszłego roku, jednak liczba pasażerów była dotychczas niewielka. Obecnie jednak podróż koleją jest jedyną możliwością wydostania się z kraju. Jak donosi Onet, poranny pociąg był wypełniony po brzegi.

Mrija
04.03.2022 11:23 Media pokazały pierwsze zdjęcia zniszczonego największego samolotu świata

W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia wraku sześciosilnikowego An-225 Mrija, który był największym samolotem na świecie. Maszyna uległa zniszczeniu podczas rosyjskiego ataku na lotnisko w Hostomelu pod Kijowem.Największy samolot świata An-225 Mrija, został zniszczony 24 lutego podczas piątego nalotu rosyjskiej armii na lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Informację potwierdził ukraiński koncern obronny Ukroboronprom.

ambasador Rosji
03.03.2022 18:05 Ambasador Rosji odgraża się władzom Cypru za sankcje. "Rosyjscy turyści nie przyjadą"

Ambasador Rosji na Cyprze, Stanislav Osadchiy podczas rozmowy z lokalnymi mediami groził, że z powodu wprowadzonych sankcji nie przyjadą do nich rosyjscy turyści. – Sami strzeliliście sobie w stopę – powiedział w wywiadzie.Agresja Rosji wobec Ukrainy doprowadziła do objęcia agresora pakietem sankcji, w tym zamknięcia dla niego przestrzeni powietrznej. Przypomnijmy, że Unia Europejska w minioną ogłosiła zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla wszystkich samolotów należących do Rosji oraz zarejestrowane w tym kraju.

passengers-gd86de2532 1280
03.03.2022 16:41 Rosjanie tłumnie wylatują z Moskwy. Korzysta jedna europejska linia lotnicza

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już tydzień, a na największe państwo świata zostały nałożone liczne sankcje gospodarcze. Jedyną linią z Europy, która wciąż lata do Rosji (oprócz białoruskiej linii Belavia) jest Air Serbia, która zapowiedziała podwojenie liczby lotów do Moskwy.W związku z inwazją Rosji na Ukrainę prawie wszystkie europejskie kraje zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jednym z ostatnich krajów, który nie podjął takiej decyzji jest Serbia, a narodowy przewoźnik tego kraju korzysta z tego, jak tylko może.

warsaw-gf4faa7d26 1280
03.03.2022 14:14 W samo południe w polskich miastach wybrzmiał hymn Ukrainy. "Zatrzymajmy się i przekażmy wsparcie"

Dzisiaj w Krakowie w samo południe z Wieży Mariackiej wybrzmiał hymn Ukrainy. Podobnie było w wielu polskich miastach, m.in. Warszawie, Rzeszowie czy Białymstoku. - Zatrzymajmy się i przekażmy wsparcie Ukraińcom, którzy walczą o swój kraj - pisał o akcji stołeczny ratusz.Polskie miasta okazały wsparcie Ukraińcom, którzy musieli uciekać przed wojną lub zostali walczyć o wolność swojego kraju. W geście solidarności o godzinie 12 w wielu miejscach w Polsce hymn Ukrainy "Szcze ne wmerła Ukrajina" ("Jeszcze Ukraina nie umarła").

świeczka (10)
03.03.2022 12:46 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta spadł z wysokości

Tatry. Nie żyje mężczyzna, który spadł z Kościelca na zachodnią stronę. - Gdy ratownicy dotarli do niego, turysta już nie żył - mówi Tomasz Wojciechowski, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.We wtorek 1 marca o godzinie 16:39 ratownicy TOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku pod zachodnią ścianą Kościelca. Ratowników zawiadomił turysta, który schodził z Przełęczy Karb w kierunku Zielonej Doliny Gąsienicowej.

airport-g09adced8b 1280
03.03.2022 11:05 Internauci nawołują do bojkotu znanego biura podróży. Jest odpowiedź touroperatora

Internauci nawołują do bojkotu biura podróży TUI Group, którego udziałowcem jest prokremlowski oligarcha Aleksiej Mordaszow. Wczoraj biuro prasowe touroperatora poinformowało jednak, że w efekcie sankcji nałożonych przez Unię Europejską jego aktywa zostały zamrożone.W związku z inwazją Rosji na Ukrainę internauci wzywali do bojkotu biura podróży TUI. Rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow poprzez swoją cypryjską firmę posiada 34 proc. akcji spółki. Miliarder został też objęty sankcjami ze strony Unii Europejskiej.

Pyra w Korei
01.03.2022 15:23 Polka opowiada o tym, jak Koreańczycy chwalą Polaków za pomoc Ukrainie. "Wspaniali sąsiedzi"

Agnieszka to Polka pochodząca z Poznania, która od kilku lat mieszka w Korei Południowej. Tu uczęszczała na studia magisterskie i poznała swojego przyszłego męża. Teraz na co dzień pracuje w koreańskiej firmie związanej z marketingiem i prowadzi swój kanał na YouTube. W najnowszym materiale ujawniła, jak Koreańczycy wypowiadają się na temat Polaków oraz ich postawy względem wschodnich sąsiadów w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej.Agnieszka, szerzej znana jako Pyra w Korei, to Polka mieszkająca pod Seulem wraz z mężem Koreańczykiem. Od 2016 roku prowadzi między innymi kanał na YouTubie, na którym publikuje materiały poruszające tematy społeczne, historyczne, kulturowe, jak i popularny ostatnimi czasy nurt true crime. W najnowszym filmie na jej kanale przybliża swoim widzom, jak obecna sytuacja w Europie odbierana jest w Korei.