Turysci.pl > Polska > Polska Toskania. Mało kto wie o tym miejscu, można poczuć się jak we Włoszech
Ania Radke
Ania Radke 16.02.2022 22:23

Polska Toskania. Mało kto wie o tym miejscu, można poczuć się jak we Włoszech

Ponidzie z lotu ptaka
fot. Wikipedia Commons/ Wiktor Baron/ CC BY-SA 4.0

Ponidzie nazywane jest polską Toskanią, a mimo to nie jest bardzo popularne wśród turystów. Tradycje tego rolniczego regionu sięgają tysiące lat wstecz, a tamtejszy krajobraz do złudzenia przypomina włoskie winnice.

Ponidzie znajduje się w województwie świętokrzyskim, na terenie Niecki Nidziańskiej. Region przecina rzeka Nida od Chęcin po Nowy Korczyn. Umiejscowione są tam trzy parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski.

Polska Toskania zachwyca bogactwem krajobrazu

Krajobraz w tym regionie jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy tam równiny, pagórki, lasy, tworzące mozaikę uprawne pola, lessowe wąwozy, a także urocze miasteczka i przydrożne kapliczki. Przepływająca tamtędy rzeka Nida przyciąga kajakarzy.

Reklama

Sezon na TANI Bałtyk - oferty hoteli nawet 60% taniej! Sprawdź >>

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu jest kolej wąskotorowa "Ciuchcia Express Ponidzie", łącząca Pińczów z Jędrzejowem. Do ważniejszych ośrodków regionu należą: Pińczów, Jędrzejów i Busko-Zdrój.

Co ciekawe, podobnie jak w Toskanii, na Ponidziu znajdziemy najprawdziwsze winnice, które działają coraz prężniej.

- Szczepy są troszeczkę zmodyfikowane pod nasze warunki. Mamy świetnego Rieslinga, który nam bardzo ładnie rośnie i daje świetne wina. Mamy Cabernet Cortis - to już czerwony szczep. Mamy tu też Muscata, Hibernala i... Solarisa - ten ostatni to takie "chardonnay północy - mówi w rozmowie z RMF24 Kacper Pasternak z winnicy we wsi Złota Pińczowska.

Reklama

Wypoczynek z widokiem na góry. Zarezerwuj pobyt w hotelu nawet 60% TANIEJ!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: RMF24, Wikipedia

Tagi: