Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Pogoda w Tatrach. Dzisiaj pogodnie, ale szykuje się załamanie
Ania Radke
Ania Radke 14.02.2022 01:00

Pogoda w Tatrach. Dzisiaj pogodnie, ale szykuje się załamanie

snow-g3567ba25c 1280
fot. Pixabay/ Robert_C

Pogoda w Tatrach w poniedziałek zachęca do wędrówek, jednak wielkimi krokami zbliża się załamanie pogody. Więcej chmur pojawi się już we wtorek, a w nocy ze środy na czwartek spodziewane są opady i silny wiatr.

W poniedziałek pogoda w Tatrach dopisuje, jednak będziemy mogli cieszyć się nią tylko do środy. Jak podaje Tygodnik Podhalański, druga połowa tygodnia będzie zupełnie inna.

Zbliża się załamanie pogody

Dziś rano na Kasprowym Wierchu termometry wskazywały - 10 st. C., a pokrywa śniegu sięgała 164 cm. Natomiast w Zakopanem temperatura spadła do - 11 st. C., a wysokość pokrywy śnieżnej wynosiła 34 cm.

Chociaż poniedziałek zapowiada się słonecznie, we wtorek spodziewane jest więcej chmur, jednak nadal będzie szansa na słońce.

Niestety, w nocy ze środy na czwartek zapowiadane jest załamanie pogody. Synoptycy spodziewają się silnego wiatru, ocieplenia i opadów deszczu. Również kolejne dni mają być pochmurne i zapowiadane są opady deszczu i śniegu.

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

TPN ostrzega, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryte są grubą warstwą śniegu. Z reguły jest on bardzo twardy i zmrożony, jednak w miejscach nasłonecznionych, po południu robi się grząski i mokry.

Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są miejscami nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Dodatkowym utrudnieniem może być silny wiatr, występujący w partiach graniowych.

- Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - informuje TPN. Trzeba uważać także na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, gdzie śnieg jest twardy. W wielu miejscach występują również oblodzenia i jest bardzo ślisko. TPN zaleca zabrać ze sobą raczki oraz kijki trekkingowe na wycieczki dolinne, do poziomu schronisk.

- Uwaga! W związku z wyjątkowo niebezpieczną sytuacją lawinową zostaje zamknięta dla ruchu turystycznego Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej. Zamknięcie obejmuje również szlak do Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska w Dolinie Roztoki i obowiązuje do odwołania - ostrzega TPN

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: 24TP, TPN

Tagi: