Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Polak wyławiał zagrożone wyginięciem małże z morza w Chorwacji. Wszczęto postępowanie
Ania Radke
Ania Radke 24.07.2021 02:00

Polak wyławiał zagrożone wyginięciem małże z morza w Chorwacji. Wszczęto postępowanie

Polak w Chorwacji
fot. Pixabay/ KatarzynaTyl

23-letni Polak wyławiał zagrożone wyginięciem przyszynki szlachetne z Adriatyku w Chorwacji. Jest to gatunek ściśle chroniony. Mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku, a w jego sprawie wszczęto postępowanie.

Policja chorwackiego półwyspu Istria w piątek otrzymała zgłoszenie o mężczyźnie, który wyciąga z morza znacznych rozmiarów małże chronionego gatunku. Jak się później okazało, był to Polak.

Polak przyłapany na gorącym uczynku

Funkcjonariusze, którzy przyjęli zgłoszenie, natychmiast ruszyli na wskazane miejsce. Zdarzenie miało miejsce na plaży w niewielkiej Fazanie, w pobliżu Puli na południowym skraju półwyspu Istria nad Adriatykiem.

Mężczyzna na dmuchanym materacu wyciągał z wody małże, a dokładniej przyszynki szlachetne. Gatunek ten jest największym wśród śródziemnomorskich małż, a jego liczebność drastycznie maleje, przez co grozi im wyginięcie.

Po wylegitymowaniu mężczyzny okazało się, że to 23-letni Polak, który zdążył już wyłowić 29 małż tego unikalnego gatunku. Zostało wszczęte wobec niego postępowanie o wykroczenie w związku z prawną ochroną przyszynek.

Niektóre z chorwackich mediów, które opisywały tę sprawę, skomentowały zachowanie naszego rodaka jednym słowem: „katastrofa!".

Polak w Chorwacji
Przyszynka szlachetna, fot. Policja półwyspu Istria

Przyszynka szlachetna może wyginąć przez odławianie i zanieczyszczenia

Przyszynka szlachetna, czy inaczej szołdra to endemiczny gatunek Morza Śródziemnego, zamieszkujący strefę przybrzeżną. Można spotkać ją na głębokościach od 0,5 do 60 m.

Muszla tego małża osiąga zwykle rozmiary 91 cm, jednak może osiągnąć nawet do 120 cm. Jej kształt różni się jednak w zależności od siedlisk, w których przebywa.

W ciągu ostatnich 20-30 lat populacja przyszynki szlachetnej zmniejszyła się ze względu na połowy i zakotwiczenia statków. Dodatkowym zagrożeniem dla jaj, larw i dorosłych osobników są zanieczyszczenia chemiczne wód, na które gatunek ten jest szczególnie wrażliwy.

Polak w Chorwacji
Przyszynka szlachetna, fot. Policja półwyspu Istria

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24