Turysci.pl > Europa > Ruch kolejowy wstrzymany. Finlandia podjęła decyzję o zawieszeniu połączeń z Rosją
Michał Fitz
Michał Fitz 30.03.2022 13:44

Ruch kolejowy wstrzymany. Finlandia podjęła decyzję o zawieszeniu połączeń z Rosją

pociąg
fot. unsplash.com/Daniel Abadia

W wyniku inwazji na Ukrainę Rosja musi liczyć się teraz z licznymi, wymierzonymi w jej kierunku sankcjami. Te mają zarówno wymiar finansowy, gospodarczy, sportowy, kulturowy, jak i transportowy. Teraz o wiele trudniej jest się dostać do tego kraju, szczególnie w inny sposób niż prywatnym samochodem.

Jeszcze do niedawna obywatele Rosji mogli liczyć na ciekawe połączenie kolejowe do Finlandii, ale ogłoszono, że i ono zostanie tymczasowo zawieszone.

Rosja: Nie będzie już połączeń kolejowych z Finlandii

Już wcześniej kraje należące do Unii Europejskiej zdecydowały się na zamknięcie połączeń kolejowych z krajem agresora. Jak przekazuje Reuters, teraz taką decyzję podjął też fiński przewoźnik kolejowy VR Trainspoint, który poinformował o tym w specjalnym oświadczeniu. Wytłumaczono w nim, że taki krok wynika bezpośrednio z sankcji nałożonych na Rosję.

Wielu turystów chętnie korzystało wcześniej z atrakcyjnego połączenia kolejowego między Helsinkami a Rosją, ale póki co nie będzie to możliwe. Nie sposób też na tę chwilę stwierdzić, jak długo to potrwa. Warto też podkreślić, że decyzja ta dotyczy nie tylko kursów pasażerskich, ale również tych towarowych.

Rosja ograniczona nie tylko przez kolej

Ruch kolejowy nie jest oczywiście jedyną płaszczyzną branży transportowej, która ucierpiała w Rosji w wyniku sankcji. Bardzo poważne konsekwencje poniósł przede wszystkim transport lotniczy. Rosyjskie samoloty nie mogą korzystać z europejskiej przestrzeni powietrznej, przez co spora liczba kursów jest niemożliwa do wykonania, a ich pozostała część znacznie utrudniona.

Tamtejsza branża lotnicza odczuła sankcje do tego stopnia, że największe lotnisko w kraju, znajdujące się na terenie podmoskiewskiej miejscowości Chimki, Szeremietiewo musiało zwolnić znaczną część personelu. Mało tego, zamknięto tam także 2 z 5 terminali i wstrzymano inwestycje w obawie, że nie będzie ich z czego opłacić.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: next.gazeta.pl

Tagi: Rosja