Turysci.pl
Polska na mapie

pixabay/robfoto

Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Eksperci ds. trendów podróżniczych z ForwardKeys podali, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba zagranicznych wyjazdów mieszkańców Stanów Zjednoczonych do większości państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, gwałtownie zmalała. Czy turyści będą teraz omijać nasz kraj w związku z sytuacją panującą w Ukrainie?

Pandemia koronawirusa to nie jedyny czynnik, który odcisnął piętno na branży turystycznej i spowodował spadek liczby zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Po przeszło dwóch latach większość krajów całkowicie znosi lub luzuje obostrzenia epidemiczne, wydarzenia za wschodnią granicą to kolejny cios dla polskiej turystyki.

Liczba turystów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej maleje

W pierwszym tygodniu od rosyjskiej inwazji na Ukrainę eksperci badający rynek turystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej odnotowali nawet dwukrotnie wyższy spadek rezerwacji, w porównaniu z innymi europejskimi krajami.

W przypadku Polski, Węgier, Bułgarii, Słowacji, Słowenii oraz trzech krajów bałtyckich liczba bukingów zagranicznych zmniejszyła się o 30 proc. do 50 proc., co boleśnie odczuli przewoźnicy linii lotniczych - m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, Air Baltic i Deutsche Lufthansa. Mimo, iż badanie nie objęło tanich linii lotniczych Wizz Air i Ryanair, one także mogą być narażone na obniżenie zysków, a nawet kryzys.

Pyra w Korei

Polka opowiada o tym, jak Koreańczycy chwalą Polaków za pomoc Ukrainie. "Wspaniali sąsiedzi"

CZYTAJ DALEJ

Amerykańscy turyści boją się przyjeżdżać do Polski?

Jak podaje portal forsal.pl, wojna w Ukrainie budzi obawy zwłaszcza u Amerykanów. Chociaż w pierwszych miesiącach 2022 roku zaobserwowano popyt na przeprawy przez Atlantyk, w związku z bieżącą sytuacją w Europie mieszkańcy Nowego Świata chętniej decydują się na "bezpieczniejszą opcję" w postaci wakacji w Meksyku czy Ameryce Środkowej, niżby wycieczki do kraju nad Wisłą.

Odzwierciedlenie tego zjawiska jest widoczne przede wszystkim w liczbie wyszukiwań lotów w obie strony między USA i Europą, które od 24 lutego spadły o 9 proc. poniżej oczekiwanych poziomów. Nie ma więc wątpliwości, że tendencje spadkowe mają bezpośredni związek z wybuchem wojny w Ukrainie.

Jest jeszcze zbyt wcześnie, by dokonać ogólnej oceny wpływu wojny na sezon wakacyjny w tym roku, ale jedno jest pewne - dalszy rozwój konfliktu będzie miał olbrzymi wpływ na rozwój przedsiębiorstw turystycznych w Polsce i sąsiadujących krajach.

Źródło: forsal.pl, dw.com.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

  • Wielkie rozczarowanie w Zakopanem. Górale rwą włosy z głowy

  • Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  • W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >