Polska to unitarny kraj w Europie Środkowej, będący demokratyczną republiką parlamentarną. Aktualnym prezydentem Polski jest Andrzej Duda, zaś premierem – Donald Tusk. Dominującą religię stanowi katolicyzm. Walutą jest polski złoty, a stolicą kraju – Warszawa.
Polska to kraj o niezwykle rozległej historii i bogatym dorobku kulturowym, a także o wyjątkowych walorach przyrodniczych, wynikających z jej geografii. Morze na północy, góry na południu, a wewnątrz malownicze lasy i jeziora, okraszone najznamienitszymi zamkami, dworkami, pałacami i wszelkimi innymi pomnikami ponad tysiącletniej historii naszej ojczyzny. To wszystko sprawia, że wakacje w Polsce mogą stanowić idealny zamiennik wakacji za granicą.
Liczba godnych odnotowania atrakcji turystycznych w Polsce jest przytłaczająco duża, zarówno w kontekście zabytków historycznych i miejsc obcowania z kulturą, jak i atrakcji służących rekreacji i odpoczynkowi na łonie natury. Wakacje w Polsce możemy spędzić zarówno nad morzem, w towarzystwie szumu bałtyckich fal, jak i w górach – ciesząc się majestatem Gór Świętokrzyskich, Karpat i Sudetów.
Polska to istny raj dla miłośników przyrody, którzy na pewno będą chcieli odwiedzić liczne parki narodowe – jest ich łącznie aż 23. Do najpopularniejszych należą Białowieski Park Narodowy, Biebrzański, Kampinoski czy Bory Tucholskie. Do najbardziej rozpoznawalnych pomników przyrody na terenie naszego kraju należy tatrzańskie jezioro Morskie Oko.
Warto jednak podkreślić, że pomimo licznych miejsc wypoczynkowych i bogatego zaplecza gastronomicznego, wakacje w Polsce mogą nabierać również aspektu edukacyjnego. Oprócz licznych muzeów opowiadających o dziejach naszego kraju, na terenie Polski znajdują się aż 402 zamki, nie licząc oczywiście dworków szlacheckich i pałaców. Do najpiękniejszych z nich zaliczymy Zamek Królewski na Wawelu, zamek krzyżacki w Malborku, Zamek Czocha czy zamek w Pieskowej Skale. Godny wyróżnienia przez wzgląd na swoją architekturę jest także Pałac w Mosznej.
Atrakcje turystyczne w Polsce można liczyć w tysiącach. Do najbardziej ikonicznych miejsc dla naszego kraju zaliczymy także takie, jak Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Kopalnia Soli w Wieliczce, Łazienki Królewskie w Warszawie, Świątynia Wang w Karpaczu, wieś Zalipie czy stare miasto w Gdańsku wraz z zabytkowym żurawiem.
Choć kuchnia polska jest dla nas codziennością, to wymaga zaznaczenia fakt, że wiele regionów naszego kraju może poszczycić się potrawami, które nie są tak popularne w innych miejscach w Polsce. Bigos, pierogi, rosół, kotlet schabowy – to tylko część najpopularniejszych polskich dań.
Warto jednak swoje menu dostosowywać do miejsca, w którym przyszło nam spędzać wakacje, aby ubogacić płynące z wakacji doznania. Dla przykładu, wakacje nad polskim morzem umilić mogą potrawy rybne, a w Zakopanem – oscypki.
Pokaż więcej
Uzdrowisko, które dawniej uchodziło za jeden z najbardziej renomowanych ośrodków na Śląsku, dziś jest przez wielu zapomniane. Ośrodki rehabilitacyjne oraz bogata baza zabiegowa w połączeniu z rozlicznymi atrakcjami czyni z uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój chętnie odwiedzane miejsce przez kuracjuszy i turystów. Niepowtarzalny klimat miejscowości wraz ze wszystkimi jej atutami najlepiej poznać będąc na miejscu.
W środę 11 września osoby znajdujące się na Lotnisku Chopina w Warszawie spotkały się ze znaczącymi utrudnieniami w podróży. Władze zarządziły masową ewakuację około tysiąca osób z powodu pozostawionego bagażu przed wejściem do hali przylotów. Na miejsce natychmiast przybyli funkcjonariusze-pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Najbliższe dni zdecydowanie nie będą łatwe dla mieszkańców Wrocławia. Zwołano sztab kryzysowy, który ma rozporządzić działaniami służb w związku z nadchodzącymi bardzo obfitymi opadami deszczu. Wszystko wskazuje na to, że tę część Polski czeka ulewa stulecia.
Kamera skierowana na jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Zakopanem, gdzie zazwyczaj aż roi się od turystów, pokazała niepokojący obraz. Tak prezentował się widok na Krupówkach po godzinie 11. Górale zdecydowanie nie będą zadowoleni.
Koniec sezonu turystycznego przebiega pod znakiem tłumów w wielu popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się górskie ośrodki na czele z Zakopanem. Ci, którzy zdecydowali się na wyjazd do zimowej stolicy Polski, musieli jednak przygotować się na niemały wydatek. Jeden z tiktokerów pokazał, ile należy zapłacić za kawę w jednej z kawiarni na Krupówkach. Kwota zwaliła go z nóg.
Początek jesieni przyniesie gwałtowne zmiany w pogodzie na terenie całej Polski. W piątek meteorolodzy prognozują nadejście niżu genueńskiego, który w poprzednich latach przynosił obfite opady deszczu. Wywoływał również powodzie m.in. w 1997, 2010 i 2014 roku.IMGW wydało alerty II stopnia dla kilku regionów. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi.
Turyści z Bliskiego Wschodu pokochali Zakopane, to nie ulega żadnym wątpliwościom. Na Krupówkach w tym sezonie można było spotkać bardzo liczne grupy Arabów. Jednak wraz z końcem lata, miejscowi przedsiębiorcy zauważyli, że jest ich coraz mniej. Podejrzewają, dlaczego tak się dzieje. Wcale nie chodzi o ochłodzenie temperatury w Polsce.
Podróże publicznymi środkami transportu bywają uciążliwe. Na pewno na własne skórze przekonał się o tym choć raz ktoś, kto przemieszczał się autokarem, pociągiem, czy samolotem. Turystka z Polski pokazała, jak wyglądała jej podróż PKP. Na nudę na pewno nie mogła narzekać.
Tęskniliście za jesienną aurą? Wtorek przyniesie Polsce gwałtowne załamanie pogody. Zdominują niże atmosferyczne, które przyniosą wyraźne zmiany we wrześniu. Czego spodziewać się w najbliższym czasie? Czy doświadczymy jeszcze upalnych dni? Wyjaśniamy.
Do nieoczekiwanych zdarzeń doszło na Lotnisku Chopina w Warszawie. Samolot lecący z Moskwy do Stambułu linii lotniczych Pegasus wylądował w Polsce. Głos w sprawie zabrał Piotr Rudzki z biura prasowego warszawskiego lotniska.
Polska jest pełna uroczy perełek, które czarują turystów niezależnie od pory roku. Doskonałym przykładem na to jest miasto w województwie świętokrzyskim. Nie bez powodu nazywa się je “małym Rzymem”. Choć nie można odmówić mu romantycznej aury, słynie jeszcze z jednego powodu.
Straż Graniczna działająca na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach została wezwana na interwencję do mężczyzny, który zachowywał się na tyle niepokojąco, że wzbudził strach w podróżujących samolotem, a także obsłudze lotu. Widząc mundurowych, jego zachowanie diametralnie się zmieniło.
Fatalny wypadek czy zaplanowane morderstwo? Śledczy ustalają teraz przebieg zdarzeń na zboczu Wilczej Góry koło Złotoryi. Do tragedii na znanym punkcie widokowym doszło w niedzielę 8 września
Kamera w Gdyni pokazała, co od rana dzieje się na plaży. To koniec — ten widok nie pozostawia złudzeń. Nie da się ukryć, że na ten widok nie patrzy się przyjemnie. Zdecydowanie podobne zdanie mają wszyscy turyści, którzy wybrali polskie morze na urlop pod koniec wakacji.
Przewoźnik airBaltic, jako wiodąca linia lotnicza w krajach bałtyckich, walczy o zaznaczenie swojej obecności w Polsce. Już niebawem z podrzeszowskiego lotniska w Jesionce bezpośrednim samolotem dotrzemy do kolejnej europejskiej stolicy, która przywita nas ogromem atrakcji. To miejsce idealne na jesienny weekendowy wypad. Bilety są już dostępne.
W miniony weekend na obszarze chronionym Natura 2000 na Wyspie Karsibór Niemcy nielegalnie zorganizowali głośny festiwal muzyki techno. Tereny wokół rezerwatu przyrody stały się miejscem miasteczka namiotowego. Okoliczni mieszkańcy nie kryją oburzenia. “To karygodne zachowania, które narażają na szwank wzajemne zaufanie i polsko-niemiecki relacje” - mówi prezydent Świnoujścia. Niewykluczone, że organizatorzy imprezy poniosą konsekwencje.
Jesień to doskonała pora na wędrówki po górskich szlakach. Wątpliwości nie podlega fakt, że myśląc o górach większość z podróżujących ma w głowie Zakopane. Okazuje się, że nie tylko tam można napawać się pięknym krajobrazem, zjeść regionalne, pyszne jedzenie i przemierzać kolejne kilometry pieszo. Prezentujemy górskie perełki, o których nie wszyscy słyszeli.
Trzeba przyznać, że początek września rozpieszcza nas iście wakacyjną pogodą. Wszyscy, którzy zaplanowali urlop właśnie na ten czas, mogą poczuć się jak w środku sezonu wakacyjnego. Kamera internetowa z plaży w Stegnie pokazała, że turyści nad Bałtykiem właśnie tak pomyśleli. Była godzina 8 rano.
Sanatoria potrafią przynieść ogromną ulgę starszym osobom i nie tylko. Choć na mapie Polski jest ich sporo, to uzdrowisko w powiecie puławskim jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd, zwłaszcza gdy przybierze jesienne barwy. Nałęczów, bo o nim mowa, cieszy się renomą miasta-ogrodu i o tej porze roku wygląda wprost magicznie. Dotrzesz tam z Kazimierza Dolnego w niecałe pół godziny.
To miejsce nie bez powodu nazywane jest “Hawajami Europy”. Teraz rajska wyspa została wyróżniona po raz kolejny. Od kiedy Wizz Air uruchomił bezpośrednie połączenie z naszego kraju, Polacy niemal natychmiast stali się jedną z największych grup turystów.
Najstarsza marka turystyczna na świecie przechodzi w polskie ręce. W 1841 roku Brytyjczyk Thomas Cook wpadł na pomysł zorganizowania pierwszej wycieczki w Anglii. Przedsięwzięcie to zapoczątkowało rozwój turystyki zorganizowanej, a także długotrwały proces budowy jednej z największych firm turystycznych na świecie. Ponad 180 lat później marka Thomas Cook przechodzi pod skrzydła nowego właściciela – polskiej Grupy eSky. Co to oznacza dla turystów?
Sezon na grzyby już w pełni, a miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu nie kryją radości, że ich zbiory są naprawdę obfite. Niektóre jednak mocno ich zastanawiają, a część porównuje je nawet do znalezisk prosto z horroru. Czym w rzeczywistości są?
Znalezienie się w prestiżowym zestawieniu, jakim stała się krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, nie jest niczym łatwym. Dlatego jeszcze bardziej cieszy nowina o sukcesie malowanej wioski, nad której urokami zachwycają się zarówno turyści z Polski, jak i zagranicznych państw. Spuścizna kulturowa Zalipia została doceniona przez magistrat, udowadniając, że bajeczna wieś jest wyjątkowym miejscem na mapie Małopolski z punktu widzenia historycznego, ale też kulturowego.
Choć sezon wakacyjny zmierza ku końcowi, nie oznacza to, że w najbardziej popularnych miejscach turystycznych na mapie Polski ubywa turystów. Ci, który na początku września planowali wybrać się na Morskie Oko, muszą zdawać sobie sprawę, że w tych dniach mogą spotkać ich utrudnienia na trasie, a co gorsza całkowite jej zamknięcie.
W okolicach miejscowości Rybitwy, na jeziorze Lednickim w Wielkopolsce doszło do wypadku samolotu Cessna 172. Maszynę pilotowali Szwajcarzy. Obecnie strażacy próbują zabezpieczyć samolot.
Z przyczyn oczywistych w czasach PRL-u wakacyjne wyjazdy opierały się najczęściej na wypoczynku na Mazurach, w górach lub nad morzem. Uzyskanie dokumentu pozwalającego na wycieczkę za granicę niemal graniczyło z cudem, a przecież każdy chciał chwilę odetchnąć na przysługującym urlopie. Okazuje się, że nadbałtyckie perełki, które niegdyś uchodziły za najpopularniejsze, teraz mocno się zmieniły.
Oglądaliście kiedyś film “Charlie i fabryka czekolady”? Wiele dzieci (i zapewne także dorosłych) fantazjuje o znalezieniu złotego biletu, który umożliwiłby odwiedzenie zaczarowanej fabryki czekolady prowadzonej przez głównego bohatera. Marzenia się spełniają, gdyż w Warszawie powstało Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel. Nowo otwarta atrakcja pretenduje do miana turystycznego hitu. Czym zaskoczy zwiedzających?
Po raz kolejny wraca dyskusja na temat skrócenia czasu pracy Polaków. Oprócz krótszego tygodnia pracy, pojawił się pomysł wprowadzenia 35 dni urlopu dla pracowników. Okazuje się, że niewielu z nas będzie w stanie realnie na tym skorzystać…