Polska wieś w prestiżowym rankingu. Urzeka nie tylko bajkowym krajobrazem. O jej urokach mówi się od lat
Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) opublikowała listę najlepszych wiosek turystycznych na świecie, wyróżniając miejsca, które osiągnęły najwyższe wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju i turystyki. W zestawieniu miejscowości aspirujących do tego grona pojawił się polski akcent. Wyróżnienie przypadło prawdziwej perełce Beskidu Śląskiego, pełna wyjątkowych atrakcji i niespodzianek. Zimą wygląda po prostu bajecznie.
Nasza Polska piękna cała, a w tej Polsce wieś wspaniała
Zakopane, jak co roku, staje się powoli zimową stolicą Polski. Kulminacyjnym momentem będzie Sylwester, gdy do tutejszych restauracji ustawiają się kolejki oczekujących na wolny stolik, a obiekty noclegowe “pękają w szwach”. Jednak nie wszyscy mają zamiar przywitać nowy rok w gęstniejącym tłumie, skoro można zarezerwować kwaterę w dużo niższej cenie i odpocząć w atmosferze błogiego spokoju.
Planując noworoczne wyjazdy lub ferie, warto zejść z utartych szlaków i odwiedzić urokliwe polskie wsie, gdzie życie toczy się w spokojniejszym rytmie niż w wielkich miastach. Cenną wskazówką w wyborze idealnej destynacji na zimowe wojaże może być ranking stworzony przez przedstawicieli działającej przy ONZ Światowej Organizacji Turystyki. Na prestiżową listę trafiła miejscowość malowniczo usytuowana w Beskidzie Śląskim w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją.
Czytaj więcej: Mało znane, a piękne uzdrowisko tuż przy granicy. Kąpieli w gorących źródłach zażywała tu cesarzowa Sissi
"Najgorszy jarmark w Polsce, na jakim byłam". Turyści zrównali go z ziemią. Nawet do Berlina się nie umywa W Zakopanem rozbłysły świąteczne dekoracje. Turyści muszą zapłacić kosmiczną kwotę, by je obejrzećPerła Beskidu Śląskiego wyróżniona przez Światową Organizację Turystyczną
Światowa Organizacja Turystyki opracowała ranking 32 najpiękniejszych wiosek turystycznych na świecie. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi położone nad jeziorem u stóp lodowca Kitzsteinhorn austriackie Zell am See, włoskie Sauris-Zahre i Isola del Giglio, a także zachwycająca o każdej porze roku Bohinj w Słowenii. Dodatkowo opublikowano listę rezerwową, na której umieszczono m.in. portugalską Ferraria de São João, cypryjskie Pissouri, a także polską miejscowość – Istebna.
Istebna leży na południu Polski, w województwie śląskim, w granicach historycznego regionu Śląska Cieszyńskiego. Liczący niewiele około 5 tys. mieszkańców miejscowość razem z Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Trójwieś Beskidzką.
Szczególnie zimą warto odwiedzić Istebnę, bowiem uchodzi za raj dla miłośników sportów zimowych. Turyści przyjeżdżający do Beskidu Śląskiego mogą cieszyć się zjazdami na nartach w ośrodku na Złotym Groniu czy też spacerami po pokrytych śniegiem stokach. Otoczona górami, w szczególności masywem Skrzycznego i Baraniej Góry, stanowi doskonałą bazę wypadową do aktywnego wypoczynku. Ponadto w okolicy Istebnej mamy również jedną z najpopularniejszych tras biegowych w Polsce – Kubalonkę.
Co warto zobaczyć w Trójwsi Beskidzkiej?
Choć nic nie równa się niesamowitemu białemu pejzażowi, który wyczarowuje śnieg pokrywający każdy zakątek, to latem w Istebnej również nie można narzekać na nudę — miejscowość przejmują wówczas piesi wędrowcy i rowerzyści, którzy w pobliskich lasach mają do dyspozycji liczne szlaki i trasy rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności. To także polecany kierunek dla osób zainteresowanych zwiedzaniem okolicznych rezerwatów przyrody.
Istebna jest znana z tradycji góralskich, które wciąż są obecne w życiu lokalnej społeczności. Doskonałym przykładem silnego przywiązania do tradycji jest regionalna kuchnia, gdzie goszczą smakowite specjały o starannie dopracowanej recepturze, takie jak oscypki, placki ziemniaczane, kiełbasa czy kwaśnica. Kluczową część kultury tego regionu stanowi również rękodzieło — w Koniakowie powstają znane na całym świecie koronki, z których można stworzyć dosłownie wszystko, m.in. serwety, bieżniki, obrusy, rękawiczki, łapacze snów, a nawet bieliznę. Przy okazji można zajrzeć do Chaty na Szańcach z Galerią Sztuki Regionalnej Tadeusza Ruckiego.
Prócz karczm i bacówek serwujących przepyszne jedzenie, warto odwiedzić Izbę Pamięci polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, Muzeum Sztuki Jana Wałacha, Kurną Chatę Kawuloka, będącą muzeum etnograficznym, gdzie można podziwiać wyposażenie dawnej chaty góralskiej oraz poczuć klimat regionalnej muzyki.
Czytaj więcej: Skarb Beskidu Niskiego wciąż nieodkryty przez turystów. Każdy powinien zobaczyć go przynajmniej raz w życiu