Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Usa

Usa

USA – co to za kraj? Podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że USA, a dokładniej Stany Zjednoczone Ameryki, to jeden z najpopularniejszych krajów na świecie. Wedle wielu wskaźników USA to najzamożniejsze państwo globu, słynące z wielu bogactw naturalnych. Znane jest nie tylko z ogromnego potencjału produkcyjnego, ale również z uwagi na wpływ na kształtowanie współczesnej popkultury.

Zgodnie ze swoją nazwą, kraj jest położony jest w Ameryce Północnej. Jest to demokratyczna republika federalna, na której czele stoi prezydent – aktualnie jest nim Joe Biden. Rolę wiceprezydenta pełni Kamala Harris. Stolicą USA jest Waszyngton, a walutą dolar amerykański. Przeważającą religię stanowi chrześcijaństwo – głównie protestantyzm, ale doganiany przez katolicyzm.

USA – najciekawsze atrakcje turystyczne

Stany Zjednoczone to stosunkowo młode państwo, wobec czego liczba zabytków w nim nie będzie szczególnie imponująca. Niemniej, wakacje w USA można podzielić przez wzgląd na dwa charaktery – wypoczynkowy i rozrywkowy. W przypadku tego pierwszego nie chodzi tylko o złociste plaże Hawajów czy Miami, ale także o szereg parków narodowych, które imponują swoją różnorodnością i pięknem.

Do dwóch najpopularniejszych parków narodowych w USA zaliczymy Park Narodowy Yellowstone i Park Narodowy Yosemite. Miłośnicy natury na pewno odnajdą się również w Parku Narodowym Zion i Parku Narodowym Bryce Canyon. Oczywiście nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o najbardziej ikonicznych punktach na mapie USA, jakie stanowi Wielki Kanion, Wodospad Niagara czy Jezioro Tahoe.

Oczywiście wycieczka do USA nie mogłaby się odbyć z pominięciem takich miejsc jak Mount Rushmore, Statua Wolności, nowojorski Central Park i Times Square czy Most Golden Gate. Wśród wielu miast na terenie Stanów Zjednoczonych warto zatrzymać się nie tylko w takich jak Nowy Jork czy Waszyngton, ale również Los Angeles, Las Vegas, Houston, Boston, Miami czy San Francisco.

Kuchnia amerykańska – co warto zjeść będąc na wakacjach w USA?

Kuchnia amerykańska z całą pewnością jest jedyną w swoim rodzaju, głównie za sprawą faktu, że de facto stanowi ona mieszankę tradycji kulinarnych wielu różnych kultur, które budowały Stany Zjednoczone. Wśród potraw wyróżniających USA na tle innych możemy wskazywać takie, jak hot-dogi, cheeseburgery, krążki cebulowe, makaron z serem czy popcorn. W dużej mierze są to jednak zmodyfikowane potrawy różnych kuchni europejskich.

Do grona amerykańskich deserów zaliczyć możemy „apple pie” (rodzaj szarlotki), brownies (rodzaj ciasta czekoladowego) czy fudge (ciasto krówkowe). Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi również popularny na całym świecie napój typu cola (gdzie Coca – Cola i Pepsi nie są wyłącznymi producentami tego napoju).

Pokaż więcej

samolot trump
15.05.2024 11:19 Zderzenie dwóch samolotów podczas kołowania. Jeden z nich należy do Trumpa

Prywatny Boeing 757 byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zderzył się podczas kołowania na płycie lotniska z inną maszyną. We wtorek rano to zdarzenie potwierdziła Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).Na początku nie ujawniono, czy na pokładzie jednego z samolotów znajdował się sam Donald Trump. Z uwagi na toczącą się w stanach polityczną kampanię, wokół wypadku rosną spory i domysły…

hotel basen hotelowy (zdjęcie poglądowe)
28.03.2024 17:56 Ciało zaginionej 8-latki odkryte w basenowej rurze. Śledztwo w toku

Do tragedii doszło w Houston w Stanach Zjednoczonych. Rodzice wraz z 8-letnią Aliyah Jaico wybrali się tam do jednego z popularnych hoteli. Dziecko nagle zniknęło z oczu opiekunów. Po żmudnych poszukiwaniach ciało dziewczynki znaleziono w basenowej rurze.

most w Baltimore
26.03.2024 12:25 Runęła część słynnego mostu w Baltimore. Nagranie z momentu wypadku mrozi krew

We wtorek 26 marca doszło do tragicznego zdarzenia w amerykańskim stanie Maryland. Jak podają tamtejsze media, część mostu Key Bridge w Baltimore nagle wpadła do wody po tym, gdy uderzył w niego kontenerowiec.

samolot RP
14.03.2024 09:24 Awaria na pokładzie samolotu prezydenckiego. Nagła zmiana planów

W samolocie Boeing 737, którym podróżuje prezydent RP Andrzej Duda wykryto usterkę, która uniemożliwia dalszy lot - podaje “Fakt”. Informacja została potwierdzona przez samą Kancelarię Prezydenta RP.Maszyna wraca do kraju, jednak bez prezydenta na pokładzie. Urzędnicy odpowiedzialni za logistykę zadziałali zgodnie z przepisami, ale mają przygotowany plan B. 

Autostrada
05.03.2024 07:42 Samolot rozbił się nad głowami kierowców. Nagranie z autostrady mrozi krew

Tragiczny wypadek małego samolotu. Maszyna rozbiła się na poboczu autostrady. Stanęła w płomieniach, gdy na pokładzie byli ludzie. Lokalna policja opublikowała zdjęcie w mediach społecznościowych. Pojawiło się także mrożące krew nagranie prosto z autostrady.Na wideo widać jak maszyna gwałtownie spada tuż nad głowami kierowców. Pożar nastąpił od razu po wypadku. Na miejscu natychmiast przyjechały odpowiednie służby. 

Miasto nocą
01.03.2024 18:58 "Nigdy nie zapomnę tego światła". Ognista kula przecięła nocne niebo

Zjawiska na niebie potrafią mocno zaskoczyć, szczególnie te, które zdarzają się niezwykle rzadko. To, co w lutym pojawiło się po zmierzchu, z pewnością na długo zostanie w pamięci mieszkańców. Ognista kula pozostawiła po sobie efektowną smugę.Przynajmniej kilkanaście osób doniosło w sprawie nietypowego zjawiska. Każdy przyznał, że nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widział. To był niesamowity nocny spektakl. 

Samolot
14.02.2024 17:45 Poleciał na gapę do Nowego Jorku. Szokujący błąd na lotnisku

Aż trudno uwierzyć, że taka historia wydarzyła się naprawdę. Obsługa linii British Airways nie zorientowała się, że na pokładzie siedzi nieproszony gość. Pasażer nie posiadał biletu ani paszportu. Mężczyzna jak gdyby nic wszedł do samolotu i poleciał do Stanów Zjednoczonych.Zwolennicy taniego podróżowania z pewnością zachodzą w głowę, jak mu się to udało. 

hotel
09.01.2024 15:28 Potężny wybuch w zabytkowym hotelu. Ratownicy przeczesują gruzy w poszukiwaniu uwięzionych

W poniedziałek w historycznym hotelu Sandman miał miejsce bardzo silny wybuch. Eksplozja była tak duża, że zniszczyła fasadę budynku, a centrum miasta okryło się gęstą chmurą dymu. Rannych jest co najmniej 21 osób, niektóre są w stanie krytycznym. Służby wciąż przeszukują teren w poszukiwaniu uwięzionych pod gruzami turystów. 

samolot
08.01.2024 11:28 Linie lotnicze wpadły w panikę. Uziemiono ponad 230 samolotów

Po ostatnim wypadku do jakiego doszło w piątek 5 stycznia w samolocie Boeing 737 Max 9, linie lotnicze postanowiły podjąć radykalne kroki. Przypomnijmy, że krótko po starcie w samolocie powstała wyrwa w tylnej części kadłuba. Wiadomość zaniepokoiła tysiące pasażerów. W związku z tym podjęto decyzję o uziemieniu ponad 230 samolotów różnych linii lotniczych.W najbliższym czasie zapowiadane są na lotniskach spore późnienia związane z brakiem maszyn. Śledczy odnaleźli również zaginione części pechowego Boeinga. Prowadzone są obecnie badania, które mają ustalić,  jakie czynniki spowodowały groźną sytuację podczas lotu. Specjalny komunikat wydał takze Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego 

dziecko lotnisko
25.12.2023 18:35 6-latek leciał samotnie do babci na Święta. Linia lotnicza wywiozła go jednak daleko od domu...

Gdyby nakręcić na podstawie tej historii film to mógłby mieć tytuł “Kevin sam w samolocie”. Sześcioletni chłopiec został przewieziony setki kilometrów z dala od swojej rodziny po tym, jak pracownicy linii lotniczej umieściły go na niewłaściwym locie. Chłopiec podróżował do swojej babci, aby spędzić z nią Święta Bożego Narodzenia. Dziecko było po raz pierwszy w samolocie. Chłopiec odnalazł się w mieście oddalonym o ponad 420 km od domu babci. Przewoźnik próbuje wytłumaczyć teraz całą sytuację. 

lotnisko
12.12.2023 19:32 Mandat do 60 tys. zł! Wystarczy jeden błąd podczas pakowania plecaka do samolotu

Każdy, kto choć raz podróżował samolotem, wie, że bagaż podręczny obarczony jest wieloma limitami. Chodzi nie tylko o wagę i rozmiar, ale również o zawartość. Czasami nieprzestrzeganie przepisów może słono kosztować.W Polsce bardzo często dyskutuje się o tym, że kary dla niesfornych pasażerów są zbyt niskie. Za zakłócanie lotu, czy zabranie do bagażu podręcznego broni, turystom grozi maksymalnie 500 zł mandatu. W najgorszym przypadku nie zostaną również wpuszczeni na pokład samolotu. W USA wygląda to zupełnie inaczej.

Pokład samolotu
04.12.2023 17:12 Rodzice 16-latki spod Łodzi przeżyli horror. Odnaleźli ją dopiero na pokładzie samolotu do USA

Zaniepokojeni rodzice zgłosili zaginięcie ich 16-letniej córki. Okazało się, że nastolatka wymyśliła niemal idealny plan. Marzyła, by polecieć do USA, kupiła zatem bilet i wsiadła do samolotu. Jej przygoda jednak bardzo szybko się skończyła.Policja natychmiast zainterweniowała po tym, gdy otrzymała zgłoszenie o zaginięciu nieletniej dziewczyny. Nagle cały misterny plan 16-latki legł w gruzach. 

egzotyczne kierunki
03.12.2023 11:52 O takich kierunkach Polacy kiedyś mogli tylko pomarzyć. Zimą "połowa rodaków wyleci do tych dwóch, egzotycznych krajów"

Co roku zimą, gdy za oknem w Polsce przeważnie obserwujemy wszystkie odcienie szarości, częściej decydujemy się na „ucieczkę” przed codziennością. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wtedy dalsze wyprawy do Azji, Ameryki czy Afryki. Gdzie Polacy spędzą tegoroczną zimę i Sylwestra? Kilka lat temu mogliśmy o takich kierunkach tylko marzyć. Analitycy eSky.pl – platformy do rezerwacji podróży – prezentują listę TOP 10 egzotycznych kierunków zimą 2023/2024 wśród osób organizujących wyjazdy na własną rękę.

Aligatory
03.11.2023 18:34 Katastrofa lotnicza była dopiero początkiem horroru. Wokół wraku czyhały głodne drapieżniki

Katastrof lotniczych obawia się każdy pasażer. Najgorszy scenariusz, jaki można sobie wyobrazić, to kiedy samolot rozbije się na wodzie, gdy wokół nie widać żadnego horyzontu. Podobna sytuacja spotkała jednego pilota. Ten jednak rozbił się na mokradłach.Pilot był otoczony z każdej strony groźnymi zwierzętami. 

Restauracja
30.10.2023 17:37 "Wrzeszczały i biegały po całej restauracji". Właściciel lokalu sam nałożył na rodzinę słoną karę

Małe dzieci w miejscach publicznych potrafią swoich zachowaniem przeszkadzać pozostałym turystom. Dla samych rodziców uspokojenie ich stanowi nie lada wyzwanie, a wizyta w restauracji może okazać się naprawdę sporym wyzwaniem. Pewna rodzina słono za to zapłaciła, bowiem została obciążona karą pieniężną.Aż 50 dol. (ok. 200 zł) musieli zapłacić rodzice przez “źle zachowujące” się dzieci w lokalu. 

None
25.10.2023 19:25 Pilot podczas lotu był pod wpływem środków odurzających. Usłyszał 83 zarzuty usiłowania zabójstwa

Pilot samolotu, który podczas niedzielnego lotu niemal doprowadził do wyłączenia silników maszyny, przyznaje, ze był pod wpływem narkotyków. Zeznał również prokuraturze, ze m.in. ​​nie spał dłużej niż 40 godzin…W toku śledztwa na jaw wychodzą kolejne fakty. Joseph David Emerson to pilot linii Alaska Airlines, który został aresztowany w niedzielę wieczorem i oskarżony o usiłowanie zabójstwa 83 osób 

pilot zarzuty lot
24.10.2023 08:00 Pilot usłyszał 83 zarzuty usiłowania zabójstwa. Załoga przykuła go do siedzenia w samolocie

Podróż jak z koszmaru przeżyła załoga, a także pasażerowie lotu 2059. Maszyna wystartowała z lotniska obok Seattle, by po dwudziestu minutach lądować awaryjnie. Wszystko przez zachowanie pilota, którego załoga samolotu musiała podczas lotu obezwładnić siłą. W ostateczności przykuli go do siedzenia. 44-letni mężczyzna usłyszał 83 zarzuty usiłowania zabójstwaPodczas zdarzenia mogło dojść do katastrofy.  Po “wiarygodnym zgłoszeniu dotyczącym zagrożenia bezpieczeństwa”, służby na lotnisku natychmiast zatrzymały jednego z pilotów. 

dom po wakacjach
23.10.2023 10:10 61-latka marzyła o beztroskich wakacjach. Po powrocie zastała tylko stertę gruzu i desek

Jadąc na wakacje, większość turystów obawia się o swój dom i majątek. Jedni boją się, że mieszkanie zostanie podczas ich nieobecności okradzione, inni gorączkowo sprawdzają wszystkie zawory i przełączniki w obawie przed zalaniem sąsiadów lub pożarem. Widoku domu, jaki po powrocie ze swojego urlopu zobaczyła 61-letnia turystka, nie mógł przewidzieć nikt.„Jestem wściekła” – żaliła się zrozpaczona kobieta. „Budzę się i myślę: Czy to wszystko żart? Jestem po prostu w szoku” - dodaje poszkodowana. 

lotnisko
21.10.2023 17:55 Kiedy prześwietlili tę walizkę, zrobiło im się słabo. Czegoś takiego jeszcze nie widzieli

Podróżując samolotami, zdarza nam się zabierać na pokład bardzo różne przedmioty. Podczas gdy jedni ograniczają się do ubrań i sprzętu foto, inni potrafią wnosić nietypowe pamiątki.Amerykańscy pracownicy lotnisk widzieli już wszystko. Tamtejsi pasażerowie regularnie próbują ich zaskoczyć nowymi sposobami na przewiezienie broni. Jednak tym razem walizka pasażerów w Chicago pokonała nawet najbardziej doświadczonych.

Staruszkowie na rejsie
01.10.2023 10:46 Zamiast miejsca w domu starców, zarezerwowali sobie ponad 50 rejsów. "To my witamy kapitanów"

Niewiele osób wpadłoby na taki pomysł. Małżeństwo emerytów jest na pokładzie luksusowego statku wycieczkowego Coral Princess od półtora roku. W niebanalny sposób planują kontynuować żeglowanie po świecie “podczas swoich złotych lat na emeryturze”.Przyznają też, że “taki styl życia jest tańszy niż zameldowanie się w domu spokojnej starości”. Jak to możliwe? 

Odprawa
23.09.2023 16:19 Wykorzystała popularny trik, aby zaoszczędzić na biletach. Na lotnisku musiała dopłacić 3900 złotych

Social Media pełne są trików i porad dotyczących tego, jak zaoszczędzić na biletach samolotowych i podróżach. Chociaż większość z nich nie do końca się sprawdza, są takie przez które turyści mogą mieć spore kłopoty! Pasażerka, która podczas rezerwacji lotów wypróbowała popularny sposób oszczędzania pieniędzy, ujawniła, jak bardzo odwrotny miało to skutek.Kobieta na lotnisku została poinformowana, że aby polecieć musi dopłacić prawie 3900 złotych. Lepiej nigdy nie próbować tego sposobu.

rekin turyści
19.09.2023 12:30 Walka o życie na plaży. Gigantyczny rekin wypłynął tuż obok turystów

Rekiny kojarzą się przede wszystkim z mrożącymi krew w żyłach informacjami. Tym razem było jednak zupełnie inaczej. Biorący udział w tym wydarzeniu śmiałkowie musieli wykazać się jednak nie lada odwagą. Ogromny rekin Mako wił się i miotał tuż przy plaży. Ten gatunek zaliczany jest do jednego z najbardziej agresywnych. Mimo to, turyści postanowili mu pomóc. Niebezpieczną akcję nagrała telefonem jednak z plażowiczek.

basen ameba
18.09.2023 07:30 Nie żyje 16-miesięczne dziecko. W basenie zakaziło się amebą "zjadającą mózg"

16-miesięczny chłopiec zmarł po zakażeniu podczas zabawy w parku wodnym dla dzieci. Ameba naegleria fowleri zwana jest “amebą pożerającą mózgi”. Infekcja nią wywołana jest w 97% śmiertelna. To kolejny taki przypadek śmierci dziecka po zabawie w publicznym basenie. Zdruzgotana rodzina chłopca napisała, że „jego historia poruszyła serca rodziny, przyjaciół, a nawet nieznajomych”.

Granica Meksyku z USA
16.09.2023 15:15 Tego miejsca lepiej unikać. Najbardziej niebezpieczna granica na świecie

Nie od dziś wiadomo, że Meksyk uchodzi za jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. Jak określił dziennik “El Sol de Mexico” znajdująca się tam granica lądowa ze Stanami Zjednoczonymi jest szczególnie niebezpieczna i lepiej jej unikać. Ci, którzy próbowali ją przekroczyć, najczęściej tracili życie.

Nowy Jork
16.09.2023 11:32 Na Brooklyn czy nad Wielki Kanion? Amerykański sen jest na wyciągnięcie ręki, ale to trzeba wiedzieć

Marzy wam się jesienna wycieczka śladami Carry Bradshaw z serialu „Seks w wielkim mieście” ? A może wyprawa nad Wielki Kanion albo przejechanie Route 66? Jeśli myślicie o wyprawie do USA na pewno pojawia się wam wiele organizacyjnych pytań związanych z taką podróżą. Warto poznać kilka panujących tam zasad, żeby dać się wyłącznie pozytywnie zaskoczyć. A Stany Zjednoczone potrafią zauroczyć.  

ocean kołowrotek
07.09.2023 08:47 Chciał przepłynąć ocean w "kołowrotku dla chomika". Służby nie mogły go złapać przez 3 dni

44-latek próbował przepłynąć przez Ocean Atlantycki na domowej roboty statku. Jednostka przypominała wyglądem “kołowrotek dla chomika”. Straż przybrzeżna miała spory problem, aby go zatrzymać - mężczyzna przez trzy dni nie chciał opuścić swojego „statku”.Okazało się także, że to nie pierwszy taki wybryk w jego wykonaniu. Śmiałek odgrażał się służbom i twierdził, że robi to w szczytnym celu.

Aligator
30.08.2023 18:01 Schwytali 4-metrową bestię. "Kiedy masz na końcu wędki 360 kg..."

Myśliwi z Mississippi pochwalili się w sieci nie lada wyczynem. Mężczyźni schwytali w tamtejszych wodach prawdziwą bestię. Zwierzę ważyło aż 360 kg! Mężczyźni siłowali się z bestią przez blisko siedem godzin. 

None
30.08.2023 15:12 "Dużo krwi i okropności". Pasażerowie trafili do szpitala. Tego lotu długo nie zapomną

To horror, którego obawia się każdy pasażer przed startem. W wyniku silnych turbulencji, aż 11 osób lecących we wtorek samolotem linii Delta Air trafiło do szpitala. Było naprawdę niebezpiecznie. Jeden z pasażerów relacjonował w rozmowie z FOX 5 Atlanta, że na pokładzie widział "dużo krwi i okropności".