Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > "Nigdy nie zapomnę tego światła". Ognista kula przecięła nocne niebo
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 01.03.2024 18:58

"Nigdy nie zapomnę tego światła". Ognista kula przecięła nocne niebo

Miasto nocą
Fot. Canva, American Meteor Society (YouTube)

Zjawiska na niebie potrafią mocno zaskoczyć, szczególnie te, które zdarzają się niezwykle rzadko. To, co w lutym pojawiło się po zmierzchu, z pewnością na długo zostanie w pamięci mieszkańców. Ognista kula pozostawiła po sobie efektowną smugę.

Przynajmniej kilkanaście osób doniosło w sprawie nietypowego zjawiska. Każdy przyznał, że nigdy wcześniej czegoś podobnego nie widział. To był niesamowity nocny spektakl. 

Kula ognia na nocnym niebie

Intrygujące zjawisko pojawiło się tuż nad głowami mieszkańców kilku stanów USA. Dokładnie 21 lutego Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne otrzymało doniesienia w sprawie tajemniczej, ognistej kuli. W sieci od razu zaczęto publikować materiały wideo z tego incydentu.

- To była najbardziej niesamowita rzecz, jaką widziałem w życiu - przyznał pewien mieszkaniec State College, cytowany przez Fox Weather. Okazuje się, że tak rzadkie zjawisko pojawia się także w Polsce. “Nigdy nie zapomnę tego światła” - czytamy w komentarzach pod opublikowanym materiałem wideo. 

Meteor przeciął niebo

Nietypowa kula ognia okazała się być meteorem, jednak zrobiła dość spore wrażenie i przy tym wywołała nie lada zamieszanie. Zgodnie z danymi zebranymi przez NASA, każdego dnia w Ziemię uderza ok. 48,5 tony materii kosmicznej, jednak większość spala się podczas lotu.

Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne informuje, że nie nie otrzymało żadnych raportów, jakoby meteor widziany 21 lutego uderzył w ziemię. Gdyby tak się stało, najpewniej pojawiłby się na terenach Pensylwanii.

Czytaj też: Zmiana czasu na letni. Ten przesąd trzeba znać, by uniknąć pecha

Świecenie meteoru trwa tylko kilka sekund

Meteor to zjawisko świetlne, powstające w atmosferze ziemskiej. Jest efektem przelotu meteoroidu przez atmosferę. Zwykle porusza się od 12 do 72 km/s. Obiekt rozgrzewa się do tego stopnia, że jonizuje otaczające go powietrze, które zaczyna świecić. Nie każdy ma jednak tyle szczęścia, by zobaczyć zjawisko, bo samo świecenie trwa przeważnie tylko kilka sekund, po czym meteor gaśnie.

Źródło: Fox Weather, Obserwatorium Astronomiczne UW