Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka

Turystyka

Turystyka – definicja. Co to jest?

Turystyka to ogół zachowań człowieka, które związane są z odbyciem dobrowolnej podróży do określonego miejsca w celu rozrywkowym. Rzeczoną rozrywkę najczęściej stanowi odwiedzenie interesujących miejsc, lub wzięcie udziału w interesującym nas wydarzeniu, właściwym wyłącznie dla określonego miejsca. Samo słowo „turystyka” pochodzi zresztą od francuskiego słowa „tour”, oznaczającego „podróż” czy „wycieczka”.

Turystyka jako nauka jest powiązana z wieloma różnymi dziedzinami – przykład może stanowić psychologia, ekonomia czy ekologia. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i ułatwień w sposobie podróży, turystyka znacznie się upowszechniła, szczególnie w krajach rozwiniętych. Zgodnie ze statystyką, ilość wypraw turystycznych przypadających na jednego mieszkańca w roku stale rośnie, choć skraca się ich długość.

Dla wielu państw turystyka stanowi ważny element gospodarki, a w przypadku niektórych słabo rozwiniętych i słabo zaludnionych krajów egzotycznych może stanowić jeden z fundamentów ekonomii. Przykładem mogą tutaj być takie państwa jak Malediwy, Seszele czy Vanuatu.

Jakie rodzaje turystyki wyróżniamy?

Turystyka nie musi ograniczać się wyłącznie do zwiedzania zabytków czy wypoczynku na łonie natury w atrakcyjnym pod względem klimatu miejscu. Współcześnie wyróżnia się szereg rozmaitych rodzajów turystyki, które podzielić można na podstawowe kategorie pod kątem różnych kryteriów.

Najpopularniejszym kryterium jest podział ze względu na główny motyw odbywanej podróży. Wymieniamy wówczas takie rodzaje turystyki jak turystyka poznawcza, turystyka wypoczynkowa, turystyka kwalifikowana, turystyka zdrowotna, turystyka biznesowa, czy turystyka religijna.

Innymi czynnikami określającymi rodzaj turystyki może być chociażby wiek uczestników, ich liczba, środek transportu (na przykład turystyka rowerowa) czy pora roku, w jakiej podróż ma miejsce (turystyka zimowa czy turystyka letnia).

Kierunek turystyka i rekreacja – czy warto?

Jeżeli jesteś miłośnikiem podróży i właśnie z tym chcesz wiązać swoją zawodową przyszłość, to do głowy może Ci przyjść koncepcja studiowania kierunku turystyka i rekreacja. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój turystyki na świecie można odnieść wrażenie, że jest to strzał w dziesiątkę.

Kierunek turystyka i rekreacja pozwoli absolwentom na pracę w takich zawodach jak hotelarz, organizator wypoczynku i rekreacji, osobisty doradca turystyczny czy pilot wycieczek. Przede wszystkim pozwoli jednak na rozwój w dziedzinie, która dla wielu milionów osób stanowi prawdziwą pasję i sens istnienia.

Pokaż więcej

Płonący symbol Kopenhagi
16.04.2024 12:33 Płonie "duńskie Notre Dame". "400 lat dziedzictwa"

We wtorek 16 kwietnia rano wybuchł pożar symbolu stolicy Danii - budynek giełdy pochodzący z XVII w. Strażacy są na miejscu. Połowa budowli została zajęta przez ogień. Dotychczas nie ma informacji o potencjalnych ofiarach. 

Chorwacja Bolt
16.04.2024 07:46 Pojechali Boltem z Legnicy do Chorwacji. Cena za przejazd zwala z nóg

Przejazdy samochodami wynajętymi przez aplikację są coraz popularniejsze w kraju nad Wisłą. Uber czy Bolt zdominowały polskie miasta. Nic dziwnego, zamówienie przejazdu przez aplikację jest proste, często można trafić na atrakcyjne zniżki, a do tego z góry wiadomo, ile taka wycieczka będzie kosztować. Jak się okazuje, wyobraźnia niektórych podróżnych nie zna granic. Kilka osób postanowiło wybrać się Boltem do… Chorwacji. 

plaża
13.04.2024 22:17 Każdy chce tu przyjechać w czerwcu. Włoski region szykuje się na coś specjalnego

- Polacy wyjątkowo kochają kulturę włoską, a my chcemy ich przyciągać i rozpieszczać- zapewniał Andrea Corsini podczas spotkania z Ambasadorem Włoch Lucą Franchetti w Warszawie. Włosi zamieniają więc słowa w czyn i zapraszają turystów z naszego kraju na “prawdziwe włoskie wakacje”. Do tej pory, Italia była jednym z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków Polaków. W tym roku liczba turystów z Polski może być rekordowa. Wszystko za sprawą specjalnego wydarzenia.Włochy kryją w sobie wiele fantastycznych klejnotów, a pewien region jest tego idealnym przykładem…

Zakrzówek
12.04.2024 12:09 Tragedia w "polskiej Chorwacji". 53-latka nie dało się uratować

Do tragicznych zdarzeń doszło nad słynnym zalewem Zakrzówek w Krakowie. Jak podaje "Gazeta Krakowska", w czwartek wieczorem 11 kwietnia mężczyzna spadł z klifu. Jego życia nie dało się uratować. 

Zakopane (sklep z pamiątkami)
10.04.2024 15:44 Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”

W zeszłym roku niekwestionowanym hitem wakacji była gęś Pipa. Białą maskotkę z długą szyją pokochali zarówno młodsi, jak i starsi. Bohaterka popularnego filmiku opanowała nie tylko turystyczne miejsca w Polsce jak Tatry czy Bałtyk, ale też mniej popularne zakątki kraju. W tym roku wybraliśmy się do Zakopanego, by sprawdzić, co będzie hitem nadchodzących wakacji. Faworyt jest jeden. 

Gdańsk
10.04.2024 10:48 Powierzchnia Polski wkrótce się powiększy. Są powody do radości

Dobre wieści płyną znad Bałtyku. Jak podają lokalne media, niebawem powierzchnia Polski powiększy się o ok. 36,5 ha. Wszystko dzięki inwestycji Baltic Hub. 

plaża, plażowanie, morze, Tunezja
09.04.2024 17:27 Pani Danuta pojechała na all inclusive do Egiptu. "Po 12 minutach byli pijani"

Na łamach Onetu ukazał się list do redakcji, w którym pani Danuta opowiada o wakacjach w Egipcie. Kobieta wspomina, że przebywający w tym samym hotelu Rosjanie dawali do wiwatu wszystkim pracownikom i pozostałym gościom. W pewnym momencie miarka się przebrała. 

None
08.04.2024 16:14 Już za moment wysyp "polskich trufli". O tym nigdy nie zapominaj w lesie

Grzybiarzy w lasach nie brakuje, a to za sprawą powoli pojawiających się “polskich trufli”. Nietypowe pod względem kształtu grzyby kuszą do zerwania, jednak nie wszyscy wiedzą, że w wielu miejscach są pod ochroną.Smardze to jedne z najbardziej pożądanych i najrzadszych grzybów w Polsce. W sieci już pojawiają się ogłoszenia o ich sprzedaży. Co ciekawe, można je spożywać, natomiast nie w każdej postaci. 

 Gdańsk
08.04.2024 11:41 Tak w środku wygląda gdański meczet. Kobiety mają osobną strefę

Meczet im. Dżamaluddina Al-Afganieniego w Gdańsku jest otwarty dla turystów. Adam Hraish, edukator ds. islamu, pokazał w mediach społecznościowych nagranie, w którym oprowadzał swoich obserwujących po zakamarkach świątyni.

Wypadek busa (zdjęcie poglądowe)
08.04.2024 08:46 Wypadek busa z 11 Polakami w Gruzji. Są ranni

Jak podało Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w niedzielę 7 kwietnia doszło do wypadku busa turystycznego. W wyniku zdarzenia 11 Polaków zostało rannych. 

Brazylia
08.04.2024 07:47 W tym egzotycznym kraju mówią po polsku. Mało kto z nas tam był

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, językiem polskim posługuje się na świecie aż 45 mln osób. Nie wszyscy oczywiście zamieszkują kraj nad Wisłą. W niektórych zakątkach świata polski należy nawet do języków urzędowych. 

Świątynia Sybilli, Puławy
06.04.2024 19:20 O tej perełce turyści często zapominają. Oto “polskie Ateny”

“Polskie Ateny” - takie miano zyskało niegdyś miasto na Lubelszczyźnie. Dzięki Czartoryskim stało się ważnym ośrodkiem kulturowym i artystycznym. Najbardziej znaną atrakcją jest tam zespół pałacowo-parkowy w stylu angielskim, jednak do zwiedzania jest całkiem sporo.Wiosna jest świetną porą na to, by w któryś weekend wybrać się tam wspólnie z rodziną. Dobrym pomysłem będzie też zaplanowanie wycieczki, podczas której zwiedzimy znajdujący się w pobliżu Kazimierz Dolny i Nałęczów. 

Rollercoaster
06.04.2024 18:27 Energylandia będzie miała konkurencję. W Polsce powstanie nowy park

W lipcu popularny park rozrywki Energylandia będzie obchodził swoje 10-lecie. Uwielbiają go nie tylko Polacy, ale i obcokrajowcy. To w końcu jeden z najlepszych tego typu obiektów w całej Europie. Wszystko wskazuje, że będzie miał konkurencje. Na terenie kraju może powstań kolejny park.Nowy park rozrywki ma składać się ze strefy z karuzelami i minicoasterami oraz water parkiem. Pomysłodawcy projektu czekają na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by ruszyć z budową. 

Autokar i turyści
05.04.2024 16:03 Te 4 miejsca w Europie to żyła złota dla złodziei. Okradają turystów bez mrugnięcia okiem

Już wkrótce majówka, a to oznacza, że wielu  Polaków ruszy na city break w Europie. Turystów z całego świata ostrzega się przed tzw. “europejskim oszustwem”, które czyha na nich w znanych miejscach. Niestety, łatwo jest paść ofiarą naciągaczy. Jak się przed tym uchronić?  

4 Belgów i Polak przy granicy polsko-rosyjskiej
04.04.2024 19:22 Kamery śledziły ich każdy krok. Turyści na długo zapamiętają wizytę w polskim lesie

Wraz z nadejściem wiosny ludzie coraz chętniej wybierają się na spacer do lasu. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to dobrym pomysłem, o czym przekonało się czterech Belgów i Polak. Straż graniczna śledziła ich każdy ruch. 

Ryanair
04.04.2024 17:19 Ryanair znokautował konkurencję. Loty już za 70 zł

Na stronie Ryanaira pojawiła się właśnie błyskawiczna wyprzedaż lotów na podróże w terminie od 4 kwietnia do 30 czerwca. Łowcy okazji już zacierają ręce, gdyż ciekawych ofert jest naprawdę sporo. Promocja obejmuje wiele uwielbianych przez Polaków tras. 

 straż pożarna (zdjęcie poglądowe)
04.04.2024 11:13 Tragedia pod Olsztynem. Strażacy znaleźli w przyczepie spalone ciało

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do dramatycznych wydarzeń doszło z 3 na 4 kwietnia w Samborowie (woj. warmińsko-mazurskie). Strażacy zostali wezwani do akcji gaszenia pożaru w przyczepie kempingowej. Jak się później okazało, w pomieszczeniu był człowiek. 

Pięcioraczki z Horyńca
04.04.2024 07:37 Rodzina pięcioraczków z Horyńca zamieszkała w Tajlandii. "Willa mniejsza niż w Polsce"

Dominika i Vincent Clarke wspólnie wychowują 11 dzieci. W polskich mediach zrobiło się o nich głośno w lutym 2023 r., kiedy to na świecie powitali pięcioraczki. W marcu 2024 r. dumni rodzice poinformowali swoich odbiorców o przeprowadzce do... Tajlandii. 

turyści
03.04.2024 11:21 Nawet 9 dni wolnego. Te kurorty w maju przeżyją oblężenie

Pierwsze wiosenne słońce i świetna pogoda wybudziły Polaków z zimowego letargu i skłoniły do myślenia o wiosennych wyjazdach. Zainteresowanie noclegami na majówkę rośnie z dnia na dzień, a liczba rezerwacji sięga już 75% tych złożonych w zeszłym roku.Gospodarze, szczególnie obiektów w górach, mają wreszcie powody do optymizmu, tym bardziej, że wydłuża się czas majowych pobytów – wynika z raportu Nocowanie.pl. Jakie miejsca Polacy wybiorą na majowy długi weekend i ile zapłacą za wypoczynek?

Korea Północna
02.04.2024 17:47 Miasto w Korei Północnej z lotu ptaka zaskakuje. Nagranie z drona obiegło sieć

Są takie miejsca na ziemi, o których, mimo rozpowszechniającej się technologii, nadal bardzo mało wiemy. Należy do nich Korea Północna. Sieć niedawno obiegło nagranie z drona, na którym widać jedno z tamtejszych miast. 

Zamek Książ
31.03.2024 15:51 Zbliża się najpiękniejszy festiwal kwiatów w Polsce. Lista atrakcji jest długa

XXXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja będzie dotyczyła 20. rocznicy Polski w Unii Europejskiej. Z tego powodu organizatorzy zabiorą odwiedzających we "florystyczną podróż przez najpiękniejsze kraje Europy". 

Sopot
31.03.2024 15:33 O 14:42 w Sopocie zaroiło się od turystów. Kamery wszystko zarejestrowały

Wiosna powoli budzi się w Polsce do życia. Dobrze widać to nad Bałtykiem. Tam turyści - zwłaszcza w okresie wielkanocny - szturmują tamtejsze deptaki i plaże. Sprawdziliśmy na kamerach monitoringu miejskiego, jak wygląda Sopot w Wielką Niedzielę. 

Zamek w Krasiczynie
30.03.2024 00:33 Bajkowy zamek na dalekiej wsi. Turyści nie wiedzą, że jest w Polsce

Choć dziś leży na uboczu, to w tym zamku gościli niegdyś polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz czy  August II. Jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim.Większość turystów, widząc zdjęcia bajkowego zamku, nie zdaje sobie sprawy, że to polski zabytek.

Filipiny
30.03.2024 00:20 Jeden kraj, a tysiące wysp. All inclusive tam to spełnienie marzeń

Turkusowe wody, piaszczyste plaże, skały i egzotyczna roślinność - tak wyglądają wymarzone wakacje dla wielu urlopowiczów. Filipiny to prawdziwy raj, w którym pełno jest niezwykłych cudów natury. Tak się składa, że dolecimy tam już bezpośrednio z Polski.To tysiące wysp, które do zaoferowania mają nie tylko wspaniałą przyrodę. Wycieczki all inclusive nie należą do najtańszych, jednak tamtejsze krajobrazy wszystko rekompensują. 

Kalatówki
29.03.2024 19:03 Wielkanocna tradycja w Zakopanem wisi na włosku. Od lat przyciąga tłumy

Kiedy wielu planuje wycieczkę do Zakopanego w celu zobaczenia pięknych krokusów, inni jadą tam z zupełnie innym zamiarem. Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny na Kalatówkach odbywają się zawody narciarskie “O Wielkanocne Jajo”. Wszystkie znaki na niebie jednak wskazują, że tegoroczna impreza może się nie odbyć.“Tygodnik Podhalański” postanowił dowiedzieć się u źródła, czy 1 kwietnia zawodnicy przebrani w kolorowe stroje z epoki będą mogli przystąpić do rywalizacji o nietypową nagrodę. 

dolina chochołowska pożar
29.03.2024 16:33 Pożar w Chochołowskiej. Pierwsza na pomoc rzuciła się pani Bronisława

Pani Bronisława jako pierwsza zobaczyła pożar bacówki na Siwej Polanie. Bez żadnego zawahania złapała za wiadro z wodą i ruszyła, by go ugasić. Sama przy tym lekko ucierpiała, jednak gdyby nie ona, ogień szybko mógłby by rozprzestrzenić się w pobliżu szlaku do Doliny Chochołowskiej w Tatrzańskim Parku Narodowym.Na miejsce przyjechali strażacy, którzy docenili poświęcenie mieszkanki Podhala. - Pani została bohaterką, ponieważ udało się pani zgasić pierwszą część budynku - mówi reporter “Tygodnika Podhalańskiego” z miejsca zdarzenia. 

wypadek w RPA
29.03.2024 03:47 Tragiczny wypadek autobusu podczas pielgrzymki. Nie żyje 45 wiernych

Do tragicznych zdarzeń doszło w czwartek 28 marca na przełęczy pomiędzy Mokopane i Marken w Republice Południowej Afryki. Autobus wiozący pielgrzymów nagle spadł z mostu w prowincji Limpopo. W wyniku wypadku śmierć poniosło 45 pielgrzymów. 

hotel basen hotelowy (zdjęcie poglądowe)
28.03.2024 17:56 Ciało zaginionej 8-latki odkryte w basenowej rurze. Śledztwo w toku

Do tragedii doszło w Houston w Stanach Zjednoczonych. Rodzice wraz z 8-letnią Aliyah Jaico wybrali się tam do jednego z popularnych hoteli. Dziecko nagle zniknęło z oczu opiekunów. Po żmudnych poszukiwaniach ciało dziewczynki znaleziono w basenowej rurze.