Turystyka to ogół zachowań człowieka, które związane są z odbyciem dobrowolnej podróży do określonego miejsca w celu rozrywkowym. Rzeczoną rozrywkę najczęściej stanowi odwiedzenie interesujących miejsc, lub wzięcie udziału w interesującym nas wydarzeniu, właściwym wyłącznie dla określonego miejsca. Samo słowo „turystyka” pochodzi zresztą od francuskiego słowa „tour”, oznaczającego „podróż” czy „wycieczka”.
Turystyka jako nauka jest powiązana z wieloma różnymi dziedzinami – przykład może stanowić psychologia, ekonomia czy ekologia. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i ułatwień w sposobie podróży, turystyka znacznie się upowszechniła, szczególnie w krajach rozwiniętych. Zgodnie ze statystyką, ilość wypraw turystycznych przypadających na jednego mieszkańca w roku stale rośnie, choć skraca się ich długość.
Dla wielu państw turystyka stanowi ważny element gospodarki, a w przypadku niektórych słabo rozwiniętych i słabo zaludnionych krajów egzotycznych może stanowić jeden z fundamentów ekonomii. Przykładem mogą tutaj być takie państwa jak Malediwy, Seszele czy Vanuatu.
Turystyka nie musi ograniczać się wyłącznie do zwiedzania zabytków czy wypoczynku na łonie natury w atrakcyjnym pod względem klimatu miejscu. Współcześnie wyróżnia się szereg rozmaitych rodzajów turystyki, które podzielić można na podstawowe kategorie pod kątem różnych kryteriów.
Najpopularniejszym kryterium jest podział ze względu na główny motyw odbywanej podróży. Wymieniamy wówczas takie rodzaje turystyki jak turystyka poznawcza, turystyka wypoczynkowa, turystyka kwalifikowana, turystyka zdrowotna, turystyka biznesowa, czy turystyka religijna.
Innymi czynnikami określającymi rodzaj turystyki może być chociażby wiek uczestników, ich liczba, środek transportu (na przykład turystyka rowerowa) czy pora roku, w jakiej podróż ma miejsce (turystyka zimowa czy turystyka letnia).
Jeżeli jesteś miłośnikiem podróży i właśnie z tym chcesz wiązać swoją zawodową przyszłość, to do głowy może Ci przyjść koncepcja studiowania kierunku turystyka i rekreacja. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój turystyki na świecie można odnieść wrażenie, że jest to strzał w dziesiątkę.
Kierunek turystyka i rekreacja pozwoli absolwentom na pracę w takich zawodach jak hotelarz, organizator wypoczynku i rekreacji, osobisty doradca turystyczny czy pilot wycieczek. Przede wszystkim pozwoli jednak na rozwój w dziedzinie, która dla wielu milionów osób stanowi prawdziwą pasję i sens istnienia.
Pokaż więcej
Las Vegas – każdy, kto o nim słyszał, kojarzy je z niekończącą się rozrywką, ekstrawagancją i hazardem. Ale czy wiecie, że w Polsce istnieje swoisty odpowiednik słynnego Miasta Grzechu? To niezwykłe miejsce znajduje się w województwie lubuskim i w grudniu rozświetla się tysiącami lampek, całkowicie zmieniając swój wygląd. Nic dziwnego, że co roku przez tę maleńką wieś przewijają się tłumy turystów.
Turyści już planują podróże w 2025 roku. Nie da się ukryć, że coraz więcej z nich wybiera się w dalsze podróże, organizowane na własną rękę, nie tylko korzystając z ofert przygotowanych przez touroperatorów. Okazuje się jednak, że nie wszędzie są mile widziani. Tych kierunków lepiej unikać, lokalsi mogą nie być przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych.
Dynamiczne zmiany w dzisiejszym świecie mają znaczący wpływ na światową gospodarkę i społeczeństwa. Adaptacja branży turystycznej, organów samorządowych i samych turystów do tych zmian to proces długoterminowy. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła w 2023 roku dwuletni projekt „Współpraca-Innowacje- Turystyka Zrównoważona”, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej poprzez dyskusje, debaty, wymianę dobrych praktyk na temat procesów wdrażania i rozwoju turystyki zrównoważonej na wielu poziomach.
Jesień to niezwykle urokliwy czas na wędrówki po Tatrach. Pogoda w ostatnich dniach dopisuje, co zachęca do spacerów i podziwiania przyrody. Warto jednak pamiętać, że tylko do końca października miłośnicy gór mogą skorzystać z popularnej atrakcji w Tatrach Zachodnich. Następna taka szansa dopiero w przyszłym roku.
Wbrew wizerunkowi kraju odciętego od świata, Korea Północna chce wznowić ograniczoną turystykę międzynarodową i otworzyć się na przyjezdnych z całego świata. Państwowa agencja Korea International Travel Company rozpoczęła kampanię promującą wypoczynek w tym regionie. Wypuszczone niedawno spoty reklamowe przedstawiają m.in. dziewicze plaże skąpane w blasku wschodzącego słońca, bawiących się nad wodą urlopowiczów i… uśmiechnięte Rosjanki w bikini.
Chociaż tegoroczne wakacje formalnie dobiegły końca, pogoda za oknem wcale na to nie wskazuje. Jeszcze do niedawna turyści, którzy pozostali w nadmorskich kurortów po sezonie, mogli w większym spokoju podziwiać panoramę Bałtyku, aby doświadczyć bardziej autentycznych wrażeń. Czasy jednak się zmieniły, a w ostatnim czasie dominuje nowy trend. Według najnowszej analizy portalu Nocowanie.pl “selfie vacation” stopniowo staje się prawdziwą plagą.
Spokojnie można powiedzieć, że Polska słynie wręcz z krain usłanych jeziorami, pagórkami i sporą ilością dziewiczych terenów. Takie zakątki zachwycają nie tylko lokalnych patriotów, ale przede wszystkim zagranicznych turystów. Wśród nich największą sławą, ale i wyjątkowym pięknem cieszy się jezioro Śniardwy. Jeśli przegapiłeś letni wypad nad wodę, nic straconego. To właśnie jesienią wygląda ono najbardziej zjawiskowo.
Przeciętne jedzenie, niemiła obsługa, uogólnione poczucie braku bezpieczeństwa, wszechobecni naciągacze, standard inny niż deklarowany – to wszystko może spotkać nas na zagranicznych wczasach. Niektóre miasta w Europie obrosły wieloma legendami, toteż oczekiwania odwiedzających nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Użytkownicy popularnego forum Reddit zdradzili, do jakich europejskich miejscowości nie warto wracać.
Na powodzi, która przeszła przez regiony południowo-zachodniej Polski, bardzo ucierpiała również społeczność miejscowości typowo turystycznych. Teraz zwracają się z ważnym apelem do podróżujących.
Zalania, podtopienia, wezbrane rzeki i ewakuacje mieszkańców — z takimi dramatycznymi sytuacjami mierzą się od minionego weekendu mieszkańcy i służby południa kraju. W poniedziałek 16 września zapadła decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, które obejmie 3 obszary dotknięte powodzią. Donald Tusk zapowiedział, że zwiększona zostanie kwota doraźnej pomocy dla ofiar kataklizmu. Co może zmienić rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej?
Najstarsza marka turystyczna na świecie przechodzi w polskie ręce. W 1841 roku Brytyjczyk Thomas Cook wpadł na pomysł zorganizowania pierwszej wycieczki w Anglii. Przedsięwzięcie to zapoczątkowało rozwój turystyki zorganizowanej, a także długotrwały proces budowy jednej z największych firm turystycznych na świecie. Ponad 180 lat później marka Thomas Cook przechodzi pod skrzydła nowego właściciela – polskiej Grupy eSky. Co to oznacza dla turystów?
Okazuje się, że wszyscy, którzy marzą o rejsie gondolą w Wenecji, wcale nie muszą lecieć aż do Włoch. Już godzinę drogi od Warszawy znajduje się miejscowość, w której można skorzystać nie tylko z tej atrakcji. To doskonały pomysł na romantyczną randkę, ale także dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinny gronie.
Zazwyczaj wyspy kojarzą się z pięknymi widokami, złocistymi plażami czy nietypową fauną i florą. Jak się okazuje, niektóre skrywają niezwykłe tajemnice. "Wyspa duchów" w Szkocji co roku przyciąga tysiące turystów.
Marzycie o wycieczce rowerowej? A może o spokojnym dniu z rodziną na łonie natury? Jeśli pochodzicie z Wielkopolski lub okolic, to mamy dla was bardzo ciekawą propozycję.
Fatalne doniesienia znad Bałtyku. Niebezpieczne bakterie doprowadziły do śmierci kolejnych osób – informuje o tym raport Krajowego Urzędu Zdrowia i Spraw Społecznych (Lagus) Meklemburgii-Pomorza. Dwóch mężczyzn zmarło po tym, jak kąpali się w Bałtyku.
17 sierpnia Natalia, której historię opisuje „Fakt”, miała wsiąść do samolotu i polecieć do Wietnamu (z przesiadką w Stambule). Jeden drobny, acz szalenie istotny szczegół, sprawił, że kobieta na pokład się nie dostała. Jej sytuacja przypomina o pewnym ważnym punkcie regulaminu większości linii lotniczych, o którym lepiej pamiętać.
Lato to wspaniały czas, bez wątpienia jednak coraz większym problemem stają się tłumy. To oczywiście zrozumiałe, że dużo osób decyduje się na wyjazdy w lipcu i sierpniu, nadal jednak wielu z nas szuka w tym okresie miejsc spokojnych i ustronnych. A o te jest coraz trudniej. Mamy jednak propozycję, która spodoba się szczególnie tym, którzy liczą na romantyczne chwile we dwoje.
W najbliższym czasie turyści podróżujący na trasie pomiędzy Polską i Chorwacją spodziewać mogą się utrudnień. Podróżujący alarmują, że na granicach Słowenii z Chorwacją i Słowenii z Austrią tworzą się nawet wielogodzinne korki. Powodem są dodatkowe kontrole.
Ryanair cieszy się wśród podróżnych dużą popularnością, przede wszystkim z powodu niskich cen biletów i dosyć szerokiej siatki lotów. Niestety, przewoźnik nagle ogłosił, że zawiesza kilka tras z Polski i Niemiec. I to do kraju, który w ostatnim czasie stawał się coraz częstszym wyborem turystów.
Szacuje się, że na Mazurach znajduje się ok 2600 jezior mniejszych lub większych jezior. Z tego powodu nawet ci, którzy bywali w tym regionie, mogą odkryć nowe miejsca i krajobrazy. Niewielu wie o jeziorze Majcz Mały, a ten piękny akwen po prostu trzeba odwiedzić.
Brak wyobraźni czy zwykła głupota? Trudno ocenić, co kierowało człowiekiem, który na skuterze wodnym podpływał dla piaszczystej łachy, która jest miejscem odpoczynku bałtyckich fok. Organizacja WFF informuje, że złożyła zawiadomienie do organów ścigania w celu ukarania sprawcy.
Jak donosi Wirtualna Polska, polskie jeziora borykają się z poważnym problemem – inwazją skorupiaków, których agresywne namnażanie się może zaburzyć funkcjonowanie ekosystemów. Niepokojące wieści są wnioskiem z badań biologów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Z perspektywy czasu niektóre eksponaty muzealne wzburzają przerażenie, obrzydzenie, a nawet niezgodę odwiedzających. To, co kiedyś było akceptowalną częścią codzienności, teraz spotyka się często z krytyką. Bez wątpienia do tej kategorii eksponatów zalicza się XIV-wieczna mumia kota, którą oglądać można na Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.
Długi weekend sierpniowy upływa pod znakiem wysokich temperatur, które w niektórych miejscach sięgają 33 stopni Celsjusza. Ciężkie, duszne i wilgotne powietrze oznacza natomiast gwałtowne wyładowania atmosferyczne. Jeszcze dziś możemy spodziewać się burz. IMGW ostrzega.
Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Jednak nawet w doskonale nam znanych lokalizacjach, lepiej zachować czujność. Przekonała się o tym Polka, która na krótki wyjazd poleciała do Zadaru.
Przeglądając zdjęcia z różnych zakątków Azji czy Ameryki Południowej, często można natknąć się na miejsca, które wyglądają zbyt pięknie, by były prawdziwe. Jak się okazuje, w Europie również znajduje się wiele takich atrakcji. Jedną z nich z pewnością jest kilkukilometrowa różowa plaża.
Pociąg to doskonały środek transportu, by zwiedzać kraj, a PKP oferuje podróżnym wiele zniżek. Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą korzystać z dwóch ofert przewoźnika, warto jednak być czujnym i nie wpaść w "pułapkę”, za którą grozi kara aż do 600 zł.
Polka i Francuz, którzy mieli bilety na lot Ryanairem z Krakowa do Marsylii, nie zostali wpuszczeni na pokład samolotu. Ta decyzja najwyraźniej bardzo im się nie spodobała. Postanowili wbiec na płytę lotniska, co zdecydowanie jeszcze bardziej oddaliło ich od planowanej podróży…