"Polska Wenecja" jest bliżej niż myślisz. Nieopodal Warszawy nie tylko przepłyniesz się gondolą
Okazuje się, że wszyscy, którzy marzą o rejsie gondolą w Wenecji, wcale nie muszą lecieć aż do Włoch. Już godzinę drogi od Warszawy znajduje się miejscowość, w której można skorzystać nie tylko z tej atrakcji. To doskonały pomysł na romantyczną randkę, ale także dobra okazja do spędzenia czasu w rodzinny gronie.
"Wenecja Mazowsza" zachwyca turystów
Rejsy gondolą, architektura niczym rodem z renesansu i malowniczy krajobraz — brzmi jak opis Wenecji? Niekoniecznie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że podobna prawdziwa perełka turystyczna znajduje się niedaleko Warszawy. Chcąc doświadczyć niezapomnianych przeżyć, wystarczy udać się w zaledwie około godzinną podróż od stolicy.
Czarujący krajobraz z kanałami w roli głównej można znaleźć już w Pułtusku. Nie bez powodu nazywa się go polską Wenecją, albo Wenecją Mazowsza. Historia miasta sięga aż XII wieku. Skojarzenie z włoskim miastem wywołuje rzeka Narew, która tworzy liczne kanały między uliczkami.
Ukryta perełka w sercu Mazur. Niewielu wie o istnieniu tego cudu naturyTutaj przepłyniesz się gondolą w Polsce
W Wenecji Mazowsza na turystów czekają nie tylko piękne krajobrazy, ale również ciekawe atrakcje. Jak na faktyczne nawiązanie do włoskiego miasta przystało, tu również można udać się w rejs gondolą. Mimo że wycieczka po Narwi to bezsprzecznie główna przyjemność, jaką można zafundować sobie w Pułtusku, wcale nie oznacza to, że oprócz niej nie ma nic innego wartego zobaczenia.
XV-wieczny zamek w stylu renesansowym, który znajduje się na wzgórzu nad rzeką to kolejne miejsce, w które zdecydowanie warto udać się, będąc w Pułtusku. Co ciekawe, aktualnie pełni on również funkcję hotelu, gdzie każdy zainteresowany może wykupić sobie nocleg.
Architektoniczne perełki w Pułtusku
Niewątpliwie miejscem wartym odwiedzenia w polskiej Wenecji jest również Kolegiata pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. To przykład specyficznego budownictwa z zakresu renesansu, który należy do tzw. grupy pułtuskiej świątyń mazowieckich.
Co ciekawe, kolejnym nawiązaniem z Wenecji do Pułtuska jest wizyta architekta renesansowego Jana Baptysty Wenecjanina, która miała miejsce w XVI wieku. To on był odpowiedzialny za przebudowę kolegiaty, a odkryte na sklepieniu polichromie zagwarantowały jej rangę zabytkowej.
Czytaj więcej: W sercu Polski wyrosła plaża jak nad Bałtykiem. Turyści są zachwyceni