Planując wakacje staramy się zarezerwować hotel w taki sposób, żeby odpowiadała nam cena i lokalizacja. Nie zwracamy jednak uwagi na wszystkie zasady rezerwacji, przez co możemy stracić bardzo dużo pieniędzy. Zwłaszcza w ostatnim czasie w związku z koronawirusem, gdy wielu turystów odwołuje swoje wyjazdy.
Ranczo przez wielu uważany jest za najlepszy z polskich seriali. Choć ostatni odcinek wyemitowano w 2016 roku, wiele osób wciąż domaga się kręcenia kolejnych sezonów i już wkrótce rzeczywiście ich marzenie może się spełnić.Niedawno Polskę obiegła informacja o śmierci Pawła Królikowskiego, który w produkcji grał uwielbianego Kusego. Po jego śmierci wielu turystów zdecydowało się wybrać do fikcyjnej wsi Wilkowyje, która zgodnie z informacjami przekazywanymi w serialu, miała znajdować się na Lubelszczyźnie. W rzeczywistości jednak jest ona w zupełnie innym miejscu niż wielu myśli i bezustannie odwiedzania jest przez przyjezdnych.
Podróżnik często nie ma lekko. Kto z nas nie chciałby rzucić wszystkiego i wyjechać... gdziekolwiek. Na pewno wielokrotnie snuliście takie plany. Problem pojawia się już niemal na początku planowania wyjazdu. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Na całym świecie jest prawie 200 państw. Przeciętny człowiek przez całe swoje życie odwiedza zaledwie kilka z nich, choć jest mnóstwo osób, które nie wyjeżdżają nigdzie poza kraj swojego urodzenia. Z drugiej strony są jednak ludzie, którzy byli w większości krajów świata i chętnie dzielą się z innymi swoimi trikami na tanie podróżowanie.
Walizka pakowana na wakacje jest z reguły lżejsza, niż ta, którą przywozimy do domu. Podczas wyjazdu większość z nas zaopatruje się zarówno w pamiątki, jak i całą masę przedmiotów, które są unikatowe dla kraju, w którym przebywamy. Część z nas kupuje wyjątkowe przyprawy i artykuły spożywcze, inni ubrania, a jeszcze kolejni przedmioty codziennego użytku w atrakcyjnych cenach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko można przewozić po świecie, a kraje stosują równie ograniczenia w tej kwestii. Izba Celno-Skarbowa może nas obciążyć konsekwencjami prawnymi, od których odechce nam się całego urlopu i na pewno nie będziemy go mile wspominać. Wielu turystów nawet nie wie, że te przedmioty są zabronione.
Turystyka to dla nas bardzo często odpoczywanie na plaży i podróże wakacyjne. Są jednak takie miejsca, gdzie warto jechać, by odkrywać jego historię i na własne oczy przekonać się, czy to, co mówi się o danym miejscu, jest rzeczywiście prawdą. W ruinach gotyckiego kościoła w Trzęsaczu kryje się niezwykła historia. Trzęsacz to polska miejscowość turystyczna, leżąca w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Jedną z jej największych walorów turystycznych jest niewątpliwie wysoki brzeg klifowy. Do Trzęsacza przybywają chętnie miłośnicy wakacyjnego odpoczynku, ale także lotów na paralotni, którzy mają tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Miejscowość ta ciekawa jest także z jeszcze jednego powodu. Niedaleko wybrzeża klifowego na skarpie znajdują się ruiny XIV/XV wiecznego kościoła. Jeszcze sto lat temu kościół można było oglądać w całej okazałości. Dziś pozostała po nim zaledwie jedna ściana, która najprawdopodobniej z biegiem lat także zniknie z powierzchni ziemi.
Podróże kulinarne mają różne oblicza. Czasem jest to odwiedzanie różnych restauracji i próbowanie potraw, bez określonego schematu. Innym sposobem jest podążanie wyznaczonym szlakiem, np. szlak wina, piwa, sera czy sękacza. Zdarza się też, że turyści jadą do konkretnego lokalu nie ze względu na dania, lecz znanego szefa kuchni, mistrza w swoim fachu.- Polskie jedzenie to coś więcej niż pierogi i podsmażana kapusta, a posiłki nie są ani nudne, ani przewidywalne — rozpoczyna się artykuł na Lonely Planet. Polska kuchnia oferuje przeróżne potrawy, lecz bardzo często wspólnym mianownikiem są ziemniaki. Ma to oczywiście związek z dostępnością artykułów spożywczych, a że ziemie polskie często cierpiały biedę, gospodynie sworzyły dania z tego, co było pod ręką. Dla odmiany, u naszych zachodnich sąsiadów na stołach królują mięsa, kiełbasy.Dziennikarka Anna Hurning odpowiada na pytanie w tytule: "Dlaczego Polska powinna być twoim kolejnym kulinarnym celem podróży?" przedstawiając różne regiony. Chociaż świat dopiero niedawno otworzył się na polską kuchnię, jest ona powszechnie uważana za smaczną i godną polecenia. W zależności od miejsca, w ofercie restauracji dominują różne dania. Nad morzem będą to śledzie w oleju lub śmietanie, ryba w galarecie i paprykarz. Wielkopolska proponuje cielęcinę faszerowaną podrobami, Śląsk — kluski leniwe i wodzionkę. Wschodnia część kraju: Podlasie, przez Lubelszczyznę po Podkarpacie, to głównie kartacze, babka ziemniaczana i flaki.
Las zwykle kojarzy się z miejscem pozytywnym, pozwalającym na obcowanie z przepiękną naturą oraz dziką przygodą. Są jednak również takie, przez które cierpnie skóra. Właśnie taki jest las w Górach Bardzkich w Sudetach, a dokładniej mówiąc, jego fragment w okolicach góry Wysoki Kamień. Miejsce to związane jest z wyjątkowo intrygującą historią z 1966 roku. To właśnie wtedy czterech chłopaków postanowiło wybrać się tam na wycieczkę. Miejscowi unikali tego miejsca, a nocą nikt tam nigdy nie chodził, cieszyło się złą sławą. Wysoki Kamień napawał niepokojem, a zdaniem wielu samotna, biała skała oraz inne, mniejsze, wokół niej, tworzyły przerażający obraz przypominający ołtarz.
Kolej zwykle porusza się po torowiskach wytyczonych z daleka od zabudowań, przejeżdżając przez miasta jedynie w celu dotarcia na dworzec. Przecina kilka razy drogę, są przygotowane do tego specjalne rogatki, a wszystko odbywa się we względnie bezpiecznych warunkach, jeśli obie strony przestrzegać będą określonych zasad. Są jednak na zimi miejsca, gdzie przepisy BHP nie obowiązują, a liczy się refleks i siła przyzwyczajeń. Właśnie tak jest w miejscowości Maeklong, oddalonej o około 60 kilometrów od Bangkoku. To tam znajduje się niezwykłe "kolejowe targowisko", przez środek któego przebiega linia kolejowa, po której wciąż kursują ogromne pociągi. Problem jednak w tym, że na torach porostawiane są stragany, a maszyna przejeżdża centymetry od nich.
Wyspy oddalone od zamieszkałych terenów przyciągają turystów pragnących odpoczynku od zgiełku miasta. Nawet tam potrzebni są pracownicy do obsługi ruchu turystycznego, choćby tylko w sezonie. W sieci pojawiło się ogłoszenie o pracy dla dwóch osób, które rzucą wszystko i przeprowadzą się na kilka miesięcy na bezludną wyspę.
Turystyka to niestety nie zawsze wyłącznie przyjemności. Od dłuższego czasu Polska głośno deklaruje walkę ze smogiem, niestety w wielu miastach wciąż efekty są niemalże niedostrzegalne. Zwracają uwagę na to również turyści - zarówno ci, którzy przyjeżdżają zza granicy, jak i sami Polacy przemieszczający się po kraju. Gdy dołoży się do tego jeszcze konieczność opłaty klimatycznej - pozew gotowy. Najwyraźniej część osób już ma dość uiszczania opłat, choć warunki środowiskowe pozostawiają wiele do życzenia. Beniamin Łuczyński oraz Patryk Bialas postanowili coś z tym zrobić i zaskarżyć miasto. Ich zdaniem pieniądze pobierane od turystów nie przekładają się na odpowiednie warunki do uprawiania turystyki.
Polska po raz kolejny została doceniona na arenie międzynarodowej. Tym razem o jednym z polskich miast napisał prestiżowy New York Times, który skupił się na światowej turystyce. Jak się okazuje, zostaliśmy umieszczeni na liście "52 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku". Szczęśliwym miastem okazał się nasz Kraków. Pod uwagę brane było wiele kwestii, a drugie największe miasto Polski ostatecznie pokonało gigantyczną konkurencję z całego świata.
Chiny to niezwykle specyficzny kraj. Z jednej strony bardzo atrakcyjny turystycznie, o ciekawej kulturze, historii i obyczajach. Z drugiej upolityczniony, z licznymi barierami, które często bywają niezrozumiałe dla przeciętnego Europejczyka. Choć dla turysty jest to kraina doskonała, pełna przysmaków oraz pięknych miejsc do sfotografowania, skrywa również pewien sekret. Pod ulicami Pekinu ukryte jest sekretne, mroczne miasto, które pochłonęło już wiele ludzkich żywotów. Dawny dyktator, Mao Zedong, rozpoczął pod Pekinem budowę schronu atomowego, który miał być schronieniem dla mieszkańców na wypadek wybuchu wojny Chin ze Związkiem Radzieckim. Kilometry korytarzy służyć miały również wojsku do niepostrzeżonego przemieszczania się po terenie całego miasta. Ostatecznie na szczęście konflikt nie wybuchł, imponujące podziemia jednak zostały, a życie w nich zaczęło kwitnąć początkowo bez żadnego nadzoru. W części z nich zamieszkali ludzie, inne natomiast nadal są zagadką.
Chorwacja to turystyczny raj, który bezustannie zaskakuje wszystkich przyjezdnych. Choć z pozoru kojarzy się większości zapewne tylko ze złotymi plażami, kolorowymi drinkami oraz sportami wodnymi, spędzić tam czas można na wiele oryginalalnych sposobów. Rozwój kulturalny wpłynął na budowę wielu muzeów i galerii, a teraz na liście atrakcji do odwiedzenia pojawiła się nowa pozycja. Muzeum kaca powstało w stolicy kraju - Zagrzebiu. To pierwszy taki obiekt na świecie, a odnajdą się w nim bez wątpienia wszyscy fani imprez, którzy po przebudzeniu nie czuli się zbyt dobrze i mieli problem z poukładaniem wspomnień w swojej głowie. Niemalże każdy z nas lubi czasem zaszaleć, a muzeum kaca to miejsce, gdzie wszystkie historie z trudnych pobudek zebrane są w jednym miejscu.
Wakacje 2020 dopiero za pół roku, jednak już warto pomyśleć nad tym, gdzie warto się wybrać. Możliwości jest niezwykle wiele, niektóre jednak są szczególnie atrakcyjne. Listę właśnie tak wyjątkowych miejsc stworzyła amerykańska redakcja National Geographic Traveler, prezentując prestiżowy ranking "25 miejsc, które trzeba odwiedzić w 2020 roku".Znalazło się w nim wiele destynacji rozsianych po całym globie, a szczególnie cieszy to, że doszukać się w nim można również polskiego akcentu. Nasz kraj z pewnością może być dumny za umiejscowienie wśród najatrakcyjniejszych miejsc z całego świata.
Europa to kraj kontrastów pod wieloma względami. Znaleźć tu można zarówno kraje bardzo bogate, jak i oferujące przeciętny poziom życia. Turystyczne raje graniczą z miejscami, na których jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Różnorodność jest ogromna, a dzięki temu zwiedzanie Starego Kontynentu jest fascynujące i zająć może nawet długie lata. Niektóre miejsca jednak są szczególnie ciekawe, a za takie bez wątpienia uznać można jedno z najmniejszych państw na świecie - Monako. Choć zajmuje ono zaledwie 202 hektary, składa się z 9 osiedli i zamieszkuje je niecałe 40 tysięcy ludzi, jest fascynujące i niepowtarzalne. Wjeżdżając do niego, bogactwo aż bije po oczach, a liczba milionerów tam mieszkających jest niewiarygodna.
Turystyka górska wymaga szczególnego zaangażowania i umiejętności od podróżnika. Nie wystarczy założyć tenisówki, wziąć ze sobą aparat i ruszyć na zdobywanie najwyższych szczytów. To o wiele bardziej wymagające i konieczna jest znajomość terenu, odpowiednie przygotowanie oraz przede wszystkim, poczucie opdowiedzialności i zdrowy rozsądek. Najwyraźniej właśnie tych ostatnich niestety zabrakło turystom, którzy w minioną sobotę dotarli nad Morskie Oko i jak gdyby nigdy nic, zaczęli spacerować po zamarzniętym jeziorze. Ich zachowanie zostało sfotografowane i trafiło do mediów, wywołując ogromne poruszenie w Polsce. Teraz sprawę zdecydował się skomentować przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Tanie loty czasem naprawdę zadziwiają. Choć podróże samolotem już wiele lat temu przestały być postrzegane jako luksusowy sposób transportu, niektóre ceny naprawdę robią wrażenie. Sama możliwość dostania się w błyskawicznym tempie w odległe miejsce jest wyjątkowa, a gdy nie trzeba za to zapłacić fortuny, korzystamy z tego jeszcze chętniej. W internecie istnieje wiele porównywarek i stron internetowych, które zajmują się wynajdywaniem najtańszych połączeń samolotowych. Można trafić tam na naprawdę tanie loty, to zestawienie jednak daje do myślenia. Serwis Kayak.pl podsumował okazyjne ceny biletów i przedstawił listę kierunków, w które często można latać za bezcen.
Podróż można uznać za magiczną z wielu powodów. Czasem decydują o tym niesamowite, zpaierające dech w piersiach krajobrazy. Innym razem zakochujemy się w atrakcjach przygotowanych dla turystów czy monumentalnych zabytkach. Wyjazd do Laponii to jednak zupełnie inny poziom magii, którą można poczuć tylko w jednym miejscu na całej planecie. Jeśli myślałeś, że Święty Mikołaj nie istnieje, koniecznie musisz się tam wybrać. Domek tej postaci z dziecięcych marzeń jest otwarty przez cały rok i tylko czeka na okazję, by przenieść Cię w sferę baśni i prawdziwej magii. Wszystko dopracowane jest w najdrobniejszych szczegółach, dzięki czemu podbija serca ludzi z całego świata.