Turysci.pl
grecja wakacje europa

fot. pixabay.com/radica_vuckova

Grecy uwielbiają jedno miejsce, bo jest tanie i przepiękne. Turyści go nie doceniają

5 Marca 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Grecja kusi turystów słońcem, przyrodą i skalistymi brzegami. Chętnie odwiedzamy przede wszystkim greckie wyspy, jednak istnieje znacznie więcej miejsc wartych zobaczenia

Grecja jest bardzo chęnie odwiedzana przez turystów przede wszystkim ze względu na wyspy otaczającę część kontynentalną kraju. Istnieją jednak inne miejsca, które warto zobaczyć. Jedno z nich kiedyś było masowo oblegane przez Polaków, jednak teraz jest atarkcją przede wszystkim dla samych Greków zmęczonych tłumem turystów na co dzień.

Grecja od innej strony

Odkąd podróże samolotem stały się dużo bardziej popularne, coraz częściej jako kierunek wakacji wybieramy wyspy. Jeżeli chodzi o Grecję, szczególnie upodobaliśmy sobie Kretę i Rodos, a jeśli już decydujemy się odwiedzić część kontynentalną, lądujemy najczęściej w Atenach. 

Jednak 30 lat temu, kiedy dojazd do Grecji wymagał 30 godzin jazdy autokarem, popularnym kierunkiem był półwysep Chalkidiki. Jest tam wszystko czego dusza zapragnie: piękne plaże, dziką przyrodę, a i ceny są dużo bardziej przystępne niż w bardziej turystycznych rejonach.

Chalkidiki jest uwielbianym przez Greków wakacyjnym kierunkiem, ze względu na niższe ceny, małą liczbę turystów i kameralną atmosferę - na próżno szukać tu ogromnych hoteli, przeważają raczej małe prywatne obiekty z rodzinną atmosferą.

Podczas gdy na wulkanicznych wyspach przeważają skaliste wybrzeża, na półwyspie znajdziemy przede wszystkim piaszczyste plaże. Przyroda również zachwyca - pełno tu piniowych lasów i oliwnych gajów. Jest zdecydowanie bardziej zielono niż na wyspach.

Tym, co wyróżnia Chalkidiki jest również nietypowy kształt, który porównuje się do trójzębu lub trójpalczastej dłoni. Dzieli się na trzy półwyspy, z których każdy jest inny i posiada inną infrastrukturę.

Zachodni półwysep Kassandra polecany jest dla osób aktywnych. To idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych jak nurkowanie czy windsurfing. Na brzegu znajdziemy wiele ciekawych zabytków. Warto również wybrać się w stronę cyplu Possidi, w pobliżu którego znajdziemy świątynię Posejdona.

Półwysep Sithonia to idealne miejsce dla osób pragnących spokoju - znajdziemy tam dużo więcej dzikich plaż oraz mniej turystów. Krajobraz jest górzysty, a przyroda bardziej dzika i zróżnicowana.

Athos, czyli wschodnia odnoga to miejsce najbardziej tajemnicze ze wszystkich. Teren jest zróżnicowany, znajdziemy tu zielone doliny, oraz wysokie góry. Tylko północna część półwyspu dostępna jest dla turystów, resztę upodobała sobie przed laty Republika Mnichów. Znajdują się tu klasztory zbudowane na przełomie X i XI w., kryjące w swoich murach wiele dzieł sztuki. Republika ma status okręgu autonomicznego, a wstęp jest bardzo ograniczony. 

Będąc w pobliżu warto zobaczyć również Meteory - wyjątkowy masyw skał z piaskowca wpisany na listę UNESCO. Na szczycie znajdują się 24 monastyry, częściowo udostępnione są dla zwiedzających. Kręcono m.in. jedną część z serii o Bondzie pt. "Tylko dla twoich oczu".

Źródło: wp.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >