Turysci.pl
kolej targowisko

Fot. Pxhere/Tanachai

Kolej, jakiej nie ma nigdzie na świecie. Gdy jedzie, setki straganów znikają w sekundę

18 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Kolej przejeżdża tam centymetry od straganów i sklepów, w których sekundy wcześniej było pełno ludzi. Dla sprzedawców to już rutyna, podróżnicy jednak mogą być przerażeni nadjeżdżająca między sklepami lokomotywą.

Kolej zwykle porusza się po torowiskach wytyczonych z daleka od zabudowań, przejeżdżając przez miasta jedynie w celu dotarcia na dworzec. Przecina kilka razy drogę, są przygotowane do tego specjalne rogatki, a wszystko odbywa się we względnie bezpiecznych warunkach, jeśli obie strony przestrzegać będą określonych zasad. Są jednak na zimi miejsca, gdzie przepisy BHP nie obowiązują, a liczy się refleks i siła przyzwyczajeń. 

Właśnie tak jest w miejscowości Maeklong, oddalonej o około 60 kilometrów od Bangkoku. To tam znajduje się niezwykłe "kolejowe targowisko", przez środek któego przebiega linia kolejowa, po której wciąż kursują ogromne pociągi. Problem jednak w tym, że na torach porostawiane są stragany, a maszyna przejeżdża centymetry od nich. 

Niezwykła kolej przejeżdżająca przez środek targowiska

W jednym momencie wszystkie stragany muszą zostać złożone, a towary poustawiane na ziemi dokładnie w taki sposób, by pociąg ominąl je, przejeżdżając kilka centymetrów dalej. Ryzyko przypadkowego zahaczenia jest ogromne, miejscowi jednak zdają się już być przyzwyczajeni. Od lat jednak pozostaje to niesamowitą atrakcją, która robi piorunujące wrażenie na turystach

O ile na miejscowych nadciągający pociąg nie robi już wrażenia i gdy tylko zbliża się ustalona godzina, niemal automatycznie składają swoje stragany, by zrobić przejazd, o tyle podróżni są w szoku. Sam widok gigantycznej maszyny sunącej niewielkim tunelem między straganami wygląda niesamowicie. Największy efekt jednak uzsykuje się po zwróceniu uwagi na szczegóły. 

Jedyne takie torowisko na  świecie

Pociąg mija ludzi i ich towary niemalże ocierając się o nie wszystkie. Każdy szczegół wydaje się dopracowany do perfekcji, a wszystko odmierzone jak od linijki. Gdy maszyna już przejedzie, wszystko błsyakwicznie wraca do normy. Kramy rozkładają się na nowo w kilka minut, a wszyscy zachowują się tak, jakby nic się nie stało. 

Co jakiś czas w sieci pojawiają się zdjęcia oraz nagrania tego niesamowitego przejazdu. Oczywiście najbardziej widowiskowe są te z lotu ptaka, gdy wyraźnie widać, jak szybko w miejscu dziesiątek straganów robi się pusty tunel, od linijki wymierzony dla nadciągającego pociągu. 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >
Trzęsienie ziemi w Chinach

Świat

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

Czytaj więcej >
Nagrania z Chin pokazują, jak wielu turystów wybrało się na urlopy

Świat

Chińscy turyści ruszyli na urlopy. Największe atrakcje oblegane przez tłumy

Czytaj więcej >