Turysci.pl
Walizka pamiątki

Fot. Pixabay.com/StelaDi

Zapłacisz taką karę, że odechce Ci się wakacji. Nigdy nie pakuj pewnych rzeczy do walizki

10 Lutego 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Walizka, którą przywozimy z wakacji, zawsze jest ciężka o kilka pamiątek, które kupiliśmy na wyjeździe. Trzeba jednak uważnie patrzeć, co się zabiera ze sobą, bo niektóre przedmioty mogą na nas sprowadzić poważne kłopoty.

Walizka pakowana na wakacje jest z reguły lżejsza, niż ta, którą przywozimy do domu. Podczas wyjazdu większość z nas zaopatruje się zarówno w pamiątki, jak i całą masę przedmiotów, które są unikatowe dla kraju, w którym przebywamy. Część z nas kupuje wyjątkowe przyprawy i artykuły spożywcze, inni ubrania, a jeszcze kolejni przedmioty codziennego użytku w atrakcyjnych cenach. 

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko można przewozić po świecie, a kraje stosują równie ograniczenia w tej kwestii. Izba Celno-Skarbowa może nas obciążyć konsekwencjami prawnymi, od których odechce nam się całego urlopu i na pewno nie będziemy go mile wspominać. Wielu turystów nawet nie wie, że te przedmioty są zabronione. 

Czego nie może zawierać walizka turysty? 

Wielu z nas z ciepłych krajów lubi przywozić kolorowe pamiątki, które wydają się idealną ozdobą w domu. Niestety koralowce oraz muszle powinny zostać na miejscu i zdecydowanie nie można ich zapakować do walizki. Niedawno głośno było nawet o polskim turyście, który usiłował zabrać ze sobą koralowiec, a teraz grozi mu kara aż do 5 lat więzienia. 

Bądźmy ostrożni również w kwestii nalewek i alkoholi. Bardzo popularne nalewki z kobrami czy innymi wężami wyglądają spektakularnie, ale zwrócą uwagę celników i ściągną na turystę poważne kłopoty. Idąc śladem zwierząt, nie można transportować też przez polską granicę skór oraz wyrobów skórzanych z waranów, krokodyli czy węży. Może brzmieć to absurdalnie, ale często nawet możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że właśnie z tego materiału wykonana jest pamiątka, którą kupiliśmy. 

Surowe kary mogą zepsuć cały urlop 

Najczęściej karaną sprawą są jednak trunki oraz papierosy dla najbliższych. Każda linia otwarcie i jasno tłumaczy, ile litrów alkoholu można przewieźć oraz jak wiele tytoniu możemy ze sobą zabrać. Niestety wiele osób tego nie czyta lub nie zamierza się stosować, licząc na szczęście. 

Alkohol i papierosy objęte są normą ilościową oraz wartościową. Zależnie od środka transportu, którym przekraczamy granicę, mogą się one między sobą różnić. Autokarem lub pociągiem towary nie mogą przekroczyć wartości 300 euro, a statkiem lub samolotem 430 euro. W tych ostatnich nie możemy też mieć więcej niż 200 sztuk papierosów, podczas gdy lądem przewieziemy jedynie 40 sztuk. 

Turyści muszą pamiętać, by przed zakupem upewnić się, co można przewozić przez granicę. Oszczędzi to wiele nerwów i uchroni przed wysokimi karami finansowymi, a nawet więzieniem. 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >