Turysci.pl
Polska smog

Fot. Instagram/naturalnymokiem

Turyści skarżą polskie miasta za okropny smog. Nie chcą płacić opłaty klimatycznej

15 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Turystyka w Polsce na terenie wielu miast wiąże się z pobieraniem opłaty klimatycznej. Jest ona określana przez władze, a turyści nie mają wyboru i muszą ją płacić. Nie każdemu jednak taka sytuacja się podoba. Niektórzy skarżą miasta, tłumacząc, że

Turystyka to niestety nie zawsze wyłącznie przyjemności. Od dłuższego czasu Polska głośno deklaruje walkę ze smogiem, niestety w wielu miastach wciąż efekty są niemalże niedostrzegalne. Zwracają uwagę na to również turyści - zarówno ci, którzy przyjeżdżają zza granicy, jak i sami Polacy przemieszczający się po kraju. Gdy dołoży się do tego jeszcze konieczność opłaty klimatycznej - pozew gotowy. 

Najwyraźniej część osób już ma dość uiszczania opłat, choć warunki środowiskowe pozostawiają wiele do życzenia. Beniamin Łuczyński oraz Patryk Bialas postanowili coś z tym zrobić i zaskarżyć miasto. Ich zdaniem pieniądze pobierane od turystów nie przekładają się na odpowiednie warunki do uprawiania turystyki

Turystyka w Polsce wymaga opłat, a smog wciąż przeszkadza

- Skarżę do WSA Sandomierz i Toruń za pobieranie opłaty miejscowej i uzdrowiskowej - napisał na Twitterze Łuczyński. 

To był pierwszy głos niezadowolonego turysty, zaraz za nim jednak pojawiły się kolejne. Patryk Bialas oznajmił głośno, że zamierza zaskarżyć Szczyrk, bowiem przyszło mu tam uprawiać turystykę w kłębach dymu z kominów oraz w spalinach produkowanych przez samochody. Ich zdaniem opłaty, które wymuszane są na turystach, nie mają podstaw. 

Przypomnijmy, że opłata miejscowa, zwana też uzdrowiskową, czyli potocznie "klimatyczna", to nic innego jak podatek, który turyści płacić muszą za każdą kolejną dobę pobytu w konkretnym mieście lub obszarze. Jej wysokość wyznacza gmina, która musi spełnić określone wymagania. Wiąże się to m.in. ze statusem obszaru ochrony uzdrowiskowej czy z obecnością parków narodowych itp. 

Turyści zaczynają tracić cierpliwość? 

- Skarżę do WSA Sandomierz i Toruń za pobieranie opłaty miejscowej i uzdrowiskowej, a następnie karmienie mnie na przemian smogiem z samochodów i kopciuchów. Dzięki za fajne zwiedzanie - takie nie za zdrowe. Jak widać nie tylko Zakopane sobie tak pogrywa z turystami - napisał rozgoryczony Beniamin Łuczyński po tym, jak do rachunku za dobę doliczono mu 2 zł tej opłaty. 

Oczywiście nie chodziło o wysokość opłaty, a jakość powietrza, zastaną na miejscu. Szybko okazało się, że ten gest zmotywował kolejnych turystów, którzy skarżą również inne miasta. Obecnie aż 45 miast i gmin ma w Polsce możliwość pobierania takiej opłaty, niestety w bardzo wielu przypadkach - zdaniem turystów - nie przekłada się to na jakość wypoczynku. Co ciekawe, opcję pobierania opłat już w 2018 roku straciło Zakopane, a przyczyną była właśnie zła jakość powietrza.  

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >