Turysci.pl
antonov-225-g9b8777623 1920

fot. Pixabay/ wolfen63 (zdjęcie ilustracyjne)

Największy samolot świata wylądował w Rzeszowie. To jego czwarty raz w Polsce

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Największy samolot transportowy świata, czyli Antonow AN-225 „Mrija” wylądował na lotnisku w Rzeszowie tuż po godzinie 23.30. Jest to czwarta wizyta tej maszyny w naszym kraju.

Chociaż o przylocie największego samolotu świata mówiło się już od kilku dni, szczegóły bardzo długo były nieznane. AN-225 ostatecznie wylądował na lotnisku w Jasionce w sobotę ok. 23.30. Na pokładzie przywiózł towar dla prywatnej firmy z Podkarpacia.

240525580 223186169816840 775842807173206455 n-830x460-c-default

Tragiczny wypadek w Tatrach. Nie żyje zawodnik MMA Mateusz Łazowski

CZYTAJ DALEJ

Nocne lądowanie w Rzeszowie

– Największy statek powietrzny na świecie An-225 Mrija, tórego masa całkowita może wynosić do 600 ton i potrafi zabrać na pokład 250 ton towaru, dostarczył jednej z firm odlewy aluminiowe z Chin – mówił w rozmowie z serwisem Nowiny24.pl Konrad Wołos, dyrektor pionu operacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka.

Wołos poinformował ponadto, że zaplanowano jeszcze kilka takich lotów na podkarpackie lotnisko. Najbliższy z nich zaplanowany jest na przyszły tydzień.

TVN24 informuje ponadto, że maszyna wykonywała w ostatnich dniach kilka rejsów, między innymi do Chin czy Kazachstanu. W sobotę samolot ruszył do Rzeszowa z międzylądowaniem w azerskim Baku.

Czwarta wizyta w Polsce

Antonow zawitał w Polsce po raz czwarty. Pierwszy przyleciał 14 sierpnia 2003 roku na lotnisku Ławica w Poznaniu. Dostarczył wówczas elementy linii produkcyjnej dla fabryki zajmującej się produkcją płyt wiórowych w Szczecinku.

Mrija lądowała również 3 marca 2005 roku na lotnisku w Pyrzowicach, skąd zabrała 3 śmigłowce, lecąc dalej do Algierii. Ostatni raz samolot widziany był u nas 14 kwietnia 2020 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie dostarczył środki medyczne do walki z COVID-19.

Największy samolot świata

Antonow AN-225 „Mrija” to obecnie największy komercyjnie latający samolot świata. Maszyna jest w użyciu od 2001 roku. Na świecie wybudowano tylko jeden egzemplarz, który do dzisiaj używany jest do transportów olbrzymich ładunków cargo przez linię Antonov Airlines.

Wrażenie robią przede wszystkim jego wymiary – maszyna ma 84 metry długości, 18,1 metra szerokości, a rozpiętość skrzydeł sięga 88,4 metra. Ponadto samolot wyposażony jest w 6 silników.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Każdy miłośnik Tatr z łatwością odpowie na 6 pytań

Pytanie 1 z 6

Na którym szczycie znajduje się słynny metalowy krzyż?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >