Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotnisko

Lotnisko

Lotnisko – co to jest? Podstawowe informacje

Lotnisko to zbiorowa nazwa ogółu wszelkich naziemnych baz, przeznaczonych do startu i lądowania wszelkich statków powietrznych. Lotniska możemy podzielić przez wzgląd na ich przeznaczenie, bądź rodzaj maszyn, które z nich korzystają – wówczas będziemy w stanie także doprecyzować nazwę danego obiektu.

Wszystkie lotniska obsługiwane są przez kontrolerów ruchu lotniczego, którzy panują nad sytuacją na obiekcie z wieży kontroli lotów. Co więcej, wszystkie lotniska muszą posiadać kod IATA oraz ICAO, co usprawnia codzienny ruch lotniczy.

Zgodnie z polskim (i nie tylko) prawem, lotniska oraz określona strefa ochronna wokół nich, stanowią obiekty wyłączone spod dalszej zabudowy – ma to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa w lokalnym ruchu lotniczym. Zamieszkiwanie w pobliżu lotniska (na obszarach, które nie są wyłączone z użytkowania) nie jest zabronione, ale zdecydowanie nie jest zalecane przez wzgląd na wysoki poziom hałasu i zanieczyszczeń.

Jakie rodzaje lotnisk wyróżniamy?

Istnieje wiele rodzajów lotnisk, gdzie zdecydowanie najpowszechniejsze w świadomości są porty lotnicze, czyli lotniska obsługujące samolotowy ruch pasażerski i handlowy. Te z kolei możemy podzielić – przez wzgląd na ich wielkość – na lotniska krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne.

Mniejsze lotniska, przeznaczone dla śmigłowców i niewielkich samolotów, nazywamy lądowiskami – ruch tego rodzaju obsługują jednak również tzw. „lotniska miejskie”, celem odciążenia największych portów lotniczych. Do specjalnych rodzajów lotnisk zaliczymy heliporty (wyłącznie dla śmigłowców) oraz lotniska wojskowe (zgodnie z nazwą przeznaczone wyłącznie dla wojskowych statków powietrznych).

Najpopularniejsze lotniska w Polsce

Aktualnie w Polsce funkcjonuje 15 portów lotniczych, z czego największym z nich jest Lotnisko Chopina w Warszawie – w roku 2023 obsłużyło ono blisko 18,5 miliona pasażerów, będąc tym samym zdecydowanie najpopularniejszym lotniskiem w kraju. Wśród istotnych lotnisk w Polsce wymienić należy jeszcze Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II, Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy czy Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (Katowice Airport).

Największe porty lotnicze na świecie

Wielkość portów lotniczych określana jest przez liczbę pasażerów, którą dane lotnisko obsługuje w ciągu roku. Od wielu lat niekwestionowanym liderem w tym rankingu jest amerykańskie lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie, odprawiające w ciągu roku ponad 100 milionów pasażerów. Jest to również jedno z najbardziej rozpoznawalnych lotnisk na świecie.

Drugie miejsce w tym zestawieniu przypadło Chinom (Międzynarodowy Stołeczny Port Lotniczy Pekin), a trzecia lokata po raz kolejny powędrowała do USA – tym razem do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Los Angeles. We wszystkich przypadkach liczba obsługiwanych pasażerów oscyluje wokół stu milionów. 

Pokaż więcej

bagaże na lotnisku
14.06.2024 11:13 Jak zabezpieczyć bagaż przed zaginięciem na lotnisku? Pracownik lotniska wyjaśnia

Pracownik lotniska wyjaśnia, że przyczepianie wstążek czy naklejek do walizki powoduje problemy ze skanowaniem bagażu. A to może skutkować tym, że walizka w ogóle nie znajdzie się na pokładzie samolotu. Jak w takim razie zadbać o swój bagaż w trakcie lotu?Kolorowe wstążki, zawieszki albo naklejki – takie gadżety podróżni umieszczają na swoich walizkach w nadziei, że pomoże to w identyfikacji ich bagażu. Nic bardziej mylnego. Te dodatki nie tylko nie pomagają, ale także mogą doprowadzić do poważnych problemów.

 Ryanair
10.06.2024 14:09 Przez błąd Ryanaira, trzech Polaków nie wyleciało do Bergamo. Uzbrojona straż w akcji

Incydenty na dużych lotniskach nie należą do rzadkości, jednak w mniejszych portach są sporym wydarzeniem. Nie inaczej było w Łodzi, gdzie przez błąd Ryanaira aż trzech pasażerów nie mogło wejść na pokład. Wszystko przez overbooking. 

ryanair
08.06.2024 14:15 Samolot Ryanair lecący do Katowic musiał natychmiast lądować. Na pokładzie 190 osób

Do bardzo niebezpiecznego incydentu doszło tuż po starcie samolotu Ryanair o numerze 6916. Maszyna miała w piątek wieczorem wieczorem odlecieć  z Dortmundu do Katowic. Niestety, po kilku minutach pilot zgłosił problemy z silnikiem i poprosił wieżę kontroli lotów o możliwość natychmiastowego powrotu.To postawiło wszystkie służby w stan gotowości. W sobotę rano rzecznik straży pożarnej z portu lotniczego w Dortmundzie przekazał, co było przyczyną groźnej awarii.

ryanair
06.06.2024 15:22 Wraca kontrola na wszystkich granicach we Włoszech. Ryanair wydał pilny komunikat

Dla obywateli Unii Europejskiej i wszystkich podróżujących po niej turystów długie kolejki, kontrole i godziny oczekiwania na granicy to już odległa przeszłość. W związku z wyjątkowymi środkami ostrożności, już od środy, 5 czerwca na lotniskach we Włoszech przywrócone zostają jednak obowiązkowe kontrole imigracyjne. Swoich pasażerów ostrzega m.in. Ryanair.“Wszyscy pasażerowie podróżujący do Włoch (…) ze stref Schengen i spoza strefy (…) będą musieli przejść po przylocie przez kontrolę imigracyjną” - informuje turystów irlandzki przewoźnik. Dlaczego i do kiedy obowiązywać będzie kontrola graniczna? 

samolot
04.06.2024 18:40 "Matka zostawiła dziecko w samolocie". Oto największe grzech Polaków na wakacjach

Babcie, które w torebkach ukryły nalewki; matka, która zapomniała dziecka z samolotu czy inwalida, który cudownie wstał z wózka… - to tylko niektóre historie z pokładu samolotu, które zdradza polska stewardessa. Przez 17 lat pracy widziała naprawdę wiele…Wszystkie te historie łączy jedno-największy grzech, jaki Polacy popełniają na wakacjach.

Seniorka na lotnisku (zdjęcie poglądowe)
02.06.2024 08:23 Obsługa pomyliła samoloty. 83-latka wylądowała ponad 600 km od celu podróży

Pomyłki w pracy mogą zdarzyć się każdemu. Ostatecznie wszyscy jesteśmy omylnymi istotami, trzeba jednak liczyć się z tym, że wraz z odpowiedzialnością naszego stanowiska, błędy mogą nabrać dużych rozmiarów. Ostatnio nie popisali się pracownicy lotniska w Norymberdze, przez których błąd seniorka wylądowała w niewłaściwym mieście.

Samolot KLM
31.05.2024 16:53 Mężczyzna wpadł do silnika samolotu. Na pokładzie byli pasażerowie i załoga

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę, 29 maja na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Na płycie znajdował się samolot z pasażerami i załogą. Nagle jeden z pracowników, znajdujący się na płycie wpadł do uruchomionego silnika.Żandarmeria wojskowa przekazała druzgocące wieści. Mężczyzna miał targnąć się na własne życie. 

Skandaliczne sceny na lotnisku (zdjęcie poglądowe)
31.05.2024 07:00 Skandaliczne sceny na lotnisku. Zachowanie pracownika woła o pomstę do nieba

Podróż samolotem może być stresująca, zwłaszcza gdy w bagażu przewozimy cenne rzeczy. Pewnie niejedna osoba słyszała od znajomych lub sama doświadczyła historii ze zgubionym lub uszkodzonym bagażem. Czasami za takimi sytuacjami stoi zwykły błąd lub niedopatrzenie, ale niekiedy jest to złośliwość i skandaliczne zachowanie personelu. Taki właśnie przypadek ostatnio został uwieczniony w mediach społecznościowych. 

Wizz Air
30.05.2024 15:27 Niepokojący komunikat od Wizz Aira. Podróżnik ostrzega Polaków przed lotem

Wizz Air to popularna linia lotnicza, którą często wybierają Polacy. Pasażerowie, którzy zarezerwowali w najbliższym czasie z nią podróż, mogą być mocno zaskoczeni. Na lotnisku zamiast samolotu w charakterystyczne różowo-fioletowe barwy mogą zobaczyć maszynę z logiem SkuUp. Nie byłoby z tym żadnego problemu, gdyby nie fakt, że podróżni nie będą mieli możliwości odprawić się online w aplikacji Wizz Aira.O tym, jakie na lotnisku można napotkać trudności, opowiedział na TikToku Kajetan Pilachowski, ekspert dr. marketingu, ale i miłośnik podniebnych podróży. 

lotnisko warszawa
29.05.2024 08:14 Warszawa. Awaryjne lądowanie samolotu. Na pokładzie ponad 100 osób

Awaryjne lądowanie pasażerskiego samolotu na lotnisku w im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pilot maszyny zgłosił problemy techniczne związane z hermetyzacją. Na pokładzie znajdowało się 117 osób.W gotowości było 12 wozów strażackich i służby medyczne.

Lotnisko
29.05.2024 07:01 Komentowała jej wagę i odmówiła pomocy. Skandaliczny incydent na lotnisku

To, że pasażerom plus size należy się taki sam szacunek, powinno być oczywiste dla każdego. 27-letnia influencerka podróżniczka Jaelynn Chaney spotkała się jednak z bardzo nieprzyjemną sytuacją na międzynarodowym lotnisku. Poprosiła pracownicę portu o pomoc, jednak ta zostawił ją samej sobie. Wyjawiła, że komentowała jej tuszę i zupełnie nie spodziewała się, że z tego powodu odmówi jej pomocy. 

Pasażer Ryanaira
28.05.2024 07:00 Dopłata za bagaż nie wchodziła w grę. To, co zrobił spotkało się z gromkimi brawami

Turyści niekiedy decydują się na zabranie do samolotu wyłącznie bagażu podręcznego, po to, by zaoszczędzić. Często jednak wypełniają go po brzegi, co zmusza obsługę naziemną do jego zmierzenia i zważenia. W wielu przypadkach podróżni muszą dopłacać nawet kilkaset złotych, w zależności, jakimi liniami lecą.Czasami nawet kilka centymetrów potrafi zrobić różnicę. Pracownicy nie zawsze przymykają na to oko. Turysta, który wracał Ryanairem z Majorki, postanowił się nie ugiąć i przechytrzyć obsługę.

samolot
27.05.2024 12:52 Darmowa zmiana miejsca w samolocie? Zdradzamy sekret, jak to zrobić

Rezerwując bilet lotniczy, zwłaszcza w tanich liniach, przewoźnik oferuje nam wykupienie miejsca w samolocie. Czy naprawdę to jest potrzebne, by cieszyć się upragnionym siedzeniem? Podpowiadamy, co zrobić, by zaoszczędzić.

Nicki Minaj zatrzymana na lotnisku
27.05.2024 11:38 Światowa gwiazda w centrum skandalu. Wpadła na gorącym uczynku na lotnisku

Nieznajomość prawa szkodzi. Ta łacińska maksyma doskonale opisuje różne problemy podróżnych, którzy do swojego bagażu, często nieświadomie, zabierają nielegalne przedmioty. Pamiętajmy, że dla bezpieczeństwa zawsze lepiej przed podróżą sprawdzić przepisy celne, które obowiązują nie tylko w kraju, do którego podróżujemy, ale także w tym, z którego wylatujemy. Gdyby znana raperka trzymałaby się tej porady, to z pewnością uniknęłaby problemów i nie zawiodła swoich fanów. 

lotnisko
24.05.2024 19:16 Lecisz do tego kraju na wakacje? Lepiej omijaj to lotnisko szerokim łukiem. Jest najgorsze w całej Europie

Gigantyczne kolejki, chaos i smród… Najnowszy raport Skytrax nie pozostawia złudzeń. W głosowaniu na najgorsze europejskie lotnisko wzięli udział podróżni, którzy ocenili poszczególne porty w różnych kategoriach. Niechlubnym zwycięzcą zostało lotnisko, z którego każdego roku korzysta wielu Polaków…"Co za wstyd. Mam nadzieję, że kiedy otworzą nowe lotnisko, poprawią obsługę” - komentują turyści.

Lotnisko w Barcelonie
23.05.2024 11:46 “Dobrze, że umiem karate”. Ania Lewandowska zaskoczyła złodzieja na lotnisku

W miejscach bardzo turystycznych często dochodzi do kradzieży. W Barcelonie, ale i w innych hiszpańskich miastach czy lotnisku dzieje się to na porządku dziennym. Przekonała się o tym na własnej skórze Ania Lewandowska. Celebrytka, jak tylko zobaczyła, że brakuje jednej z jej walizek, natychmiast udała się w pogoń za złodziejem. “Dobrze, że umiem karate” - mówi na Instagramie. 

kontrola bagaży
22.05.2024 16:09 Już nie musisz wyciągać tego na lotnisku. Kolejne porty lotnicze wprowadzają wielkie zmiany

Nie każdy lubi podróżować z bagażem rejestrowanym i powodów ku temu jest wiele. Niektórzy zwyczajnie obawiają się, że się zagubi i już nigdy nie odzyskają swoich rzeczy. Niestety wcale nie jest to mit, a dość częste zjawisko. Z kolei podróżując z bagażem podręcznym, musimy liczyć się z ograniczeniami dot. ilości płynów wnoszonych na pokład. Na szczęście niektóre z lotnisk postanowiło znieść ten limit.

Lotnisko Chopina
18.05.2024 20:01 "Rozbój w biały dzień". Pani Iza chciała kupić córce picie na lotnisku i przeżyła szok

O tym, jak wysokie ceny oferują sklepy na polskich lotniskach, wszyscy wiemy. Drogie potrafią być choćby najzwyklejsze produkty. Podczas oczekiwania na lot do Włoch na Lotnisku Chopina w Warszawie, rodzina z małą z córką przeżyła istny szok. Dziewczynce chciało się pić, więc rodzice udali się do jednego z tamtejszych sklepów spożywczych.Pani Iza, mama dziewczynki opowiedziała o całej sytuacji portalowi edziecko.pl. Nie kryła swojego oburzenia.

samolot na lotnisku
17.05.2024 17:54 Wypadł z samolotu prosto na betonową płytę. Obsługa o niczym nie wiedziała

Zadbanie o bezpieczeństwo na lotnisku to priorytet dla pracujących tam osób. Czasami jednak dochodzi do różnych incydentów, których z pewnością dałoby się uniknąć. Na TikToku pojawił się krótki materiał wideo, na którym widać wyraźnie, do czego nie raz prowadzi niedbałość personelu. Niestety na własnej skórze przekonał się o tym jeden z pracowników. Wychodząc z samolotu, nie zauważył, że w ciągu niemal sekundy zniknęły schody, po których miał zejść. 

Krakowskie lotnisko
17.05.2024 11:11 Tyle kosztuje wrap na lotnisku w Krakowie. Turyści przeżyli prawdziwy szok

Miłośnicy podróży wiedzą doskonale, że odległe kraje wiążą się z długimi lotami, które niekiedy trwają niemalże cały dzień. Często wtedy decydują się na kupno posiłku na pokładzie samolotu bądź w jednej z restauracji bądź sklepów oferowanych przez lotniska. To ogromny błąd! Ceny zwalają z nóg, więc najlepszym pomysłem jest wzięcie swojego jedzenia z domu.  Z pewnością większość społeczeństwa przyznałoby, że kocha podróżować. Zwiedzanie innych krajów najczęściej jednak jest możliwe dzięki transportowi samolotowemu. A takie podróże jedni uwielbiają, drudzy ciężko je znoszą. Wszyscy natomiast zgodzą się z jednym - ceny jedzenia i picia na lotniskach i pokładach samolotów są kosmicznie wysokie.  

Lotnisko w Balicach
16.05.2024 15:04 "To, co tu się dzieje, to jakiś żart". Kanapka na polskim lotnisku kosztuje fortunę

Ceny na lotniskach nie należą do najniższych i zdaje sobie z tego sprawę wielu podróżnych. Wciąż jednak koszt pojedynczych produktów potrafi zaskoczyć nawet doświadczonych podróżników. Tak jest na lotnisku w Krakowie, o którym zrobiło się głośno za sprawą turysty znanego w mediach społecznościowych. 

samolot trump
15.05.2024 11:19 Zderzenie dwóch samolotów podczas kołowania. Jeden z nich należy do Trumpa

Prywatny Boeing 757 byłego prezydenta USA Donalda Trumpa zderzył się podczas kołowania na płycie lotniska z inną maszyną. We wtorek rano to zdarzenie potwierdziła Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).Na początku nie ujawniono, czy na pokładzie jednego z samolotów znajdował się sam Donald Trump. Z uwagi na toczącą się w stanach polityczną kampanię, wokół wypadku rosną spory i domysły…

lotnisko raodm
14.05.2024 11:58 Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok

Nie było hucznej imprezy, polityków i gromkich gratulacji. Lotnisko w Radomiu swoje pierwsze urodziny obchodziło w ciszy. Podobnej ciszy, jaka na co dzień panuje na terminalu pasażerskim. Siatka połączeń z nowego lotniska wyraźnie się skurczyła. Choć lotnisko w Radomiu nie raz padło już ofiarą niewybrednych żartów, to teraz nie ma już absolutnie powodów do śmiechu.Zdjęcie, które ilustruje artykuł zostało zrobione dokładnie rok temu - podczas wielkiego otwarcia Portu Lotniczego w Radomiu. Na tablicy widać dokładnie jeden odlot i jeden przylot. Można powiedzieć, że od tego czasu praktycznie nic się nie zmieniło…

samolot
12.05.2024 12:25 “Załoga jest ślepa”. Była stewardessa zdradza sekrety podróży samolotem

Podróżując samolotem, często bierzemy udział w szeregu różnego rodzaju procedur bezpieczeństwa, jednak nie zawsze wiemy, od czego one zależą. Była stewardessa Katarzyna Pedersen w podcaście “Kilka pytań” opowiedziała o pracy załogi w trakcie lotu. 

lotnisko himalaje
11.05.2024 15:53 Leciałem z najbardziej niebezpiecznego lotniska na świecie. "Jak ginąć, to z tupetem"

Najbardziej niebezpieczne lotnisko na świecie wygląda jak budynek bazaru. Plastikowe krzesła, palarnia, sklepik. Wchodząc do samolotu zobaczyłem jedną z opon kompletnie łysą i bez powietrza, taki standard. Turbulencje podczas lotu były tak mocne, że wydawało się, że rozbijemy się zaraz o omijane szczyty gór. Każdego brało na wymioty. Widoczność była słaba, mocna mgła. W sumie jak ginąć, to z tupetem, pomyślałem.Tomek jest podróżnikiem, który nigdy nie ma dość gór i obierania sobie nowych celów. Właśnie wrócił z Himalajów, gdzie oprowadzał grupę śmiałków po szczycie świata. Nam opowiedział o lądowaniu na najbardziej niebezpiecznym lotnisku na świecie, które kończy się urwiskiem. By wsiąść tam do samolotu, trzeba mieć naprawdę silne nerwy. Oto jego relacja.  

Lotnisko Odprawa
11.05.2024 15:20 Nowa linia lotnicza w Polsce. Pierwsze loty do nieznanego dotąd kraju już w czerwcu

Dobra wiadomość dla podróżnych tuż przed wakacjami! Kolejna linia lotnicza ogłosiła wyjątkowe połączenie z Polski. Już w pierwszej połowie czerwca będziemy mogli korzystać z usług kuwejckiego przewoźnika. Już w ciągu ok. 5 godzin dotrzemy z Polski do istnego raju!

 lotnisko Radom
10.05.2024 11:26 22-latek chciał polecieć na Cypr z Radomia. Kapitan nie wpuścił go na pokład

Do incydentu doszło na lotnisku Warszawa-Radom. To właśnie stamtąd pewien 22-letni podróżny wybierał się na wycieczkę na Cypr. Ze względu na swój wybryk, nie został jednak wpuszczony na pokład samolotu. 

Katowice lotnisko
09.05.2024 09:52 Zabił i wsiadł do samolotu w Pyrzowicach. Zadecydowały ostatnie minuty przed startem

Jak informują dziennikarze radia RMF FM, sceny niczym z filmu akcji miały miejsce w czwartek 9 maja rano na lotnisku w Pyrzowicach. Pięć minut przed startem samolotu do Turcji, służby otrzymały informację o niebezpiecznym pasażerze.