Lotnisko to zbiorowa nazwa ogółu wszelkich naziemnych baz, przeznaczonych do startu i lądowania wszelkich statków powietrznych. Lotniska możemy podzielić przez wzgląd na ich przeznaczenie, bądź rodzaj maszyn, które z nich korzystają – wówczas będziemy w stanie także doprecyzować nazwę danego obiektu.
Wszystkie lotniska obsługiwane są przez kontrolerów ruchu lotniczego, którzy panują nad sytuacją na obiekcie z wieży kontroli lotów. Co więcej, wszystkie lotniska muszą posiadać kod IATA oraz ICAO, co usprawnia codzienny ruch lotniczy.
Zgodnie z polskim (i nie tylko) prawem, lotniska oraz określona strefa ochronna wokół nich, stanowią obiekty wyłączone spod dalszej zabudowy – ma to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa w lokalnym ruchu lotniczym. Zamieszkiwanie w pobliżu lotniska (na obszarach, które nie są wyłączone z użytkowania) nie jest zabronione, ale zdecydowanie nie jest zalecane przez wzgląd na wysoki poziom hałasu i zanieczyszczeń.
Istnieje wiele rodzajów lotnisk, gdzie zdecydowanie najpowszechniejsze w świadomości są porty lotnicze, czyli lotniska obsługujące samolotowy ruch pasażerski i handlowy. Te z kolei możemy podzielić – przez wzgląd na ich wielkość – na lotniska krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne.
Mniejsze lotniska, przeznaczone dla śmigłowców i niewielkich samolotów, nazywamy lądowiskami – ruch tego rodzaju obsługują jednak również tzw. „lotniska miejskie”, celem odciążenia największych portów lotniczych. Do specjalnych rodzajów lotnisk zaliczymy heliporty (wyłącznie dla śmigłowców) oraz lotniska wojskowe (zgodnie z nazwą przeznaczone wyłącznie dla wojskowych statków powietrznych).
Aktualnie w Polsce funkcjonuje 15 portów lotniczych, z czego największym z nich jest Lotnisko Chopina w Warszawie – w roku 2023 obsłużyło ono blisko 18,5 miliona pasażerów, będąc tym samym zdecydowanie najpopularniejszym lotniskiem w kraju. Wśród istotnych lotnisk w Polsce wymienić należy jeszcze Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II, Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy czy Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (Katowice Airport).
Wielkość portów lotniczych określana jest przez liczbę pasażerów, którą dane lotnisko obsługuje w ciągu roku. Od wielu lat niekwestionowanym liderem w tym rankingu jest amerykańskie lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie, odprawiające w ciągu roku ponad 100 milionów pasażerów. Jest to również jedno z najbardziej rozpoznawalnych lotnisk na świecie.
Drugie miejsce w tym zestawieniu przypadło Chinom (Międzynarodowy Stołeczny Port Lotniczy Pekin), a trzecia lokata po raz kolejny powędrowała do USA – tym razem do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Los Angeles. We wszystkich przypadkach liczba obsługiwanych pasażerów oscyluje wokół stu milionów.
Pokaż więcej
W środę 11 września osoby znajdujące się na Lotnisku Chopina w Warszawie spotkały się ze znaczącymi utrudnieniami w podróży. Władze zarządziły masową ewakuację około tysiąca osób z powodu pozostawionego bagażu przed wejściem do hali przylotów. Na miejsce natychmiast przybyli funkcjonariusze-pirotechnicy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie.
Przez dziesięciolecia przed 11 września 2001 r. podróżni mogli przybyć na lotnisko 30 minut przed odlotem, przejść kontrolę bezpieczeństwa ze scyzorykiem zawieszonym u paska i zająć miejsce w samolocie trzymając w ręce bagaż z nieograniczoną liczbą płynów w środku. Atak na World Trade Center zmienił zasady bezpieczeństwa na lotnisku na zawsze. Okazuje się, że wielu specjalistów przewidziało już wcześniej taki bieg zdarzeń…
Meteorolog lecący samolotem zrelacjonował w swoich social mediach przebieg zdarzenia, gdy maszyna, w której siedział, zderzyła się podczas kołowania z drugą. Mężczyzna opisał, co czuli pasażerowie i co stało się, gdy dwa latające metalowe kolosy otarły się o siebie przed wzbiciem się w powietrze.
Do nieoczekiwanych zdarzeń doszło na Lotnisku Chopina w Warszawie. Samolot lecący z Moskwy do Stambułu linii lotniczych Pegasus wylądował w Polsce. Głos w sprawie zabrał Piotr Rudzki z biura prasowego warszawskiego lotniska.
Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT lecący z Warszawy do Egiptu został zawrócony na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina. O nagłej zmianie trasy dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. Ze wstępnych ustaleń wynika, że maszyna lądowała na Okęciu ze względu na usterkę.
Straż Graniczna działająca na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach została wezwana na interwencję do mężczyzny, który zachowywał się na tyle niepokojąco, że wzbudził strach w podróżujących samolotem, a także obsłudze lotu. Widząc mundurowych, jego zachowanie diametralnie się zmieniło.
Ryanair ma dość zachowania turystów podróżujących w tym kierunku i zapowiada, że ze względu na ich zachowanie wprowadza zakaz wnoszenia na pokład samolotu nawet butelek z wodą. Swoją decyzję podpiera sytuacjami z przeszłości, jakie miały miejsce podczas lotów na jedną z hiszpańskich wysp.
Obsługa lotu nie miała innego wyjścia, jak poinformować pasażerów o awaryjnym lądowaniu na jednym z tureckich lotnisk. Wszystko przez krótką wiadomość, którą znaleziono w toalecie. Słowa, które ktoś napisał na kawałku papieru toaletowego, doprowadziły do ewakuacji całego samolotu.
Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników egzotycznych podróży. Narodowy przewoźnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił start bezpośrednich połączeń z Polski. Lotnisko Chopina w Warszawie powiększa swoją siatkę połączeń o kolejne kierunki.
Samolot Airbus A320 linii lotniczych easyJet lecący na grecką wyspę Kos po niecałych dwóch godzinach rejsu lądował awaryjnie na lotnisku w Niemczech. Powodem decyzji pilota była awantura na pokładzie maszyny. Jeden z pasażerów na tyle zdenerwował się turbulencjami, że próbował wtargnąć do kokpitu i przejąć stery. W sieci pojawiły się wstrząsające relacje świadków.
Wielu Polaków decyduje się na wakacje we wrześniu ze względu na niższe w tym miesiącu bilety lotnicze. Ci, którzy wybierają się w podróż wyłącznie z bagażem podręcznym, muszą mieć na uwadze ważne zmiany, które będą obowiązywać na europejskich lotniskach już od 1 września. Mowa o limitach płynów wnoszonych na pokład samolotu.
Opóźnione, czy odwołane loty zdarzają się na początku dziennym, jednak to, co przytrafiło się pani Annie, u każdego spowodowałyby zdenerwowanie i frustrację. Polka wybrała się w podróż z synem do Gruzji, ale w dzień powrotu do kraju, zapanował istny chaos.
Polscy podróżnicy nie mogą narzekać na brak nowości. Bliskowschodni przewoźnik Air Arabia nie zwalnia tempa i zdecydował się poszerzyć siatkę połączeń o Lotnisko Chopina. Wraz z początkiem zimy zabierze on podróżnych do jednego ze słynnych emiratów. W zaledwie kilka godzin dolecimy do miejsca, gdzie nawet w grudniu temperatura sięga 25 stopni.
Osoby podróżujące liniami lotniczymi Scandinavian Airlines System niepokoją się o swoje loty. Personel rozpoczął strajk, który może mieć realny wpływ nie tylko na opóźnienia, ale także całkowite odwołanie rejsów. Zagrożone są również zaplanowane kursy do Polski.
Ze względu na wzmożony ruch wakacyjny kolejki do odprawy czy kontroli osobistej na lotniskach mogą osiągać niewyobrażalne rozmiary, co często doprowadza do nerwowych sytuacji. Z agresywnym obywatelem Ukrainy, który wszczął awanturę w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, musieli zmierzyć się funkcjonariusze Straży Granicznej. W ruch poszły miotacze gazu i kajdanki.
Pasażerowie, którzy chcieli szybko dostać się ze Szczecina do Krakowa, nie mieli szczęścia. Nie dość, że ich „podróż” zamiast 70 minut trwała 11 godzin, to jeszcze spędzili noc na lotnisku. Absurdalną sytuację opisała Gazeta Wyborcza.
Na jednym z najbardziej zatłoczonych lotnisk na świcie doszło do zatrzymania ruchu, przez co nastąpiły duże opóźnienia lotów, a niektóre z nich zostały nawet odwołane. Choć przyczyna, która wywołała komplikacje, wydaje się błaha, zdaniem zarządców obiektów mogła wywołać niemałe zagrożenie.
17 sierpnia Natalia, której historię opisuje „Fakt”, miała wsiąść do samolotu i polecieć do Wietnamu (z przesiadką w Stambule). Jeden drobny, acz szalenie istotny szczegół, sprawił, że kobieta na pokład się nie dostała. Jej sytuacja przypomina o pewnym ważnym punkcie regulaminu większości linii lotniczych, o którym lepiej pamiętać.
Do komplikacji na krakowskim lotnisku doszło w poniedziałkowe przedpołudnie. O sprawie poinformowała Wirtualna Polska. Wiemy, co się wydarzyło.
Dla pasażerów, którzy w niedzielę na pokładzie samolotu Wizz Air wylecieli z Katowic, wakacyjny wyjazd do chorwackiego Splitu zmienił się w koszmar. O tym, jak potraktował ich przewoźnik, informuje WP.
Jak donosi islandzki serwis 14-letni chłopiec, który miał wrócić z Rzymu do Keflaviku, nie został wpuszczony na pokład samolotu linii Wizz Air. Przewoźnik zaproponował, że może dziecku zapewnić zakwaterowanie na tydzień, żeby poczekał na kolejny lot.
To kolejna odsłona konfliktu Ryanaira z polskim portem lotniczym. Największa linia lotnicza w Europie zapowiada drastyczne cięcia rozkładu lotów. Spada liczba zbazowanych samolotów, a 50 osób traci prace. Jakie konsekwencje czekają polskich pasażerów??
Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Jednak nawet w doskonale nam znanych lokalizacjach, lepiej zachować czujność. Przekonała się o tym Polka, która na krótki wyjazd poleciała do Zadaru.
Wakacyjne plany tysięcy pasażerów stanęły pod znakiem zapytania. Strajk popularnej taniej linii lotniczej spowodował, że Portugalia znalazła się poza ich zasięgiem. Specjaliści przewidują, że sytuacja nie poprawi się szybko, a na lotniskach może dojść do masowych opóźnień i odwołań lotów.
Polka i Francuz, którzy mieli bilety na lot Ryanairem z Krakowa do Marsylii, nie zostali wpuszczeni na pokład samolotu. Ta decyzja najwyraźniej bardzo im się nie spodobała. Postanowili wbiec na płytę lotniska, co zdecydowanie jeszcze bardziej oddaliło ich od planowanej podróży…
Troje dzieci nie mogło wylecieć z opiekunką na zagraniczne wakacje. Straż Graniczna na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach nie wpuściła podróżnych na pokład samolotu odlatującego do Tunezji. W dokumentach małoletnich dopatrzono się nieprawidłowości.
Dramatyczny wypadek na terenie Lotniska Chopina w Warszawie. Nie żyje młody mężczyzna. Ofiara przed śmiercią została odprowadzona przez bliskich na samolot. Śledczy zabezpieczyli ślady i monitoring. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności śmierci 31-latka.
Straszny wypadek czy makabryczna zbrodnia? Ciało 57-letniej kobiety zaplątane w maszynę do transportowania bagażu znaleziono na międzynarodowym lotnisku O'Hare w Chicago. Służby początkowo nie ujawniały informacji, jednak teraz Departament Policji Chicago uznał terminal za “miejsce zbrodni”. Śledztwo w zagadkowej sprawie trwa…