Lotnisko to zbiorowa nazwa ogółu wszelkich naziemnych baz, przeznaczonych do startu i lądowania wszelkich statków powietrznych. Lotniska możemy podzielić przez wzgląd na ich przeznaczenie, bądź rodzaj maszyn, które z nich korzystają – wówczas będziemy w stanie także doprecyzować nazwę danego obiektu.
Wszystkie lotniska obsługiwane są przez kontrolerów ruchu lotniczego, którzy panują nad sytuacją na obiekcie z wieży kontroli lotów. Co więcej, wszystkie lotniska muszą posiadać kod IATA oraz ICAO, co usprawnia codzienny ruch lotniczy.
Zgodnie z polskim (i nie tylko) prawem, lotniska oraz określona strefa ochronna wokół nich, stanowią obiekty wyłączone spod dalszej zabudowy – ma to oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa w lokalnym ruchu lotniczym. Zamieszkiwanie w pobliżu lotniska (na obszarach, które nie są wyłączone z użytkowania) nie jest zabronione, ale zdecydowanie nie jest zalecane przez wzgląd na wysoki poziom hałasu i zanieczyszczeń.
Istnieje wiele rodzajów lotnisk, gdzie zdecydowanie najpowszechniejsze w świadomości są porty lotnicze, czyli lotniska obsługujące samolotowy ruch pasażerski i handlowy. Te z kolei możemy podzielić – przez wzgląd na ich wielkość – na lotniska krajowe, międzynarodowe i międzykontynentalne.
Mniejsze lotniska, przeznaczone dla śmigłowców i niewielkich samolotów, nazywamy lądowiskami – ruch tego rodzaju obsługują jednak również tzw. „lotniska miejskie”, celem odciążenia największych portów lotniczych. Do specjalnych rodzajów lotnisk zaliczymy heliporty (wyłącznie dla śmigłowców) oraz lotniska wojskowe (zgodnie z nazwą przeznaczone wyłącznie dla wojskowych statków powietrznych).
Aktualnie w Polsce funkcjonuje 15 portów lotniczych, z czego największym z nich jest Lotnisko Chopina w Warszawie – w roku 2023 obsłużyło ono blisko 18,5 miliona pasażerów, będąc tym samym zdecydowanie najpopularniejszym lotniskiem w kraju. Wśród istotnych lotnisk w Polsce wymienić należy jeszcze Port lotniczy Kraków-Balice im. Jana Pawła II, Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo im. Lecha Wałęsy czy Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (Katowice Airport).
Wielkość portów lotniczych określana jest przez liczbę pasażerów, którą dane lotnisko obsługuje w ciągu roku. Od wielu lat niekwestionowanym liderem w tym rankingu jest amerykańskie lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie, odprawiające w ciągu roku ponad 100 milionów pasażerów. Jest to również jedno z najbardziej rozpoznawalnych lotnisk na świecie.
Drugie miejsce w tym zestawieniu przypadło Chinom (Międzynarodowy Stołeczny Port Lotniczy Pekin), a trzecia lokata po raz kolejny powędrowała do USA – tym razem do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Los Angeles. We wszystkich przypadkach liczba obsługiwanych pasażerów oscyluje wokół stu milionów.
Pokaż więcej
Polacy przylatują niekiedy z dalekich krajów, by móc świętować Boże Narodzenie wspólnie z rodziną. Niestety wielu nie zdaje sobie sprawy, że niektóre z prezentów absolutnie nie powinny znaleźć się bagażu podręcznym. O czym należy pamiętać, by uniknąć nieprzyjemnej kontroli na lotnisku?
Kobieta podróżująca z Karaibów została zatrzymana przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej na lotnisku we Wrocławiu. Łudziła się, że to, co spakowała do bagażu, nie wzbudzi podejrzeń, a jednak. Za nielegalne pamiątki grozi jej grzywna, a nawet kara więzienia.
Wiele osób nie wyobraża sobie spędzić Boże Narodzenie poza domem i bez najbliższych. Dlatego też pod koniec grudnia Polacy tłumnie ruszają w rodzinne strony, wszelkimi środkami komunikacyjnymi. Niestety w tym roku ich plany pokrzyżowały czynniki od nich niezależne.
Pasażerowie samolotu PLL LOT zdecydowanie nie takiej podróży spodziewali się, wsiadając na pokład. Pilot maszyny poinformował, że musi awaryjnie lądować. Ma płycie Lotniska Chopina czekało na nich kilkanaście zastępów ratownictwa medycznego.
Turyści niekiedy nie zdają sobie sprawy, jakie obowiązuje prawo w kraju, do którego udają się na wakacje. Konsekwencje potrafią być bardzo srogie, o czym przekonał się turysta z Czech. Odwiedził popularny region w Azji Południowej, jednak już na lotnisku czekały go problemy. Miał bowiem ze sobą urządzenie GPS. To, co go spotkało, jest przestrogą dla wszystkich podróżnych.
Lotniska na całym świecie nieustannie wprowadzają udogodnienia dla podróżnych, a jeden z polskich portów lotniczych wkrótce będzie mógł pochwalić się nowoczesną technologią. Wszystko wskazuje na to, że uciążliwe wyciąganie zawartości bagażu podręcznego w trakcie kontroli bezpieczeństwa powoli stają się przeszłością, co oznacza mniej stresu i mniej czasu spędzanego w kolejkach. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Podczas podróży samolotem zarówno my, jak i nasz bagaż przechodzimy szczegółową kontrolę bezpieczeństwa. Zazwyczaj obejmuje ona prześwietlenie bagażu podręcznego oraz przejście przez bramkę wykrywającą metale. Zdarza się jednak, że zawartość bagażu wzbudzi podejrzenia służb ochrony lotniska lub Straży Granicznej. Niedawno jedna z pasażerek została aresztowana właśnie podczas takiej kontroli. Wszystko przez… “prezenty świąteczne".
Grudzień przyniesie kolejną falę strajków linii lotniczych, która wiąże się z koniecznością odwołania ponad 100 lotów na terenie całej Europy i nie tylko. Jak zwykle w takich przypadkach, boleśnie odczują to podróżujący z wielu różnych krajów. Utrudnienia dotkną również pasażerów z Polski. Na których lotniskach trzeba uważać?
Pasażerowie Wizz Air powinni być świadomi zmian, które od teraz mogą wystąpić podczas odprawy na lot. Sprawa ma związek z coraz powszechniejszym zjawiskiem overbookingu. Nowe rozwiązanie może oszczędzić podróżnym dodatkowego stresu jeszcze przed przyjazdem na lotnisko.
Podróżni planujący przylot lub wylot z lotniska w Krakowie w dniu dzisiejszym czekała nieprzyjemna niespodzianka. Niestety ze względu na utrudnienia w ruchu lotniczym, część z planowanych połączeń nie mogła się odbyć. Port lotniczy wydał komunikat do wszystkich pasażerów.
Koszmarny incydent rozegrał się na lotnisku w Pyrzowicach, kiedy tylko podróżni udali się do samolotu i zajęli swoje miejsca. Maszyna nie zdążyła wystartować, a obcokrajowiec rzucił się z rękoma na pozostałych pasażerów. Polacy bali się o swoje życie.
Już oficjalnie potwierdzono, że styczniu 2025 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku czekają wielkie zmiany. Zaplanowana reforma nie spodoba się wszystkim pasażerom, a niektórzy twierdzą nawet, że utrudni podróżowanie. Klamka jednak już zapadła.
Każdy, kto regularnie podróżuje samolotem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na lotniskach można spotkać naprawdę intrygujące jednostki. Doskonałym przykładem jest kot, który na dobre zamieszkał w hali odlotów portu lotniczego. Nigdy nie zgadniecie, co tam robi.
Na pokładzie samolotu nagle wybuchł płacz dzieci i krzyk przerażenia dorosłych pasażerów. Bagaż jednego z podróżnych zaczął się palić, a ogień zaczął rozprzestrzeniać się po kabinie. Trudno uwierzyć w to, co było przyczyną pożaru.
Pasażerowie lecący z Edynburga do Gdańska całkiem nie spodziewali się, co czeka ich na pokładzie. Dwóch podróżnych dało niezły popis agresji i konieczna była interwencja. Morski Oddział Straży Granicznej poinformował, co dokładnie wydarzyło się podczas lotu i jakiej narodowości byli agresorzy. Na lotnisku docelowym czekał już na nich Zespół Interwencji Specjalnych Straży Granicznej.
Niestety światowe tanie linie lotnicze ogłosiły poważne problemy. Ich decyzja może utrudnić planowane podróże wielu turystom. Z myślą o wszystkich, którzy mają już zakupione bilety, wystosowali specjalne oświadczenie, które podpowiada, co należy zrobić w zaistniałej sytuacji.
Lotnisko Chopina w Warszawie, z którego każdego dnia korzystają tysiące Polaków czekają wielkie zmiany. Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek, jeszcze w tym roku przedstawione zostaną konkrety związane z rozbudowaniem portu. Wiadomo, jakiego standardu podróżni będą mogli się spodziewać.
Pasażerowie samolotu na długo zapamiętają tę podróż. Jedna z kobiet na pokładzie zaczęła rodzić, gdy maszyna znajdowała się w powietrzu. Pilot był zmuszony lądować awaryjnie na jednym z najbardziej niebezpiecznych lotnisk na świecie. Finał historii jest jednak jeszcze bardziej zaskakujący.
W samolocie lecącym z Bristolu do Krakowa rozegrały się prawdziwe chwile grozy. Jeden z pasażerów zachowywał się w sposób, który mógł doprowadzić do prawdziwej tragedii. Załoga i pilot nie mogli pozostać obojętni na jego wybryki. Wtedy 45-letni Polak nie wiedział jeszcze, co go czeka.
To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy pasażerowie nie weszli na pokład samolotu. Tym razem jednak Ryanair odleciał bez 42 pasażerów, a powód wydaje się absurdalny. Jeden z podróżnych, który miał wylecieć z polskiego lotniska, skontaktował się z dziennikarzami TVN24 i opowiedział, co wydarzyło się w porcie. Najgorsze natomiast jest to, że nikt nie chciał pomóc grupie poszkodowanym.
Podróżni wybierający na środek transportu samolot, muszą być przygotowani tak naprawdę na wszystko. Nigdy nie wiadomo, kiedy warunki atmosferyczne mogą ulec zmianie i wpłynąć na czas lot. Okazuje się, że do zaskakujących sytuacji może dojść również na lotnisku.
Na podróżnych mających lądować na lotnisku w Krakowie czekała nieprzyjemna niespodzianka. Ze względu na zakłócenia w ruchu lotniczym, wszystkie samoloty zostały przekierowane na inne porty lotnicze. Niektóre zmieniły kurs nawet na zagraniczną bazę.
Na lotnisku Chopina w Warszawie doszło do niepokojących wydarzeń. Dwóch pasażerów zostało zatrzymanych przez służby porządkowe. Z ich słów wynikało, że w bagażu przewożą niebezpieczne przedmioty. W związku z tym uruchomiono alarm bombowy.
Znaczek “SSSS” na karcie pokładowej, uznawany przez pasażerów za “pocałunek śmierci”, jest sygnałem, że plany lotu podróżującego mogą zostać całkiem pokrzyżowane. Utrudnienia to mało powiedziane, niestety każdemu może się to przydarzyć.
Bankructwo biura podróży czy linii lotniczej może zmienić wymarzone wakacje w koszmar. Z ponurą wizją batalii o zwrot kosztów za odwołane loty mierzy się obecnie mnóstwo podróżnych z Polski, którzy wcześniej wykupili wczasy w Egipcie za pośrednictwem popularnego niskobudżetowego przewoźnika. Długotrwałe problemy finansowe zmusiły przedsiębiorstwo do ogłoszenia upadłości, czemu sprzeciwił się Egipski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ECAA). Co czeka teraz pasażerów i co z ich pieniędzmi?
Na gdańskim lotnisku zatrzymano mężczyznę, który swoich zachowaniem zwrócił uwagę wszystkich turystów przebywających w terminalu. 43-latka rozzłościło, że odleciały mu wszystkie samoloty z Polski. Od razu sięgnął po alkohol i się zaczęło.
Obsługa lotniska, która pracuje bezpośrednio na płycie, musi zachować szczególną ostrożność. Kluczem do sukcesu jest również komunikacja między nimi a pilotami prowadzącymi maszynę. Niestety ostatnio wydarzył się wypadek, podczas którego zginął mężczyzna.
Gdy pilot zdecydował o awaryjnym lądowaniu samolotu, jeszcze nie wiedział, jaka tajemnica kryje się w jego luku. Po wylądowaniu na lotnisku wszystkim opadły szczęki. To, co się wydarzyło, wprawiło wszystkich w niemały szok.