Turysci.pl

xinhua/Xinhua News/East News

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

W Chinach w piątek wieczorem doszło do dwóch trzęsień ziemi. Pierwsze odnotowano w piątek wieczorem i zginęły w jego wyniku 3 osoby, a 28 zostało rannych. Drugie na szczęście miało miejsce w słabo zaludnionej części kraju i nie ma informacji o ofiarach.

  • Dwa trzęsienia ziemi w Chinach

  • Ziemia zatrzęsła się w piątek wieczorem w prowincji Junnan. Zginęły 3 osoby, a 28 zostało rannych

  • W sobotę rano do drugiego wstrząsu doszło w prowincji Qinghai. Tam nikt nie został ranny

W sobotę rano europejskie media obiegła wiadomość o trzęsieniach ziemi, do których doszło w Chinach. Pierwsze miało miejsce w piątek wieczorem, a kolejne w sobotę rano.

Trzęsienie ziemi w Chinach

Ziemia wczoraj wieczorem zatrzęsła się w prowincji Junnan, położonej w północno-zachodniej części Chin. Eksperci określili magnitudę na 6,4, potwierdzono też informacje o wystąpieniu wstrząsów wtórnych.

Zgodnie z raportem lokalnych władz, na które powołuje się TVN24, w wyniku trzęsienia ziemi zginęły trzy osoby, a 28 zostało rannych. Telewizja CCTV przekazała również wiadomość o osunięciach ziemi oraz zawaleniu się niektórych dwóch. Służby ruszyły na akcję ratunkową w mieście Dali, położonym 24 kilometry od epicentrum trzęsienia.

Kilka godzin później, w sobotę rano, doszło do kolejnego trzęsienia ziemi w prowizji Qinghai. Tym razem było ono silniejsze - jego magnitudę określono na 7,4. Na szczęście wystąpiło na terenie słabo zaludnionym, leżącym na Płaskowyżu Tybetańskim. W tym przypadku nie odnotowano żadnych ofiar i poszkodowanych, nie ma też informacji o znacznych zniszczeniach.

W Chinach do trzęsień ziemi dochodzi dość często, większość z nich jednak jest słabo odczuwalna i nie powoduje poważnych strat. Co jakiś czas jednak występuje zdarzenie potężne, o których rozpisują się międzynarodowe media. Do jednego z najtragiczniejszych trzęsień ziemi doszło 16 grudnia 1920 roku w rejonie Ningxia i prowincji Gansu. Miało 7,8 stopni w skali Richtera, a w jego wyniku zginęło około 200 tysięcy ludzi. Określono je czwartym, najtragiczniejszym wstrząsem na ziemi w historii.

Turystyczne ożywienie w Chinach

W ostatnich miesiącach w Chinach trwa proces powracania do normalnego życia po kryzysie pandemicznym. Tamtejsze władze znoszą kolejne obostrzenia i pozwalają mieszkańcom na daleko idącą swobodę, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo na graniach i blokując transfer choroby z zagranicy.

Obywatele Chin chętnie z tej swobody korzystają, co bardzo widoczne było podczas majowego, długiego weekendu. Do popularnych atrakcji ruszyły gigantyczne tłumy, a zdjęcia z Wielkiego Muru Chińskiego błyskawicznie stały się hitem w internecie. Obejrzeć je można tutaj .

Chińskie władze w czasie długiego weekendu majowego spodziewały się ok. 265 milionów podróżnych, przemieszczających się różnymi środkami transportu. Nadal obowiązuje tam nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych, lecz to nikogo nie powstrzymuje przed zwiedzaniem.

Eksperci określili nawet, że w porównaniu z 2019 rokiem nastąpił teraz wzrost podróżnych w Chinach o 6 proc. Tamtejszy aparat państwowy wydaje też wewnętrzne paszporty szczepionkowe, umożliwiające wyjazdy za granicę. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj .

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN Meteo

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Cały samolot zaczął się trząść po tym, co zrobił kontroler lotów. Pasażerowie nie mogli wytrzymać
Czytaj więcej >

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]