Turysci.pl
chiny chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

fot. pixabay.com/jackmac34

Chiny wprowadzają „paszporty szczepionkowe". Mają uprawniać do podróży międynarodowych

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Chiny ogłosiły, że wprowadzają tzw. paszporty szczepionkowe. Dokument ma być w formie elektronicznego certyfikatu, a przedstawić go będzie musiała każda osoba podróżująca za granicę. Znaleźć się w nim mają m.in. informacje o wynikach testów na COVID-19 oraz o szczepieniach. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się również Unia Europejska.

  • „Paszport szczepionkowy", wprowadzany przez Chiny, ma przede wszystkim przedstawiać status szczepienia okaziciela

  • Oprócz informacji o przyjęciu preparatu, w elektronicznej wersji dokumentu, służby będą mogły zobaczyć też wyniki testów podróżnego

  • Co ciekawe, dokument ma być rzekomo dostępny również za pośrednictwem chińskiego portalu społecznościowego WeChat

Chiny ogłosiły wprowadzenie „paszportów szczepionkowych" dla swoich obywateli. Mają z nich skorzystać wszystkie osoby planujące podróże zagraniczne. Rząd tego kraju chwali się, że to pierwszy taki dokument na świecie, uprawniający do podróży międzynarodowych, lecz nad podobnymi rozwiązaniami dyskutuje już wiele krajów, m.in. członkowie Unii Europejskiej. 21 lutego zielony paszport wprowadzono też w Izraelu, tam jednak umożliwia on m.in. wejście do niektórych miejsc publicznych, np. hoteli.

Chiny wprowadzają „paszporty szczepionkowe"

Zgodnie z informacjami, które dotarły do europejskich mediów, obecnie specjalne dokumenty uprawniające do zagranicznych podróży, są wprowadzane jedynie dla obywateli Chin.

Jak wynika z deklaracji tamtejszego rządu, mają one za zadanie ułatwić wyjazdy zagraniczne oraz napędzić międzynarodowy rozwój gospodarczy. „Paszporty szczepionkowe" mają być dostępne w wersji papierowej i cyfrowej, ale ta druga dedykowana ma być szczególnie w tym momencie dla tych obywateli, którzy przeszli już szczepienie na COVID-19.

Polacy będą musieli iść na kwarantannę po przyjeździe do Szwajcarii

Szwajcaria wpisała Polskę na czerwoną listę. Od 22 marca kwarantanna dla Polaków

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jak podaje portal What Next, elektroniczne paszporty mają działać nawet za pomocą platformy społecznościowej WeChat, a zawierać mają kody QR. Wydział spraw konsularnych chińskiego MSZ informuje, że po przeskanowaniu kodu możliwe będzie odszyfrowanie wyników testów na koronawirusa, które przeszedł posiadacz dokumentu, informacji o jego szczepieniu, a także danych osobowych.

Szef chińskiego MSZ, Wang Yi, w niedzielę poinformował, że kraj ten jest gotowy podjąć rozmowy z innymi krajami, dotyczące wzajemnego honorowania tych specjalnych paszportów.

W tym momencie Chiny w żaden sposób nie ułatwiają wjazdu i pobytu na swoim terenie osobom, które przeszły szczepienie. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Polacy mogą dostać się do tego kraju jedynie korzystając z bezpośrednich połączeń lotniczych.

 Z dniem 22 lutego 2021 r. zniesiona została możliwość podróży obywateli RP z Polski do Chin z przesiadką (tranzytem) w państwie trzecim. Obywatele RP przebywający poza granicami RP, rozpoczynający podróż do Chin w innym państwie powinni kontaktować się z najbliższą Ambasadą ChRL w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących możliwości podróży do Chin – Czytamy na stronie Gov.pl.

Konieczne jest również uzyskanie negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19, wykonanego nie wcześniej, niż na 48 godzin przed wylotem. Ambasada Chin wyznaczyła też specjalne laboratoria, z których okazane wyniki będą honorowane. Ponadto trzeba mieć też negatywny wynik testu IgM z krwi na obecność przeciwciał.

Aby zostać wpuszczonym na teren Chin, na podstawie wyżej wymienionych badań, wnioskować trzeba o zaświadczenie o stanie zdrowia. Dopiero po jego uzyskaniu możliwe jest wejście na pokład samolotu.

Unia Europejska również rozważa „zielone certyfikaty"

Wprowadzenie specjalnych „paszportów szczepionkowych" rozważa również Unia Europejska. Już 17 marca ma się pojawić projekt w tej sprawie, władze UE jednak nie chcą używać takich słów jak „paszporty" czy "przepustki", by nie tworzyć podziałów między osobami zaszczepionymi, a tymi, które nie chcą lub nie mogą z jakiegoś powodu przyjąć preparatu.

Z tego powodu Komisja Europejska dyskutuje nad „zielonymi certyfikatami", których działanie nie jest jeszcze do końca jasne. Wciąż nie wiadomo, czy okaziciele mogliby cieszyć się większą swobodą lub nie musieliby przestrzegać określonych restrykcji.

Jak pisaliśmy niedawno, dokument miałby uprawniać do swobodnego podróżowania oraz przekraczania granic wewnętrznych UE, szczegóły jednak wyjaśni projekt KE. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: What Next

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >