Turysci.pl
izrael znosi restrykcje dla zaszczepionych

Fot. pixabay.com/ NickyPe

Izrael znosi restrykcje, ale tylko dla zaszczepionych. Otworzą m.in. hotele

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Izrael zdecydował się na zniesienie restrykcji dla osób, które poddadzą się szczepieniu. Już w przyszłym tygodniu planują otwarcie hoteli i siłowni. Na początku marca swoją działalność wznowić będą mogły również kawiarnie i restauracj

Izrael uchodzi za wzór dla innych państw jeżeli chodzi o tempo szczepień. Jak podaje Reuters, według obecnego stanu przynajmniej 41 procent obywateli Izraela zostało poddanych szczepieniu minimum jedną dawką szczepionki, wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

Izrael otworzy hotele i siłownie, ale tylko dla zaszczepionych

Izrael zdecydował więc nie czekać dłużej i już teraz ogłosił pierwsze luzowanie koronawirusowych restrykcji. Od 23 lutego częściowo otwarte zostaną hotele i siłownie. Warunkiem jest jednak szczepienie przeciw Covid-19 lub wcześniejsze przebycie tej choroby.

Wstęp do otwartych obiektów będzie możliwy za okazaniem „zielonego paszportu”, czyli potwierdzenia informacji o zaszczepieniu. Będzie on widoczny w specjalnej aplikacji izraelskiego ministerstwa zdrowia, która zostanie aktywowana w tym tygodniu. Izrael stanie się tym samym pierwszym państwem na świecie, który odmrozi część restrykcji tylko dla zaszczepionych.

Chcemy otwierać się stopniowo i ostrożnie, aby nie wywołać kolejnej fali pandemii i kolejnego lockdownu – mówi Nachman Ash z rządowego zespołu koordynacyjnego ds. pandemii.

Jak dodaje Ash, Izrael otworzy bary, kawiarnie i restauracje w okolicach 9 marca. Najprawdopodobniej na początku również będą mogły z nich korzystać jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jednak nie ma jeszcze potwierdzenia w tej sprawie.

Izrael ponownie zamknął swoją gospodarkę kilka tygodni temu z powodu kolejnego wzrostu liczby zachorowań. Od 26 stycznia obowiązuje tam m.in. niemal całkowity zakaz lotów. Mimo to władze państwa zaczynają rozmowy z niektórymi krajami na temat otwarcia turystyki. Niedawno informowaliśmy, że zapadła już decyzja o podróżach do Grecji. W niedzielę podobne porozumienie Izrael podpisał z Cyprem.

Przywileje dla osób zaszczepionych wzbudzają spore kontrowersje. Wielu zwraca uwagę, że jest to szansa na otwarcie kolejnych gałęzi gospodarki. Taki pomysł wspiera m.in. większość międzynarodowych organizacji turystycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wielu przeciwników takich decyzji jest jednak zdania, że mamy tu do czynienia z dyskryminacją tych obywateli, którzy nie mogą, nie zdążyli lub z jakiegoś powodu nie chcą się zaszczepić. Izrael szacuje jednak, że do końca lutego przynajmniej co trzeci z 9 mln obywateli Izraela otrzyma pełne dwie dawki szczepień, a do końca marca w pełni zaszczepiona będzie połowa obywateli tego kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >
Trzęsienie ziemi w Chinach

Świat

Dwa trzęsienia ziemi w Chinach. 3 ofiary śmiertelne, 28 rannych

Czytaj więcej >
Nagrania z Chin pokazują, jak wielu turystów wybrało się na urlopy

Świat

Chińscy turyści ruszyli na urlopy. Największe atrakcje oblegane przez tłumy

Czytaj więcej >