Turysci.pl
izrael znosi restrykcje dla zaszczepionych

Fot. pixabay.com/ NickyPe

Izrael znosi restrykcje, ale tylko dla zaszczepionych. Otworzą m.in. hotele

15 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 25 Marca 2021)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Izrael zdecydował się na zniesienie restrykcji dla osób, które poddadzą się szczepieniu. Już w przyszłym tygodniu planują otwarcie hoteli i siłowni. Na początku marca swoją działalność wznowić będą mogły również kawiarnie i restauracj

Izrael uchodzi za wzór dla innych państw jeżeli chodzi o tempo szczepień. Jak podaje Reuters, według obecnego stanu przynajmniej 41 procent obywateli Izraela zostało poddanych szczepieniu minimum jedną dawką szczepionki, wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

Izrael otworzy hotele i siłownie, ale tylko dla zaszczepionych

Izrael zdecydował więc nie czekać dłużej i już teraz ogłosił pierwsze luzowanie koronawirusowych restrykcji. Od 23 lutego częściowo otwarte zostaną hotele i siłownie. Warunkiem jest jednak szczepienie przeciw Covid-19 lub wcześniejsze przebycie tej choroby.

Wstęp do otwartych obiektów będzie możliwy za okazaniem „zielonego paszportu”, czyli potwierdzenia informacji o zaszczepieniu. Będzie on widoczny w specjalnej aplikacji izraelskiego ministerstwa zdrowia, która zostanie aktywowana w tym tygodniu. Izrael stanie się tym samym pierwszym państwem na świecie, który odmrozi część restrykcji tylko dla zaszczepionych.

Chcemy otwierać się stopniowo i ostrożnie, aby nie wywołać kolejnej fali pandemii i kolejnego lockdownu – mówi Nachman Ash z rządowego zespołu koordynacyjnego ds. pandemii.

Jak dodaje Ash, Izrael otworzy bary, kawiarnie i restauracje w okolicach 9 marca. Najprawdopodobniej na początku również będą mogły z nich korzystać jedynie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jednak nie ma jeszcze potwierdzenia w tej sprawie.

Izrael ponownie zamknął swoją gospodarkę kilka tygodni temu z powodu kolejnego wzrostu liczby zachorowań. Od 26 stycznia obowiązuje tam m.in. niemal całkowity zakaz lotów. Mimo to władze państwa zaczynają rozmowy z niektórymi krajami na temat otwarcia turystyki. Niedawno informowaliśmy, że zapadła już decyzja o podróżach do Grecji. W niedzielę podobne porozumienie Izrael podpisał z Cyprem.

Przywileje dla osób zaszczepionych wzbudzają spore kontrowersje. Wielu zwraca uwagę, że jest to szansa na otwarcie kolejnych gałęzi gospodarki. Taki pomysł wspiera m.in. większość międzynarodowych organizacji turystycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Wielu przeciwników takich decyzji jest jednak zdania, że mamy tu do czynienia z dyskryminacją tych obywateli, którzy nie mogą, nie zdążyli lub z jakiegoś powodu nie chcą się zaszczepić. Izrael szacuje jednak, że do końca lutego przynajmniej co trzeci z 9 mln obywateli Izraela otrzyma pełne dwie dawki szczepień, a do końca marca w pełni zaszczepiona będzie połowa obywateli tego kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Śnieg na Saharze. Zjawisko występuje coraz częściej, naukowcy alarmują

Czytaj więcej >

Świat

Tajlandia chce złagodzić przepisy graniczne. Minister Zdrowia ogłosił wstępną datę

Czytaj więcej >

Świat

USA. Samolot wypełnił się gęstą, białą mgłą. Nietypowa reakcja załogi

Czytaj więcej >

Świat

Silne trzęsienie ziemi na Jawie

Czytaj więcej >

Świat

Japonia przedłuża restrykcje graniczne. Obcokrajowcy nie wjadą do marca

Czytaj więcej >

Świat

USA. Zderzenie pociągu z awionetką. Chwilę wcześniej pilot awaryjnie lądował na torach

Czytaj więcej >