Turysci.pl
szczepienia w podróży

Fot. pixabay.com/ WiR_Pixs

Podróże w 2021 mogą wyglądać zupełnie inaczej. Organizacje turystyczne chcą obowiązkowych szczepień, jednak zdania są podzielone

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce nie są obowiązkowe, jednak jak się okazuje, mogą być bardzo przydatne podczas podróży. Niektóre kraje, organizacje turystyczne czy linie lotnicze już teraz próbują forsować pomysł wprowadzenia jed

Szczepienia przeciw Covid-19 są nadzieją organizacji turystycznych oraz państw, które swoją gospodarkę opierają na turystyce. Niedawno pisaliśmy, że Grecja ma zamiar wprowadzić dokument potwierdzający przyjęcie preparatu. Przeciwnicy twierdzą jednak, że pomysł jest dyskryminujący dla niektórych grup.

Jak szczepienia wpłyną na zagraniczne podróże?

Zdaniem Sharon Hoffman, współdyrektor Law-Medicine Center, w niektórych krajach szczepionki będą dostępne bezpłatnie. Jako przykład państwa, które potencjalnie wymagałoby świadectwa sczepienia od turystów podaje Nową Zelandię, powołując się na sztywny zakaz podróżowania i niski wskaźnik zakażeń.

Hoffman dodaje, że poszczególne kraje będą musiały zrównoważyć zapotrzebowanie na dochody z turystyki z ryzykiem transmisji koronawirusa, które niosą ze sobą podróżni. Należy również rozważyć sytuację osób, które z jakiegoś powodu nie chcą się zaszczepić. 

Według badań przeprowadzonych przez Inquiry Market Research, na które powołuje się Onet, w Polsce na koronawirusa chce się zaszczepić 53 proc. mieszkańców. Ipsos podaje natomiast, że skłonnych do zaszczepienia się jest 69 proc. Amerykanów, w Chinach jest to 80 proc., w Meksyku 77 proc., w Wielkiej Brytanii 77 proc., w Rosji 43 proc., a we Francji zaledwie 40 proc.

Większość globalnych organizacji turystycznych opowiada się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla podróżnych, argumentując to nadzieją na ożywienie turystyki. Odmiennego zdania jest m.in. dyrektor generalna Światowej Rady Handlu i Turystyki, Gloria Guevara. W ubiegły poniedziałek światowe media obiegła jej wypowiedź, że nakaz szczepień będzie dyskryminujący dla grup niewrażliwych na zagrożenia.

- Wymóg szczepień ogólnych po prostu dyskryminowałby grupy niewrażliwe na zagrożenia, takie jak pokolenie X, Z i milenialsi, którzy powinni móc podróżować z dowodem negatywnego wyniku testu na koronawirusa - powiedziała Guevara w oświadczeniu opublikowanym we wtorek na stronie internetowej WTTC.

Podzielona jest również polska branża turystyczna. Jak stwierdził w rozmowie z Onetem Radosław Damasiewicz, dyrektor generalny Travelplanet.pl, wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla podróżnych jest rozsądnym pomysłem, jednak z pewnością znajdzie on wielu przeciwników wśród osób, które uznają to za ograniczanie ich wolności.

- Warto zauważyć, że od wielu lat wjazd do krajów Afryki jest możliwy tylko po obowiązkowym zaszczepieniu się np. przeciw chorobom tropikalnym. Niewykluczone, że świadectwo szczepienia stanie się jednak taką „wizą" umożliwiającą wyjazdy turystyczne, jednak dopiero wtedy, gdy dostępność szczepionek przestanie być problemem, tak jak problemem przestała być możliwość szybkiego przeprowadzenia testu na COVID-19 - przyznał i dodał również, że być może w obecnej sytuacji w turystyce, zarówno organizatorzy wypoczynku, jak i kraje żyjące z tej branży, skłonne byłyby pokryć koszt szczepień, by rozkręcić koniunkturę.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień na pokładach samolotów rozważają też niektóre linie lotnicze. Dyrektor generalny Qantas, Alan Joyce, zapowiedział w wywiadzie, że szczepienia przeciw COVID-19 będą konieczne dla podróżnych międzynarodowych linii lotniczych. Z kolei Dean Headley, współautor oceny jakości linii lotniczych i emerytowany profesor na Uniwersytecie Stanowym Wichita podejrzewa, że takiego wymogu nie wprowadzą przewoźnicy w Stanach Zjednoczonych, jednak mogliby uczynić je formą preferowanego statusu podróżnego.

W Polsce na razie nie trzeba się spodziewać obowiązkowego dokumentu potwierdzającego szczepienia - wynika z wypowiedzi Olgi Pawlonki, dyrektor sprzedaży i marketingu Ryanair na Europę Środkowo-Wschodnią dla Onetu.

- Żadne świadectwo szczepienia nie będzie wymagane w przypadku krótkich lotów Ryanaira w UE. Uważamy, że w ramach unijnego systemu swobodnego przemieszczania się ograniczenia kwarantanny zostaną zniesione, gdy skuteczne szczepionki staną się szeroko dostępne w celu ochrony grup wysokiego ryzyka przed COVID-19 - przyznała.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >