turyści zielone paszportyFot. pixabay.com/ JoshuaWoroniecki

Turyści z Izraela będą mogli jechać do Grecji z „zielonym paszportem”

Turyści z Izraela, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19, będą mogli swobodnie podróżować do Grecji. Państwa porozumiały się ws. „zielonego paszportu”. Oznacza to, że nie będą obowiązywać ich warunki, które mogą pojawić się wobec innych podróżnych. Chodzi tu na przykład o obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy.

Turyści z Izraela zaszczepieni przeciw COVID-19, będą mogli przyjechać do Grecji bez ograniczeń. Taką informację przekazali w czasie konferencji prasowej premierzy Benjamin Netanjahu i Kiriakos Mitsotakis w Jerozolimie – podaje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Turyści z Izraela otrzymają „zielony paszport” do Grecji

Netanjahu przekazał, że to dobra wiadomość dla całego regionu, a współpraca przyniesie korzyści obu krajom. Z kolei Mitsotakis, gratulując premierowi Izraela bardzo sprawnej realizacji programu szczepień, zapewnił, że dzięki porozumieniu turyści będą mogli zacząć przyjeżdżać do Grecji, gdy tylko kraj osiągnie odpowiedni próg osób zaszczepionych, a ograniczenia lotów zostaną zniesione.

Premier Grecji już od dłuższego czasu forsuje pomysł, by osoby zaszczepione miały w całej Unii Europejskiej przywilej swobodnego podróżowania. Na razie jego propozycja nie została przyjęta przyjęła i spotkała się z dużą krytyką ze strony innych państw.

Jestem też za akceptowaniem certyfikatów szczepień z krajów trzecich i właśnie nad takim projektem pracujemy wspólnie z Izraelem – dodaje. Więcej na temat dyskusji w sprawie paszportów szczepionkowych pisaliśmy tutaj.

Włochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoWłochy przedłużają zakaz podróży między regionami. Potrwa do 25 lutegoCzytaj dalej

Grecja i Izrael podpisały w tej sprawie również szersze porozumienie o współpracy w zakresie turystyki. Obejmuje ono wymianę informacji na temat inwestycji, innowacji i cyfryzacji, a także edukacji oraz wymiany studenckiej.

Grecja

Grecja, fot. Pixabay/ LNLNLN

Grecja może być hitem turystycznym, jednak kluczowe będą szczepienia

Grecja podczas wakacji w 2021 roku będzie starała się odrobić straty powstałe w poprzednim sezonie. Turystyka stanowi bowiem ok. 20 proc. PKB tego kraju, a w branży zatrudnionych jest 1/5 pracujących obywateli. Konieczne więc będzie odrobienie strat powstałych w zeszłym roku.

Premier Kiriakos Mitsotakis zapewnił jednak, że podobne certyfikaty o odbytym szczepieniu nie będą obowiązkowe dla odwiedzających, jednak mogą znacząco ułatwić podróżowanie. Grecja stworzyła już nawet własne certyfikaty potwierdzające stan zdrowia turysty.

Zasadniczo jesteśmy uzależnieni od tempa szczepień na naszych najważniejszych rynkach – powiedział premier Grecji podkreślając, że Izrael jest bardzo ważnym rynkiem, a jeżeli 70 proc. populacji tego kraju zostanie zaszczepionych do końca marca, będzie możliwe otwarcie się na turystów stamtąd.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RP

Następny artykuł