Turysci.pl
turyści zielone paszporty

Fot. pixabay.com/ JoshuaWoroniecki

Turyści z Izraela będą mogli jechać do Grecji z "zielonym paszportem”

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści z Izraela, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19, będą mogli swobodnie podróżować do Grecji. Państwa porozumiały się ws. "zielonego paszportu”. Oznacza to, że nie będą obowiązywać ich warunki, które mogą pojawić s

Turyści z Izraela zaszczepieni przeciw COVID-19, będą mogli przyjechać do Grecji bez ograniczeń. Taką informację przekazali w czasie konferencji prasowej premierzy Benjamin Netanjahu i Kiriakos Mitsotakis w Jerozolimie – podaje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Turyści z Izraela otrzymają „zielony paszport” do Grecji

Netanjahu przekazał, że to dobra wiadomość dla całego regionu, a współpraca przyniesie korzyści obu krajom. Z kolei Mitsotakis, gratulując premierowi Izraela bardzo sprawnej realizacji programu szczepień, zapewnił, że dzięki porozumieniu turyści będą mogli zacząć przyjeżdżać do Grecji, gdy tylko kraj osiągnie odpowiedni próg osób zaszczepionych, a ograniczenia lotów zostaną zniesione.

Premier Grecji już od dłuższego czasu forsuje pomysł, by osoby zaszczepione miały w całej Unii Europejskiej przywilej swobodnego podróżowania. Na razie jego propozycja nie została przyjęta przyjęła i spotkała się z dużą krytyką ze strony innych państw.

Jestem też za akceptowaniem certyfikatów szczepień z krajów trzecich i właśnie nad takim projektem pracujemy wspólnie z Izraelem – dodaje. Więcej na temat dyskusji w sprawie paszportów szczepionkowych pisaliśmy tutaj.

Grecja i Izrael podpisały w tej sprawie również szersze porozumienie o współpracy w zakresie turystyki. Obejmuje ono wymianę informacji na temat inwestycji, innowacji i cyfryzacji, a także edukacji oraz wymiany studenckiej.

archaeology-4881001-1280-1613165148.jpg

Grecja

Grecja, fot. Pixabay/ LNLNLN

Grecja może być hitem turystycznym, jednak kluczowe będą szczepienia

Grecja podczas wakacji w 2021 roku będzie starała się odrobić straty powstałe w poprzednim sezonie. Turystyka stanowi bowiem ok. 20 proc. PKB tego kraju, a w branży zatrudnionych jest 1/5 pracujących obywateli. Konieczne więc będzie odrobienie strat powstałych w zeszłym roku.

Premier Kiriakos Mitsotakis zapewnił jednak, że podobne certyfikaty o odbytym szczepieniu nie będą obowiązkowe dla odwiedzających, jednak mogą znacząco ułatwić podróżowanie. Grecja stworzyła już nawet własne certyfikaty potwierdzające stan zdrowia turysty.

Zasadniczo jesteśmy uzależnieni od tempa szczepień na naszych najważniejszych rynkach – powiedział premier Grecji podkreślając, że Izrael jest bardzo ważnym rynkiem, a jeżeli 70 proc. populacji tego kraju zostanie zaszczepionych do końca marca, będzie możliwe otwarcie się na turystów stamtąd. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RP

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >