Turysci.pl
turyści zielone paszporty

Fot. pixabay.com/ JoshuaWoroniecki

Turyści z Izraela będą mogli jechać do Grecji z "zielonym paszportem”

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Turyści z Izraela, którzy zaszczepią się przeciw COVID-19, będą mogli swobodnie podróżować do Grecji. Państwa porozumiały się ws. "zielonego paszportu”. Oznacza to, że nie będą obowiązywać ich warunki, które mogą pojawić s

Turyści z Izraela zaszczepieni przeciw COVID-19, będą mogli przyjechać do Grecji bez ograniczeń. Taką informację przekazali w czasie konferencji prasowej premierzy Benjamin Netanjahu i Kiriakos Mitsotakis w Jerozolimie – podaje grecki portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Turyści z Izraela otrzymają „zielony paszport” do Grecji

Netanjahu przekazał, że to dobra wiadomość dla całego regionu, a współpraca przyniesie korzyści obu krajom. Z kolei Mitsotakis, gratulując premierowi Izraela bardzo sprawnej realizacji programu szczepień, zapewnił, że dzięki porozumieniu turyści będą mogli zacząć przyjeżdżać do Grecji, gdy tylko kraj osiągnie odpowiedni próg osób zaszczepionych, a ograniczenia lotów zostaną zniesione.

Premier Grecji już od dłuższego czasu forsuje pomysł, by osoby zaszczepione miały w całej Unii Europejskiej przywilej swobodnego podróżowania. Na razie jego propozycja nie została przyjęta przyjęła i spotkała się z dużą krytyką ze strony innych państw.

Jestem też za akceptowaniem certyfikatów szczepień z krajów trzecich i właśnie nad takim projektem pracujemy wspólnie z Izraelem – dodaje. Więcej na temat dyskusji w sprawie paszportów szczepionkowych pisaliśmy tutaj.

Grecja i Izrael podpisały w tej sprawie również szersze porozumienie o współpracy w zakresie turystyki. Obejmuje ono wymianę informacji na temat inwestycji, innowacji i cyfryzacji, a także edukacji oraz wymiany studenckiej.

archaeology-4881001-1280-1613165148.jpg

Grecja

Grecja, fot. Pixabay/ LNLNLN

Grecja może być hitem turystycznym, jednak kluczowe będą szczepienia

Grecja podczas wakacji w 2021 roku będzie starała się odrobić straty powstałe w poprzednim sezonie. Turystyka stanowi bowiem ok. 20 proc. PKB tego kraju, a w branży zatrudnionych jest 1/5 pracujących obywateli. Konieczne więc będzie odrobienie strat powstałych w zeszłym roku.

Premier Kiriakos Mitsotakis zapewnił jednak, że podobne certyfikaty o odbytym szczepieniu nie będą obowiązkowe dla odwiedzających, jednak mogą znacząco ułatwić podróżowanie. Grecja stworzyła już nawet własne certyfikaty potwierdzające stan zdrowia turysty.

Zasadniczo jesteśmy uzależnieni od tempa szczepień na naszych najważniejszych rynkach – powiedział premier Grecji podkreślając, że Izrael jest bardzo ważnym rynkiem, a jeżeli 70 proc. populacji tego kraju zostanie zaszczepionych do końca marca, będzie możliwe otwarcie się na turystów stamtąd. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: RP

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >