Turysci.pl
szczepienia gwarancją podróży

fot. pixabay/stux

Chcą stworzyć unijną książeczkę szczepień. Jak by wpłynęła na turystykę?

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Szczepienia przeciw Covid-19 stają się coraz bardziej powszechne. Grecja zwróciła się do UE o wprowadzenie jednolitego świadectwa szczepień. Miałaby ona zapewnić osobom zaszczepionym swobodne przemieszczanie się po Europie.

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w całej Europie. Wiele państw myśli już, jak wykorzystać sytuację na korzyść branży turystycznej. Grecja proponuje, aby osoby zaszczepione mogły bezproblematycznie podróżować po kontynencie.

Szczepienia warunkiem swobodnej podróży po Europie?

W celu bezproblemowego przemieszczania się przez osoby zaszczepione po Europie, Grecja domaga się od Unii Europejskiej wydania jednolitego świadectwa szczepienia. Taki dokument musiałby być akceptowany przez wszystkie kraje członkowskie.

- Osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć możliwość swobodnego podróżowania - napisał grecki premier Kyriakos Mitsotakis do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w liście opublikowanym przez jego kancelarię. Plany swobodnego wpuszczania turystów ogłosiło już jedno z państw na Morzu Śródziemnym.

Grecja przedstawiając tę propozycję wyraziła nadzieję na ożywienie branży turystycznej, która stanowi bardzo ważną gałąź gospodarki dla tego kraju. Szybkiego otwarcia branży turystycznej domagają się również turyści z Zakopanego, którzy zwrócili się bezpośrednio do Andrzeja Dudy.

Szef greckiego rządu jest ponadto zdania, że Bruksela powinna forsować dokumenty „potwierdzające, że dana osoba została zaszczepiona". Zaznacza dodatkowo konieczność wprowadzenia jednolitego świadectwa szczepień tak, „aby było akceptowane we wszystkich państwach członkowskich".

Grecka gospodarka w wyniku pandemii koronawirusa odnotowała spadek o 10,5 proc. w 2020 roku. Obecnie państwo to zmaga się z drugą falą zakażeń po tym, jak pierwszą przetrwała lepiej niż wiele innych krajów Unii. Rząd na początku listopada zdecydował się na nałożenie ogólnokrajowej blokady, która później została przedłużona do 18 stycznia.

Santorini, Grecja, fot. Pixabay/ Mariamichelle

Dyskusja na temat szczepień trwa również w Niemczech. Zgodnie z tamtejszym rozporządzeniem, każde przyjęcie szczepionki musi zostać udokumentowane w karcie szczepień lub na podstawie odpowiedniego certyfikatu. Nie wiadomo jednak jeszcze jakie potwierdzenie musiałyby przedstawić osoby, które zostały zaszczepione za granicą.

W Niemczech nie podjęto jednak jeszcze decyzji, czy osobom zaszczepionym powinno przysługiwać więcej swobody podczas podróży. Szczepienia mogą nie być jednak jedyną rzeczą, która będzie potrzebna w podróży w 2021 roku. W innym artykule pisaliśmy, jakich zmian w podróżowaniu możemy się spodziewać w nadchodzącym sezonie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >