podróże po szczepionceFot. pixabay.com/ NickyPe

Chcą zwolnić turystów z obostrzeń, ale jest warunek - trzeba się zaszczepić. Singapur ma plan

Podróże międzynarodowe są znacznie utrudnione przez koronawirusa, który łatwo się rozprzestrzenia. W momencie pojawienia się szczepionki, niektóre kraje zaczęły rozważać wprowadzenie ulg dla podróżnych, którzy ją przyjmą. Zdecydowany jest już Cypr, a teraz mówi się o tym w Singapurze. Linie lotnicze mogą ich wręcz wymagać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak szczepionka wpłynie na podróże
  • Gdzie można liczyć na ulgi
  • O pomyśle paszportu koronawirusowego

Podróże do wielu państw są obecnie możliwe jedynie po okazaniu negatywnego wyniku testu lub obarczone koniecznością poddania się kwarantannie. Gdy pierwsza szczepionka przeciwko koronawirusowi została zatwierdzona, władze zaczęły rozważać wprowadzenie usprawnień dla zaszczepionych turystów.

Podróże mogą być łatwiejsze dzięki szczepieniu

Chociaż szczepienia rozpoczęły się niedawno, Cypr zdążył już ogłosić, że wpuści bez dodatkowych formalności turystów, którzy przyjmą preparat. Podobny plan mają władze Singapuru. Na razie turyści muszą spełnić wiele warunków, by móc przekroczyć granicę, a szczepionka w zupełności by wystarczyła.

Jeśli państwa zaczną uzależniać możliwość przekroczenia granicy od posiadania potwierdzenia odbytego szczepienia, więcej osób będzie chciało to zrobić, by móc swobodnie podróżować. Obecnie niektóre kraje wymagają od podróżnych szczepienia np. przeciwko żółtaczce czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Cypr i Singapur chcą już w tym roku umożliwić turystom przekroczenie granicy na podstawie świadectwa szczepienia. To bardzo wcześnie, ponieważ niewiele osób zdąży przyjąć preparat przed sezonem letnim.

Od 21 stycznia duże zmiany w Europie. Potrwają nawet do końca marca. Dotkną również PolakówOd 21 stycznia duże zmiany w Europie. Potrwają nawet do końca marca. Dotkną również PolakówCzytaj dalej

Cypr i Singapur wpuszczą zaszczepionych

Na uwielbianą śródziemnomorską wyspę będzie można polecieć bez testów na koronawirusa, za to po szczepieniu, już od 1 marca tego roku. Pozostałe osoby nadal będą mogły przekroczyć granicę, lecz po okazaniu negatywnego wyniku lub z obowiązkiem samoizolacji.

Singapur nie podał jeszcze konkretnej daty, kiedy podobne przepisy zaczną obowiązywać, lecz stanie się to prawdopodobnie jeszcze przed majem. W piątym miesiącu roku odbędzie się tam Światowe Forum Ekonomiczne, dlatego władzom zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.

Na razie turyści nie mają możliwości odwiedzenia tego miasta-państwa. Na granicy są wpuszczani jedynie obywatele i obcokrajowcy posiadający wizy pracownicze, lecz muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie w jednym z wyznaczonych do tego ośrodków na własny koszt.

Linie lotnicze mogą wymagać szczepień

Wiele kontrowersji wzbudzają słowa przedstawicieli linii lotniczych, które chcą uzależnić możliwość wejścia na pokład od posiadanego świadectwa szczepień. Z jednej strony może to być krok w stronę bezpieczeństwa, a z drugiej dyskryminacja tych, którzy nie mogą przyjąć szczepionki.

Jako pierwszy obowiązek świadectwa szczepienia przeciw koronawirusowi ogłosił Alan Joyce, dyrektor generalny Qantas (australijska linia lotnicza). Niedawno pojawiła się nowa propozycja, która wpisuje się w plan tego przewoźnika.

Paszport koronawirusowy, który miałby postać aplikacji mobilnej, spodobał się takim liniom lotniczym, jak Lufthansa, Swiss Airlines, United Airlines, czy Virgin Atlantic. Miałby zawierać informacje o szczepieniu, testach i przebytej chorobie, co ułatwiłoby przekraczanie granic.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Fly4free

Następny artykuł