Turysci.pl
Grecja może być hitem

Fot. pixabay.com/ Mariamichelle

Grecja może być prawdziwym wakacyjnym hitem. Kluczowe będą jednak szczepienia

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Grecja może być jednym z głównych kierunków turystycznych podczas wakacji w 2021 roku. Takie prognozy stawia premier Kyriakos Mitsotakis, który swoje zdanie argumentuje faktem akcji szczepień przeciw COVID-19 w krajach, z któr

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przewiduje, że tego lata sektor turystyczny poradzi sobie lepiej, niż w 2020 r. Według jego obserwacji przeważająca będzie kwestia szczepień. Optymizmem napawa go również fakt, że akcje szczepień są z sukcesem prowadzone w krajach, z których przyjeżdża do Grecji wielu turystów.

Czy Grecja będzie wakacyjnym hitem w 2021?

Grecja podczas wakacji w 2021 roku będzie starała się odrobić straty powstałe w poprzednim sezonie. Turystyka stanowi ok. 20 proc. PKB tego kraju, a w branży zatrudnionych jest 1/5 pracujących obywateli. Mimo że nie wszystkie hotele w 2020 r. stały puste, pandemia koronawirusa spowodowała, że dochody tego sektora spadły do ​​4 mld euro (w 2019 r. przychody wyniosły 18 mld euro).

- Jestem realistą, ale jestem również ostrożnym optymistą, i uważam, że poradzimy sobie znacznie lepiej niż w zeszłym roku - powiedział w rozmowie z agencją Reuters Mitsotakis cytowany przez Onet.

- W zeszłym roku przychody i liczba turystów stanowiły 20-25 proc. tego, co zarobilibyśmy w normalnym roku. Myślę, że możemy zanotować wynik na poziomie 50 proc. tego, co w normalnym roku, co będzie oznaczało wzrost o 100 proc. - tłumaczył. 

 "https://turysci.pl/szczepienia-150121-pk-unijna-ksiazeczka"> jednolitych dokumentów uprawniających do swobodnego przemieszczania się po Europie. Ogłosił już, że Grecja stworzyła własne certyfikaty potwierdzającego stan zdrowia turysty i naciska, aby cała UE poszła w jego ślady.

W Unii Europejskiej wciąż toczą się rozmowy na temat tego, czy certyfikaty powinny być wymagane w przypadku podróży transgranicznych. Wcześniej przybliżyliśmy wady i zalety tzw. paszportów szczepionkowych oraz stanowiska poszczególnych państw.

Grecja, fot. Pixabay/ nextvoyage

Premier Grecji przyznał jednak, że podobne certyfikaty o odbytym szczepieniu nie będą obowiązkowe dla odwiedzających, jednak mogą wiele ułatwić. Zwrócił również uwagę, że Wielka Brytania i Izrael są liderami w czasie szczepienia obywateli.

- Zasadniczo jesteśmy uzależnieni od tempa szczepień na naszych najważniejszych rynkach - powiedział. Jak dodał, Izrael jest bardzo ważnym rynkiem dla Grecji i jeśli 70 proc. populacji tego kraju zostanie zaszczepionych do końca marca, będzie można rozpocząć stopniowe otwieranie się na mieszkańców tego państwa, którzy są zainteresowani podróżowaniem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >