Grecja może być hitemFot. pixabay.com/ Mariamichelle

Grecja może być prawdziwym wakacyjnym hitem. Kluczowe będą jednak szczepienia

Grecja może być jednym z głównych kierunków turystycznych podczas wakacji w 2021 roku. Takie prognozy stawia premier Kyriakos Mitsotakis, który swoje zdanie argumentuje faktem akcji szczepień przeciw COVID-19 w krajach, z których przyjeżdża duża część turystów.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis przewiduje, że tego lata sektor turystyczny poradzi sobie lepiej, niż w 2020 r. Według jego obserwacji przeważająca będzie kwestia szczepień. Optymizmem napawa go również fakt, że akcje szczepień są z sukcesem prowadzone w krajach, z których przyjeżdża do Grecji wielu turystów.

Czy Grecja będzie wakacyjnym hitem w 2021?

Grecja podczas wakacji w 2021 roku będzie starała się odrobić straty powstałe w poprzednim sezonie. Turystyka stanowi ok. 20 proc. PKB tego kraju, a w branży zatrudnionych jest 1/5 pracujących obywateli. Mimo że nie wszystkie hotele w 2020 r. stały puste, pandemia koronawirusa spowodowała, że dochody tego sektora spadły do ​​4 mld euro (w 2019 r. przychody wyniosły 18 mld euro).

- Jestem realistą, ale jestem również ostrożnym optymistą, i uważam, że poradzimy sobie znacznie lepiej niż w zeszłym roku - powiedział w rozmowie z agencją Reuters Mitsotakis cytowany przez Onet.

- W zeszłym roku przychody i liczba turystów stanowiły 20-25 proc. tego, co zarobilibyśmy w normalnym roku. Myślę, że możemy zanotować wynik na poziomie 50 proc. tego, co w normalnym roku, co będzie oznaczało wzrost o 100 proc. - tłumaczył.

Bieszczadzki Park Narodowy zamknięty dla turystów do odwołaniaBieszczadzki Park Narodowy zamknięty dla turystów do odwołaniaCzytaj dalej

"https://turysci.pl/szczepienia-150121-pk-unijna-ksiazeczka"> jednolitych dokumentów uprawniających do swobodnego przemieszczania się po Europie. Ogłosił już, że Grecja stworzyła własne certyfikaty potwierdzającego stan zdrowia turysty i naciska, aby cała UE poszła w jego ślady.

W Unii Europejskiej wciąż toczą się rozmowy na temat tego, czy certyfikaty powinny być wymagane w przypadku podróży transgranicznych. Wcześniej przybliżyliśmy wady i zalety tzw. paszportów szczepionkowych oraz stanowiska poszczególnych państw.

Grecja

Grecja, fot. Pixabay/ nextvoyage

Premier Grecji przyznał jednak, że podobne certyfikaty o odbytym szczepieniu nie będą obowiązkowe dla odwiedzających, jednak mogą wiele ułatwić. Zwrócił również uwagę, że Wielka Brytania i Izrael są liderami w czasie szczepienia obywateli.

- Zasadniczo jesteśmy uzależnieni od tempa szczepień na naszych najważniejszych rynkach - powiedział. Jak dodał, Izrael jest bardzo ważnym rynkiem dla Grecji i jeśli 70 proc. populacji tego kraju zostanie zaszczepionych do końca marca, będzie można rozpocząć stopniowe otwieranie się na mieszkańców tego państwa, którzy są zainteresowani podróżowaniem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Następny artykuł