Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. pixabay.com/ Skitterphoto

Paszport szczepionkowy na wakacje coraz poważniejszym tematem. UE zaczęła dyskusje

25 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy jest rozwiązaniem rozważanym przez niektóre organizacje międzynarodowe. Umożliwiłyby one nieograniczone podróże się między krajami oraz zwolniły posiadacza z obowiązku odbywania kwarantanny w kraju docelowym.

Paszport szczepionkowy mógłby zapewnić turystom swobodne podróżowanie po Europie. Już teraz takie kierunki jak Seszele, Cypr i Rumunia zniosły obowiązkową kwarantannę dla osób zaszczepionych na COVID-19. Inne kraje rozważają podjęcie podobnych środków. Taki dokument mógłby być również szansą na szybsze otwarcie m.in. hoteli, restauracji, kawiarni, kin czy obiektów rekreacyjnych. 

UE wprowadzi paszport szczepionkowy?

Temat paszportów szczepionkowych pojawił się już na początku pandemii, jednak dopiero po wprowadzeniu szczepionek na rynek, dyskusje nabrały poważniejszego tonu. Większość krajów zaczęła już szczepić swoich obywateli, a niektóre rozważają ułatwienia dla zaszczepionych.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki przy ONZ, Zurab Pololikashvili, na posiedzeniu Komitetu ds. Globalnego Kryzysu Turystycznego UNWTO w Madrycie w zeszłym tygodniu wezwał do przyjęcia paszportów szczepionkowych na całym świecie jako „części szerszych środków, niezbędnych do ponownego uruchomienia świata”.

Wprowadzenie szczepionek jest krokiem we właściwym kierunku, ale wznowienie turystyki nie może czekać – powiedział. – Szczepionki muszą być częścią szerszego, skoordynowanego podejścia, które obejmuje certyfikaty i przepustki umożliwiające bezpieczne podróżowanie przez granicę – cytuje Pololikashviliego CNN.

Pomysł wprowadzenia paszportów szczepionkowych poparł już między innymi premier Grecji, już na początku stycznia zwrócił się do Komisji Europejskiej o ustanowienie dokumentu potwierdzającego przyjęcie szczepienia. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Chociaż nie zamierzamy uczynić szczepień obowiązkiem lub warunkiem wstępnym podróży, osoby, które zostały zaszczepione, powinny mieć swobodę podróżowania. Zapewni to pozytywną zachętę dla obywateli do poddawania się szczepieniom, co jest jedynym sposobem na przywrócenie normalności - napisał Mitsotakis.

Kwestia dokumentów potwierdzających szczepienie została poruszona również na ubiegłotygodniowym spotkaniu w Brukseli. Pojawiły się wówczas obawy, że „niezaszczepieni będą traktowani jak obywatele drugiej kategorii”, a hotelarze, restauratorzy czy inni usługodawcy w obawie o bezpieczeństwo swoich firm, odmawialiby obsługiwania osób bez paszportów. 

Inną kwestią, którą poruszyła Ursula Von der Leyen, przewodnicząca KE, są osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki. – W jaki sposób zapewnimy poszanowanie praw osób, które nie miały dostępu do szczepionki i jakie alternatywy zaoferujemy tym, którzy mają uzasadnione powody, aby nie otrzymać szczepionki? - pytała podczas wystąpienia w Brukseli.

Komisja Europejska zwróciła ponadto uwagę, że do rozpoczęcia sezonu wakacyjnego 2021 roku zaszczepionych zostanie 70 proc. obywateli UK. W Polsce jednak wskaźnik ten wypadać będzie dość kiepsko - od 27 grudnia, zaszczepiono tutaj zaledwie 707 tys. osób, co daje średnio 4 840 szczepień dziennie. Wprowadzenie takich paszportów powodowałoby więc pogłębienie nierówności.

Polski rząd zapewnia jednak, że tempo wzrośnie wraz z rozpoczynającymi się od poniedziałku 25 stycznia szczepieniami populacyjnymi. Ministerstwo Zdrowia podało, że na poniedziałek zaplanowano ponad 27 000 szczepień wśród grupy 70+. Trzeba jednak pamiętać, że szczepionka jest dwudawkowa, zatem każda osoba będzie musiała stawić się w punkcie dwukrotnie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: National Geographic

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >