litwa zaostrza przepisy na granicy z Polskąflickr.com/Portal NowinyPL/public domain

Litwa zaostrza kontrole na granicy z Polską. Już od 17 lutego nowe obowiązki dla podróżnych

Nowe restrykcje na granicy Polski z Litwą. Nasz sąsiad postanowił zaostrzyć kontrole na przejściach. Na podróżnych czeka szereg obowiązków, których każdy musi przestrzegać. Zmiany wejdą w życie 17 lutego (środa). Wszyscy wjeżdżający będą musieli przedstawić negatywny wynik na koronawirusa.

Już od jutra Litwa rozpoczyna zaostrzanie kontroli na przejściach granicznych z Polską. Nasz sąsiad niemalże całkowicie zablokował turystykę na swoim terenie - wstrzymano tam poruszanie się poza miejscem zamieszkania do niezbędnych przypadków. Teraz zmiany mają powstrzymać również przyjazdy z zagranicy, które nie są konieczne.

Litwa zaostrza przepisy na granicach

Podróżni, którzy będą chcieli przekroczyć lądową granice polsko-litewską, będą musieli okazać negatywny test na obecność koronawirusa. Wykonać go trzeba najpóźniej 48 godzin przed dotarciem do przejścia. Dodatkowo, konieczne będzie wypełnienie ankiety litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC).

Przejście graniczne Budzisko-Kalvarija

Przejście graniczne Budzisko-Kalvarija, fot. wikimedia.org/Rakoon/Public Domain

Każda osoba, przyjeżdżająca z Polski, ma obowiązek poddać się na Litwie 10-dniowej samoizolacji. Wszystkie te działania skupione są na powstrzymaniu transmisji koronawirusa oraz jego nowych odmian. Zaostrzono również przepisy obowiązujące na lotniskach oraz w portach morskich.

Wymóg przedstawienia negatywnego testu dotyczy przejść granicznych każdego typu. Badanie przejść muszą nie tylko przyjezdni z Polski, ale również osoby z około 200 krajów. Wszyscy przygotować się też muszą na obowiązek odbycia kwarantanny.

Wielka Brytania wprowadza nowe restrykcje na granicy. Kwarantanna może dotknąć również PolakówWielka Brytania wprowadza nowe restrykcje na granicy. Kwarantanna może dotknąć również PolakówCzytaj dalej

Atrakcje Litwy, Góra Krzyży

Atrakcje Litwy, Góra Krzyży, fot. wikimedia.org/Diego Delso/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Jak wygląda sytuacja na Litwie?

Kwarantanna na Litwie obowiązuje od 7 listopada, a od 16 grudnia wprowadzono tam również lockdown. Odradzamy turystyczne wyjazdy do naszych sąsiadów, bowiem wszystkie potencjalne atrakcje pozostają niestety zamknięte.

Nie funkcjonują żadne miejsca rozrywki, infrastruktura turystyczna oraz towarzysząca - m.in. lokale gastronomiczne. Pandemia w znacznym stopniu ogranicza także podróżowanie po kraju - poza miejscem zamieszkania, poruszać się można wyłącznie w sytuacji konieczności, np. podczas drogi do pracy, sklepu, na pogrzeb itp. Zaznaczyć tu należy, że żadne cele turystyczne nie zwalniają z tego przepisu.

Litwa, zamek w Trokach

Atrakcje Litwy, zamek w Trokach, fot. pixabay.com/anaterate

Problem pojawić się może również w przypadku zakwaterowania lub wynajmu pokoju czy mieszkania. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, możliwe jest to dla „nie więcej niż jednej rodziny i / lub jednego gospodarstwa domowego w jednym pokoju lub w celu izolacji osoby". Oprócz tego zakazane są wszelkie wydarzenia, które mogą potencjalnie przyciągnąć turystów - rozrywkowe, festiwalowe, kulturalne czy świąteczne.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TVN24/MSZ

Następny artykuł