Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Będzie nowa kolejka linowa w Polsce. Atrakcja wzdłuż przełomu Dunajca
Patryk Korzec
Patryk Korzec 08.03.2021 18:43

Będzie nowa kolejka linowa w Polsce. Atrakcja wzdłuż przełomu Dunajca

turyści się ucieszą. będzie nowa kolejka linowa
zdjęcie poglądowe/fot. pixabay.com/BogdanJab

Turyści będący miłośnikami Pienińskiego Parku Narodowego z pewnością się ucieszą na wieść o podpisaniu listu intencyjnego ws. budowy kolei linowej. Proekologiczna atrakcja ma szansę powstać wzdłuż przełomu Dunajca. Urokliwe okolice, zwykle podziwiane podczas spływów, z góry mogą wzbudzać jeszcze większy zachwyt.

  • 5 podmiotów podpisało list intencyjny ws. budowy nowej kolei linowej

  • Trasa atrakcji ma przebiegać wzdłuż kultowego pod względem turystycznym regionu - przełomu Dunajca

  • Inicjatywa ma być proekologiczna i w żaden sposób nie zaburzyć przyrody Pienińskiego Parku Narodowego

Turyści regularnie odwiedzają Pieniny, cieszą się zarówno pieszymi szlakami, jak i spływami Dunajcem, które w lecie są jedną z głównych ikon całego regionu. Wkrótce jednak może na terenie Parku Narodowego powstać nowa atrakcja - kolej linowa.

Turyści się ucieszą. W Pieninach może powstać Kolej Linowa

Władze Czorsztyna, Krościenka, Szczawnicy, Polskie Koleje Linowe oraz włodarze województwa małopolskiego wspólnie chcą stworzyć nowy obiekt wzdłuż przełomu Dunajca. Kolej linowa prowadzić by miała od Sromowiec, przez Krościenko, aż do Szczawnicy.

Wyżej wymienione podmioty podpisały już list intencyjny w tej sprawie, co jest realnym działaniem zmierzającym do realizacji potężnej inwestycji.

Podpisanie tego listu to przełomowy moment, bo kilka gmin, które w swojej historii nie zawsze umiały dobrze funkcjonować obok siebie, dziś jednoczy się ku wspólnemu celowi. To przeorganizowanie ruchu turystycznego tak, by był on sprawniejszy, z równoczesnym dbaniem o środowisko Pienińskiego Parku Narodowego – stwierdził marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.

Przełom Dunajca, Pieniny
Przełom Dunajca, Pieniny/fot. wikimedia.org/Jerzy Opioła/CC by-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Ogromna inwestycja na terenie Pienińskiego Parku Narodowego

To właśnie proekologiczny aspekt budowy wzbudza największe emocje. Inwestycja ma potężne rozmiary, a powstać ma na terenie chronionego parku narodowego. Polskie Koleje Linowe mają jednak już doświadczenie w tworzeniu infrastruktury na takich obszarach.

Tak trudne przedsięwzięcie, bo to też trzeba sobie powiedzieć i to już dzisiaj padło, możemy zrealizować i prawdopodobieństwo tego myślę dużo większe, jeśli to będzie realizowane właśnie w takim gronie, bo Polskie Koleje Linowe mają unikatowe doświadczenia, jeśli chodzi o prowadzenie tej działalności właśnie w takich lokalizacjach jak Narodowe Parki – stwierdził prezes PKL, Daniel Pitrus.

W pierwszym etapie prac niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych analiz naukowych, uwzględniających lokalny ruch turystyczny oraz jego wpływ na środowisko naturalne. Jak podkreślają eksperci, przeanalizowana tu zostanie zarówno sytuacja obecna, jak i jej ewentualne zmiany związane z budową kolei.

Z jednej strony musimy ten ruch zorganizować w coraz przyjaźniejszy dla turystów sposób, ale z drugiej strony musimy też chronić Pieniny. To unikatowy projekt pod każdym względem, również proekologicznym. Wbrew pozorom może to dać Pieninom ogromne odciążenie od tego wszystkiego, co zanieczyszcza w tej chwili powietrze – podkreśla Witold Kozłowski.

Jak podaje Radio RDN, prace związane z pierwszy etapem, ruszyć mają już w te wakacje.

Pieniny cieszą się ogromną popularnością i każdego roku przyciągają tłumy swym pięknem i atrakcjami. W 2020 roku najchętniej odwiedzaną miejscowością na tamtych terenach była Szczawnica, za nią znalazło się Krościenko nad Dunajcem, a podium zamknął Czorsztyn, wyróżniający się malowniczymi ruinami zamku.

Ruiny zamku w Czorsztynie
Ruiny zamku w Czorsztynie/fot. pixabay.com/uroburos

Tylko w lipcu i sierpniu ubiegłego roku, na teren Pienińskiego Parku Narodowego, weszło blisko pół miliona ludzi - 493 731, o czym informowali przedstawiciele PPN. W wyniku pandemii mniejszy ruch był do kwietnia, jednak dzięki temu odpocząć mogła przyroda.

Na wiosnę 2020 r., w związku z czasowym zamknięciem parków narodowych oraz wyraźnie mniejszą frekwencją turystów niż w latach poprzednich, można było zaobserwować pozytywny wpływ zmniejszenia presji turystycznej na przyrodę Parku. Pomimo regularnego utrzymywania szlaków turystycznych w odpowiednim stanie, umożliwiając wygodne i bezpieczne poruszanie się zwiedzających na terenie Parku, wysoka kumulacja turystów w miesiącach letnich przyczynia się do podobnych problemów w zakresie ochrony przyrody jak w latach poprzednich – mówili pracownicy parku, cytowani przez Nocowanie.pl.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP