Turysci.pl
morze bałtyckie jest w złym stanie

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Michał Obrochta/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Stan naszego morza jest bardzo zły. Godzina dla Ziemi WWF dla Bałtyku

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Morze Bałtyckie jest w bardzo złym stanie. Każdego roku na plaże przyjeżdżają tysiące turystów, niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tuż obok niego rozgrywa się naturalny dramat. Tegoroczna, 14. edycja Godziny dla Ziemi WWF, dedykowana jest właśnie Bałtykowi. Wyłączenie świateł w całej Polsce ma przypomnieć nam, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

  • 14. edycja Godziny dla Ziemi WFF dedykowana jest w Polsce Morzu Bałtyckiemu i jego środowisku naturalnemu

  • Światła w całym kraju zgasną w sobotę 27 marca 2021 roku o godzinie 20:30

  • Na stronie WWF Polska można podpisać petycję ws. ochrony Bałtyku, skierowaną do premiera Morawieckiego

Stan środowiska naturalnego w Morzu Bałtyckim miał ulec poprawie do 2020 roku, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, nałożonymi na Polskę. Niestety nie udało się tego osiągnąć, a sytuacja się nie poprawia. WWF Polska, czyli pozarządowa organizacja ekologiczna, zajmująca się ochroną naszej planety, postanowiła walczyć o dobro Bałtyku.

Morze Bałtyckie jest w złym stanie. Godzina dla Ziemi dla Bałtyku

WWF już po raz 14. organizuje akcję Godzina dla Ziemi, która ma zasięg międzynarodowy. Mieszkańcy kilkunastu krajów dołączają do wydarzenia, gasząc światła w prywatnych mieszkaniach, domach oraz przedsiębiorstwach, atrakcjach i innych dobytkach kultury. W tym roku mrok ma zapaść dokładnie w sobotę 27 marca o godzinie 20:30.

czeska linia lotnicza ogłasza upadłość

Sąd ogłosił upadłość europejskiej linii lotniczej. Czech Airlines ma gigantyczne zadłużenie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Polska edycja akcji poświęcona jest Morzu Bałtyckiemu i jego złej sytuacji naturalnej.

OCALMY BAŁTYK, NIM ZATĘSKNIMY! Morze Bałtyckie potrzebuje Twojej pomocy! Dusi się, umiera. A jego mieszkańcy znikają – czytamy główne hasła na stronie WWF.pl.

Znaleźć tam można również „Petycję ws. ochrony ekosystemu Morza Bałtyckiego", skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Jestem głęboko zaniepokojona(y) złym stanem środowiska morskiego oraz zasobów ryb Morza Bałtyckiego. Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Ramowej w sprawie Strategii Morskiej, dobry stan środowiska i wód morskich Morza Bałtyckiego powinien zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku – czytamy na wstępie petycji.

Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), stanowiący program realizacji Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (również Konwencji Helsińskiej), wyznaczył za cel osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021. Ponadto, zgodnie z celem Wspólnej Polityki Rybołówstwa, najpóźniej do 2020 roku powinny zostać zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb, także w obszarze Morza Bałtyckiego. Cele te nie zostały osiągnięte, a w konsekwencji przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona – głosi treść dokumentu, którego całość dostępna jest online na stronie WWF.

Autorzy inicjatywy zwracają uwagę na pięć aspektów, które trzeba naprawić jak najszybciej, dla dobra Morza Bałtyckiego:

  • sieci widmo,

  • brak zrównoważonego rybołówstwa,

  • martwe strefy,

  • obszary chronione,

  • ssaki bałtyckie.

O problemach każdego z tych aspektów przeczytać można na wwf.pl.

Trwa akcja informacyjna

Choć tysiące Polaków zamierza spędzić tegoroczne wakacje nad Morzem Bałtyckim, z pewnością większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak potężne problemy ma ten akwen. Uświadamiać to ma głośna akcja informacyjna przygotowana przez WWF, do której dołączają największe Polskie gwiazdy. Kilka dni temu na profilu organizacji na Facebooku opublikowana została wiadomość, o dołączeniu do wydarzenia Huberta Urbańskiego.

Degradujemy środowisko naturalne, w którym żyjemy w sposób niepohamowany i bezrefleksyjny. Najwyższy czas przestać udawać, że efekty takiego postępowania ominą nas bokiem. Całym sercem popieram akcję ratowania Morza Bałtyckiego. To nie tylko środowisko, które mamy do ocalenia, to również suma naszych przeżyć, które nas definiują i do których cały czas wracamy – cytuje celebrytę WWF Polska.

Polacy są również zachęcani do podzielenia się własnymi zdjęciami zrobionymi nad Bałtykiem oraz opatrzeniu swojego wpisu specjalnym hashtagiem #godzinadlabałtyku. Powstał również film promocyjny o wymownym tytule „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy", który obejrzeć można na koncie WWF Polska na YouTube.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WWF Polska

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >