Turysci.pl
Hawaje walczą z powodzią

screen/Twitter/Gay Island Guide

Powódź na rajskiej wyspie Maui. Władze Hawajów wydały nakaz ewakuacji

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hawaje zmagają się z gigantyczną powodzią. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, nie widzieli takiej siły żywiołu od 25 lat. Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców, niektórzy utknęli w domach, sześć budynków uległo uszkodzeniu i zniszczeniu.

  • Hawajska wyspa Maui mierzy się z wielką powodzią. Burmistrz podkreśla, że tak poważnej sytuacji nie było już od dawna

  • Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców. Część ludzi dzwoniła do służb po pomoc, bo zostali uwięzieni w domach

  • Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi, która uszkodziła tamę Kaupakalua w regionie Haiku

Hawaje jeszcze przed pandemią uważane były za jeden z najcudowniejszych rajów turystycznych na świecie. Najmłodszy stan USA zmaga się obecnie ze skutkami kryzysu pandemicznego, jednak pojawił się tam również nowy problem. W wyniku intensywnych  opadów deszczu, na wyspie Maui doszło do niebezpiecznej powodzi.

Hawajenawiedzone przez powódź

Jak podaje TVN24, ulewy doprowadziły do podniesienia stanu wody na tamie Kaupakalua, znajdującej się w regionie Haiku, przez co doszło do jej uszkodzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że tamtejsze władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców na terenach grożących zalaniem.

pogrzeb Aleksandra Doby

Dziś odbył się pogrzeb Aleksandra Doby. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Urzędnicy hrabstwa Maui zostali poinformowani, że zapora Kaupakalua została naruszona – informował gubernator David Ige na swoim Twitterze w poniedziałek wieczorem.

Wtedy też przekazano wiadomość o rozpoczęciu akcji ewakuacyjnej.

Awaria tamy spowoduje groźną dla życia powódź, jak również znaczne szkody materialne na obszarach położonych w dole rzeki – mówili już wcześniej meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej w Honolulu.

TVN24 informuje, że zdaniem niektórych mieszkańców, to może być największa powódź, jaką widzieli na przestrzeni ostatnich 25 lat. Burmistrz Maui poinformował w poniedziałek, że uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo 6 domów.

Panie i panowie, to jest prawdziwa sytuacja powodziowa, jakiej nie widzieliśmy od dłuższego czasu – mówił Mike Victorino.

Mieszkańcy dzwonią do służb, prosząc o pomoc. Niektórzy zostali uwięzieni przez wodę w swoich domach. Zadecydowano o otwarciu schronów ewakuacyjnych.

Schrony ewakuacyjne zostały otwarte w Paia Community Center i Hana High School – poinformował gubernator David Ige.

Nagrania prezentujące sytuację na miejscu obejrzeć można w mediach społecznościowych. Pojawiły się m.in. na kontach Gay Island Guide na Twitterze.


Hawaje w cieniu pandemii        


Hawaje zostały oficjalnie ogłoszone stanem USA 21 sierpnia 1959 roku, co czyni je najmłodszym ze wszystkich stanów w tym kraju. Jako jedyny znajduje się wyłącznie na wyspach, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Ich stolicą jest Honolulu, leżące na najbardziej zaludnionej wyspie O’ahu.

Przez ostatnie miesiące ruch turystyczny w tej części świata praktycznie zamarł. Najpierw konieczne było przejście 2-tygodniowej kwarantanny, aby dostać się na teren USA, a od 26 stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi, turyści, którzy w ciągu 14 dni przed przylotem przebywali na terenie krajów Strefy Schengen lub innych wymienionych w Proklamacji (dostępnej na stronie Białego Domu), nie zostaną wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych.

Doprowadziło to do kryzysu wielu przedsiębiorstw z branży turystycznej, które królują na Hawajach. Zaraz po ustanowieniu tego regionu stanem USA, blisko 25 proc. produktu stanowego pochodziło z tego sektora gospodarki, a przez kolejne lata był on rozwijany i promowany na arenie międzynarodowej.

11 listopada 2019 roku ogłoszono zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, dzięki czemu podróże na Hawaje stały się o wiele prostsze. Przez pandemię koronawirusa nie mogliśmy się nimi zbyt długo i intensywnie cieszyć, jednak po zakończeniu kryzysu z pewnością wiele osób odwiedzi ten region w celu turystycznym.  

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TT/TVN24

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Turcja, Engin Akyurt/Pexels

Świat

Uzbierała 7 tys. zł na wyjazd do Turcji. Myślała, że wystarczy, cennik rozczarował Malwinę

Czytaj więcej >
pustynia Bliski Wschód

Świat

Niebo zmieniło się na kolor pomarańczowy. Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie

Czytaj więcej >
Jamajka, źródło: twitter.com/OloriSupergal

Świat

Jamajka: włożył rękę do klatki lwa, turyści nagrali reakcję zwierzaka

Czytaj więcej >

Świat

18-latek wszedł do dołu wykopanego na plaży. Zginął zasypany piaskiem

Czytaj więcej >

Świat

Turyście z Tajlandii grozi kara śmierci. Awanturował się na lotnisku

Czytaj więcej >

Świat

Krokodyl zaatakował turystę w Australii. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem

Czytaj więcej >