Powódź na rajskiej wyspie Maui. Władze Hawajów wydały nakaz ewakuacji
Hawaje zmagają się z gigantyczną powodzią. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, nie widzieli takiej siły żywiołu od 25 lat. Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców, niektórzy utknęli w domach, sześć budynków uległo uszkodzeniu i zniszczeniu.
Hawajska wyspa Maui mierzy się z wielką powodzią. Burmistrz podkreśla, że tak poważnej sytuacji nie było już od dawna
Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców. Część ludzi dzwoniła do służb po pomoc, bo zostali uwięzieni w domach
Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi, która uszkodziła tamę Kaupakalua w regionie Haiku
Hawaje jeszcze przed pandemią uważane były za jeden z najcudowniejszych rajów turystycznych na świecie. Najmłodszy stan USA zmaga się obecnie ze skutkami kryzysu pandemicznego, jednak pojawił się tam również nowy problem. W wyniku intensywnych opadów deszczu, na wyspie Maui doszło do niebezpiecznej powodzi.
Hawajenawiedzone przez powódź
Jak podaje TVN24, ulewy doprowadziły do podniesienia stanu wody na tamie Kaupakalua, znajdującej się w regionie Haiku, przez co doszło do jej uszkodzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że tamtejsze władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców na terenach grożących zalaniem.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
– Urzędnicy hrabstwa Maui zostali poinformowani, że zapora Kaupakalua została naruszona – informował gubernator David Ige na swoim Twitterze w poniedziałek wieczorem.
Wtedy też przekazano wiadomość o rozpoczęciu akcji ewakuacyjnej.
– Awaria tamy spowoduje groźną dla życia powódź, jak również znaczne szkody materialne na obszarach położonych w dole rzeki – mówili już wcześniej meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej w Honolulu.
TVN24 informuje, że zdaniem niektórych mieszkańców, to może być największa powódź, jaką widzieli na przestrzeni ostatnich 25 lat. Burmistrz Maui poinformował w poniedziałek, że uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo 6 domów.
– Panie i panowie, to jest prawdziwa sytuacja powodziowa, jakiej nie widzieliśmy od dłuższego czasu – mówił Mike Victorino.
Mieszkańcy dzwonią do służb, prosząc o pomoc. Niektórzy zostali uwięzieni przez wodę w swoich domach. Zadecydowano o otwarciu schronów ewakuacyjnych.
– Schrony ewakuacyjne zostały otwarte w Paia Community Center i Hana High School – poinformował gubernator David Ige.
Nagrania prezentujące sytuację na miejscu obejrzeć można w mediach społecznościowych. Pojawiły się m.in. na kontach Gay Island Guide na Twitterze.
#maui : Footage shows devastation on Maui where one home is under water and only a portion of this family’s second story is seen. Read more: https://t.co/75ZsacEbUe#gayislandguide #breaking #breakingnews #hawaii #maui #mauinews #kaupakaluadam #hawaiinews #news 📸: @maui247news pic.twitter.com/cjqGAIiuhq
— Gay Island Guide (@GayIslandGuide) March 9, 2021
Hawaje w cieniu pandemii
Hawaje zostały oficjalnie ogłoszone stanem USA 21 sierpnia 1959 roku, co czyni je najmłodszym ze wszystkich stanów w tym kraju. Jako jedyny znajduje się wyłącznie na wyspach, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Ich stolicą jest Honolulu, leżące na najbardziej zaludnionej wyspie O’ahu.
Przez ostatnie miesiące ruch turystyczny w tej części świata praktycznie zamarł. Najpierw konieczne było przejście 2-tygodniowej kwarantanny, aby dostać się na teren USA, a od 26 stycznia 2021 roku w życie weszły nowe przepisy. Zgodnie z nimi, turyści, którzy w ciągu 14 dni przed przylotem przebywali na terenie krajów Strefy Schengen lub innych wymienionych w Proklamacji (dostępnej na stronie Białego Domu), nie zostaną wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych.
Doprowadziło to do kryzysu wielu przedsiębiorstw z branży turystycznej, które królują na Hawajach. Zaraz po ustanowieniu tego regionu stanem USA, blisko 25 proc. produktu stanowego pochodziło z tego sektora gospodarki, a przez kolejne lata był on rozwijany i promowany na arenie międzynarodowej.
11 listopada 2019 roku ogłoszono zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków, dzięki czemu podróże na Hawaje stały się o wiele prostsze. Przez pandemię koronawirusa nie mogliśmy się nimi zbyt długo i intensywnie cieszyć, jednak po zakończeniu kryzysu z pewnością wiele osób odwiedzi ten region w celu turystycznym.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: TT/TVN24