Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Paszport

Paszport

Paszport jest jednym z najważniejszych dokumentów podróżnika. Dla wielu stanowi wartość sentymentalną, dokumentując, jak wiele już przeżyli i widzieli.

Lotnisko
14.05.2024 11:40 Oferował wizy w korzystnych cenach. Rozpłynął się w powietrzu

Policja nadal poszukuje mężczyzny, który miał oszukać kilka osób, oferując polskie wizy pracownicze. W minioną środę zarejestrowano sprawę przeciwko mężczyźnie, który przyjął setki tysięcy rupii, oferując wizy. Jednak żadna z osób nie otrzymała wizy, a słuch po mężczyźnie zaginął.

Lotnisko w Katowicach
19.10.2023 08:14 To miał być urlop marzeń na all inclusive w Egipcie. Nie wyszła nawet z lotniska w Katowicach

Wakacje dobiegły końca, ale polscy turyści nie zamierzają przestać podróżować. Zmieniły się jednak listy najchętniej wybieranych kierunków. Jednym z popularniejszych miejsc jest obecnie Egipt. To właśnie tam planowała polecieć turystka z Katowic.Egipt to jeden z najlepszych kierunków na jesienne i zimowe wyjazdy. Nawet w grudniu, czy styczniu można tam liczyć na temperatury przekraczające 20 st. C, co zachęca wiele osób do kąpieli w basenie lub morzu. Nadzieję na taki wypoczynek jeszcze w październiku miała również turystka z Katowic. Jednak z jej planów nic nie wyszło.

Lotnisko w Katowicach
26.09.2023 10:17 Chciał spędzić urlop w Polsce. Przez drobnostkę mógł zapomnieć o zwiedzaniu

Polska staje się coraz popularniejszym kierunkiem urlopów Europejczyków. Chętnie odwiedzają nas Niemcy, Czesi, ale również Brytyjczycy. Jeden z nich przeżył jednak spore rozczarowanie na lotnisku w Katowicach.Pandemia koronawirusa i wojna w Ukrainie odcisnęły piętno na polskiej turystyce. Na szczęście po wielu trudnych miesiącach sytuacja ulega poprawie. Jednak zagraniczni goście czasami nie są wpuszczanie na teren Polski. Taki los w piątek 22 września spotkał Brytyjczyka.

Matt Vandenberg
14.06.2023 00:53 Został deportowany przez drobną skazę w paszporcie. Służby były bezlitosne

Mężczyzna, który nie został wpuszczony na pokład samolotu opublikował w mediach społecznościowych post, który ma ostrzec potencjalnych pasażerów. Przez drobne niedopatrzenie stracił ponad 4 tys. zł.Podróżujący z Sydney na Bali Australijczyk ostrzegł w sieci potencjalnych turystów, by dokładnie sprawdzili swoje dokumenty przed wyjazdem. 

Kolejka
31.03.2023 15:10 Ustawiają się rekordowe kolejki po paszporty. Turyści boją się, że nie zdążą przed urlopem

Polacy tłumnie ruszyli po paszporty. Turyści chcą zdążyć przed urlopem, a na dokument czeka się przynajmniej miesiąc od chwili złożenia wniosku. Najpierw trzeba się jednak wbić w kolejkę, a to nie jest proste. W tym roku są rekordowo długie, dłuższe nawet od tych, jakie ustawiały się przed pandemią.

Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. Mama chciała dobrze
14.01.2023 16:33 Poprawiła datę w paszporcie syna długopisem. "Mama chciała dobrze"

Nastolatek podróżujący z Dublina do Krakowa został zatrzymany przez strażników granicznych. Granicznicy zwrócili uwagę na ręcznie poprawioną liczbę w dokumencie młodego podróżnego. "Dobrymi" intencjami wykazała się jego mama, a swoim nierozważnym zachowaniem przysporzyła 17-latkowi sporo kłopotów.Niektórych podróżnych kontrole lotniskowe przyprawiają o ból głowy, choć najczęściej okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Jednak w przypadku 17-latka strażnicy graniczni, którzy sprawdzali jego paszport, dokonali zaskakującego odkrycia.

paszport-biznesinfo
09.01.2023 12:07 Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Wraz z końcem 2022 roku opublikowano ranking najsilniejszych paszportów świata. Polski dokument znajduje się w jego ścisłej czołówce, jednak zwycięzca może was zaskoczyć. Które kraje wydają najbardziej przydatne dokumenty umożliwiające płynne przemieszczanie się między państwami?Wszyscy aktywni turyści zdają sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie odpowiednich dokumentów podczas podróży, zwłaszcza tych międzypaństwowych. Arton Capital - firma, która zajmuje się doradztwem finansowym, stworzyła ranking klasyfikujący siłę paszportów. Sprawdź, które otwierają najwięcej przejść granicznych.

Paszport1
30.10.2022 13:27 Ważne zmiany dla turystów. Wkrótce utrudnienia w wydawaniu paszportów

Turyści powinni przygotować się na utrudnienia, jakie czekają ich już w najbliższych tygodniach. W całej Polsce na kilka dni zamkną się urzędy wojewódzkie, odpowiedzialne za przyjmowanie wniosków paszportowych oraz wydawanie dokumentów. Powodem nieoczekiwanych zmian i utrudnień w obsłudze podróżnych jest wejście w życie nowej ustawy, związanej z uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. W związku z tym, na terenie całego naszego kraju, zamknięte zostaną odpowiedzialne za to urzędy.

woman-g5d10885d7 1280
26.11.2021 11:22 Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Komisja Europejska chce skrócić ważność paszportów covidowych do 9 miesięcy zamiast 12 tak jak obecnie. Przedłużyć jego ważność będzie można przy pomocy trzeciej dawki szczepienia. Paszport covidowy wystawiany jest na 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub jednej w przypadku preparatu Janssen). Komisja Europejska chce jednak skrócić ważność dokumentu do 9 miesięcy.

podróże
01.07.2021 18:12 Dzisiaj wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy. Dokument umożliwia swobodne przemieszczanie po UE

Od 1 lipca wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy, który ma ułatwić podróże po Europie. Skorzystają z niego osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz ci, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa.Podróże po Unii Europejskiej będą łatwiejsze dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa. Dzisiaj wchodzi w życie unijny certyfikat covidowy, który ma ułatwić przemieszczanie się.

certyfikat
25.05.2021 14:15 Dzisiaj ruszają testy certyfikatów szczepień w Polsce. Mają ułatwić przemieszczanie się po UE

We wtorek rozpoczęły się testy certyfikatów szczepień. Jak przekazał w rozmowie z Polsat News wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, jeśli wszystko dobrze pójdzie będzie on dostępny dla wszystkich od 1 czerwca.Dzisiaj rozpoczynają się testy cyfrowego certyfikatu szczepieńJeżeli testy będą pomyślne, można spodziewać się dokumentu od 1 czerwcaCertyfikaty szczepień mają znacznie ułatwić podróżowanie między państwami Unii Europejskiej. Dzisiaj rozpoczęły się testy tego dokumentu w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia
18.05.2021 15:28 Polska dołącza do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Ministerstwo Zdrowia potwierdza zielone certyfikaty

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska przystąpi do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych. Jak dodał, od 1 czerwca będziemy w pełni gotowi do przystąpienia do pracy w projekcie.We wtorek w południe na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że Polska zadeklarowała przystąpienie do pilotażowego programu certyfikatów szczepiennych.

paszporty szczepionkowe
13.05.2021 16:25 Problem z paszportem szczepionkowym w UE. Mogą być opóźnienia, „Trudno będzie o porozumienie"

Termin wydawania paszportów szczepionkowych może ulec przesunięciu z powodu braku porozumienia państw członkowskich. Według informacji, do których dotarła redakcja RMF24, kraje UE nie ustępują w kwestii darmowych certyfikatów oraz restrykcji dotyczących koronawirusa. Paszport szczepionkowy to potoczna nazwa certyfikatu covidowego, którego wprowadzenie miałoby ułatwić podróże po Europie osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Andrzej Gut-Mostowy o dofinansowaniach do testów
10.05.2021 18:29 Andrzej Gut-Mostowy: Paszporty szczepionkowe pomogą polskiej turystyce

Andrzej Gut-Mostowy opowiedział o swoim spojrzeniu na tzw. paszporty szczepionkowe oraz kwestię ewentualnego dofinansowania testów na COVID-19 dla turystów. Wiceminister ds. turystyki przyznał, że popiera taki rodzaj wsparcia. Andrzej Gut-Mostowy twierdzi, że tzw. paszporty szczepionkowe są szansą dla polskiej turystykiPodkreślił, że dzięki nim przedsiębiorcy z tego sektora gospodarki mogliby liczyć na odrobienie strat po kryzysiePoinformował, że trwają prace nad ogólnoeuropejskimi rozwiązaniami, polegającymi na dofinansowaniach testów na COVID-19 dla turystówWiceminister ds. turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, był gościem w Radiu Kraków. Mówił tam przede wszystkim o kwestii tzw. paszportu szczepionkowego, który ma już w czerwcu obowiązywać w całej Unii Europejskiej. Zapytany został także o jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, czyli swobodne podróże tylko dla osób zaszczepionych oraz tych, które okażą negatywny test na COVID-19. Jak wiadomo, badania są płatne, co zdaniem części komentatorów decyzji Komisji Europejskiej sprawia, że idea paszportów szczepionkowych może dyskryminować niektórych podróżnych.

szczepienia covid
08.05.2021 19:17 Przewodnicząca KE podała termin zakończenia prac nad certyfikatami szczepień. „Jesteśmy na dobrej drodze"

Certyfikaty szczepień już wkrótce będą mogły zostać wprowadzone w całej Europie. Ursula von der Leyen ogłosiła datę przewidywanego końca prac. Według jej zapowiedzi dokument ma być gotowy jeszcze zanim sezon wakacyjny wystartuje na dobre.Szczepienia nie są obowiązkowe, natomiast mogą znacznie ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą się szczepić zostanie również opcja okazania negatywnego wyniku testu w stronę Covid-19. Trwają prace nad opracowaniem jednolitego dokumentu dla wszystkich państw członkowskich. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podała datę przewidywanego końca prac.

Czy paszport szczepionkowy jest dobrym pomysłem
03.05.2021 15:27 Polacy podzieleni ws. paszportów szczepionkowych. Ekspertka: rozumiem obie strony

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma mieszane uczucia na temat wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Zdania Polaków w sprawie nowego dokumentu są podzielone, a Agnieszka Szuster-Ciesielska rozumie obie strony. Pojawia się więc pytanie, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Ekspertka wskazuje, że chęć wprowadzenia tzw. paszportów szczepionkowych jest zrozumiała. Branża turystyczna potrzebuje ożywienia, a osoby zaszczepione chcą dostać więcej swobodyZ drugiej strony zrozumiałe są pretensje osób, które nie chcą lub nie mogą przyjść preparatu i z tego powodu uporać się muszą z restrykcyjnymi przepisamiPodzieleni są również sami Polacy. W najnowszym sondażu prawie tyle samo osób popierało paszporty szczepionkowe, co sprzeciwiało się ich wprowadzeniuProf. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powiedziała w programie Newsroom WP, co myśli o paszportach szczepionkowych. W najnowszym sondażu SW Research dla Rzeczpospolitej Polacy z kolei zapytani zostali, co oni myślą o dokumencie ułatwiającym zagraniczne wyjazdy. Jak się okazuje, mieszane uczucia mają zarówno przeciętni turyści, wybierający się na zagraniczne wakacje, jak i ekspertka.

Paszporty szczepionkowe w Polsce
20.04.2021 11:30 Rzecznik rządu o tzw. paszportach szczepionkowych: Chodzi o wzajemną certyfikację

Rzecznik rządu został zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych - zarówno tych, nad którymi pracuje UE, jak i wewnętrznych w naszym kraju. Polityk podkreślił, że do wprowadzenia takiego dokumentu w formie „wejściówki" do samolotu czy restauracji, raczej w naszym kraju nie dojdzie i nie ma takich planów.Piotr Müller wypowiedział się na temat tzw. paszportów szczepionkowychPodkreślił, że ich rolą jest uznawanie świadczeń między krajami Unii Europejskiej, a nie kontrola nad poruszaniem sięPolityk podkreślił, że mało prawdopodobne jest wprowadzenie w Polsce paszportów w formie „wejściówek" do samolotów, kin czy restauracjiRzecznik rządu, Piotr Müller, był gościem w programie „Kwadrans polityczny" w TVP1. Został tam zapytany o plan odmrażania gospodarki oraz kwestię tzw. paszportów szczepionkowych. Według niego nazwa ta jest nieodpowiednia, bowiem kojarzyć się może z obostrzeniami i ograniczeniami w ruchu międzynarodowym.

Turcja przedłuża restrykcje dla turystów
15.04.2021 21:02 Turcja przedłuża restrykcje do 31 maja. Zaostrzają przepisy graniczne

Turcja miała 15 kwietnia złagodzić restrykcje, jednak z powodu złej sytuacji epidemicznej, decyzja uległa zmianie. Jak ogłosiło tamtejsze MSW, obostrzenia zostają przedłużone do 31 maja. Uderzy to również w turystów, którzy planowali spędzić tam urlopy w najbliższym czasie. Turcja przekłada datę luzowania obostrzeńTuryści na granicach muszą okazać negatywne wyniki testu PCR lub poddać się kwarantannieObostrzenia obowiązywać będą do 31 majaTurcja otwarcie granic dla turystów z zagranicy zapowiedziała już na początku marca. Zgodnie z przekazywanymi komunikatami, łagodzenie przepisów dotyczyć miało zarówno Polaków, jak i podróżnych z większości krajów świata. Teraz jednak okazuje się, że ten optymistyczny scenariusz został pogrzebany przez sytuację pandemiczną na miejscu.

covid-19-5073811 1280 (9)
15.04.2021 13:25 Senacka komisja poparła paszporty szczepionkowe. UE zrobiła kolejny krok

Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła tzw. paszporty szczepionkowe. Jest to potoczna nazwa Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić przemieszczanie się między państwami Unii. Będzie on dostępny w formie cyfrowej papierowej całkowicie za darmo dla wszystkich.Senacka komisja wnioski dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowychPaństwa UE oficjalnie przyjęły mandat do negocjacji z PE w tej sprawieDokument ma wejść w życie do końca czerwcaPaszporty szczepień mają być dostępne od końca czerwca. W czwartek senacka komisja pochyliła się nad wnioskami dot. rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tego dokumentu.

paszport covid
12.04.2021 14:57 UE chce wprowadzić paszporty immunologiczne do 25 czerwca

Paszport covidowy ma wejść w życie najpóźniej do 25 czerwca. Jak poinformowała w poniedziałek Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad projektem, którego wynikiem ma być wprowadzanie w tym terminie certyfikatów cyfrowych.Celem paszportów covidowych jest ułatwienie podróżowania za granicę osobom zaszczepionych oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. Unia Europejska planuje wprowadzenie jednolitego dokumentu, który dostępny będzie dla obywateli wszystkich państw członkowskich.

paszport covidowy
02.04.2021 19:24 IATA wprowadza własne paszporty covidowe. Mają być uruchomione 15 kwietnia

IATA chce wprowadzić własne paszporty covidowe, które ułatwią podróżowanie pasażerom samolotów. Kończą się ostatnie testy aplikacji, która ma zostać wprowadzona już 15 kwietnia. Na początku będą mogli z niej skorzystać jednak tylko niektórzy.IATA wprowadza własne paszporty covidowe, dostępne od 15 kwietniaNa razie działać będą jedynie dla systemu iOsPierwsze próby przeprowadzane będą podczas lotów na KaraibyPaszporty covidowe wciąż wzbudzają wiele kontrowersji, jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce mogą stać się one nieodłącznym elementem podróży. Swoje testy kończy już Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które chce wprowadzić je już w kwietniu.

paszport szczepionkowy
29.03.2021 13:07 Paszport szczepionkowy ma wejść w życie od 15 czerwca. Komisarz UE podał szczegóły

Paszport szczepionkowy ma zostać wprowadzony od 15 czerwca. Taką informację przekazał komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że dokument będzie zawierał informację o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi oraz że nie będzie on obowiązkowy.Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marcaDokument ma zostać wprowadzony 15 czerwcaDokument może być potrzebny podczas podróży za granicęPaszport szczepionkowy jest jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Chociaż wzbudza wiele kontrowersji, ma zostać wprowadzony już w czerwcu. Podobnie jak samo szczepienie nie będzie on obowiązkowy, jednak może znacznie ułatwić podróżowanie za granicę.

turystyka w dobie pandemii
24.03.2021 20:28 Analitycy: Rozwój i ożywienie turystyki światowej możliwe w 2024 roku

Turystyka nie będzie się rozwijała aż do 2024 roku? Tak twierdzą analitycy Allianz Research i Euler Hermes. Podkreślają, że dokumenty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić branżę, jeśli utrzymywać się będą obostrzenia gospodarcze. Sytuacja pandemiczna jeszcze długo wpływała będzie na spowolnienie tego sektora gospodarki. Analitycy twierdzą, że tzw. paszporty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić sektor turystyczny, jeśli zachowane będą obostrzenia gospodarczeOceniają, że „ożywienie" możliwe będzie dopiero w 2024 rokuEuropa ich zdaniem ma szansę na szybsze odnotowanie wzrostu liczby turystów niż inne regiony Przez pandemię ucierpiała nie tylko turystyka w Polsce czy Europie, ale na całym świecie. Kryzys dotknął przewoźników, organizatorów imprez, a także przedsiębiorców prowadzących interesy związane z podróżami i migracjami ludzi. Niestety analitycy z Allianz Research i Euler Hermes są zdania, że sytuacja branży szybko się nie unormuje. Wskazują w środowej publikacji, na którą powołuje się Forsal.pl, że dalszy rozwój turystyki, po pandemii, może nastąpić dopiero w 2024 roku. Podkreślają, że w czasie rygorystycznych działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się nowych odmian koronawirusa, tzw. paszporty szczepionkowe nie wystarczą, by ożywić turystykę.

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów
22.03.2021 22:15 IATA apeluje do światowych rządów o określenie wstępnych planów otwierania turystyki

IATA apeluje do rządów wszystkich krajów na świecie, by określiły się w sprawie otwierania turystyki i znoszenia obostrzeń. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i może to być ostatni moment na stworzenie planu, dzięki któremu sektor podróżniczy miałby szansę zacząć działać tego lata i odrabiać straty wywołane pandemią. IATA prosi rządy wszystkich krajów na świecie, by określiły orientacyjne daty otwierania granic i znoszenia obostrzeń dla turystów Takie działanie ma pozwolić turystom na swobodne podróże międzynarodoweDzięki wcześniejszemu uzgodnieniu warunków, sektory turystyczne poszczególnych państw będą mogły odpowiednio przygotować się do sezonuIATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych, twierdzi, że konieczne jest wypracowanie dokładnego planu wakacyjnego. W jego ramach wszystkie kraje na świecie miałyby opracować - choćby orientacyjnie - szczegóły obostrzeń dla turystów, planowane na okres wakacyjny. Takie działanie ma być korzystne zarówno dla podróżnych, jak i całej branży turystycznej. Dzięki jasnym zasadom wjazdu, które nie będą się dynamicznie zmieniały, wczasowicze będą wiedzieli, jakie czekają ich obostrzenia w poszczególnych państwach, co wpłynąć może na śmielsze rezerwowanie urlopów. To z kolei pozwoli na odrobienie części strat przedsiębiorcom.

premier Morawiecki o paszportach szczepionkowych
18.03.2021 21:22 Czy Polska zgodzi się na europejskie paszporty szczepionkowe? Premier: Ważne, by nie były dyskryminacyjne

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w środę, podczas konferencji prasowej, o stanowisko Polski w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdził, temat ten został poruszony podczas rozmowy z prezydentem Francji i dla naszego rządu najważniejsze jest, by zasady swobodnych podróży nie były dyskryminujące. Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas wizyty w Paryżu poruszony został temat europejskich paszportów szczepionkowychDla polskiego rządu najistotniejsze jest, by zasady swobodnego podróżowania nie były dyskryminacyjneZdradził, że nadal nie ma wypracowanego jednolitego stanowiska ws. certyfikatów w EuropiePremier podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę po jego wizycie we Francji, został zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych. Wczoraj projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu przedstawiła Komisja Europejska, temat jednak nadal wzbudza znaczne kontrowersje.

zielony paszport
15.03.2021 19:17 KE przedstawi projekt „zielonego paszportu". Szczegóły poznamy już w środę

„Zielony paszport" ma na celu ułatwienie mieszkańcom Unii Europejskiej swobodne podróżowanie między państwami członkowskimi. Jak poinformował komisarz do spraw wewnętrznego rynku Thierry Breton, KE przedstawi projekt dokumentu w tę środę. „Zielony paszport" to potoczna nazwa dokumentu poświadczającego przyjęcie szczepienia, przebycia Covid-19 lub otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W Komisji Europejskiej trwają prace nad projektem, a jego efekty mają zostać przedstawione już w tę środę.

Hawaje walczą z powodzią
09.03.2021 18:30 Powódź na rajskiej wyspie Maui. Władze Hawajów wydały nakaz ewakuacji

Hawaje zmagają się z gigantyczną powodzią. Jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, nie widzieli takiej siły żywiołu od 25 lat. Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców, niektórzy utknęli w domach, sześć budynków uległo uszkodzeniu i zniszczeniu. Hawajska wyspa Maui mierzy się z wielką powodzią. Burmistrz podkreśla, że tak poważnej sytuacji nie było już od dawnaWładze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców. Część ludzi dzwoniła do służb po pomoc, bo zostali uwięzieni w domach Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi, która uszkodziła tamę Kaupakalua w regionie HaikuHawaje jeszcze przed pandemią uważane były za jeden z najcudowniejszych rajów turystycznych na świecie. Najmłodszy stan USA zmaga się obecnie ze skutkami kryzysu pandemicznego, jednak pojawił się tam również nowy problem. W wyniku intensywnych opadów deszczu, na wyspie Maui doszło do niebezpiecznej powodzi.

Hiszpania wprowadza paszport zdrowia
09.03.2021 12:49 Hiszpania chce wprowadzić paszporty zdrowia jako pierwszy kraj w Europie

Hiszpania wprowadzi paszporty zdrowia jako pierwszy kraj w Europie. Już teraz zapowiadany jest start pilotażowego programu. Dokument ma między innymi umożliwić osobom zaszczepionym podróżowanie bez spełniania dodatkowych warunków, w tym kwarantanny czy testów.Hiszpania będzie pierwszym krajem w UE, który wdroży u siebie pilotażowy program paszportów zdrowia. Na razie nie wiadomo, kiedy ten projekt wystartuje, jednak Unia Europejska już pracuje nad ujednoliconym dokumentem. W połowie marca KE chce przedstawić swoje propozycje.

  • 1
  • 2