Turysci.pl
paszport szczepionkowy

fot. Unsplash/ Gabriella Clare Marino

Paszport szczepionkowy ma wejść w życie od 15 czerwca. Komisarz UE podał szczegóły

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Paszport szczepionkowy ma zostać wprowadzony od 15 czerwca. Taką informację przekazał komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że dokument będzie zawierał informację o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi oraz że nie będzie on obowiązkowy.

  • Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marca

  • Dokument ma zostać wprowadzony 15 czerwca

  • Dokument może być potrzebny podczas podróży za granicę

Paszport szczepionkowy jest jednym z najgłośniejszych tematów ostatnich miesięcy. Chociaż wzbudza wiele kontrowersji, ma zostać wprowadzony już w czerwcu. Podobnie jak samo szczepienie nie będzie on obowiązkowy, jednak może znacznie ułatwić podróżowanie za granicę.

Paszport szczepionkowy powinien być wprowadzony od 15 czerwca

Podczas wywiadu dla stacji RTL i LCI oraz dziennika „Le Figaro" komisarz zapewnił, że dokument będzie „zharmonizowany na szczeblu europejskim". Jak dodaje, będzie on dostępny w formie elektronicznej i papierowej i powinien być wprowadzony od 15 czerwca.

Paszport ma zawierać informacje dotyczące rodzaju przyjętej szczepionki oraz czy dana osoba posiada przeciwciała i czy była zarażona koronawirusem - dodał Breton w wywiadzie.

Jak wyjaśnił Breton, dokument może być przydatny podczas podróży samolotem lub w przypadku brania udziału w imprezach masowych lub przebywania w niektórych miejscach użyteczności publicznej.

Turcja zaostrza restrykcje na Ramadan

Turcja zaostrzy restrykcje od 13 kwietnia do 12 maja. Na czas Ramadanu

CZYTAJ DALEJ

Nie oznacza to jednak, że osoby niezaszczepione będą wykluczone z życia społecznego. W przypadku braku paszportu wymagany może być jednak negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Komisarz obiecał również, że UE otrzyma 360 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi pod koniec trzeciego kwartału, a także 420 mln w połowie lipca.

- Europa osiągnie zbiorową odporność na koronawirusa około 14 lipca - powtórzył swoje poprzednie zapewnienia Breton.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska przedstawiła projekt paszportu szczepionkowego 17 marca. Niedługo potem Parlament Europejski przyśpieszył procedurę zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >