Turysci.pl
paszporty szczepionkowe mogą wejść w życie w czerwcu

fot. Unsplash/ @Lukas

Parlament Europejski przyśpiesza procedurę zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Paszporty szczepionkowe mogą wejść w życie szybciej, niż planowano. W czwartek Parlament Europejski ogłosił podjęcie decyzji o przyśpieszeniu procedur zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego. Proces ma zakończyć się już w czerwcu.

  • Trwają prace nad opracowaniem paszportu szczepionkowego dla całej UE

  • Parlament Europejski ogłosił, że zamierza przyśpieszyć procedury wprowadzania Certfyfikatu w życie

  • Europejskie organy planują zakończyć procedury już w czerwcu, jeszcze przed rozpoczęciem wakacji

Komisja Europejska opublikowała projekt paszportów szczepionkowych 17 marca, a już dzisiaj Parlament Europejski przegłosował przyśpieszenie prac skierowanych na wprowadzenie nowego dokumentu w życie. Zgodnie z nagłą decyzją, turyści z całej Europy spodziewać się mogą zmian w przemieszczaniu jeszcze w czasie tych wakacji. Prawdopodobnie zagraniczne wyjazdy będą łatwiejsze.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, KE planuje zakończenie prac nad projektem jeszcze w czerwcu. Termin składania poprawek do wniosku wyznaczono na najbliższą sesję plenarną, czyli 26-29 kwietnia.

Paszporty szczepionkowe jeszcze w czerwcu?

Jak czytamy na stronie Onetu, 468 głosujących europosłów było za wprowadzeniem trybu pilnego, pozwalającego na szybszą kontrolę wniosków Komisji Europejskiej, dotyczących wprowadzenia paszportu szczepionkowego. Przeciwne były 203 osoby, a 16 się wstrzymało.

biura turystyczne mają więcej czasu na zwrot

Realizacja vouchera turystycznego. Projekt ustawy o przedłużeniu przyjęty

CZYTAJ DALEJ

Podkreślono, że przyśpieszenie prac odbywać się będzie przy pełnym poszanowaniu demokratycznej formy podejmowania decyzji. Datę składania poprawek (26-29 kwietnia) ogłosił przewodniczący europarlamentu, David Sassoli po zakończeniu głosowania.

Jak podaje Onet, może się to przełożyć na przyjęcie projektu w całości już w czerwcu. KE już wcześniej podkreślała, że priorytetem jest wejście nowego dokumentu w życie jeszcze przed wakacjami.

Certyfikaty wywołują ogromne kontrowersje

Komisja Europejska na swoim profilu na Twitterze podkreśliła, że najważniejsze są 3 punkty dotyczące Certyfikatów:

  • Mają być bezpieczne i ogólnodostępne dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej;

  • Ich forma nie może dyskryminować żadnej grupy społecznej;

  • Zawierać mają wyłącznie istotne informacje z punktu widzenia sytuacji pandemicznej na świecie.

Mimo tych zapewnień, zaraz po przedstawieniu przez Komisję Europejską projektu Zielonych Certyfikatów Cyfrowych, rozgorzała dyskusja na temat słuszności ich wprowadzenia. Podział zdań widoczny jest również w wyżej wymienionych wynikach głosowania.

Część polityków nie jest przekonana co do słuszności wprowadzania w życie nowego dokumentu. Prezydent Francji już na początku marca zaznaczał, że paszport nie powinien dawać żadnych szczególnych praw ludziom, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. minister spraw zagranicznych Belgii czy kanclerz Niemiec.

Zdecydowana nie była także Polska. Bartosz Grodecki, wiceszef MSWiA, mówił kilka dni temu, że Europa jest podzielona, a temat paszportów szczepionkowych bardzo trudny. Podkreślał istotę „precyzyjnego podejścia" do tworzenia tych przepisów, by uniknąć sytuacji wykluczenia z podróżowania pewnych grup, ze względu np. na ich przekonania czy też dostępność preparatu.

Komisja Europejska zauważa natomiast, że projekt został skonstruowany w taki sposób, by nie dyskryminować żadnej grupy. Zielony Certyfikat Cyfrowy ma zawierać informacje nie tylko o przejściu szczepienia przez podróżnego, ale również wynik testu na COVID-19 i dowody na przejście zakażenia.

Wszystkie te formy mają usprawnić podróże i pozwolić na rozwój europejskiej branży turystycznej, która bardzo ucierpiała w wyniku pandemii. Obecnie każdy kraj ma swoje obostrzenia na granicach (np. testy czy kwarantannę), co znacząco utrudnia organizowanie wyjazdów turystycznych i prowadzi do zamrożenia ruchu międzynarodowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >