Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Parlament Europejski przyśpiesza procedurę zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego
Patryk Korzec
Patryk Korzec 25.03.2021 18:30

Parlament Europejski przyśpiesza procedurę zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego

paszporty szczepionkowe mogą wejść w życie w czerwcu
fot. Unsplash/ @Lukas

Paszporty szczepionkowe mogą wejść w życie szybciej, niż planowano. W czwartek Parlament Europejski ogłosił podjęcie decyzji o przyśpieszeniu procedur zatwierdzania Zielonego Certyfikatu Cyfrowego. Proces ma zakończyć się już w czerwcu.

  • Trwają prace nad opracowaniem paszportu szczepionkowego dla całej UE

  • Parlament Europejski ogłosił, że zamierza przyśpieszyć procedury wprowadzania Certfyfikatu w życie

  • Europejskie organy planują zakończyć procedury już w czerwcu, jeszcze przed rozpoczęciem wakacji

Komisja Europejska opublikowała projekt paszportów szczepionkowych 17 marca, a już dzisiaj Parlament Europejski przegłosował przyśpieszenie prac skierowanych na wprowadzenie nowego dokumentu w życie. Zgodnie z nagłą decyzją, turyści z całej Europy spodziewać się mogą zmian w przemieszczaniu jeszcze w czasie tych wakacji. Prawdopodobnie zagraniczne wyjazdy będą łatwiejsze.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, KE planuje zakończenie prac nad projektem jeszcze w czerwcu. Termin składania poprawek do wniosku wyznaczono na najbliższą sesję plenarną, czyli 26-29 kwietnia.

Paszporty szczepionkowe jeszcze w czerwcu?

Jak czytamy na stronie Onetu, 468 głosujących europosłów było za wprowadzeniem trybu pilnego, pozwalającego na szybszą kontrolę wniosków Komisji Europejskiej, dotyczących wprowadzenia paszportu szczepionkowego. Przeciwne były 203 osoby, a 16 się wstrzymało.

Podkreślono, że przyśpieszenie prac odbywać się będzie przy pełnym poszanowaniu demokratycznej formy podejmowania decyzji. Datę składania poprawek (26-29 kwietnia) ogłosił przewodniczący europarlamentu, David Sassoli po zakończeniu głosowania.

Jak podaje Onet, może się to przełożyć na przyjęcie projektu w całości już w czerwcu. KE już wcześniej podkreślała, że priorytetem jest wejście nowego dokumentu w życie jeszcze przed wakacjami.

Certyfikaty wywołują ogromne kontrowersje

Komisja Europejska na swoim profilu na Twitterze podkreśliła, że najważniejsze są 3 punkty dotyczące Certyfikatów:

  • Mają być bezpieczne i ogólnodostępne dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej;

  • Ich forma nie może dyskryminować żadnej grupy społecznej;

  • Zawierać mają wyłącznie istotne informacje z punktu widzenia sytuacji pandemicznej na świecie.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1372159608542871557

Mimo tych zapewnień, zaraz po przedstawieniu przez Komisję Europejską projektu Zielonych Certyfikatów Cyfrowych, rozgorzała dyskusja na temat słuszności ich wprowadzenia. Podział zdań widoczny jest również w wyżej wymienionych wynikach głosowania.

Część polityków nie jest przekonana co do słuszności wprowadzania w życie nowego dokumentu. Prezydent Francji już na początku marca zaznaczał, że paszport nie powinien dawać żadnych szczególnych praw ludziom, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. minister spraw zagranicznych Belgii czy kanclerz Niemiec.

Zdecydowana nie była także Polska. Bartosz Grodecki, wiceszef MSWiA, mówił kilka dni temu, że Europa jest podzielona, a temat paszportów szczepionkowych bardzo trudny. Podkreślał istotę „precyzyjnego podejścia" do tworzenia tych przepisów, by uniknąć sytuacji wykluczenia z podróżowania pewnych grup, ze względu np. na ich przekonania czy też dostępność preparatu.

Komisja Europejska zauważa natomiast, że projekt został skonstruowany w taki sposób, by nie dyskryminować żadnej grupy. Zielony Certyfikat Cyfrowy ma zawierać informacje nie tylko o przejściu szczepienia przez podróżnego, ale również wynik testu na COVID-19 i dowody na przejście zakażenia.

Wszystkie te formy mają usprawnić podróże i pozwolić na rozwój europejskiej branży turystycznej, która bardzo ucierpiała w wyniku pandemii. Obecnie każdy kraj ma swoje obostrzenia na granicach (np. testy czy kwarantannę), co znacząco utrudnia organizowanie wyjazdów turystycznych i prowadzi do zamrożenia ruchu międzynarodowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet