Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa

Europa

Europa – podstawowe informacje o kontynencie

Europa, określana również jako Stary Kontynent, to teren dość jednolity pod kątem kultury tworzących go państw, lecz niekoniecznie pod kątem panującego na tym obszarze klimatu. Większość europejskich krajów może upatrywać swoich korzeni w najstarszych cywilizacjach świata – a skoro historia Europy jest tak bogata i różnorodna, to trudno jest się dziwić, że na jej terenie znajduje się tak wiele zabytków i ważnych dla naszych dziejów miejsc.

Europa to także nie lada gratka dla amatorów przyrody i spędzania czasu na łonie natury. Znaleźć tu bowiem możemy setki rozmaitych parków narodowych, skansenów, czy po prostu miejsc, którego oko zapalonego turysty nie powinno przegapić – od rozpalonych słońcem greckich plaż i toskańskich winnic, przez polskie Tatry i bałtyckie wybrzeże, aż po norweskie fiordy i skute lodem tereny Laponii, Europa to wyjątkowa mozaika nieprawdopodobnych widoków, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie kraje warto odwiedzić w Europie?

Wszystkie kraje europejskie mają sporo do zaoferowania turystom i naprawdę trudno wskazać które państwa powinniśmy odwiedzać w pierwszej kolejności. Wiele zależy od tego w jaki sposób wyobrażamy sobie nasze wymarzone wakacje. 

Jeżeli zależy nam wyłącznie na wypoczynku w przyjemnych okolicznościach przyrody, to wartościową opcję stanowić będą kurorty w Grecji, Hiszpanii lub w Bułgarii. Jeżeli interesują nas wycieczki po parkach narodowych, to ciekawe propozycje będzie mieć dla nas Chorwacja, Szwecja czy Norwegia. Osoby zainteresowane kulturą i historią z kolei, z wielką chęcią powinny odwiedzać Polskę, Niemcy, Maltę, Wielką Brytanię, Francję czy Włochy.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że w większości krajów europejskich możemy liczyć na swego rodzaju „turystyczne trzy w jednym”, gdzie odwiedzając dane państwo zaoferuje nam ono zarówno atrakcje historyczne, rozrywkowe i rekreacyjne.

Europa – najciekawsze atrakcje turystyczne

Przepięknych miejsc w Europie zdecydowanie nie brakuje. Choć wielu turystów przyciągają przede wszystkim kurorty wypoczynkowe (głównie w basenie Morza Śródziemnego), miejsca kultury i zabytki, to na wstępie trzeba wskazać chociaż kilka wyjątkowych parków narodowych, w których można zatracić się na dłużej.

Według wielu ocen turystów, najpiękniejszy park narodowy w Europie stanowi Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji. Na drugiej pozycji zwykle wskazywany jest Park Narodowy Saskiej Szwajcarii na terenie Niemiec, tuż przy granicy z Czechami. Wskazać w tej materii warto także Park Narodowy Ordesa w Hiszpanii, Triglavski Park Narodowy w Słowenii, Park Narodowy Jotunheimen w Norwegii, czy Białowieski Park Narodowy w Polsce. Łączna liczba parków narodowych na terenie Europy wynosi ok. 500.

Jeśli zaś chodzi o atrakcje turystyczne natury historycznej, a więc zabytki i miejsca ikoniczne dla Europy, to wskazać można ich wiele – Katedra Notre-Dame w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Big Ben w Londynie, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Brama Brandenburska w Berlinie czy Sagrada Familia w Barcelonie. A to tylko wybrane cuda Europy spośród dziesiątek tysięcy.

Słowem podsumowania wspomnieć należy, że Europa nie jest kontynentem, którym można się w pełni nasycić w trakcie jednych, dwóch czy nawet pięciu wakacji. Każde z państw Starego Kontynentu zdecydowanie zasługuje na to, by poświęcić mu co najmniej kilka dni – a mówimy tu aż o 47 państwach.

Pokaż więcej

Problem na wybrzeżu Chorwacji
29.05.2024 17:04 "Okolice zalewają odchody". Fatalna sytuacja na wybrzeżu Chorwacji

Na tegoroczny urlop wielu Polaków kolejny raz wybierze Chorwację. Lazurowe wybrzeża, piękne widoki i pewna pogoda od lat kuszą turystów z całego świata. Wartko jednak dobrze w tym roku wybrać konkretne miejsce na spędzenie wakacji w Chorwacji, ponieważ w jednym regionie nadmiar podróżnych i brak regulacji działa katastrofalnie na otoczenie. 

plaża
27.05.2024 07:52 Wyjazd na Boże Ciało za mniej niż 300 złotych? Serca Polaków skradł szczególnie jeden kierunek

Za 430 zł do Włoch, 449 zł do Hiszpanii i 481 zł do Grecji – tyle wydają Polacy na krótkie city breaki w opcji lot plus hotel, na które wyruszą w czasie Bożego Ciała 2024. Ba, koszt większości wyjazdów zarezerwowanych na długi czerwcowy weekend często nie przekracza 600 zł za osobę. Jeden kierunek szczególnie upodobali sobie Polacy. Tam 3-dniowy wyjazd będzie nas kosztować nawet mniej niż 300 złotych!– Nawet w city breakach zaczynają dominować kierunki typowo wakacyjne. To duża zmiana w zachowaniu klientów, która przyszła z Zachodu, gdzie podróżnicy licznie wyjeżdżają na city breaki, ale do „urlopowych” destynacji.

Sycylia
24.05.2024 11:24 Najpopularniejsze pułapki na turystów w Europie. To dzieje się też w Polsce

Ile razy byliście w jakimś nowym miejscu i okazało się, że zostaliście oszukani? Knajpa nie spełniała waszych oczekiwań, atrakcja była przepłacona, a za każdym rogiem w dodatku zaczepiał was namolny sprzedawca? To niestety częsta praktyka. Zdradzamy największe pułapki, jakie czyhają na turystów w europejskich miastach. Te miejsca lepiej omijać. 

Kreta
23.05.2024 11:40 To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie

Grecji nie da się nie kochać - to trzeba powiedzieć głośno. Nie tylko widoki, nie tylko błękitne wody, nie tylko przepyszne jedzenie, ale także grecki styl życia działa jak magnes na turystów. Wybór najpiękniejszej greckiej wyspy to nie lada wyzwanie, gdyż każda z nich jest niepowtarzalna. Jednak dziś przybliżymy taką, która od lat jest numerem jeden w sercach wielu Polaków. 

Brela, Chorwacja
20.05.2024 08:31 Polacy kochają to miejsce. Miasto w Chorwacji zachwyca widokami i atrakcjami

Chorwacja, czyli jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków, słynie z wielu miejsc, które zachwycają pięknem przyrody i licznymi atrakcjami. Pośród najbardziej znanych miejscowości da się jednak ciągle znaleźć mniej oczywisty cel podróży. Jednym z takich miast jest Brela, leżąca zaledwie 15 km od Makarskiej. 

Odkrycie na zamku w Dover
19.05.2024 15:38 Naukowcy odnaleźli "uliczną sztukę". To dawny przykład wandalizmu

Z wątpliwej jakości sztuką możemy zetknąć się na każdym korku. Na parkowej ławce, czy w publicznej toalecie nietrudno znaleźć różne napisy, o często wulgarnej treści. Okazuje się, że tendencja do wandalizmu nie jest współczesnym zjawiskiem, a przykładów takich zachowań możemy doszukiwać się dużo dawniej.

Najwyższy budynek w Polsce
19.05.2024 13:02 Zazdrości go nam cała Unia. Rekordzista stoi dumnie w Warszawie

Warszawskie drapacze chmur potrafią zrobić wrażenie na turystach z mniejszych polskich miejscowości. Mało kto wie, że wśród nich znajduje się najwyższy budynek nie tylko w Polsce, ale i całej Unii Europejskiej. Dodajmy, że wcale nie chodzi o Pałac Kultury i Nauki.

Safari tuż za polską granicą (zdjęcie poglądowe)
15.05.2024 17:26 Ogród zoologiczny jak żaden inny. To tylko 50 kilometrów od polskiej granicy

Polskie ogrody zoologiczne próbują prześcigać się w swoje ofercie, aby przyciągnąć jak najwięcej widzów. Żaden jednak nie może zaoferować przeżycia rodem z afrykańskiego safari. Na szczęście taka atrakcja nie znajduje się daleko, bo już 50 kilometrów od polskiej granicy.

Chorwacja
14.05.2024 17:56 To jeden z ulubionych kierunków Polaków. Kupisz tam dom i działkę za 57 groszy

Trudno w to uwierzyć, ale kupno domu za mniej niż złotówkę jest możliwe. Malownicza chorwacka miejscowość zdecydowała się na odważny krok i w związku ze zmniejszającą się populacją, wyprzedaje domy oraz działki za bezcen.To pomysł włodarzy, którego założeniem jest walka ze spadającą liczbą mieszkańców. Można więc nabyć nieruchomość za grosze, są jednak pewne warunki - więcej o nich poniżej.

Turcja (zdjęcie poglądowe)
14.05.2024 14:26 Pozorna obniżka cen. Ile kosztuje all inclusive w ulubionych kierunkach Polaków?

Szczyt sezonu wakacyjnego zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas prowadzi obecnie ostatnie narady przed wybraniem miejsca na spędzenie urlopu. To też czas, w którym biura podróży robią wiele, aby przyciągnąć klientów. W ostatnim tygodniu spadły nieco ceny wycieczek do pięciu najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków. To jednak nie oznacza, że jest taniej, niż choćby miesiąc temu. 

Mala Skala Czechy
14.05.2024 07:35 Widoki jak w bajce zaledwie 40 km od polskiej granicy. Zamek na skale robi wrażenie

Dwa zamki, skaliste ukształtowanie terenu, górski krajobraz i malowniczo wijąca się po nim rzeka. Widoki jak z bajki, jednak to miejsce jest jak najbardziej prawdziwe. Całkiem blisko, bo zaledwie 40 kilometrów od Polskiej granicy położona jest ta malownicza miejscowość. Cel idealny na weekendowy wyjazd!

 Malta plaża
12.05.2024 12:21 Oto najpiękniejsza plaża w Europie. Polacy latają tam za grosze

Organizacja European Best Destinations wyłoniła zwycięzcę w plebiscycie na najlepszą plażę Starego Kontynentu. Jak się okazuje, zakątek ten jest dobrze znany Polakom. To właśnie tam od wielu lat tłumnie spędzamy urlopy. 

Rzym
10.05.2024 17:42 Europejska stolica kradzieży. Polacy są tam szczególnie narażeni

Włoska stolica cieszy się niebywałą popularnością na turystycznej mapie Europy. Jednak w związku z tłumami turystów na ulicach, roi się również od złodziei. Jak podają służby konsularne, coraz większa liczba Polaków pada ofiarą kradzieży. Okradają samochody, kampery, kradną także w metrze i w najbardziej zatłoczonych miejscach miasta. Wybierając się do Rzymu, zachowajmy czujność!

Makarska Riviera
09.05.2024 16:59 Między morzem a górami. Polacy namiętnie wracają tam na wakacje

Słysząc hasło “Chorwacja” od razu przed oczami widzę zapierającą dech w piersiach riwierę, błękitne wody Adriatyku i urzekającą, przytulną architekturę - jasno-beżowe domki z pomarańczową dachówką. Widoki jak z pocztówki - nic dziwnego, że Polacy tak chętnie wybierają Chorwację jako cel wakacyjnych wyjazdów. Jeden z jej kurortów zachwyca szczególnie.

Cypr plaża nowe
08.05.2024 15:33 "Nieoczywiste" terminy wakacyjne tańsze nawet o 1000 zł. Na miejscu warunki jak w sezonie

Wiele osób planując urlop, zastanawia się, kiedy może spodziewać się najkorzystniejszych ofert. Z jednej strony w sezonie wakacyjnym ceny niektórych wyjazdów są bardzo konkurencyjne, z drugiej zaś - niektórzy specjalnie je podnszą ze względu na zwiększony popyt. Jak się okazuje, w terminach, gdy warunki pogodowe są zbliżone do tych w sezonie, można naprawdę sporo zaoszczędzić.

samolot Ryanair
07.05.2024 12:58 Tanie loty na tegoroczne wakacje. Ryanair zaproponował zadziwiająco niskie ceny

To świetna wiadomość tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Szukacie tanich lotów? Ryanair was zaskoczy, bowiem oferuje loty już od 59 zł w jedną stronę. To kolejny raz, kiedy przewoźnik wychodzi naprzeciw oczekiwaniom turystów. Na liście wiele popularnych europejskich kierunków.Jak skorzystać z promocji oraz do kiedy trwa? Podpowiadamy. Turyści muszą spełnić pewne warunki podczas planowania zagranicznego urlopu. 

Dubrownik
06.05.2024 08:46 Pan Adam zdradza ceny w Chorwacji. Tyle zapłacisz za pizzę i kawę

Chorwacja od lat urzeka Polaków. Ten wyjątkowo malowniczy kraj przyciąga Polaków ze względu na zapierające dech w piersiach krajobrazy, wspaniałą pogodę, a także stosunkowo niewielką odległość z naszego kraju. Jak informuje Pan Adam, Polak od dwóch lat żeglujący po Adriatyku, w tym roku wyjątkowo dużo rodaków zawitało w Chorwacji: “Co czwarta osoba na ulicach to Polak”. 

plaża
05.05.2024 10:54 Ukryte plaże europejskich stolic. O tych miejscach nie wiedzą nawet mieszkańcy

Wiosna to idealna pora na krótkie wyjazdy do europejskich miast. Dla tych, którzy chcą połączyć zwiedzanie z relaksem nad wodą, mamy kilka propozycji. Citybreak można rozpocząć od zwiedzania miasta, a potem odpocząć na leżaku przy akompaniamencie morskich fal. Słyszeliście o 21 dzielnicy Paryża lub Cala del Gesso? Oto kilka takich wyjazdów, które idealnie łączą w sobie zwiedzanie i relaks. 

wyspa Gozo
04.05.2024 14:04 Tę wyspę w Europie turyści rzadko biorą pod uwagę. Króluje tam dzikość i sielskość

Turyści niekiedy tak mocno skupiają się na zwiedzeniu popularnych i bardzo obleganych miejsc, że nie zdają sobie sprawy, ile atrakcji, znajdujących się wokół ich omija. Wyspa Gozo, która jest drugą co do wielkości wyspą w całym archipelagu Wysp Maltańskich, leży zaledwie 2,5 km od słynnej Malty. Podróżni jednak często nie biorą jej pod uwagę podczas planowania wakacji, a to duży błąd.Na Gozo jest sielsko i skromnie, jednak wcale nie oznacza to, że jest nudno. Ta niewielka wyspa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Od zachwycających kościołów, przez klify, piękne plaże czy wąwozy. Nie można też zapomnieć o pysznym jedzeniu, które zadowoli miłośników próbowania nowych smaków. 

Barcelona (zdjęcie poglądowe)
04.05.2024 13:36 "Europejskie oszustwo" coraz popularniejsze. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Kradzieże to przykre zjawisko, które niestety wciąż jest mocno kojarzone z podróżowaniem po Europie. Ryzyko bycia oszukanym jest największe w najbardziej popularnych miastach, zwłaszcza w takich państwach jak Hiszpania, Francja i Włochy. W ostatnim czasie największym zagrożeniem dla turystów jest tzw. "europejskie oszustwo". Co to jest i jak go uniknąć? 

Lanzarote
03.05.2024 12:41 Polaków kusi słońcem. Większość nie zna jednak tajemnicy tej wyspy

Polacy chętnie przybywają na tę słoneczną hiszpańską wyspę dla piennych widoków, licznych atrakcji i dobrego jedzenia. Niewielu wie jednak, że Lanzarote skrywa w sobie jeden sekret. Z dala, na uboczu istnieje pewna rajska wioska, którą szczególnie upodobał sobie jeden typ turytsów - to  " miejsce, w którym poczujesz się spokojny i zrelaksowany, bo wszyscy goście chcą być tacy jak Ty, czyli nadzy".Jeśli myśleliście, że na Teneryfie widzieliście wszystko, o tym miejscu na pewno nie słyszeliście… 

akcja policji
30.04.2024 16:20 Z wakacji w Hiszpanii trafił do aresztu. 34-letni zawiercianin odpowie za swój występek

Jak poinformowała polska policja, 34-letni zawiercianin trafił prosto z lotniska do aresztu. Mężczyzna jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się rozprowadzaniem nielegalnych substancji. Służby czekały na niego w Balicach. 

Hiszpania nowe
30.04.2024 11:01 To właśnie tam Polacy spędzą majówkę. Faworyt zaskakuje

Eksperci z eSky.pl przeprowadzili analizę podróżniczych wyborów Polaków przed tegoroczną majówką. Jak się okazuje, co dziesiąty mieszkaniec kraju nad Wisłą wybierze się w tym czasie za granicę. Jeden kierunek szczególnie zaskakuje. 

dom Hiszpania
30.04.2024 08:39 Polacy na potęgę kupują domy w Hiszpanii. Dwa razy taniej niż w Warszawie!

W ostatnich miesiącach możemy obserwować wyjątkowo duże zainteresowanie Polaków nieruchomościami w Hiszpanii. W minionym roku aż 3 118 nieruchomości zostało zakupionych przez obywateli Polski, tym samym pobity został dotychczasowy rekord z 2022 roku. Co jest powodem, że Polacy tak intensywnie zainteresowali się inwestycją w nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim?

Flixbus
29.04.2024 16:59 Pojechała z rodziną Flixbusem do Luksemburga. Koszmar zaczął się już w Warszawie

Miała być ekscytująca podróż, wyszedł koszmar. Pani Małgorzata zapamięta tę trasę do końca życia. Uszkodzony fotel, 11 godzin z synem na kolanach i niemal 2 godziny opóźnienia, a na koniec rekompensata w wysokości… 8 zł. Z takimi przygodami zmierzyć musiała się rodzina, która z Warszawy do Luksemburga wybrała się Flixbusem. 

Jezioro Balaton
28.04.2024 13:30 Lepszy niż włoskie plaże? Z Polski dolecisz tu w godzinę za 109 złotych

Alternatywa dla włoskich i hiszpańskich plaż?Ta turkusowa i ciepła woda przyciąga turystów z całej Europy  Aby dotrzeć do tego malowniczego miejsca, wystarczy wsiąść w samolot w Polsce i lecieć tylko godzinę.Wizz Air już w maju oferuje tu loty z Warszawy za 109 złotych.

Christ Church
27.04.2024 14:50 Nocleg w Hogwarcie i śniadanie w Wielkiej Sali. Fani Pottera będą zachwyceni

Jesteście fanami Harrego Pottera? Mamy świetną wiadomość. Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, aby chociaż przez chwilę poczuć się jak uczeń magicznej szkoły - to jest możliwe. W tym budynku znajduje się słynna sala, którą zainspirowali się twórcy filmu. To właśnie tam, można zjeść posiłek niczym czarodzieje. 

pociąg europa
27.04.2024 12:24 Darmowa podróż po Europie? Zgłoś się, zostało niewiele czasu

“Przemierzyć Europę za darmo” -  brzmi bardzo zachęcająco! Choć wizja darmowych wycieczek wydaje się nierealna, a samo słowo “podróż” kojarzy nam się ze sporymi wydatkami, to w tym roku, po raz kolejny mamy możliwość zwiedzania Europy za darmo! Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby otrzymać bilet?Program DiscoverEU wychodzi naprzeciw młodym, ciekawym świata turystom  zapewniając darmowe bilety i nie tylko…