Europa, określana również jako Stary Kontynent, to teren dość jednolity pod kątem kultury tworzących go państw, lecz niekoniecznie pod kątem panującego na tym obszarze klimatu. Większość europejskich krajów może upatrywać swoich korzeni w najstarszych cywilizacjach świata – a skoro historia Europy jest tak bogata i różnorodna, to trudno jest się dziwić, że na jej terenie znajduje się tak wiele zabytków i ważnych dla naszych dziejów miejsc.
Europa to także nie lada gratka dla amatorów przyrody i spędzania czasu na łonie natury. Znaleźć tu bowiem możemy setki rozmaitych parków narodowych, skansenów, czy po prostu miejsc, którego oko zapalonego turysty nie powinno przegapić – od rozpalonych słońcem greckich plaż i toskańskich winnic, przez polskie Tatry i bałtyckie wybrzeże, aż po norweskie fiordy i skute lodem tereny Laponii, Europa to wyjątkowa mozaika nieprawdopodobnych widoków, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie.
Wszystkie kraje europejskie mają sporo do zaoferowania turystom i naprawdę trudno wskazać które państwa powinniśmy odwiedzać w pierwszej kolejności. Wiele zależy od tego w jaki sposób wyobrażamy sobie nasze wymarzone wakacje.
Jeżeli zależy nam wyłącznie na wypoczynku w przyjemnych okolicznościach przyrody, to wartościową opcję stanowić będą kurorty w Grecji, Hiszpanii lub w Bułgarii. Jeżeli interesują nas wycieczki po parkach narodowych, to ciekawe propozycje będzie mieć dla nas Chorwacja, Szwecja czy Norwegia. Osoby zainteresowane kulturą i historią z kolei, z wielką chęcią powinny odwiedzać Polskę, Niemcy, Maltę, Wielką Brytanię, Francję czy Włochy.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że w większości krajów europejskich możemy liczyć na swego rodzaju „turystyczne trzy w jednym”, gdzie odwiedzając dane państwo zaoferuje nam ono zarówno atrakcje historyczne, rozrywkowe i rekreacyjne.
Przepięknych miejsc w Europie zdecydowanie nie brakuje. Choć wielu turystów przyciągają przede wszystkim kurorty wypoczynkowe (głównie w basenie Morza Śródziemnego), miejsca kultury i zabytki, to na wstępie trzeba wskazać chociaż kilka wyjątkowych parków narodowych, w których można zatracić się na dłużej.
Według wielu ocen turystów, najpiękniejszy park narodowy w Europie stanowi Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji. Na drugiej pozycji zwykle wskazywany jest Park Narodowy Saskiej Szwajcarii na terenie Niemiec, tuż przy granicy z Czechami. Wskazać w tej materii warto także Park Narodowy Ordesa w Hiszpanii, Triglavski Park Narodowy w Słowenii, Park Narodowy Jotunheimen w Norwegii, czy Białowieski Park Narodowy w Polsce. Łączna liczba parków narodowych na terenie Europy wynosi ok. 500.
Jeśli zaś chodzi o atrakcje turystyczne natury historycznej, a więc zabytki i miejsca ikoniczne dla Europy, to wskazać można ich wiele – Katedra Notre-Dame w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Big Ben w Londynie, Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie, Brama Brandenburska w Berlinie czy Sagrada Familia w Barcelonie. A to tylko wybrane cuda Europy spośród dziesiątek tysięcy.
Słowem podsumowania wspomnieć należy, że Europa nie jest kontynentem, którym można się w pełni nasycić w trakcie jednych, dwóch czy nawet pięciu wakacji. Każde z państw Starego Kontynentu zdecydowanie zasługuje na to, by poświęcić mu co najmniej kilka dni – a mówimy tu aż o 47 państwach.
Pokaż więcej
Początek jesieni przyniesie gwałtowne zmiany w pogodzie na terenie całej Polski. W piątek meteorolodzy prognozują nadejście niżu genueńskiego, który w poprzednich latach przynosił obfite opady deszczu. Wywoływał również powodzie m.in. w 1997, 2010 i 2014 roku.IMGW wydało alerty II stopnia dla kilku regionów. Meteorolodzy ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi.
Choć początek września rozpoczął się bardzo słonecznie, a słupki rtęci do tej pory w wielu miejscach w Europie pokazują ok. 30 st. C, to już za kilka dni nastąpi gwałtowne załamanie pogody. Mieszkańcy zachodniej i południowej część kontynentu muszą przygotować się na zimową aurę. Już za kilka dni ma spaść nawet pół metra śniegu.
Do tragicznych zdarzeń doszło w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, gdzie niedźwiedź ruszył na jednego z turystów. Mężczyzna nie był w stanie obronić się przed zwierzęciem, a w efekcie odniósł obrażenia. To teren, który szczególnie upodobały sobie drapieżniki.
Popularność tego kierunku wśród Polaków jest niezachwiana. W te wakacje turyści z naszego kraju pobili tu ponownie rekord. “I to około 2 tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym” – poinformowało Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Za sprawą tanich lotów, rekordowa liczba turystów może pojawić się tutaj również jesienią…
W uwielbianym przez Polaków kraju rozprzestrzenia się groźna bakteria. Turyści jeżdżą tam nie tylko na wakacje, ale kierunek ten jest wśród nich bardzo popularny również poza sezonem wakacyjnym. Teraz lokalne media informują, że panuje tam epidemia krztuśca.
“Około godziny 16 na wysokości 3500 metrów usłyszeliśmy spory huk w kabinie i zobaczyliśmy błysk w oknach” – przekazał jeden z pasażerów redakcji TVN na Kontakt24. Lufthansa potwierdziła, że w samolot, który leciał z Monachium do Warszawy, uderzył piorun.
Chorwacja ponownie toczy nierówny bój z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się ogniem. Pożar w okolicy Splitu w Dalmacji zbliżył się do zabudowań, zmuszając turystów do ucieczki z wynajmowanych apartamentów. Do walki z ogniem wezwano zastępy strażaków z całej Dalmacji - m.in. z Zadaru, Splitu i Szybenika, którzy całą noc walczyli z żywiołem.
Zazwyczaj wyspy kojarzą się z pięknymi widokami, złocistymi plażami czy nietypową fauną i florą. Jak się okazuje, niektóre skrywają niezwykłe tajemnice. "Wyspa duchów" w Szkocji co roku przyciąga tysiące turystów.
Brudny, zbrązowiały i zakurzony - podczas remontu domu, obraz w tak opłakanym stanie miał trafić na śmietnik. W ostatniej chwili udało się jednak go uratować. Dziś wart jest 25 tysięcy euro. Oto niesamowita historia obrazu mistrza i rodziny z Gandawy…
Urlop we wrześniu czy w październiku to dobry pomysł dla tych, którzy cenią sobie spokój i mniejszą liczbę turystów. Wtedy w wielu miejscach nadal można liczyć na dobrą pogodę i… sporo niższe ceny. Także wczesna jesień to okres, kiedy można tanio zaplanować wakacje all inclusive, a biura podróży, linie lotnicze i hotele proponują wiele ciekawych promocji. Gdzie zatem jechać, by odpocząć tanio i spokojnie? Klasyczne południe Europy oraz okolice basenu Morza Śródziemnego przyciągają dobrą pogodą, atrakcyjnymi cenami i łatwym dojazdem. Popularne Włochy ze słoneczną Toskanią, pełną urokliwych miasteczek Apulią czy Sycylią, która ostatnimi czasy nieco straszy Etną, brzmią kusząco, jednak nawet jesienią spotkamy tam morze turystów. Za to na północy w Alpach Lombardzkich, w których wtedy nie jest już upalnie, panuje wyjątkowy spokój. Tu znajdziemy niewielkie miasteczko, które zimą przeradza się w jeden z bardziej znanych kurortów narciarskich „Mały Tybet Europy” jesienią kusi pięknymi kolorami – od złota do brunatnej czerwieni. To doskonały okres, aby wybrać się na piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe.
Osoby podróżujące liniami lotniczymi Scandinavian Airlines System niepokoją się o swoje loty. Personel rozpoczął strajk, który może mieć realny wpływ nie tylko na opóźnienia, ale także całkowite odwołanie rejsów. Zagrożone są również zaplanowane kursy do Polski.
Ostatnie dni w Polsce nie należały do najłatwiejszych. W wielu miejscach w ciągu doby spadły ilości deszczu, które są miesięczną normą. Pobite zostały kolejne rekordy, doszło do podtopień, zanotowano wiele szkód. Eksperci porównują ostatnie gwałtowne opady do tropikalnych ulew.
Włoska agencja prasowa ANSA przekazała smutne wieści. Na jednej z plaż w Rimini we Włoszech zmarł 14-letni turysta z Polski. Okoliczności śmierci chłopca są tragiczne, jednak to nie pierwszy raz, gdy nad wodą plażowicz traci życie w ten sposób.
W czwartek włoskie służby poszukiwawcze poinformowały, że odnaleziono ciało brytyjskiego miliardera. Mike Lyncha wraz z siedmioma innymi osobami zaginął podczas katastrofy jachtu w okolicach Sycylii. W jednostkę nieoczekiwanie uderzyła trąba powietrzna. Z katastrofy uratowano 15 pasażerów jachtu. Odnaleziono także ciała innych, wpływowych milionerów…
Podczas sztormu szalejącego u wybrzeży Sycylii zatonął jacht “Bayesian”, na którym przebywał miedzy innymi biznesmen Mike Lynch. Choć pomoc dla 22 osób obecnych na pokładzie ruszyła od razu, warunki atmosferyczne były na tyle trudne, że akcja ratunkowa nie przyniosła zamierzonych efektów, a sam jacht poszedł na dno. Część pasażerów uznano za zaginionych, teraz media rozpisują się o odnalezieniu jednego z nich.
Trąba powietrzna, która pojawiła się u wybrzeży Sycylii, zatopiła jacht, na którym znajdowały się 22 osoby – sześć nadal jest poszukiwanych, jedna osoba zmarła. Relacje ocalałych obiegają media i mrożą krew.
“Hawaje Europy” są kolejnym miejscem, które padło ofiarą groźnych pożarów. Od środy ogień trawi skaliste zbocza rajskiej wyspy. “Rano, jadąc do pracy, widziałam na własne oczy, jak ten żywioł niszczy Maderę” - relacjonuje w social media Polka, która mieszka na wyspie. Z powodu pożaru służby musiały ewakuować mieszkańców jednej miejscowości.
Strażacy już trzeci dzień gaszą potężny pożar popularnym kurorcie Izmir. Z miasta ewakuowano już 900 osób. Ponad 3 tysiące strażaków i ochotników walczy o każdy metr ziemi. To nie jedyne miejsce w Turcji, które obecnie zmaga się z ekstremalnymi warunkami.
Fala upałów, która dotknęła większość Europy, najbardziej dała się we znaki mieszkańcom i turystom na Bałkanach. „Lucyfer” przybył do Czarnogóry. Ze względu na ekstremalne temperatury, często przekraczające 40 stopni, służby biją na alarm. W wakacyjnych kurortach ogłoszono czerwone alerty. W całym regionie wybuchają kolejne pożary.
De Hogeweyk z pozoru jest małym miasteczkiem, jak każde inne – jest tu miejski placyk, supermarket, teatr, salon fryzjerski, pub i kawiarnia, a także 23 domy mieszkalne. W rzeczywistości to kompleks nazywany “wioską demencji” – to właśnie tę chorobę mają mieszkańcy.
Przeglądając zdjęcia z różnych zakątków Azji czy Ameryki Południowej, często można natknąć się na miejsca, które wyglądają zbyt pięknie, by były prawdziwe. Jak się okazuje, w Europie również znajduje się wiele takich atrakcji. Jedną z nich z pewnością jest kilkukilometrowa różowa plaża.
Media brytyjskie donoszą o incydencie z udziałem 59-letniego Polaka, Rafała Kalinowskiego. Mężczyzna wracał z pracy, gdy nagle został zaatakowany przez grupę zamaskowanych osobników. Nasz rodak nie stracił jednak zimnej krwi, a co więcej – całe zajście zostało zarejestrowane. Nagranie staje się hitem sieci.
Żar leje się z nieba. Choć z wysokimi temperaturami mierzy się większość mieszkańców Europy, to wydaje się, że słońce szczególnie szkodzi turystom w Rzymie. O ich ostatnich popisach mówią niemal wszystkie media we Włoszech.
Upały zabijają coraz częściej. O ile położone na północy Europy kraje podwyższenie temperatur odczuwają co najwyżej przez kilka dni wakacji, o tyle południe kontynentu gotuje się i płonie. Obecnie przez te krańce, które są głównymi kierunkami wakacyjnych wyjazdów, przetacza się kolejna ekstremalna fala gorąca. Hiszpańskie media informują, że tylko w tym sezonie z powodu upałów zmarło ponad 1,3 tys. osób.
Wyobraźcie sobie spokojną krainę, między górami a oceanem. Długie, samotne pisze szlaki, zapierające dech w piersiach klify, a to wszystko w towarzystwie nietypowego ptactwa i natury. Brzmi jak raj? Nic bardziej mylnego. Wyspy Owcze nie bez powodu właśnie zostały okrzyknięte "nową Islandią". Co mają do zaoferowania?
Obecnie pogoda w Polsce jest stabilna, jednak w środę przed długim weekendem sierpniowym możemy spodziewać się pierwszym oznak nadchodzącego nad nasz kraj niżu atlantyckiego. W najbliższych dniach czekają nas wysokie temperatury, ale też burze i porywisty wiatr. Masy chłodnego powietrza zderzą się z rozgrzanym powietrzem, a to idealne warunki dla gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Grecję trawią pożary, które coraz trudniej opanować z uwagi na wysoką temperaturę, suszę i silny wiatr. Pożar, który wybuchł w niedzielę po południu w okolicy miejscowości Warnawas, dotarł już do góry Pentelejkon i zbliża się do greckiej stolicy. Pożar zagroził mieszkańcom budynków i przebywającym w pobliżu turystom, których ewakuowano z miejsca zdarzenia.
Wakacyjnych koszmarów ciąg dalszy. Tym razem szczęścia nie mieli Polacy, którzy chcieli do kraju wrócić z Malty. Wielogodzinne opóźnienie lotu to dopiero początek. Turyści wspominają tragiczne warunki.