Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Polacy kochają wakacje w tych krajach. Od 1 stycznia nowe zasady wjazdu
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 13.12.2024 13:01

Polacy kochają wakacje w tych krajach. Od 1 stycznia nowe zasady wjazdu

Bułgaria
fot. canva/ jarino47

Mimo iż sezon turystyczny mamy już za sobą, nie brakuje osób, które zaczynają planować przyszłoroczne wyjazdy na wakacje. Polscy turyści muszą jednak pamiętać, że już 1 stycznia 2025 roku. m.in. dla nas zmienią się zasady podróżowania do dwóch nowych państw członkowskich strefy Schengen. Wiadomość ta szczególnie ucieszy osoby pragnące wypocząć nad Morzem Czarnym.

Nowe kraje w strefie Schengen. Zmiany w zasadach wjazdu są już pewne

Wielu turystów zastanawia się, kiedy najlepiej zaplanować urlop. Choć zauważalne jest zainteresowanie wyjazdami poza sezonem, to ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji. Jednak nie da się ukryć, że tłumy w najchętniej odwiedzanych miejscowościach południowej Europy oraz protesty antyturystyczne m.in. w Hiszpanii w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasze plany podróżnicze. Zaczynamy więc poszukiwać mniej oczywistych miejsc na wczasy, a także powracamy pamięcią do popularnych kierunków z czasów PRL.

Miłośników podróżowania po Europie z pewnością ucieszy przypomnienie, iż strefa Schengen niedawno powiększyła się o dwa kraje. Mimo iż nowe państwa członkowskie od 31 marca 2024 roku dołączyły do obszaru bez kontroli granicznych, zmiany przepisów dotyczyły wyłącznie osób odbywających podróż samolotami lub statkami. Teraz przyszła kolej na zniesienie kontroli na granicach lądowych.

Czytaj więcej: Tropikalny wirus rozlewa się na Europę. Roznoszą go turyści, chorych będzie przybywać

Zimowy raj już czeka na narciarzy. Z Polski to rzut beretem, na skipassach można sporo zaoszczędzić Najbardziej wyczekiwana atrakcja tej zimy już otwarta. Tłumy turystów zjadą się do polskiego uzdrowiska

Zmiany w zasadach podróżowania po Europie

Strefa Schengen to obszar UE, w którym nie ma kontroli na wewnętrznych granicach, stanowiący jedno z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej. Należy do niej 27 państw w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej z wyjątkiem Irlandii i Cypru. Ponadto do strefy Schengen należą też państwa, które do Unii Europejskiej nie przystąpiły tj. Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. 

W czwartek oficjalnie potwierdzono członkostwo Rumunii i Bułgarii, które czekały na tę decyzję od 15 lat. Te dwa europejskie kraje od 1 stycznia 2025 roku staną się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen, co może wiązać się ze zwiększeniem atrakcyjności regionu pod kątem turystycznym. To następstwo wycofania swojego weta przez austriacki rząd. 

Już 31 marca 2024 roku turyści oraz mieszkańcy Rumunii i Bułgari odczuli skutki porozumienia dotyczącego integracji z europejską strefą Schengen, obejmującą swobodny przepływ osób w ruchu lotniczym i morskim. Od tej pory mogli oni bez trudności przekraczać wewnętrzne granice morskie i powietrzne, co przyspieszało odprawę na lotnisku oraz proces kontroli granicznych. Tej swobody nie zapewniono jednak osobom przekraczającym zewnętrzną granicę samochodem, pociągiem czy autobusem. To się na szczęście niebawem zmieni.

Kontrole na granicach lądowych zupełnie po nowemu

Mimo połowicznego dołączenia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen, kierowcy i pasażerowie podróżujący do lub z tych krajów nadal musieli przedstawiać wymagane dokumenty tożsamości. W rezultacie w sezonie wakacyjnym na rumuńskich i bułgarskich granicach lądowych tworzyły się gigantyczne korki, które znacząco wydłużało podróż do kultowych kurortów położonych nad Morzem Czarnym, jak Złote Piaski i Słoneczny Brzeg, a także najpiękniejszego średniowiecznego zamku wzniesionego w Siedmiogrodzie. 

Od przyszłego roku kontrole graniczne dla ruchu lądowego przestaną obowiązywać Europejczyków. "Po "Schengen Air" "Schengen Land" jest teraz otwarty dla Rumunii i Bułgarii" - ogłosił uroczyście austriacki minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner w poniedziałek 9 grudnia.

Zmiana przepisów dotyczących wjazdu do Bułgarii i Rumuni ułatwi ruch turystyczny i z pewnością uprzyjemni podróż do miejsc, które przez starsze pokolenie wciąż są wspominane z rozrzewnieniem. 

beach-1724238_1280.jpg
fot. pixabay/Anestiev