Bułgaria to ciepły kraj słowiański położony na Bałkanach, posiadający dostęp do Morza Czarnego, co stanowi częstą przyczynę wycieczek do tego kraju. Szczególnie dla Polaków Bułgaria stanowi jedną z niemalże tradycyjnych destynacji wakacyjnych, co ukorzeniło się w naszej podświadomości w czasach PRL – wówczas, gdy wyjazdy zagraniczne były ogromnym problemem, Bułgaria (jako część bloku wschodniego) była jedynym „ciepłym” krajem do którego można było się udać. Wpływ na częstotliwość współczesnych podróży ma także relatywnie niska cena wakacji w Bułgarii.
Sama Bułgaria jest krajem, który kulturowo nie odbiega od wzorców dzisiejszych Bałkanów. Jest to demokratyczna republika parlamentarna, na czele której stoi prezydent Rumen Radew. Aktualnym premierem Bułgarii jest z kolei Dimityr Głaczew. Walutą Bułgarii jest lew, dominującą religią prawosławie, a stolicą kraju – Sofia.
Bułgaria w sensie turystycznym oferuje turystom przede wszystkim wypoczynek, choć oczywiście będziemy tu mogli podziwiać wiele interesujących zabytków i pomników historii. Na wstępie jednak należy wskazać na dwa najpopularniejsze w Bułgarii kurorty. Pierwszym z nich jest Słoneczny Brzeg, gdzie znajduje się aż 600 hoteli i 400 restauracji. Drugi stanowi kurort Złote Piaski, gdzie hoteli jest ok. 250.
Pośród plejady najciekawszych bułgarskich miast króluje oczywiście stolica Bułgarii, Sofia. Oprócz zabytków o charakterze sakralnym, takich jak Sobór św. Aleksandra Newskiego czy Cerkiew św. Jerzego, zapoznać się tu możemy bliżej z bułgarską kulturą, głównie za pośrednictwem Muzeum Historycznego czy Galerii Sztuki Narodowej. Wyobraźnię podróżników rozpalić mogą ruiny starożytnego miasta Serdica.
Do pozostałych miast Bułgarii, w których ciekawi historii turyści będą mogli nacieszyć swe zmysły rozmaitymi zabytkami, zaliczymy takie, jak Warna, Nesebyr, Płowdiw czy Bałczik.
Kuchnia bułgarska składa się de facto na część dużo rozleglejszej kategorii, jaką stanowi kuchnia bałkańska. Widać w niej wpływy kulinarnych tradycji Grecji, Turcji i Węgier. W trakcie wakacji w Bułgarii na pewno spotkamy się z takimi potrawami jak bułgarski kebab z ryżem, faszerowane papryki czy szprotki smażone w oliwie.
Niemniej, podczas pobytu w Bułgarii, warto raczej zastanowić się nad skosztowaniem potraw, które są dla lokalnej kuchni dużo bardziej unikalne. Za przykład może posłużyć tarator (chłodnik z jogurtu, zielonego ogórka i czosnku), a także kawyrma – mocno przyprawione, obsmażane żeberka wieprzowe, duszone z pomidorami w czerwonym winie.
Pokaż więcej
Dla jednych koniec sierpnia oznacza koniec zagranicznych wyjazdów i też powrót do szkoły. Inni z kolei zacierają ręce, bowiem swoje wakacje zaplanowali na wrzesień. Można wówczas zaoszczędzić sporo pieniędzy i liczyć na mniejsze tłumy w popularnych zagranicznych kurortach. Jaki kierunek warto obrać? Jeden pod względem cenowym wyróżnia się szczególnie.
Na plaży w popularnej miejscowości nad Morzem Czarnym, gdzie każdego roku odpoczywają tysiące turystów z Polski, dokonano niezwykłego odkrycia. Jeden z wczasowiczów przypadkiem znalazł skarb o wiele cenniejszy, niż myślał. W pobliżu jednego z kurortów natrafiono na artefakt, który może pochodzić z czasów epoki rzymskiej.
Od wielu lat Bułgaria znajduje się na liście rezerwowej po najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunkach. Nie brakuje jednak osób spragnionych zagranicznych wakacji w kraju położonym nad Morzem Czarnym. Niestety oczekiwania względem upragnionego urlopu nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. Przekonała się o tym polska turystka, która wraz z rodziną wybrała się do bułgarskiego kurortu. Po tym, co przeżyła w drodze z lotniska do hotelu, nie miała pewności, czy wróci do Polski w jednym kawałku.
Stan alarmowy najwyższego stopnia z powodu upałów objął już rekordową liczbę 17 włoskich miast. Z tego kraju napłynęły informacje o śmierci rocznej dziewczynki pozostawionej w aucie. To już co najmniej 5 śmierć, której przyczyną jest okropny skwar lejący się z nieba. Problem dotyczy niemal całego południa Europy. W Turcji zamknięte zostało lotnisko w Izmirze. Pożary trawią wiele miejscowości w Bułgarii oraz Rumunii. Polscy emeryci, którzy udali się na pielgrzymkę do Włoch opowiadają, że ludzie mdleją na ich oczach.
Jeszcze do niedawna uwielbiana i chętnie odwiedzana, w tym roku – raczej pominięta. Bułgaria, bo o niej mowa, od czasów PRL-u skradała serca Polaków, jednak coś się zmieniło. Zdaje się, że w tym roku możemy mówić o ochłodzeniu relacji. Dlaczego?
Wakacje 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Z tego względu wielu Polaków poszukuje najbardziej atrakcyjnych ofert all inclusive. Sprawdziliśmy na stronie Wakacje.pl, jakie kierunki wypadają najkorzystniej.
Od 31 marca do strefy Schengen dołączą uwielbiane przez Polaków kraje. Do jednego z nich wyjeżdżają podczas sezonu wakacyjnego, chociażby ze względu na piękne plaże i dość przystępne ceny. Mimo dobrych wieści jedną rzecz szczególnie trzeba mieć na uwadze, planując tam podróż.Oba państwa złożyły stosowne wnioski, które pozwolą obywatelom 25 z 27 krajów (także Szwajcarii, Liechtensteinu i Islandii) na podróżowanie bez konieczności okazywania swojego paszportu.
Nie jest tajemnicą, że Polacy lubią wypoczywać tanio, a dobrze. Kiedy pogoda w kraju potrafi być kapryśna, latem stawiają na sprawdzone, wakacyjne kierunki. Przez długi czas była to Turcja. Okazuje się, że znacznie tańsze oferty all inclusive ma inny kraj, do którego zresztą mamy nieco bliżej.Europejska perełka, o której niektórzy zdążyli już zapomnieć. Na turystów czekają tam piaszczyste plaże, niezwykłe widoki i mnóstwo atrakcji, także dla rodzin z dziećmi. Ten kierunek z pewnością nie nadwyręży naszego portfela.
To właśnie tam od lat przyjeżdżają na wakacje Polacy. Już w nadchodzącym roku Bułgaria dołączy do strefy Schengen. Wraz z nią wkroczy również Rumunia. Turystów czekają znacznie łatwiejsze podróże.Choć wakacyjnym hitem wśród Polaków obecnie jest Turcja, niewykluczone, że Bułgaria ponownie wróci do łask.
W popularnym kurorcie, tuż nad brzegiem Morza Czarnego znaleziono wojskowy dron. Maszynę przez przypadek odnalazł właściciel pobliskiego hotelu. Mimo, że samoobsługowy dron rozbił się o skały to okazało się, że był bardzo niebezpieczny - miał przenosić ładunki wybuchowe.Sprawą natychmiast zajęły się władze i oddział specjalny. W pobliżu tego miejsca przebywało wielu turystów i mieszkańców.
Sierpień zbliża się ku końcowi, ale wiele osób ma dopiero przed sobą wakacyjne wyjazdy. W piątek 18 sierpnia na urlop do Bułgarii miała wylecieć grupa Polaków z lotniska w Katowicach. Niestety TUI i Ryanair nie uniknęły problemów.Wakacje w Bułgarii to jedna z najtańszych opcji. Jednak nie tylko dlatego jest to jeden z najpopularniejszych kierunków tego lata. Wczasy nad Morzem Czarnym oferują bowiem wiele rozrywek, a hotele zapewniają wysokie europejskie standardy.
Wczasy all inclusive to marzenie wielu polskich turystów. Takie wakacje mają gwarantować wypoczynek i kilka dni wolnych od wszelkich trosk. Jednak luksusowy hotel może stać się złotą klatką.Polscy turyści generalnie dzielą się na dwie grupy. Jedni marzą o all inclusive i darmowych drinkach, drudzy podczas urlopu szukają przygody. Jednak nawet ci, którzy wybierają wczasy wolne od zmartwień, czasami chcą coś zwiedzić. Niestety okazuje się, że bywa to niemożliwe.
Konsekwencje w wyniku wojny na Ukrainie dotykają kolejnych krajów i sektorów gospodarki. Już wcześniej Bułgaria odnotowała wyraźne zmiany w turystyce, jednak teraz sytuacja w Europie doprowadziła do kolejnych, nieoczekiwanych skutków. Rosjanie nie tylko masowo rezygnują z wakacji w tym kraju, ale też wyprzedają posiadane tam domki letniskowe. Kiedy w ramach kary za najazd na Ukrainę wykluczono Rosję z międzynarodowego systemu płatniczego, wielu jej obywateli zostało postawionych w bardzo trudnym położeniu. Dla przebywających za granicą oznaczało to odcięcie od wszelkich środków, przez co wielu z nich miało kłopot z powrotem do kraju, nie mówiąc o zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Obecnie sytuacja finansowa wielu Rosjan pogarsza się z dnia na dzień, a znaczna część rzuciła się do ratowania swojego budżetu.
Wypadek autokaru na autostradzie Struma w południowo-zachodniej Bułgarii. Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. W wypadku zginęło 46 osób, w tym 12 dzieci. Siedmiu poszkodowanych przewieziono do szpitala w Sofii. Premier Stefan Janew powiedział, że jest to najpoważniejszy i najbardziej tragiczny w skutkach wypadek drogowy w Bułgarii.
Bułgaria nazywana jest przez niektórych najtańszą riwierą Europy. I to nie bez powodu - wczasy można tam zarezerwować już od 1000 złotych. Obecnie kraj ten jest w pierwszej piątce najchętniej wybieranych kierunków. Bułgaria cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Kraj słynie nie tylko ze wspaniałych plaż i słonecznej pogody, ale również bardzo atrakcyjnych cen.
Bułgaria ogłosiła otwarcie granic dla turystów z zagranicy. Tamtejszy minister zdrowia potwierdził, że od 1 maja już nie tylko negatywny wynik testu PCR uprawniał będzie do wjazdu na teren tego kraju. Bułgaria od 1 maja uruchomi ofertę turystyczną dla podróżnych z zagranicyMinister zdrowia potwierdził, że na teren kraju wjadą osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 lub przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi Wjechać można również z negatywnym wynikiem testu na COVID-19: zarówno PCR, jak i antygenowegoBułgaria w okresie wiosenno-letnim cieszy się szczególną popularnością wśród turystów. Pandemia sprowadziła na to państwo kryzys, szczególnie odczuwalny w sektorze turystycznym, wkrótce jednak sytuacja przedsiębiorców może się poprawić. Od 1 maja kraj ten luzuje obostrzenia, ułatwiają wjazd zagranicznym podróżnym.
Bułgaria ogłosiła zakończenie ogólnokrajowego lockdownu. Otwartych zostanie większość miejsc kulturalnych, a także restauracje. Podróżni korzystać mogą z hoteli. Polacy mogą jechać wjechać na teren tego państwa w celach turystycznych, po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Bułgaria otwiera restauracje, kina, siłownie oraz centra handloweZa ok. 2 tygodnie uruchomione zostaną kluby nocne i dyskoteki. Kraj przygotowuje się na przyloty zagranicznych turystówTamtejsze hotele przyjmują gości, a kraj deklaruje poprawę sytuacji pandemicznej Polski rząd ogłosił zamrożenie sektora turystycznego na czas majówki, a tymczasem Bułgaria ogłosiła łagodzenie obostrzeń. W ostatnim czasie otworzyli restauracje, centra handlowe, siłownie oraz kina, a hotele działają w reżimie sanitarnym. Dla wielu podróżnych z Polski kraj ten może stanowić atrakcyjne rozwiązanie na wiosenny lub letni urlop.
Decyzję o zaostrzeniu restrykcji przekazał na konferencji minister zdrowia Bułgarii, Kostadin Angełow. Do tej pory kraj ten był atrakcyjnym kierunkiem dla narciarzy ze względu na otwarte ośrodki narciarskie, jednak już od dzisiaj ulegnie to zmianie.
Lockdown w Bułgarii został wprowadzony z powodu trudnej sytuacji epidemiologicznej. Ograniczono handel, a uczniowie będą mieli lekcje w formie online. Ograniczenia uderzają także w lokalną turystykę.
Granice Bułgarii zostały otwarte, jednak nie wszyscy do tego kraju polecą. Na Łotwie w ostatniej chwili wprowadzono zakaz na lot do tego kraju przez wzrost liczby zakażeń. Jak podkreślił Polsat, pasażerowie niedługo przed planowanym wylotem dowiedzieli się, że podróż się nie odbędzie. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Bułgari, w ciągu ostatniej doby odnotowano tam 81 nowych zakażeń i trzy zgony z powodu Covid-19. Zauważono tendencję wzrostową, co zaalarmowało władze Łotwy. Pierwsze przyjazdy turystów z Łotwy do tego kraju zostały odwołane, by nie narażać ich na niebezpieczeństwo.