Turysci.pl

Pexels/Piotrek Wilk

Rosjanie masowo wyprzedają domki letniskowe w Bułgarii

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Gadzińska

Konsekwencje w wyniku wojny na Ukrainie dotykają kolejnych krajów i sektorów gospodarki. Już wcześniej Bułgaria odnotowała wyraźne zmiany w turystyce, jednak teraz sytuacja w Europie doprowadziła do kolejnych, nieoczekiwanych skutków. Rosjanie nie tylko masowo rezygnują z wakacji w tym kraju, ale też wyprzedają posiadane tam domki letniskowe.

Kiedy w ramach kary za najazd na Ukrainę wykluczono Rosję z międzynarodowego systemu płatniczego, wielu jej obywateli zostało postawionych w bardzo trudnym położeniu. Dla przebywających za granicą oznaczało to odcięcie od wszelkich środków, przez co wielu z nich miało kłopot z powrotem do kraju, nie mówiąc o zaspokajaniu podstawowych potrzeb. Obecnie sytuacja finansowa wielu Rosjan pogarsza się z dnia na dzień, a znaczna część rzuciła się do ratowania swojego budżetu.

Bułgaria: "Mała Moskwa" opustoszała

Podobnie, jak wiele innych krajów położonych w otoczeniu malowniczym, a do tego kulturowo bliskim Rosji, także Bułgaria była niezwykle popularnym krajem, jeśli chodzi o wybór wypoczynku. Ponadto stosunkowa łatwość w nabywaniu nieruchomości sprawiła, że na terenie kraju pojawiło się ok. 200 tysięcy posiadłości, będących w posiadaniu Rosjan.

Jedną z najpopularniejszych miejscowości dla obywateli Federacji było Pomorie. Osiedlali się tam na tyle gęsto, że punkt ten zaczął być nazywany "Małą Rosją" lub "Małą Moskwą". Tymczasem ostatnie dramatyczne wydarzenia sprawiły, że miasto opustoszało.

Obecnie w mieście nie słychać języka rosyjskiego – przekazał burmistrz, Iwan Aleksiew.

Bułgarscy pośrednicy w handlu nieruchomościami donoszą o gwałtownym wzroście ofert sprzedaży mieszkań i lokali. Znaczną część sprzedających stanowią właśnie Rosjanie. Przeważają letnie rezydencje, "domki nad morzem". Okazuje się też, że najżywsze zainteresowanie zakupem przejawiają sami Bułgarzy.

Rosyjski rynek turystyczny jest stracony dla Bułgarii, a sama Bułgaria jest stracona dla rosyjskich turystów i właścicieli nieruchomości – powiedział dyrektor Instytutu Analiz i Oceny Turystyki, Rumen Draganov.

Bułgaria traci turystów i rezydentów

Burmistrz Pomorie wskazał, że problemy zaczęły się już podczas pandemii Covid-19. W ubiegłych latach odnotowano znaczny spadek rosyjskich wycieczek do Bułgarii, ale także wyraźnie zmniejszyła się liczba letnich rezydentów. Co ciekawe, choć zazwyczaj to oligarchowie są właścicielami zagranicznych nieruchomości, w tym przypadku znaczną większość nabywców stanowili zwyczajni Rosjanie, którzy na ten cel pozaciągali kredyty.

Równie istotne jest, że w tym roku do kraju przybędzie nawet dziesięciokrotnie mniej turystów z Federacji. Szacowane liczby wahają się w okolicach 50 tysięcy, podczas gdy jeszcze przed pandemią było ich nawet 550 tysięcy. Wszystkiemu winne są nie tylko sankcje po ataku na Ukrainę, które sprawiły, że Rosjanie zmuszeni są zrezygnować z wypoczynku i ratować domowy budżet, ale także ogromne utrudnienia, m.in. zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Polską, czy niepewna sytuacja w liniach lotniczych.

W każdej chwili dana sieć hoteli czy firma transportowa może się zamknąć na Rosję. Do tego dochodzą problemy z płatnością.

Obecnie podróż do Bułgarii jest trudna i kosztowna. Dla większości Rosjan problemem jest obsługa zaciągniętych w euro kredytów. A do tego dochodzą koszty utrzymania majątku, z którego korzystanie jest mocno utrudnione — wyjaśnia w rozmowie z portalem dip.org.ua Ginka Todorowa z agencji nieruchomości MG Estate.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

  • Wielkie rozczarowanie w Zakopanem. Górale rwą włosy z głowy

  • Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  • W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Aleksandra Gadzińska

Interesuję się kulturą Azji i filmem. Uwielbiam mocne kino i mocną kawę, a nade wszystko kocham koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]