Turysci.pl
bułgaria zaostrza restrykcje

Fot. pixabay.com/ khoinguyenfoto

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje, które wchodzą w życie już 29 stycznia. Odczują je również Polacy. Od piątku każda osoba przekraczająca granicę zobowiązana jest do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarów

Decyzję o zaostrzeniu restrykcji przekazał na konferencji minister zdrowia Bułgarii, Kostadin Angełow. Do tej pory kraj ten był atrakcyjnym kierunkiem dla narciarzy ze względu na otwarte ośrodki narciarskie, jednak już od dzisiaj ulegnie to zmianie.

Bułgaria zaostrza przepisy dla podróżujących

Od 29 stycznia obywatele UE, czyli również Polacy, przy wjeździe do Bułgarii zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wynik testu na Covid-19 wykonanego metodą PCR. Musi on zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do kraju. 

Osoby, które nie okażą na granicy wymaganego dokumentu, skierowane zostaną na 10-dniową kwarantannę. Zostało bardzo niewiele krajów, do których można udać się bez obowiązkowego testu lub izolacji. Rozporządzenie ministra zdrowia obowiązuje do 30 kwietnia.

Nowe rozporządzenie zakłada jednak kilka wyjątków. Zwolnieni z obowiązku okazywania wyników testu na koronawirusa są przede wszystkim kierowcy międzynarodowi, załogi samolotów, a także osoby podróżujące przez Bułgarię tranzytem.

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew poinformował w piątek o możliwości rozwinięcia się trzeciej falę zakażeń, jeżeli do Bułgarii dotrze uważany za bardziej niebezpieczny południowoafrykański wariant koronawirusa. 

Obecnie w Bułgarii utrzymuje się stosunkowo niska liczba nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu do innych krajów. W ciągu ostatniej doby odnotowano 56 nowych zakażeń (4,5 proc. wszystkich wykonanych w tym czasie testów), a 29 chorych na Covid-19 zmarło. 

Sofia, fot. Pixabay/ 5163451

Bułgaria jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Kusi przede wszystkim ciepłym Morzem Czarnym, a do jej najpopularniejszych kurortów należą przede wszystkim Słoneczny Brzeg, Warna i Riwiera Bułgarska.

Dużą popularnością cieszy się również Nesebyr, czyli miasto-muzeum, które jest niemal w całości jednym wielkim zabytkiem. Liczy on sobie ponad 3200 lat i jest jednym z najstarszych europejskich miast. Można tam obejrzeć greckie i rzymskie fortyfikacje, kilkusetletnie domy, XVIII-wieczny wiatrak oraz inne ciekawe zabytki.

Nie można nie wspomnieć również o stolicy tego kraju, Sofii z szerokimi, zielonymi bulwary i dwuipółtysiącletnią historią. Warto zwrócić tam uwagę na mansardowe kamienice w stylu wiedeńskiej secesji czy (niestety już nieczynny) budynek łaźni. Najsłynniejszym zabytkiem jest jednak Sobór św. Aleksandra Newskiego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Europa

Niemcy dopisały Portugalię na czerwoną listę. Nowe zasady przy przekraczaniu granicy

Czytaj więcej >

Europa

Polscy turyści utknęli na kwarantannie na Cyprze

Czytaj więcej >

Europa

Chorwacja poluzuje restrykcje dla zagranicznych turystów. Polacy są na liście

Czytaj więcej >
Litwa łagodzi przepisy graniczne dla Polaków

Europa

Litwa łagodzi przepisy wjazdowe dla Polaków

Czytaj więcej >
Góry w Austrii szturmowane przez turystów

Europa

Młodzi Europejczycy szturmują Austrię. Będą kontrole policji

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >