Turysci.pl
bułgaria zaostrza restrykcje

Fot. pixabay.com/ khoinguyenfoto

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje, które wchodzą w życie już 29 stycznia. Odczują je również Polacy. Od piątku każda osoba przekraczająca granicę zobowiązana jest do okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarów

Decyzję o zaostrzeniu restrykcji przekazał na konferencji minister zdrowia Bułgarii, Kostadin Angełow. Do tej pory kraj ten był atrakcyjnym kierunkiem dla narciarzy ze względu na otwarte ośrodki narciarskie, jednak już od dzisiaj ulegnie to zmianie.

Bułgaria zaostrza przepisy dla podróżujących

Od 29 stycznia obywatele UE, czyli również Polacy, przy wjeździe do Bułgarii zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wynik testu na Covid-19 wykonanego metodą PCR. Musi on zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do kraju. 

Osoby, które nie okażą na granicy wymaganego dokumentu, skierowane zostaną na 10-dniową kwarantannę. Zostało bardzo niewiele krajów, do których można udać się bez obowiązkowego testu lub izolacji. Rozporządzenie ministra zdrowia obowiązuje do 30 kwietnia.

Nowe rozporządzenie zakłada jednak kilka wyjątków. Zwolnieni z obowiązku okazywania wyników testu na koronawirusa są przede wszystkim kierowcy międzynarodowi, załogi samolotów, a także osoby podróżujące przez Bułgarię tranzytem.

Główny inspektor sanitarny kraju Angeł Kunczew poinformował w piątek o możliwości rozwinięcia się trzeciej falę zakażeń, jeżeli do Bułgarii dotrze uważany za bardziej niebezpieczny południowoafrykański wariant koronawirusa. 

Obecnie w Bułgarii utrzymuje się stosunkowo niska liczba nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu do innych krajów. W ciągu ostatniej doby odnotowano 56 nowych zakażeń (4,5 proc. wszystkich wykonanych w tym czasie testów), a 29 chorych na Covid-19 zmarło. 

Sofia, fot. Pixabay/ 5163451

Bułgaria jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Kusi przede wszystkim ciepłym Morzem Czarnym, a do jej najpopularniejszych kurortów należą przede wszystkim Słoneczny Brzeg, Warna i Riwiera Bułgarska.

Dużą popularnością cieszy się również Nesebyr, czyli miasto-muzeum, które jest niemal w całości jednym wielkim zabytkiem. Liczy on sobie ponad 3200 lat i jest jednym z najstarszych europejskich miast. Można tam obejrzeć greckie i rzymskie fortyfikacje, kilkusetletnie domy, XVIII-wieczny wiatrak oraz inne ciekawe zabytki.

Nie można nie wspomnieć również o stolicy tego kraju, Sofii z szerokimi, zielonymi bulwary i dwuipółtysiącletnią historią. Warto zwrócić tam uwagę na mansardowe kamienice w stylu wiedeńskiej secesji czy (niestety już nieczynny) budynek łaźni. Najsłynniejszym zabytkiem jest jednak Sobór św. Aleksandra Newskiego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Zasady wjazdu do Turcji. Na co przygotować się przed wylotem?

Czytaj więcej >

Europa

Włosi nie chcą turystów z Rosji. Ogłoszono zawieszenie wydawania wiz

Czytaj więcej >
plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >