Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Uzbrojony dron spadł tuż obok nadmorskiego hotelu. To popularne miejsce wśród Polaków
Natalia Księżak
Natalia Księżak 18.09.2023 14:05

Uzbrojony dron spadł tuż obok nadmorskiego hotelu. To popularne miejsce wśród Polaków

dron kurort bułgaria
Fot.Canva/facebook

W popularnym kurorcie, tuż nad brzegiem  Morza Czarnego znaleziono wojskowy dron. Maszynę przez przypadek odnalazł właściciel pobliskiego hotelu. Mimo, że samoobsługowy dron rozbił się o skały to okazało się, że był bardzo niebezpieczny - miał przenosić ładunki wybuchowe.

Sprawą natychmiast zajęły się władze i oddział specjalny. W pobliżu tego miejsca przebywało wielu turystów i mieszkańców. 

Dron spadł w nadmorskim kurorcie w Bułgarii

Urządzenie odnalazł Radosław Rusew, menadżer jednego z hoteli. Jak przekazał, do późnej nocy w niedzielę bezzałogowiec leżał na nadmorskich skałach z włączoną sygnalizację świetlną. Według Rusewa całe urządzenie ma długość od 3 do 3,5 m, a przymocowany ładunek wybuchowy ok. 50-60 cm

Strona internetowa nova.bg podała, cytując innych świadków, że dron przenosił pojemnik z ładunkami wybuchowymi. Mogło to stanowić poważne zagrożenie dla wakacyjnego kurortu.

Służby natychmiast zabezpieczyły wybrzeże

Dron miał zostać znaleziony na skałach, obok zacumowanych łodzi w Tyulenowie w Bułgarii. Był to według lokalnych władz "statek powietrzny ze standardową amunicją". Wezwano więc grupę specjalną, której zadaniem była neutralizacja ładunku. 

Ekspert wojskowy Wasił Danow z bułgarskiego biura ośrodka analitycznego Atlantic Council podkreślił w wywiadzie dla telewizji Nova, że “urządzenie należy rozbroić, ponieważ może być niebezpieczne. Wygląda na bombę, która może spowodować obrażenia wśród personelu wojskowego. Jest za mała, aby uderzyć w statek morski”. Inni eksperci uważają, że zabłąkany u wybrzeży Bułgarii bezzałogowiec może należeć do sił ukraińskich.

Zagrożenie blisko restauracji i hoteli w turystycznej miejscowości

W okolicy, w której odnaleziono drona,  znajdują się restauracje i hotele. Obszar wokół skał został zabezpieczony. Tiulenowo to niewielka nadmorska wieś, która leży 80 km na północ od Warny. Nie jest tak popularna jak słynne Złote Piaski, ale w  sezonie przyciąga turystów (w szczególności backpackersów) z uwagi na możliwość oglądania z brzegu delfinów oraz megalitycznego kompleksu zwanego Skalistymi Klasztorami.