Turysci.pl
a-candle-g4f4f71414 1280

fot. Pixabay/ goszka

Wypadek autokaru wycieczkowego w Bułgarii. Nie żyje 46 osób, w tym 12 dzieci

23 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wypadek autokaru na autostradzie Struma w południowo-zachodniej Bułgarii. Do tragicznego zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformowała bułgarska telewizja publiczna.

W wypadku zginęło 46 osób, w tym 12 dzieci. Siedmiu poszkodowanych przewieziono do szpitala w Sofii. Premier Stefan Janew powiedział, że jest to najpoważniejszy i najbardziej tragiczny w skutkach wypadek drogowy w Bułgarii.

raindrops-ge494cd6c2 1280

Synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu i śniegu. Trudne warunki na szlakach

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wypadek autokaru w Bułgarii

– Widok jest przerażający – mówił wicepremier i szef MSW Bojko Raszkow, który razem z Janewem i szefem Krajowej Służby Śledczej Borisławem Sarafowem udał się na miejsce tragedii.

Macedoński autokar jechał jako ostatni w kolumnie czterech pojazdów powracających z wycieczki do Stambułu. Tuż przed wypadkiem kierowca zatrzymał się na postój, co sprawia dodatkowe trudności w identyfikacji podróżnych, ponieważ ktoś mógł w tym czasie wsiąść lub wysiąść.

Śledczy ustalili wstępnie, że pojazd uderzył w barierę oddzielającą jezdnie i stanął w ogniu. Niektórym pasażerom udało się wybić okna i wydostać się z autokaru o własnych siłach. Wśród ofiar jest kierowca, któremu nie udało się otworzyć drzwi

Sarafow wskazał, że przyczyną wypadku mogła być nagła usterka techniczna pojazdu albo błąd ludzki. Nie wyklucza się także, że kierowca miał zawał, wskutek którego stracił panowanie nad autokarem. Śledczy stwierdził także, że z powodu zwęglenia ciał do ich identyfikacji będzie konieczna ekspertyza DNA.

46 osób nie żyje

Autokarem podróżowały 52 osoby, z czego 46 nie żyje. Al Jazeera Balkans podaje informacje, że wśród ofiar jest 12 nieletnich, w tym bliźnięta oraz kierowca autokaru. Media przekazały również, że większość osób podróżujących autokarem była obywatelami Macedonii Północnej.

Premier Macedonii Płn. Zoran Zaew wraz z macedońskim ministrem spraw zagranicznych Bojarem Osmanim również udali się na miejsce wypadku, a następnie odwiedzili rannych w szpitalu w Sofii.

– To wielka tragedia – stwierdził szef MSW. Jak dodał, większość ofiar pochodzi ze Skopje, a jeden z pasażerów autokaru był Belgiem. Stan rannych jest jednak stabilny, według lekarzy ich życie nie jest zagrożone.

Zaew w rozmowie z telewizją publiczną powiedział, że według informacji, które otrzymał, przed pojawieniem się ognia podróżni usłyszeli eksplozję. Śledztwo będzie prowadzone jednocześnie w Bułgarii oraz w Macedonii Północnej.

Wątpliwy stan dróg w Bułgarii

Tragiczny wypadek wznowił dyskusję na temat stanu bułgarskich dróg i autostrad, o którym stało się głośno trzy lata temu. Wtedy również doszło do tragicznego wypadku pod Sofią, w którym zginęło 20 osób. Wówczas władze miejscowe i świadkowie zdarzenia za przyczynę wypadku uznali stan drogi, jednak w wyniku dochodzenia winą obarczono jedynie kierowcę.

Po tym zdarzeniu powołano agencję ds. bezpieczeństwa dróg, która jednak nie zanotowała na swoim koncie szczególnych osiągnięć.

W sprawę zaangażowała się ówczesna deputowana lewicy Elena Jonczewa, obecnie europosłanka, która domagała się międzynarodowej ekspertyzy o jakości dróg krajowych. Z tego powodu kierowane były wobec niej pogróżki, w tym przez ówczesnego premiera Bojko Borisowa.

Wicepremier Atanas Pekanow, odpowiadający w rządzie za fundusze unijne, we wtorek stwierdził, że kontrola budownictwa drogowego jest bardzo trudna, ponieważ rozdzielająca środki agencja drogowa i firmy budowlane są powiązane finansowo, dlatego ekspertyza powinna być właśnie międzynarodowa. Jak dodał, problemem jest także brak kontroli nad utrzymaniem infrastruktury drogowej.

Władze lokalne informowały już wcześniej, że w miejscu, w którym doszło do wypadku, do podobnych zdarzeń dochodziło często.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Polsat

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Irlandia zaostrza restrykcje graniczne. Potrzebny będzie dodatkowy dokument

Czytaj więcej >

Europa

Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Czytaj więcej >

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >