Turysci.pl
Grecja

fot. Eurokinissi /Zuma / SplashNews.com/East News

Podtopienia w Grecji. Zalana stolica i turystyczne wyspy

15 Października 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Silne burze, które w ostatnim czasie przeszły nad Grecją, spowodowały podtopienia setki domów w Atenach. Ludzie ewakuowani byli z wysp Eubea oraz Korfu, gdzie osoby chroniły się na dachach domów.

Grecja latem zmagała się z serią pożarów, które dotknęły szczególnie wyspę Eubea. Obecnie odnotowywane tam są jednak silne burze, które doprowadziły do podtopień również na wyspie Korfu oraz w Atenach.

Tatry

Słowacy wyłowili z tatrzańskich stawów 60 kg odpadków

CZYTAJ DALEJ

Podtopienia w Grecji. Ewakuacja wysp Eubea i Korfu

- Nie ma wątpliwości, że stoimy w obliczu niebezpiecznego zjawiska pogodowego - mówił grecki minister ds. obrony cywilnej i zmian klimatu Christos Stylianides, który wcześniej pełnił funkcję komisarza UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Na wyspie Eubea doszło do ewakuacji ludności z trzech rejonów, a kilkadziesiąt osób przetransportowano z podtopionych domów na północy wyspy do krewnych lub do hoteli wynajętych przez miejscowe władze.

Teren północnej części Eubei, leżącej około 130 kilometrów na północ od Aten, stał się bardziej podatny na gwałtowne powodzie po ogromnych pożarach, które przeszły przez wyspę w sierpniu.

Konieczna była również ewakuacja 30 osób z Korfu, gdzie wprowadzono stan wyjątkowy w obliczu zagrożenia powodziowego. Żywioł spowodował zamknięcie niektórych dróg i przerwy w dostawach prądu.

Zalane ulice w Atenach

Czwartkowe burze doprowadziły do trudności w transporcie, tak prywatnym jak publicznym. W południowej Grecji zamknięta została część dróg, a dziesiątki samochodów utknęły na ulicach, które przemieniły się w potoki. Międzynarodowe lotnisko w Atenach działało jednak bez zmian.

Jak poinformowała ateńska straż pożarna, do czwartkowego wieczoru służby odebrały ponad 300 zgłoszeń: do wypompowywania wody, wycinania drzew i usuwania innych skutków powodzi.

Najwięcej strat odnotowano w Peristeri, Moschato, Kifisii i Nowej Filadelfii. W tym ostatnim mieście uczniowie jednej ze szkół, aby wydostać się z zalanego budynku, musieli zrobić pomost z biurek.

Ulewne deszcze w Salonikach, śnieg na Nimfeo

Greek Reporter poinformował, że w Salonikach w ciągu zaledwie kilku godzin spadł deszcz wynoszący połowę wrześniowej sumy opadów typowej dla tego regionu. Natomiast na wyspie Nimfeo w czwartek spadł pierwszy śnieg, tworząc pokrywę o grubości 15 cm - podało radio Athina984.

W piątek szkoły w Atenach, na wyspie Eubea i w pobliżu Salonik będą jeszcze zamknięte. Jak przekazują synoptycy, pogoda ma poprawić się w Grecji w sobotę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia, Gazeta.pl

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Irlandia zaostrza restrykcje graniczne. Potrzebny będzie dodatkowy dokument

Czytaj więcej >

Europa

Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Czytaj więcej >

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >