Politycy z Francji i Belgii uważają, że paszporty szczepionkowe to dyskryminacja. 17 marca KE przedstawi projekt
Czy paszporty szczepionkowe mogą być przejawem dyskryminacji ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą przyjąć preparatu? Komisja Europejska przygotowuje projekt wprowadzenia „zielonej przepustki", a politycy z Francji i Belgii nie zgadzają się na takie rozwiązanie dla podróżnych.
Prezydent Francji twierdzi, że paszport szczepionkowy nie powinien dawać osobom zaszczepionym szczególnych przywilejów
Takie zdanie popiera belgijska minister spraw zagranicznych oraz politycy z Niemiec i Niderlandów
Komisja Europejska 17 marca ma przedstawić projekt ws. zielonych certyfikatów, które mają ułatwić podróże po Europie
Paszporty koronawirusowe wzbudzają ogromne emocje i są tematem międzynarodowych dyskusji. Komisja Europejska nie chce, by dzieliły ludzi, więc nazywa je „zielonymi certyfikatami", które mają wspomóc turystykę w krajach Starego Kontynentu. Rządy nie wszystkich państw jednak godzą się na takie rozwiązanie, wskazując, że dodatkowe przywileje tylko dla osób zaszczepionych są przejawem dyskryminacji.
Nie wszystkie kraje popierają paszporty szczepionkowe
Prezydent Francji, Emmanuel Macron, głośno sprzeciwia się wprowadzeniu zielonych certyfikatów, na podstawie których zaszczepieni podróżni mogliby być zwalniani z niektórych obostrzeń.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO
– Nie zaakceptuję systemu, który uzależnia dostęp do tego czy innego kraju od certyfikatu – cytuje Macrona Politico.
Prezydent podkreśla, że „taki dokument nie powinien przyznawać szczególnych praw ludziom, którzy się zaszczepili". Przypomnijmy, że na ten moment wciąż nie wiadomo, na jakich zasadach dokładnie miałby działać paszport szczepionkowy, nad którym dyskutuje KE.
Pojawiały się różne głosy, sugerujące, że może on np. zwalniać okaziciela z kwarantanny obowiązującej po przylocie do niektórych krajów lub z okazywania negatywnych wyników testów na COVID-19, jak na razie jednak są to jedynie spekulacje. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły, nie przypuszcza się też, by jakieś kraje miały całkowicie zabronić wjazdu dla osób niezaszczepionych.
Premier holenderskiego rządu zwraca uwagę na jeszcze jedną, istotną kwestię - nosicieli COVID-19, którzy przeszli szczepienie. Mark Rutte zaznaczył, że do tej pory badania nie wyjaśniły, czy osoby, które przyjęły preparat, przestały przenosić chorobę.
Zdanie francuskiego prezydenta podziela też minister spraw zagranicznych Belgii oraz kanclerz Niemiec. Pierwsza z wymienionych zwraca uwagę na zawartą w prawie unijnym zasadę niedyskryminacji. Angela Merkel natomiast twierdzi, że nie można umożliwić podróżowania po Europie od paszportu szczepionkowego, ponieważ preparaty wciąż nie są dostępne dla wszystkich.
Zupełnie inaczej o kwestii szczepień wypowiada się natomiast premier Balearów. Niedawno nawet zwrócił się do centralnego rządu Hiszpanii, by objąć jego wyspy pilotażowym programem, zgodnie z którym wpuszczani by byli tam tylko podróżni, którzy przyjęli już preparat. Do tej pory jednak nie doczekał się akceptacji tego kontrowersyjnego pomysłu.
Komisja Europejska ma przedstawić projekt ws. zielonych certyfikatów
Burza wokół paszportów szczepionkowych nie słabnie, Komisja Europejska tymczasem na początku marca zapowiedziała, że 17.03 przedstawi projekt ws. zielonych certyfikatów które mogłyby obowiązywać na terenie UE.
Publikacja ma rozwiać wątpliwości co do formy nowego dokumentu, jego zasad działania czy przywilejów dla ich posiadaczy. Warto podkreślić, że projekt musi jeszcze zostać zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także członków Parlamentu Europejskiego. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Właśnie wpisali Polskę na czerwoną listę. Zaostrzają przepisy
Poruszające sceny na pogrzebie Aleksandra Doby. Decyzję podjął Andrzej Duda
Źródło: Gazeta.pl