Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Baleary chcą przyjmować tylko zaszczepionych turystów. Premier złożył propozycję rządowi
Patryk Korzec
Patryk Korzec 25.02.2021 12:36

Baleary chcą przyjmować tylko zaszczepionych turystów. Premier złożył propozycję rządowi

majorka chce wpuszczać tylko zaszczepione osoby
fot. pixabay.com/hebe-foto

Premier Balearów zwrócił się do centralnego rządu Hiszpanii z propozycją. Polityk zaproponował rozpoczęcie pilotażowego projektu, który miałby objąć swoim zasięgiem Majorkę oraz inne zarządzane przez niego wyspy. Gdyby plan wszedł w życie, przez granicę wpuszczane by były jedynie osoby, które przyjęły szczepienie przeciw COVID-19. 

Na Majorkę tylko po szczepieniu? 

Francina Armengol, premier Balearów, jest zwolennikiem szczepień i chce je wykorzystać do ponownego ożywienia lokalnej turystyki. Głos w tej sprawie zabiera również Miguel Munar, lekarz z Majorki, który od dłuższego czasu jest bardzo zaangażowany w kampanię na rzecz przyśpieszenia programu szczepień. 

Ekspert twierdzi, że jeszcze tego lata możliwe jest wprowadzenie certyfikatów weryfikujących przejście zabiegu. Zasugerował również, że na początku sezonu letniego, Hiszpania może podjąć decyzję o wpuszczaniu na teren swój i Balearów, jedynie osób, które mogą okazać dokument. Podkreśla jednak, że nie jest to rozwiązanie sprawiedliwe, ponieważ wiele osób na szczepienie będzie musiało czekać znacznie dłużej i to nie z własnej winy. 

Takim zmianom sprzeciwiają się również osoby, sugerujące, że to łamanie zasady dobrowolnego przyjmowania szczepionki. Przeciwnicy paszportów szczepionkowych twierdzą, że to próba zmuszenia wszystkich ludzi do przejścia zabiegu, bo w przeciwnym razie podlegać będą turystycznemu wykluczeniu. 

Na razie rząd centralny Hiszpanii nie podjął decyzji i nie wiadomo, czy jest przychylny projektowi premiera Balearów. W mediach nie pojawiła się jeszcze też informacja, od kiedy, przypuszczalnie, taki przepis mógłby zostać wprowadzony.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Gloria Guevara, prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, także zwraca uwagę na wady takiego scenariusza. Twierdzi, że obowiązkowe szczepienia dla turystów są krzywdzące i mogą być odczytywane jako przykład dyskryminacji wobec tych podróżnych, którzy na przejście zabiegu się nie zgadzają

Ponadto prezes podkreśla, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by podejmować tak poważne decyzje, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Guevara zauważa, że nadal zbyt mało ludzi na świecie przyjęło szczepionkę, a te, które najczęściej podróżują, mają bardzo dalekie miejsce w kolejności szczepień. 

Europa podzielona przez paszporty szczepionkowe

Odmienne zdanie w tej kwestii mają jednak rządy niektórych krajów w Europie. Władze Hiszpanii już jakiś czas temu pochlebnie wypowiadały się o pomyśle wprowadzenia międzynarodowych paszportów szczepionkowych. Choć większość rządów krajów europejskich uważa to za zły pomysł, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, podkreślał, że jego kraj popiera takie rozwiązanie. Miałoby ono rzekomo korzystnie wpłynąć na lokalny sektor turystyczny.  

Zdaniem zwolenników, paszporty mogłyby usprawnić podróże międzynarodowe wewnątrz Unii Europejskiej. Miałyby dodatkowo ujednorodnić przepisy sanitarne stosowane wobec turystów, które obecnie ustalane są przez każdy kraj oddzielnie. Zdanie podobne do rządu Hiszpanii ma również premier Grecji, Kyriakos Micotakis, Komisja Europejska nadal jednak nie wyraziła zgody na takie działania

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Radio ZET