Turysci.pl
majorka chce wpuszczać tylko zaszczepione osoby

fot. pixabay.com/hebe-foto

Baleary chcą przyjmować tylko zaszczepionych turystów. Premier złożył propozycję rządowi

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Majorka i inne wyspy Balearów już wkrótce będą przyjmowały jedynie zaszczepionych turystów? Tamtejszy premier złożył propozycję takiego rozwiązania centralnemu rządowi Hiszpanii, co odbiło się głośnym echem w całej Europie. Ten region

Premier Balearów zwrócił się do centralnego rządu Hiszpanii z propozycją. Polityk zaproponował rozpoczęcie pilotażowego projektu, który miałby objąć swoim zasięgiem Majorkę oraz inne zarządzane przez niego wyspy. Gdyby plan wszedł w życie, przez granicę wpuszczane by były jedynie osoby, które przyjęły szczepienie przeciw COVID-19. 

Na Majorkę tylko po szczepieniu? 

Francina Armengol, premier Balearów, jest zwolennikiem szczepień i chce je wykorzystać do ponownego ożywienia lokalnej turystyki. Głos w tej sprawie zabiera również Miguel Munar, lekarz z Majorki, który od dłuższego czasu jest bardzo zaangażowany w kampanię na rzecz przyśpieszenia programu szczepień. 

Ekspert twierdzi, że jeszcze tego lata możliwe jest wprowadzenie certyfikatów weryfikujących przejście zabiegu. Zasugerował również, że na początku sezonu letniego, Hiszpania może podjąć decyzję o wpuszczaniu na teren swój i Balearów, jedynie osób, które mogą okazać dokument. Podkreśla jednak, że nie jest to rozwiązanie sprawiedliwe, ponieważ wiele osób na szczepienie będzie musiało czekać znacznie dłużej i to nie z własnej winy. 

Takim zmianom sprzeciwiają się również osoby, sugerujące, że to łamanie zasady dobrowolnego przyjmowania szczepionki. Przeciwnicy paszportów szczepionkowych twierdzą, że to próba zmuszenia wszystkich ludzi do przejścia zabiegu, bo w przeciwnym razie podlegać będą turystycznemu wykluczeniu. 

Na razie rząd centralny Hiszpanii nie podjął decyzji i nie wiadomo, czy jest przychylny projektowi premiera Balearów. W mediach nie pojawiła się jeszcze też informacja, od kiedy, przypuszczalnie, taki przepis mógłby zostać wprowadzony.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Gloria Guevara, prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki, także zwraca uwagę na wady takiego scenariusza. Twierdzi, że obowiązkowe szczepienia dla turystów są krzywdzące i mogą być odczytywane jako przykład dyskryminacji wobec tych podróżnych, którzy na przejście zabiegu się nie zgadzają

Ponadto prezes podkreśla, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by podejmować tak poważne decyzje, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Guevara zauważa, że nadal zbyt mało ludzi na świecie przyjęło szczepionkę, a te, które najczęściej podróżują, mają bardzo dalekie miejsce w kolejności szczepień. 

Europa podzielona przez paszporty szczepionkowe

Odmienne zdanie w tej kwestii mają jednak rządy niektórych krajów w Europie. Władze Hiszpanii już jakiś czas temu pochlebnie wypowiadały się o pomyśle wprowadzenia międzynarodowych paszportów szczepionkowych. Choć większość rządów krajów europejskich uważa to za zły pomysł, hiszpański minister przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, podkreślał, że jego kraj popiera takie rozwiązanie. Miałoby ono rzekomo korzystnie wpłynąć na lokalny sektor turystyczny.  

Zdaniem zwolenników, paszporty mogłyby usprawnić podróże międzynarodowe wewnątrz Unii Europejskiej. Miałyby dodatkowo ujednorodnić przepisy sanitarne stosowane wobec turystów, które obecnie ustalane są przez każdy kraj oddzielnie. Zdanie podobne do rządu Hiszpanii ma również premier Grecji, Kyriakos Micotakis, Komisja Europejska nadal jednak nie wyraziła zgody na takie działania

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Radio ZET

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Paszporty covidowe. Komisja Europejska zapowiedziała zmiany

Czytaj więcej >

Europa

Tragiczny wypadek przy kręceniu reklamy ośrodka narciarskiego w Solden

Czytaj więcej >