Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Hiszpania chce wprowadzić paszporty szczepionkowe
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 17.02.2021 13:30

Hiszpania chce wprowadzić paszporty szczepionkowe

Paszporty szczepionkowe w Hiszpanii
fot. pixabay/AhmadArdity

Od kilku tygodni paszporty szczepionkowe są jednym z najgłośniejszych tematów na świecie. Coraz więcej państw zgłasza chęć wprowadzenia dodatkowych dokumentów dla podróżnych, które miałby poświadczyć odbycie szczepień przeciwko koronawirusowi. Poza Danią i Grecją o paszporty zdrowotne apeluje Hiszpania, która ma jedną z najtrudniejszych sytuacji epidemiologicznych na świecie. WHO wciąż sprzeciwia się temu pomysłowi.

Paszporty szczepionkowe w Hiszpanii

W mediach pojawiła się informacja o paszportach szczepionkowych, które chce wprowadzić dla podróżnych Hiszpania. Za takim rozwiązaniem jest ministerstwo przemysłu, handlu i turystyki na Półwyspie Iberyjskim.

Paszporty zdrowotne to jeden z pomysłów hiszpańskiego rządu. Drugim miałoby być przywrócenie korytarzy turystycznych, które miałby uchronić świat przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa.

Nie da się ukryć, że w wyniku pandemii najmocniej ucierpiała branża turystyczna, która od marca 2020 roku notuje olbrzymie straty. Kurorty nie przyjmują podróżnych, linie lotnicze anulują setki lotów, a biura podróży zamykają się ze względów finansowych. Eksperci przewidują, że kolejny sezon bez turystów będzie katastrofalny dla hiszpańskiej gospodarki, dlatego tamtejszy rząd chce zrobić wszystko, aby uchronić się przed olbrzymimi stratami.

Reyes Maroto, minister przemysłu, handlu i turystyki oficjalnie potwierdził chęć wprowadzenia w kraju paszportów szczepionkowych.

Hiszpania będzie wspierać każde narzędzie ułatwiające powrót do bezpiecznego podróżowania i mobilności powiedział hiszpański minister dziennikarzom.

Nie tylko Hiszpania rozważa wprowadzenie paszportów zdrowotnych

Według specjalistów na decyzję hiszpańskiego rządu mogła wpłynąć sytuacja, która panuje obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie walka z epidemią przebiega bardzo ciężko. Brytyjczycy przed pandemią stanowili aż 20 procent wszystkich turystów, którzy odwiedzali Hiszpanię. Polacy również chętnie odwiedzali Półwysep Iberyjski przed epidemią. Wśród rodaków popularne były takie miasta jak Madryt, Barcelona i Walencja. 

Za wprowadzeniem paszportów szczepionkowych jest coraz więcej europejskich krajów. Za takim rozwiązaniem opowiadają się rządy Cypru, Danii, Czech, Estonii i Grecji.

Po przeciwnej stronie znajdują się Francja i Rumunia, które twierdzą, że dodatkowe dokumenty dla podróżnych byłby dyskryminujące, gdyż w większości krajów szczepionka jest dobrowolna.

Również Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna wprowadzaniu paszportów zdrowotnych.

Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości  zdradził szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

Niedawno pisaliśmy zmianach, które czekają podróżnych przy przekraczaniu granicy z Litwą. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: thelocal.es/WP