Turysci.pl
trzęsienie ziemi w Europie

fot. pixabay.com/MoreToTheShel

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 stopnia na Islandii. Wstrząs blisko stolicy kraju

24 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 25 Marca 2021)

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Na Islandii doszło do silnego, odczuwalnego trzęsienia ziemi. Jego magnituda wyniosła 5,6 w skali Richtera, a nagrania z tego zdarzenia trafiły do sieci. Jak podają lokalne media, ziemia poruszyła się we wczesnych godzinach porannych. Najsilniejszy wstrzą

  • Na Islandii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Miało 5,6 stopnia w skali Richtera

  • Poprzedzało je kilka mniejszych trzęsień, następnie doszło do jeszcze kilkunastu wstrząsów wtórnych

  • Epicentrum najsilniejszego wstrząsu znajdowało się w pobliżu stolicy Islandii

Jak podaje serwis independent.co.uk, najsilniejszy wstrząs miał swoje epicentrum niedaleko stolicy Islandii, Reykjaviku. Jego magnituda wynosiła 5,6 stopnia w skali Richtera, a po nim doszło do wielu wstrząsów wtórnych. 

Trzęsienie ziemi na Islandii

Po głównym trzęsieniu ziemi doszło do 17 wstrząsów wtórnych o magnitudzie 3,1-5,0 (stan na godz. 12:05) – precyzuje profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku. 

powołując sie na EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne), profil poinformował, że trzęsienie miało swoje źródło około 40 km od stolicy kraju w kierunku południowego zachodu. 6 km na wschód od tego miejsca znajduje się miejscowość Grindavík. 

Portal volcanodiscovery.com informuje, że pierwsze wstrząsy pojawiły się we wczesnych godzinach porannych, a ich magnitudy wynosiły poniżej 5 stopni w skali Richtera. Pierwszy miał wynosić 3.3 stopnia, a drugi 4,9, jednak dane te różnią się w zależności od źródła. Ustalono, że miały on miejsce w północno-zachodniej części wyspy, a jeden był niedaleko miejscowości Laugarbakki. Najsilniejsze trzęsienie wystąpiło około godziny 10:30. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Według lokalnych mediów, wstrząsy miały być wyraźnie odczuwalne w Reykjaviku, a do sieci trafiły nagrania prezentujące trzęsące się w domach mieszkańców przedmioty. Obejrzeć je można m.in. na profilu Kiddi Agnarsson na Twitterze oraz w komentarzach pod postem na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie. 

Dość silne i odczuwalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 na Islandii, ok. 40 km na południowy-zachód od Rejkiawiku i...

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Środa, 24 lutego 2021

Dlaczego na Islandii tak często dochodzi do trzęsień ziemi? 

W Europie trzęsienia ziemi nie zdarzają się zbyt często, jednak kraj na północy jest szczególnie na nie narażony. Dzieje się tak, ponieważ Islandia znajduje się na szczycie grzbietu Śródatlantyckiego. 

Płyta euroazjatycka oraz północnoafrykańska przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, przez co kraj ten jest „rozdzierany". Wywołuje to wzmożoną aktywność sejsmiczną, a dodatkowo wzdłuż granicy płyt tektonicznych występują strefy wulkaniczne. 

reykjavik-islandia-1614174989.jpg

Reykjavik, Islandia

Reykjavik, Islandia/fot. pixabay.com/nextvoyage

Na terenie Islandii występują przez to dwa rodzaje wstrząsów - spowodowane aktywnością wulkaniczną i ruchami magmy oraz te spowodowane zmianami aktywności geotermalnej. Na szczęście większość trzęsień nie jest odczuwalna na powierzchni i pozostaje zauważana jedynie przez naukowców obserwujących te zjawiska, bowiem są one zbyt słabe, by stanowić zagrożenie lub utrudniać życie mieszkańcom. 

Mimo to, podróżując po Islandii, trzeba zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. Tydzień temu kraj ten zmienił zasady wjazdu na swój teren dla podróżnych. Ruch turystyczny z pewnością znacząco się przez to zmniejszy, jednak po ustąpieniu pandemii, warto będzie przed wyjazdem zapoznać się z prognozami naukowców i aktywnością sejsmiczną z ostatnich dni. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP/Kataklizmy w Polsce i na świecie

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Cypr łagodzi restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni i ozdrowieńcy

Czytaj więcej >
świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >