Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 stopnia na Islandii. Wstrząs blisko stolicy kraju
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.02.2021 18:29

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 stopnia na Islandii. Wstrząs blisko stolicy kraju

trzęsienie ziemi w Europie
fot. pixabay.com/MoreToTheShel
  • Na Islandii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Miało 5,6 stopnia w skali Richtera

  • Poprzedzało je kilka mniejszych trzęsień, następnie doszło do jeszcze kilkunastu wstrząsów wtórnych

  • Epicentrum najsilniejszego wstrząsu znajdowało się w pobliżu stolicy Islandii

Jak podaje serwis independent.co.uk, najsilniejszy wstrząs miał swoje epicentrum niedaleko stolicy Islandii, Reykjaviku. Jego magnituda wynosiła 5,6 stopnia w skali Richtera, a po nim doszło do wielu wstrząsów wtórnych. 

Trzęsienie ziemi na Islandii

Po głównym trzęsieniu ziemi doszło do 17 wstrząsów wtórnych o magnitudzie 3,1-5,0 (stan na godz. 12:05) – precyzuje profil Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku. 

powołując sie na EMSC (Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne), profil poinformował, że trzęsienie miało swoje źródło około 40 km od stolicy kraju w kierunku południowego zachodu. 6 km na wschód od tego miejsca znajduje się miejscowość Grindavík. 

Portal volcanodiscovery.com informuje, że pierwsze wstrząsy pojawiły się we wczesnych godzinach porannych, a ich magnitudy wynosiły poniżej 5 stopni w skali Richtera. Pierwszy miał wynosić 3.3 stopnia, a drugi 4,9, jednak dane te różnią się w zależności od źródła. Ustalono, że miały on miejsce w północno-zachodniej części wyspy, a jeden był niedaleko miejscowości Laugarbakki. Najsilniejsze trzęsienie wystąpiło około godziny 10:30. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Według lokalnych mediów, wstrząsy miały być wyraźnie odczuwalne w Reykjaviku, a do sieci trafiły nagrania prezentujące trzęsące się w domach mieszkańców przedmioty. Obejrzeć je można m.in. na profilu Kiddi Agnarsson na Twitterze oraz w komentarzach pod postem na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie. 

Dość silne i odczuwalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 na Islandii, ok. 40 km na południowy-zachód od Rejkiawiku i...

Opublikowany przez Kataklizmy w Polsce i na świecie Środa, 24 lutego 2021

Dlaczego na Islandii tak często dochodzi do trzęsień ziemi? 

W Europie trzęsienia ziemi nie zdarzają się zbyt często, jednak kraj na północy jest szczególnie na nie narażony. Dzieje się tak, ponieważ Islandia znajduje się na szczycie grzbietu Śródatlantyckiego. 

Płyta euroazjatycka oraz północnoafrykańska przemieszczają się w przeciwnych kierunkach, przez co kraj ten jest „rozdzierany". Wywołuje to wzmożoną aktywność sejsmiczną, a dodatkowo wzdłuż granicy płyt tektonicznych występują strefy wulkaniczne. 

reykjavik-islandia-1614174989.jpg
Reykjavik, Islandia

Reykjavik, Islandia/fot. pixabay.com/nextvoyage

Na terenie Islandii występują przez to dwa rodzaje wstrząsów - spowodowane aktywnością wulkaniczną i ruchami magmy oraz te spowodowane zmianami aktywności geotermalnej. Na szczęście większość trzęsień nie jest odczuwalna na powierzchni i pozostaje zauważana jedynie przez naukowców obserwujących te zjawiska, bowiem są one zbyt słabe, by stanowić zagrożenie lub utrudniać życie mieszkańcom. 

Mimo to, podróżując po Islandii, trzeba zdawać sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. Tydzień temu kraj ten zmienił zasady wjazdu na swój teren dla podróżnych. Ruch turystyczny z pewnością znacząco się przez to zmniejszy, jednak po ustąpieniu pandemii, warto będzie przed wyjazdem zapoznać się z prognozami naukowców i aktywnością sejsmiczną z ostatnich dni. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP/Kataklizmy w Polsce i na świecie