islandia zaostrza restrykcje dla przyjezdnychfot. pixabay.com/fernandozhiminaicela /zdjęcie poglądowe

Zmiana zasad wjazdu na Islandię. Podróżni muszą mieć wynik testu na COVID-19

Islandia zmienia zasady wjazdu dla podróżnych. Od piątku, 19 lutego, każda osoba przekraczająca granicę będzie miała obowiązek przedstawienia dokumentu potwierdzającego wykonanie testu. Musi mieć on oczywiście wynik negatywny. Oprócz tego konieczne będą jeszcze dwa badania.

Premier Islandii oficjalnie potwierdził, że już od piątku 19 lutego 2021 roku zostaną zaostrzone zasady wjazdu na teren kraju. Zmiana związana jest z rozprzestrzeniającym się w Europie koronawirusem oraz próbą zapanowania nad epidemią na wyspie.

Islandia zmienia obostrzenia na granicach

We wtorek, na spotkaniu rządu, Islandia podjęła decyzję o wprowadzeniu nowych obowiązków dla podróżnych. Każda osoba przekraczająca granicę musi przedstawić negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Zgodnie z zaleceniami, musi zostać on wykonany do 72 godzin przed przyjazdem. Liczne lotniska, również w Polsce, wprowadzają już stanowiska z szybkimi badaniami, które mają za zadanie ułatwić turystom realizowanie tego typu przepisów.

Władze Islandii bardzo poważnie podeszły do tematu powstrzymywania pandemii. Okazuje się, że na obowiązku wykonania jednego testu się nie skończyło. Konieczne będzie przejście badania aż 3 razy - jedno przed przylotem, kolejne po przekroczeniu granicy, a ostatnie cztery lub pięć dni później.

Landmannalaugar, Islandia

Landmannalaugar, Islandia/fot. wikimedia.org/PanWoyteczek/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Niestety, dopóki wszystkie 3 testy nie dadzą negatywnych wyników, podróżni zobowiązani są do przebywania w izolacji. To szczególnie problematyczne w przypadku osób jadących na Islandię w celach turystycznych, bowiem znaczną część urlopu spędzą w zamknięciu. Co więcej, jeśli wyniki testów okażą się pozytywne, władze mogą zarządzić przeprowadzenie kwarantanny hotelowej.

Polskie lotniska chciały oferować szybkie testy. W Katowicach nie dostali pozwoleniaPolskie lotniska chciały oferować szybkie testy. W Katowicach nie dostali pozwoleniaCzytaj dalej

bieństwo, że w podróż wyruszą osoby nieświadome swojej choroby. Wiele krajów w Europie już wprowadziło podobne środki i już ogłosiliśmy plany, aby umożliwić podróżnym z krajów niskiego ryzyka omijanie środków kwarantanny od 1 maja pod warunkiem, że przedstawią negatywny test PCR przed wejściem na pokład – wyjaśnia Katrín Jakobsdóttir, premier Islandii.

Zdaniem wielu podróżnych obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu jest o tyle problematyczny, że znacząco może podnieść koszta całej wycieczki. Badanie dla jednej osoby nie jest drogie, lecz w przypadku lotu całej rodziny z dziećmi, koszta są już znaczne. Premier Islandii jednak nie widzi w tym problemu i jest przekonany, że działania te są adekwatne do sytuacji.

Uważamy, że wymaganie negatywnego testu PCR przed wejściem na pokład jest skutecznym i proporcjonalny wymóg, zwłaszcza w świetle faktu, że ludzie mają teraz dobry dostęp do takich testów w większości krajów w Europie – dodaje premier Islandii.

Seljalandsfoss, Islandia

Seljalandsfoss, Islandia/fot. pixabay.com/12019

Wprowadzono jednak również zmiany, które z pewnością ucieszą choć część turystów, a dotyczą one osób zaszczepionych. Po przedstawieniu dowodu na przejście szczepienia przeciwko COVID-19, podróżny nie musi już wykonywać testu przed wylotem. Co więcej, nie jest również zobligowany do powtórnej kontroli na granicy i poddania się kwarantannie. Podobne zasady obowiązują również osoby, które mogą potwierdzić, że już wcześniej przeszły chorobę i są ozdrowieńcami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Tanie Loty

Następny artykuł