Turysci.pl > Europa > Zmiana zasad wjazdu na Islandię. Podróżni muszą mieć wynik testu na COVID-19
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 21:56

Zmiana zasad wjazdu na Islandię. Podróżni muszą mieć wynik testu na COVID-19

islandia zaostrza restrykcje dla przyjezdnych
fot. pixabay.com/fernandozhiminaicela /zdjęcie poglądowe

Premier Islandii oficjalnie potwierdził, że już od piątku 19 lutego 2021 roku zostaną zaostrzone zasady wjazdu na teren kraju. Zmiana związana jest z rozprzestrzeniającym się w Europie koronawirusem oraz próbą zapanowania nad epidemią na wyspie. 

Islandia zmienia obostrzenia na granicach

We wtorek, na spotkaniu rządu, Islandia podjęła decyzję o wprowadzeniu nowych obowiązków dla podróżnych. Każda osoba przekraczająca granicę musi przedstawić negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Zgodnie z zaleceniami, musi zostać on wykonany do 72 godzin przed przyjazdem. Liczne lotniska, również w Polsce, wprowadzają już stanowiska z szybkimi badaniami, które mają za zadanie ułatwić turystom realizowanie tego typu przepisów. 

Władze Islandii bardzo poważnie podeszły do tematu powstrzymywania pandemii. Okazuje się, że na obowiązku wykonania jednego testu się nie skończyło. Konieczne będzie przejście badania aż 3 razy - jedno przed przylotem, kolejne po przekroczeniu granicy, a ostatnie cztery lub pięć dni później

landmannalaugar-islandia-1613578762.jpg
Landmannalaugar, Islandia

Landmannalaugar, Islandia/fot. wikimedia.org/PanWoyteczek/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en

Niestety, dopóki wszystkie 3 testy nie dadzą negatywnych wyników, podróżni zobowiązani są do przebywania w izolacji. To szczególnie problematyczne w przypadku osób jadących na Islandię w celach turystycznych, bowiem znaczną część urlopu spędzą w zamknięciu. Co więcej, jeśli wyniki testów okażą się pozytywne, władze mogą zarządzić przeprowadzenie kwarantanny hotelowej. 

bieństwo, że w podróż wyruszą osoby nieświadome swojej choroby. Wiele krajów w Europie już wprowadziło podobne środki i już ogłosiliśmy plany, aby umożliwić podróżnym z krajów niskiego ryzyka omijanie środków kwarantanny od 1 maja pod warunkiem, że przedstawią negatywny test PCR przed wejściem na pokład – wyjaśnia Katrín Jakobsdóttir, premier Islandii. 

Zdaniem wielu podróżnych obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu jest o tyle problematyczny, że znacząco może podnieść koszta całej wycieczki. Badanie dla jednej osoby nie jest drogie, lecz w przypadku lotu całej rodziny z dziećmi, koszta są już znaczne. Premier Islandii jednak nie widzi w tym problemu i jest przekonany, że działania te są adekwatne do sytuacji. 

Uważamy, że wymaganie negatywnego testu PCR przed wejściem na pokład jest skutecznym i proporcjonalny wymóg, zwłaszcza w świetle faktu, że ludzie mają teraz dobry dostęp do takich testów w większości krajów w Europie – dodaje premier Islandii. 

seljalandsfoss-islandia-1613578928.jpg
Seljalandsfoss, Islandia

Seljalandsfoss, Islandia/fot. pixabay.com/12019

Wprowadzono jednak również zmiany, które z pewnością ucieszą choć część turystów, a dotyczą one osób zaszczepionych. Po przedstawieniu dowodu na przejście szczepienia przeciwko COVID-19, podróżny nie musi już wykonywać testu przed wylotem. Co więcej, nie jest również zobligowany do powtórnej kontroli na granicy i poddania się kwarantannie. Podobne zasady obowiązują również osoby, które mogą potwierdzić, że już wcześniej przeszły chorobę i są ozdrowieńcami

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Tanie Loty