Turysci.pl
Zagrożenie lawinowe

fot. pixabay/_anaposa_ (zdjęcie ilustracyjne)

Ogłosili 3. stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

W Tatrach wydano komunikat o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. TOPR ostrzega wszystkich podróżnych, którzy wybierają się na piesze wędrówki górskimi szlakami. Sytuacja nie jest najlepsza, więc turyści powinni mieć się na baczno

TOPR wydał bardzo ważny komunikat dla wszystkich, którzy przebywają teraz w polskich górach lub są w drodze na południe Polski. W Tatrach sytuacja pogodowa jest coraz trudniejsza. Wzrósł właśnie stopień zagrożenia lawinowego. Zejście dużej ilości śniegu z wysokości jest możliwe nawet przy małym obciążeniu. Turyści wyruszający na szlaki powinni mieć się na baczności.

3. stopień zagrożenia lawinowego

TOPR ogłosił 3. stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że duża pokrywa śnieżna może zejść z wysokości w każdej chwili. Wystarczy niewielkie obciążenie. Przy 3. stopniu zagrożenia lawiny schodzą samoistnie.

Zagrożenie, które zostało ogłoszone przez TOPR w Tatrach, trafiło do opinii publicznej i do mediów w środę, tj. 17 lutego późnym popołudniem. Najtrudniejsza sytuacja jest na wysokości 1800 metrów n.p.m., gdzie śniegu jest najwięcej.

— Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa — brzmiał komunikat TOPR.

Wszyscy turyści, którzy zdecydują się na wyprawę górskimi szlakami w najbliższych godzinach, powinni być wyposażeni w profesjonalny sprzęt, ciepłe ubrania, odpowiednie buty i narzędzia, które w razie pilnej pomocy pomogą ratownikom na szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia.

TOPR podkreśla, że podczas planowania wędrówek wysokogórskich niezbędnymi elementami naszego wyposażenia powinny być: raki, czekan, kask, detektor, sonda i łopatka.

Jak informują Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, na szlakach pojawiły się głębokie zaspy, które utrudniają przeprawę. Najtrudniejsze warunki panują na najmniej uczęszczanych trasach, ponieważ szlaki te nie są przetarte i pokrywa je duża warstwa śniegu.

Na miłośników górskich wędrówek czekają bardzo srogie i niebezpieczne godziny. Poza licznymi zaspami i zagrożeniem lawinowym dodatkowym utrudnieniem jest silny i lodowaty wiatr. Temperatura miejscami może spaść nawet do kilkunastu stopni poniżej zera.

Warto pamiętać, że nie tylko w górnych partiach Tatr panuje niebezpieczna aura. Na dole przy schroniskach i w dolinach dochodzi do odwilży. W wielu miejscach topniejący śnieg zamienia się w lód, co może doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków wśród podróżnych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: TVP Kraków / GOPR

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >