Zakopane to niewielkie miasto na południu Polski, choć jego sława i piękno z całą pewnością rekompensuje niewielkie rozmiary. Aktualnym burmistrzem Zakopanego jest Leszek Dorula, a w samym mieście mieszka zaledwie 27 tysięcy osób. Zakopane graniczy jeszcze z innymi atrakcyjnymi turystycznie miejscowościami, takimi jak Bukowina Tatrzańska, Kościelisko czy Poronin – graniczy również ze Słowacją.
Turystyczna atrakcyjność Zakopanego objawia się przede wszystkim w jego położeniu – miasto jest bowiem swego rodzaju wizytówką Tatr, wspaniałych, polskich gór, które cechują się nie tylko wyjątkowymi walorami estetycznymi, ale stanowią również ważny element polskiej tożsamości narodowej. Niemniej, nie tylko miłośnicy górskich wycieczek znajdą tu coś idealnego dla siebie – Zakopane ma naprawdę wiele do zaoferowania!
Nie da się ukryć, że choć atrakcje turystyczne w Zakopanem są dość liczne, to jednak wizytówkę regionu stanowić będzie Tatrzański Park Narodowy, przez wielu uznawany za najpiękniejszy park narodowy w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się Dolina Pięciu Stawów, Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska, wyjątkowo popularne Morskie Oko, Rysy – czyli najwyższy szczyt Tatr Polskich – Giewont, Gubałówka i Kasprowy Wierch na który dostać się możemy kolejką linową, czy Dobszyńska Jaskinia Lodowa, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zakopane uznane jest również za polską stolicę skoków narciarskich – wielbiciele tego sportu na pewno doskonale znają Wielką Krokiew, na której wielokrotnie tryumfowała Adam Małysz.
Oczywiście Zakopane to nie tylko góry i piękne widoki – znajdują się tu także wyjątkowo ciekawe muzea, do których warto zajrzeć w przerwie od górskich spacerów. Wymienić można przede wszystkim Muzeum Tatrzańskie im. Dr Tytusa Chałubińskiego, które posiada w Zakopanem kilka filii – na przykład Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Galerię Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Muzeum Kornela Makuszyńskiego czy Galerię Władysława Hasiora.
Baza noclegowa i gastronomiczna w Zakopanem stale się rozwija i rozbudowuje, jednak już teraz ma ona turystom sporo do zaoferowania. Wśród hoteli wymieniać można szereg uroczych pensjonatów budowanych w zakopiańskim stylu, ale również kilka hoteli nieco bardziej luksusowych. Przykład tych drugich stanowić może Nosalowy Dwór Resort & SPA, Hotel Belvedere Resort & Spa czy Grand Hotel Stamary.
Jeśli zaś chodzi o zaplecze gastronomiczne, to wymienić możemy szereg restauracji góralskich, a także kilka międzynarodowych. Niemniej, najbardziej polecana przez turystów jest Karczma Zapiecek, serwująca tradycyjne potrawy polskie, oraz Restauracja Zakopiańska.
Pokaż więcej
Zakopane zdobywa coraz większą popularność, przyciągając turystów nie tylko z Półwyspu Arabskiego. Branża turystyczna obserwuje zupełnie nowy, zaskakujący trend. Tym razem największe zainteresowanie wzbudzają przybysze z innych regionów, którzy skoncentrowali swoją uwagę na jednym z tradycyjnych produktów. Tak bardzo im smakują, że pakują je do pełna w siatki.
W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Zakopane przyciąga tłumy pragnące spędzić ten szczególny okres pod Giewontem. Wśród zagranicznych turystów odwiedzających zimową stolicę Polski znalazła się Amerykanka, która była zachwycona góralską kulturą i majestatem gór. Jednak nie wszystko przypadło jej do gustu. Yovana postawiła na szczerość, a jej opinia wywarła niemałe wrażenie na internautach.
Zakopane to miejsce, w którym Polacy chętnie spędzają nie tylko Boże Narodzenie, ale także kolejne dni i witają Nowy Rok. Okazuje się, że w tym czasie nie tylko nasi rodacy zjeżdżają się do zimowej stolicy Polski. Co ciekawe, wcale nie są to też Arabowie.
Zakopane po raz kolejny mierzy się z falą oszustów. Nie chodzi już tylko o fałszywe ogłoszenia noclegów. Problem z naciągaczami jest o wiele większy. Turyści nie mogą cieszyć się spokojnymi spacerami na Krupówkach, bo to, a raczej kto na nich tam czeka, sprawia, że pieniądze gości wprost znikają z ich portfeli. Niestety niektórzy dają się nabrać na podstępne sztuczki.
Bez dwóch zdań Zakopane to zimowa stolica Polski. Przyjezdni chętnie udają się na spacer na najpopularniejszą w tym miejscu ulicę — Krupówki. Choć nie brakuje tam atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, okazuje się, że można się też negatywnie zaskoczyć. W sieci wybuchła afera.
Zimowa pogoda to mało powiedziane, na krańcach południowych Polski sroga pogoda zaskoczyła turystów. Ubiegłej nocy na Podhalu temperatura przy gruncie spadła aż do -16 st. C. Służby ostrzegają przed trudnymi warunkami na szlakach. Najnowsze prognozy nie są zbyt optymistyczne.
Okres świąteczny co roku ściąga do Zakopanego mnóstwo turystów z całej Polski, a także zagranicy. W stolicy polskich gór wówczas zachwyca nie tylko atmosfera, ale także ozdoby bożonarodzeniowe, które można spotkać niemal na każdym rogu. Okazuje się, że w tym roku, by podziwiać niektóre z nich, turyści będą musieli zapłacić. Co więcej, kwota wcale nie jest mała.
W mediach wielokrotnie pojawiały się skargi na zakopiańskich taksówkarzy. Tym razem jednak powodem wcale nie była zawyżona cena za przejazd. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem, w końcu zatrzymano mężczyznę, który świadomie łamał prawo i został kilkukrotnie ukarany. Klienci, których obsługiwał nie mieli pojęcia, co zrobił.
Górale już powoli zacierają ręce, bowiem zbliżający się okres świąteczny, co roku oznacza dla nich duży zarobek. Ceny za noclegi wówczas mocno rosną w górę, a chętnych do ich rezerwacji nie brakuje. I choć jeszcze niedawno Zakopane zalewali turyści z Bliskiego Wschodu, tak już niebawem przybędą tam nowi z innej części świata. Ich obecność może niejednego zaskoczyć.
Jak co roku podczas świąt i sylwestra popularne miejsca w Polsce czeka oblężenie. Z rezerwacją noclegu trzeba jednak uważać. Jedna z turystek, która planowała w tym czasie wyjazd do Zakopanego, doświadczyła bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Młoda mieszkanka Żor straciła zawrotną sumę pieniędzy przez fałszywe ogłoszenie. To mogła spotkać każdego, tym bardziej że liczba oszukanych ofert wciąż rośnie.
Po sieci ponownie krąży nagranie prosto z zakopiańskiej ulicy. Niektórzy turyści najwyraźniej wciąż za nic mają apele ratowników i komunikaty rozmieszczone w mieście. Takie zachowanie w obecności dzikich zwierząt wydaje się absurdalne i nierzadko prowadzi do nawet tragicznych konsekwencji. W sekcji komentarzy zawrzało.
Jesień to idealna pora na podróż koleją po Polsce. Zachęcająca jest przede wszystkim wizja braku tłumów, większa oszczędność dla naszych portfeli oraz spokojniejsza atmosfera sprzyjająca zwiedzaniu bez pośpiechu. Jeśli planujesz wkrótce wyjazd do stolicy polskich Tatr, warto przygotować się na spore utrudnienia. Są one związane z pracami PKP PLK, które obejmują likwidację niektórych przejazdów kolejowych.
W całej Polsce ruszają audyty krajobrazowe. Samorządy przygotowują uchwały, które m.in. rozwiążą problem reklam wielkopowierzchniowych przy zakopiance - informuje “Gazeta Wyborcza”.
Do Zakopanego przybywają turyści w zasadzie przez cały rok. Podczas pobytu stawiają na piesze wędrówki po szlakach, ale i spacery po Krupówkach. Jedna grupa gości do tej pory jednak czuła się mocno pomijana przez tamtejsze władze miasta - rowerzyści, którzy od lat czekają na dostosowane ścieżki rowerowe. Być może już niebawem coś w tym kierunku się zmieni.
Na Dolnej Równi Krupowej doszło do dramatycznego zdarzenia. Jak podaje “Tygodnik Podhalański”, jeleń przewrócił spacerującą kobietę i zranił ją swoim porożem. Poszkodowana natychmiast została przetransportowana do szpitala.
Planowaliście w listopadzie wybrać się na tatrzańskie szlaki? Niestety już od pierwszego dnia miesiąca część schronisk nie będzie dostępna dla turystów. W schronisku PTTK “Ornak” w Dolinie Kościeliskiej nieczynna będzie część hotelowa, natomiast wizyta w “Pięciu Stawach” całkiem nie będzie możliwa. To jednak nie koniec złych wieści.
Choć w ostatnich miesiącach portale rozpisywały się o turystach z Bliskiego Wschodu, którzy szczególnie upodobali sobie Zakopane, wszystko wskazuje na to, że teraz przedstawiciele innego kraju licznie przybywają do serca polskich Tatr. Co prawda mają pewne zastrzeżenie.
Zgodnie z decyzją Tatrzańskiego Parku Narodowego słynna jaskinia wraz z jednym ze szlaków, który do niej prowadzi, zostały zamknięte. Wszystko przez obryw skalny, który mógłby zagrozić turystom. Wszelkie zmiany będą aktualizowane na bieżąco przez przedstawicieli parku.
Turyści odwiedzają Zakopane nie tylko w sezonie letnim i zimowym, ale także wiosną i jesienią. Stolica polskich Tatr jest dla nich interesująca po wieloma względami. Okazuje się jednak, że niektóre ich zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą zakończyć się tragedią.
W sieci pojawiło się nagranie z zaskakującego zdarzenia, jakie miało miejsce w ostatnich dniach na Krupówkach. Choć sezon wakacyjny dobiegł już końca, turyści i tak licznie przyjeżdżają do Zakopanego. Teraz podczas spaceru najbardziej znaną ulicą w centrum, mieli okazję być świadkami nietypowej asysty policji.
Tegoroczny sezon wakacyjny tylko potwierdził tendencję wzrostową arabskich turystów w Zakopanem. Okazuje się, że mimo iż na Bliskim Wschodzie temperatury już zelżały, a do Polski zbliża się zima, przyjezdni z tamtych stron wcale nie planują zaprzestać odwiedzin Tatr.
Hidżaby, burki i nikaby to żadna nowość na Krupówkach. Od kilku lat można zauważyć rosnącą liczbę arabskich turystów odwiedzających Polskę w sezonie letnim. Goście z Bliskiego Wschodu chętnie odpoczywają w sercu Tatr, zaś gospodarze deklarują niesłabnącą sympatię do przyjezdnych z zasobnymi portfelami. Czy z wzajemnością? Teraz turyści z krajów arabskich opowiadają o zachowaniach Polaków, które ich najbardziej zaskakują.
Mieszkańcy Zakopanego i turyści, którzy na początku jesienie zdecydowali się odwiedzić jedno z najpopularniejszych miejsc w polskich Tatrach, mogli być świadkami nietypowej sceny. Na środku ulicy w samym centrum miasta doszło do niecodziennej bójki. Nagrania szybko trafiły do sieci.
Choć wiele wskazywało na to, że turyści z Arabii na dobre opuścili już Zakopane, okazuje się, że niektórzy do tej pory obierają stolicę polskich Tatr jako cel wycieczki. Niestety komendant miejscowej straży miejskiej ma pewne zastrzeżenia co do ich przebywania na Gubałówce. Sypią się mandaty na nawet 5 tys. zł.
W stolicy Tatr doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego w okolicy kościoła na “Górce”. Autobus białostockiego oddziału PKS Nova stoczył się ze skarpy w Zakopanem. Na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe. Znamy wstępne przyczyny wypadku.
Ku rozczarowaniu lokalnych przedsiębiorców wraz z końcem sezonu wakacyjnego turyści z krajów arabskich zaczynają znikać z ulic Zakopanego. Jednak okazuje się, że jesienią lukę zapełni zupełnie inna grupa przyjezdnych. Górale kierują wzrok na nowych gości, którzy upatrzyli sobie Podhale jako cel turystycznych wyjazdów. Ich obecność rzuca się w oczy, gdyż zdaniem mieszkańców gór, mogą się pochwalić równie pokaźnym budżetem.
Kamera skierowana na jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w Zakopanem, gdzie zazwyczaj aż roi się od turystów, pokazała niepokojący obraz. Tak prezentował się widok na Krupówkach po godzinie 11. Górale zdecydowanie nie będą zadowoleni.
Koniec sezonu turystycznego przebiega pod znakiem tłumów w wielu popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się górskie ośrodki na czele z Zakopanem. Ci, którzy zdecydowali się na wyjazd do zimowej stolicy Polski, musieli jednak przygotować się na niemały wydatek. Jeden z tiktokerów pokazał, ile należy zapłacić za kawę w jednej z kawiarni na Krupówkach. Kwota zwaliła go z nóg.